Προς το περιεχόμενο

Τέλος 2% σε smartphones, tablets και ηλεκτρονικούς υπολογιστές


studiokristo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρά τότε. προς όφελος μας είναι αυτό ρε παιδιά. να και κάτι σωστό.

άρα αφού όλες αυτές οι συσκευές επιβαρύνονται με τέλη πνευματικών δικαιωμάτων αυτό σημαίνει ότι...

μπορώ πλέον να τιγκάρω όλους τους σκληρούς μου δίσκους, στικάκια, dvd, με ταινίες, τραγούδια τα οποία θα κατεβάζω απ όποιο warez site- torrent βρω και θα είμαι και νόμιμος.

θα μου πείτε και τώρα το κάνουμε. ναι αλλά πλέον νόμιμα και χωρίς να έχουμε ηθικές αναστολές. αφού τα πληρώνουμε

είμαι κάπου λάθος;

Επεξ/σία από kleo1
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω πάντως ότι το τέλος για ΕΡΤ στην ΔΕΗ είναι ο πρωταθλητής του WTF :D 

Πρωταθλητης ειναι η ΔΕΗ αλλά για άλλον λόγο. Που σου βάζει τις εκάστοτε χρεωσεις ξεχωριστά, τις χρεώνει με ΦΠΑ και στο τέλος, σου δινει το τελικό ποσό, το οποίο το επαναχρεωνει με ΦΠΑ!!!

 

4 λεπτά πριν, kleo1 είπε

μπορώ πλέον να τιγκάρω όλους τους σκληρούς μου δίσκους, στικάκια, dvd, με ταινίες, τραγούδια τα οποία θα κατεβάζω απ όποιο warez site, torrent βρω και θα είμαι και νόμιμος

Θα έχει πλάκα να το επικαλεστεί κάποιος!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Πρωταθλητης ειναι η ΔΕΗ αλλά για άλλον λόγο. Που σου βάζει τις εκάστοτε χρεωσεις ξεχωριστά, τις χρεώνει με ΦΠΑ και στο τέλος, σου δινει το τελικό ποσό, το οποίο το επαναχρεωνει με ΦΠΑ!!!

Μπα εκεί κερδίζει ο ΦΠΑ στον ΕΦΚ στα καύσιμα νομίζω 

30% κόστος βενζίνης, 70& φόρος, και καπάκι ένα 24% πάνω στο σύνολο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μπα εκεί κερδίζει ο ΦΠΑ στον ΕΦΚ στα καύσιμα νομίζω 

30% κόστος βενζίνης, 70& φόρος, και καπάκι ένα 24% πάνω στο σύνολο :P 

Για πρωταθλητές ειπαμε οχι για κλοπή :P:P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ενώ σε όλα τα προϊόντα-υπηρεσίες υπήρχε ο στανταρ φόρος (ΦΠΑ), γιατί ή είσαι νταβατζής ή δεν είσαι, σιγά σιγά όλο και περισσότερα προϊόντα αποκτούν και δεύτερο φόρο.

πχ αυτοκίνητα, τέλη ταξινόμησης

κινητή τηλεφωνία, θυμάστε το 12% στις κάρτες και το 5% πρόσφατα

διαμονή-ξενοδοχεία, 0,5€ και πάνω ανάλογα τα αστέρια

καφέδες, τα ξέρετε φαντάζομαι, οι περισσότεροι πίνετε

τσιγάρα, μια από τα ίδια

καύσιμα. ΕΦΚ

 

φόρο στο φόρο και δώσε πάλι φόρο....

και ρωτάω τώρα εγώ μετά απ΄όλα αυτά.... με ποια λογική μπορείς πλεον να κατηγορήσεις κάποιον ο οποίος δε κόβει αποδείξεις ή δε ζητάει, ή κάποιον που δουλεύει μαύρα και δε δηλώνει τα εισοδήματα του;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αναφορικα με αυτον τον φορο μην αγχωνεστε..

στο διπλανο θρεντ υπαρχουν οδηγιες πως να παραγγελνουμε και να κλεβουμε το ebay κανωνας refund οποτε που το προβλημα :lol::rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην συμφωνείτε αλλά υπάρχει λογική πίσω από το νόμο.

Αυτοί που βλέπουν ή ακούνε "πειρατικό" υλικό είναι άνθρωποι της τεχνολογίας οπότε σίγουρα θα έχουν κινητά, τάμπλετ, υπολογιστή. Άρα ας τους βάλουμε ένα φόρο σε αυτά για πνευματικά δικαιώματα. Προς βοήθεια των κυβερνώντων να συμπληρώσω πως αυτοί που βλέπουν ή ακούνε πειρατικό υλικό είναι σχεδόν σίγουρο ότι φοράνε τουλάχιστον 35 νούμερο παπούτσι οπότε μπορούν να επιβάλουν και στα παπούτσια νούμερο πάνω από 35 το ίδιο φόρο. Άλλο ένα δίκαιο που θα γίνει πράξη.

Και για μπόνους: μαζεύουμε τώρα ένα ανταποδοτικό τέλος και βλέπουμε στο (μακρινό) μέλλον πως θα το ανταποδόσουμε - μοιράσουμε. Υποψιάζομαι θα πάνε στην "Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων Υπαλλήλων Υπουργείου Οικονομικών" ή για τα γυρίσματα "Το μετέωρο βήμα του πελαργού 2"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kleo1 είπε

πάντως ενώ σε όλα τα προϊόντα-υπηρεσίες υπήρχε ο στανταρ φόρος (ΦΠΑ), γιατί ή είσαι νταβατζής ή δεν είσαι, σιγά σιγά όλο και περισσότερα προϊόντα αποκτούν και δεύτερο φόρο.

πχ αυτοκίνητα, τέλη ταξινόμησης

κινητή τηλεφωνία, θυμάστε το 12% στις κάρτες και το 5% πρόσφατα

διαμονή-ξενοδοχεία, 0,5€ και πάνω ανάλογα τα αστέρια

καφέδες, τα ξέρετε φαντάζομαι, οι περισσότεροι πίνετε

τσιγάρα, μια από τα ίδια

καύσιμα. ΕΦΚ

φόρο στο φόρο και δώσε πάλι φόρο....

και ρωτάω τώρα εγώ μετά απ΄όλα αυτά.... με ποια λογική μπορείς πλεον να κατηγορήσεις κάποιον ο οποίος δε κόβει αποδείξεις ή δε ζητάει, ή κάποιον που δουλεύει μαύρα και δε δηλώνει τα εισοδήματα του;

:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kleo1 είπε

και ρωτάω τώρα εγώ μετά απ΄όλα αυτά.... με ποια λογική μπορείς πλεον να κατηγορήσεις κάποιον ο οποίος δε κόβει αποδείξεις ή δε ζητάει, ή κάποιον που δουλεύει μαύρα και δε δηλώνει τα εισοδήματα του;

Με την λογική πως ένα κομμάτι των φόρων που πληρώνεις είναι (και) γι' αυτούς που δεν κόβουν αποδείξεις και διάφορους άλλους που φοροαποφεύγουν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kleo1 είπε

μια χαρά τότε. προς όφελος μας είναι αυτό ρε παιδιά. να και κάτι σωστό.

άρα αφού όλες αυτές οι συσκευές επιβαρύνονται με τέλη πνευματικών δικαιωμάτων αυτό σημαίνει ότι...

μπορώ πλέον να τιγκάρω όλους τους σκληρούς μου δίσκους, στικάκια, dvd, με ταινίες, τραγούδια τα οποία θα κατεβάζω απ όποιο warez site- torrent βρω και θα είμαι και νόμιμος.

θα μου πείτε και τώρα το κάνουμε. ναι αλλά πλέον νόμιμα και χωρίς να έχουμε ηθικές αναστολές. αφού τα πληρώνουμε

είμαι κάπου λάθος;

Ηθικά ναι, η κουβέντα για την πειρατεία στην Ελλάδα είναι τελειωμένη. 

Νομικά τώρα δεν ξέρω να σε απαντήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη!!!

Πάντως τους παραδέχομαι στο ότι έχουν πολύ καλό promotion και image making.

Εχουν φτιάξει τυποποιημένες πιασάρικες ατάκες που τις επαναλαμβάνουν συνεχώς, κάπως σαν αυτές του jumbo, που είτε σου αρέσουν είτε όχι μένουν στο μυαλό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Εχουν φτιάξει τυποποιημένες πιασάρικες ατάκες που τις επαναλαμβάνουν συνεχώς, κάπως σαν αυτές του jumbo, που είτε σου αρέσουν είτε όχι μένουν στο μυαλό σου!

Ε ας ανοίξουν super market μπας και ηρεμήσουμε και εμείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Alphaleader είπε

Γενικά θα πρεπεί να καταλαβει κάτι ο έλληνας. Οταν κάτι πουλάει, τσιμπάει και το εξτραδάκι του.

 

Δε το γλιτώνουμε το φόρο στο κ@λόχαρτο ..... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...