Προς το περιεχόμενο

Πόσο επενδυτική ευκαιρία είναι τελικά το airbnb


Alessionew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συζητησεις περι ηθικης και δικαιοσυνης των νομων ειναι ενδιαφερουσες αλλα ασχετες με το θεμα.

Τα δεδομενα ειναι τα εξης:

Εαν καποιος πρεπει να δωσει πολλα λεφτα για να ανακαινισει/μετατρεψει ενα χωρο,αναλαμβανει το ρισκο οτι μπορει να μην προλαβει να κανει αποσβεση αν πχ μεθαυριο το ελληνικο κρατος πει οτι οσοι εχετε Airbnb θα μου δινετε 120% φορο (μη γελατε,στους ελευθερους επαγγελματιες παιζουν αυτα τα νουμερα πρακτικα).

Κλειδι ειναι η τοποθεσια,οπως ηδη ειπωθηκε κοντα στο ιστορικο κεντρο ειναι μεγαλη η ζητηση,και κοντα σε θαλασσα και σε νησια πιστευω επισης.

Επισης απαιτειται προσωπικος χρονος,γιατι ερχεται ο ενοικιαστης και θελει το μακρυ του και το κοντο του και αν πεις οχι τρως μαυρο feedback.

Συνηθως οταν ακους κατι πολυ και γινεται mainstream,ειναι η ωρα να φυγεις και οχι να μπεις.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/5/2018 στις 12:23 ΜΜ, vasilk είπε

"Πόσο επενδυτική ευκαιρία είναι τελικά το airbnb;"

Προφανώς εξαρτάται από την περίπτωση. Κομπιουτεράκι θέλει. Έσοδα - (έξοδα + απόσβεση επένδυσης) = ?

Δυάρι κενό 55τμ πέριξ του κέντρο σε μέτρια κατάσταση. Με ένα βάψιμο (350€) το νοικιάζεις 250€/μήνα και δεν ασχολείσαι για 5 χρόνια. Έσοδα 3000€ το χρόνο. Έξοδα: -450€ φόρο 15%, -250€ άλλα έξοδα (κοινόχρηστα ιδιοκτητών, βάψιμο ξανά σε 5 χρόνια όταν αλλάξει ενοικιαστής, απρόβλεπτα κτλ). Καθαρό κέρδος 2300€/χρόνο.

Το ίδιο ακίνητο για να μπει σε Airbnb θέλει 8000€ αρχική επένδυση (επίπλωση, οικοσκευή, γενικό "σουλούπωμα") και θα το νοικιάσεις ας πούμε για ευκολία 100 μέρες το χρόνο (ο νόμος λέει μέχρι 90). Τιμή 35€/μέρα για εσένα, 40€/μέρα θα πληρώσει ο επισκέπτης μαζί με τα 5€ που του κρατάει η πλατφόρμα. Αν το βάλεις πιο ακριβά ούτε 30 επισκέπτες δεν θα βρεις το χρόνο. Έσοδα 3500€/χρόνο. Έξοδα: -525€ φόρος 15%, -105€ το 3% της πλατφόρμας, -800€ λογαριασμοί (ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα), -800€ απόσβεση αρχικής επένδυσης, -20€ καθαριστικά, -300€ άλλα έξοδα. Καθαρό κέρδος 950€/χρόνο μετά από τουλάχιστον 50-60 ώρες προσωπικής εργασία.

Διαφορετική περίπτωση είναι πχ ένα εξοχικό σπίτι που ο ιδιοκτήτης πάει 15-20 μέρες το χρόνο. Χωρίς επιπλέον επένδυση μπορεί να του αποφέρει 1000€-1500€ το χρόνο. Εκεί γιατί όχι.

Συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν ειναι ακριβώς έτσι κάποια από τα νούμερα που έγραψες . Και επίσης ο νόμος λέει 90 μέρες αλλά άμα δεν έχεις ξεπεράσει τα 12.000 έσοδα το νοικιάζεις και 150 και όσες θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2018 στις 6:04 ΜΜ, Joshua21 είπε

Αμ δεν είναι ίδια η ουσία...

Στη μια περίπτωση εκμισθώνεις το ακίνητο σου, δηλαδή τα ντουβάρια, άντε σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις παρέχεις και μερικά έπιπλα.

Στην άλλη περίπτωση φιλοξενείς(με το αζημίωτο φυσικά) στο ακίνητο σου, παρέχοντας κυριολεκτικά τα πάντα όπως ακριβώς τα παρέχουν και τα ξενοδοχεία.

 

Δλδ αν το κάνω μέχρι τις 90 ή τις 150 μέρες δεν είμαι ξενοδόχος ενω αν το κάνω παραπάνω ειμαι σύμφωνα με τον νόμο? Και ξενοδοχεία υπάρχουν πάρα πολλά που δουλεύουν εποχικά μονο 90-120 μέρες σεζόν.  Δεν παρέχει το AirBnB ότι το ξενοδοχείο. Ο νόμος απαγορεύει προσφορά φαγητού ή ξεναγήσεων ή οποιασδήποτε υπηρεσίας γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ!! Αν το κάνεις πρέπει να έχεις ΑΦΜ και βιβλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Δλδ αν το κάνω μέχρι τις 90 ή τις 150 μέρες δεν είμαι ξενοδόχος ενω αν το κάνω παραπάνω ειμαι σύμφωνα με τον νόμο? Και ξενοδοχεία υπάρχουν πάρα πολλά που δουλεύουν εποχικά μονο 90-120 μέρες σεζόν.  Δεν παρέχει το AirBnB ότι το ξενοδοχείο. Ο νόμος απαγορεύει προσφορά φαγητού ή ξεναγήσεων ή οποιασδήποτε υπηρεσίας γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ!! Αν το κάνεις πρέπει να έχεις ΑΦΜ και βιβλία. 

Κάπου μπερδεύτηκες... Αυτό που έγραψα - και που το έκανες παράθεση για να μου απαντήσεις - αναφερόταν στη διαφορά ανάμεσα στο "εκμισθώνω το ακίνητο μου" και στο "φιλοξενώ στο ακίνητο μου", όχι στη διαφορά ξενοδοχείου και airbnb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2018 στις 6:24 ΜΜ, vagos789 είπε

Συνηθως οταν ακους κατι πολυ και γινεται mainstream,ειναι η ωρα να φυγεις και οχι να μπεις.

+100000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάπου μπερδεύτηκες... Αυτό που έγραψα - και που το έκανες παράθεση για να μου απαντήσεις - αναφερόταν στη διαφορά ανάμεσα στο "εκμισθώνω το ακίνητο μου" και στο "φιλοξενώ στο ακίνητο μου", όχι στη διαφορά ξενοδοχείου και airbnb.

 

Μα έγραψες "παρέχοντας κυριολεκτικά τα πάντα όπως ακριβώς τα παρέχουν και τα ξενοδοχεία."   πράγμα το οποίο δεν ισχύει διόλου. Το Airbnb ειναι πιο κοντά στο εκμισθώνω παρά στο ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο παρέχει υπηρεσίες. Το Airbnb παρέχει μόνο ακίνητο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Μα έγραψες "παρέχοντας κυριολεκτικά τα πάντα όπως ακριβώς τα παρέχουν και τα ξενοδοχεία."   πράγμα το οποίο δεν ισχύει διόλου. Το Airbnb ειναι πιο κοντά στο εκμισθώνω παρά στο ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο παρέχει υπηρεσίες. Το Airbnb παρέχει μόνο ακίνητο! 

Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει airbnb, δεν εξηγείται αλλιώς αυτό στα bold.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει airbnb, δεν εξηγείται αλλιώς αυτό στα bold.

 

Εκμισθώνω εξοχικό μέσω AirBnB άρα κάτι θα ξέρω μάλλον. Το δικό σου το ότι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΜΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ δείχνει οτι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Backpacker είπε

Εκμισθώνω εξοχικό μέσω AirBnB άρα κάτι θα ξέρω μάλλον. Το δικό σου το ότι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ ΜΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ δείχνει οτι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. 

Δηλαδή η λέξη "ακριβώς" σε πείραξε? Αν αλλάξω τη λέξη "ακριβώς" και βάλω τη λέξη "σχεδόν" θα είσαι ok?

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το "Το Airbnb παρέχει μόνο ακίνητο!" που έγραψες, μόνο στις απλές μισθώσεις παρέχονται σκέτα ντουβάρια. Στο airbnb παρέχονται έπιπλα, κρεβάτια, κλινοσκεπάσματα, είδη πρώτης ανάγκης κτλ, όπως ακριβώς προσφέρονται και στα ξενοδοχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή η λέξη "ακριβώς" σε πείραξε? Αν αλλάξω τη λέξη "ακριβώς" και βάλω τη λέξη "σχεδόν" θα είσαι ok?

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το "Το Airbnb παρέχει μόνο ακίνητο!" που έγραψες, μόνο στις απλές μισθώσεις παρέχονται σκέτα ντουβάρια. Στο airbnb παρέχονται έπιπλα, κρεβάτια, κλινοσκεπάσματα, είδη πρώτης ανάγκης κτλ, όπως ακριβώς προσφέρονται και στα ξενοδοχεία.

 

Βάλε στον σπιτόγατο να δεις κατηγορία επιπλωμένα σε σπίτια που νοικιάζονται. Είναι αμέτρητα!!! Τώρα αν μας λες οτι επειδη δίνει και σεντόνια ειναι αυτό που κανει την εκμισθωση ακινητου σχεδόν ιδια με το ξενοδοχειο (τα οποια φυσικα δεν αλλαζονται οπως γινεται στα ξενοδοχεια καθε μερα) τότε τι να πω. Το ξενοδοχειο παρέχει άλλα 100 πραγματα και υπηρεσίες τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν ούτε κατα διανοια στο airbnb. 

 

https://www.spitogatos.gr/search/results/residential/rent/r100/m100m101m102m103m/onlyFurnished?ref=refinedSearchSR

Αυτά τα αμέτρητα σπίτια δλδ (κάτι χιλιάδες βρήκα μονο ΣΕ ΕΝΑ SITE συγκεκριμένων περιοχών της αθηνας) είναι άλλο να τα νοικιάζεις με τον μήνα και άλλο να τα νοικιάζεις με την ημερα ή την βδομάδα. Ειναι διαφορετικά μας λες από το AirBnB.

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Backpacker είπε

Βάλε στον σπιτόγατο να δεις κατηγορία επιπλωμένα σε σπίτια που νοικιάζονται. Είναι αμέτρητα!!! Τώρα αν μας λες οτι επειδη δίνει και σεντόνια ειναι αυτό που κανει την εκμισθωση ακινητου σχεδόν ιδια με το ξενοδοχειο (τα οποια φυσικα δεν αλλαζονται οπως γινεται στα ξενοδοχεια καθε μερα) τότε τι να πω. Το ξενοδοχειο παρέχει άλλα 100 πραγματα και υπηρεσίες τα οποία φυσικά δεν υπάρχουν ούτε κατια διανοια στο airbnb. 

https://www.spitogatos.gr/search/results/residential/rent/r100/m100m101m102m103m/onlyFurnished?ref=refinedSearchSR

Αυτά τα αμέτρητα σπίτια δλδ (κάτι χιλιάδες βρήκα μονο ΣΕ ΕΝΑ SITE συγκεκριμένων περιοχών της αθηνας) είνια άλλο να τα νοικιάζεις με το έτος και άλλο να τα νοικιάζεις με την ημερα ή την βδομάδα ή τον μήνα. Ειναι διαφορετικά μας λες από το AirBnB

Δεν ξέρω τι ακριβώς κριτήρια είχε η αναζήτηση που έκανες, αλλά το πρώτο αποτέλεσμα είναι σπίτι ΜΗ επιπλωμένο. Άσχετα με αυτό όμως, όλοι γνωρίζουν πως η συντριπτική πλειοψηφία των σπιτιών που είναι διαθέσιμα προς μακροχρόνια ενοικίαση στην Ελλάδα είναι μη επιπλωμένα. Σε αντίθεση και με το airbnb και με τα ξενοδοχεία που είναι ΠΑΝΤΑ επιπλωμένα.

Επίσης δεν είπα ότι τα σεντόνια είναι αυτό που κάνουν το airbnb ίδιο με το ξενοδοχείο, είπα πως το σύνολο των παροχών του airbnb είναι ακριβώς(εδώ όντως ήταν λάθος μου, έπρεπε να γράψω σχεδόν) ίδιες με αυτές του ξενοδοχείου, οι οποίες ΔΕΝ υπάρχουν στις μακροχρόνιες μισθώσεις.

Αλλά τι κάθομαι και σου λέω τώρα, εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις απλά πράγματα όπως τη διαφορά μεταξύ του εκμισθώνω το ακίνητο μου και φιλοξενώ στο ακίνητο μου, δεν έχω καμία ελπίδα ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις τα πιο σύνθετα.

Τίποτα άλλο από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν ξέρω τι ακριβώς κριτήρια είχε η αναζήτηση που έκανες, αλλά το πρώτο αποτέλεσμα είναι σπίτι ΜΗ επιπλωμένο. Άσχετα με αυτό όμως, όλοι γνωρίζουν πως η συντριπτική πλειοψηφία των σπιτιών που είναι διαθέσιμα προς μακροχρόνια ενοικίαση στην Ελλάδα είναι μη επιπλωμένα. Σε αντίθεση και με το airbnb και με τα ξενοδοχεία που είναι ΠΑΝΤΑ επιπλωμένα.

Επίσης δεν είπα ότι τα σεντόνια είναι αυτό που κάνουν το airbnb ίδιο με το ξενοδοχείο, είπα πως το σύνολο των παροχών του airbnb είναι ακριβώς(εδώ όντως ήταν λάθος μου, έπρεπε να γράψω σχεδόν) ίδιες με αυτές του ξενοδοχείου, οι οποίες ΔΕΝ υπάρχουν στις μακροχρόνιες μισθώσεις.

Αλλά τι κάθομαι και σου λέω τώρα, εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις απλά πράγματα όπως τη διαφορά μεταξύ του εκμισθώνω το ακίνητο μου και φιλοξενώ στο ακίνητο μου, δεν έχω καμία ελπίδα ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις τα πιο σύνθετα.

Τίποτα άλλο από μένα.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ μαζί με μένα δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά και οι νόμοι μάλλον γιατί αυτοί μιλάνε μόνο για βραχυχρόνιες εκμισθώσεις και μακροχρόνιες. Για φιλοξενίες και τέτοια μόνο εσύ μιλάς!! Φιλοξενία είναι το couchsurfing!!  Όλα τα άλλα ειναι μισθώσεις!! 

 

Επίσης το λινκ που έβαλα πάνω δείχνει πάνω από 6 χιλιάδες σπίτια που ενοικιάζονται επιπλωμένα. Μόνο στην Αθήνα. Ούτε Πειραιά ούτε προάστια. Δεν τα βλέπω για τόσο μικρή εξαίρεση όπως τα λες εσύ. 

 

Τέλος ξαναλέω γιατί προφανώς από αυτά που λες δεν παίζει να έχεις πάει ποτέ σε ξενοδοχείο. 

Το ξενοδοχείο παρέχει διατροφή...παρέχει γυμναστήρια και spa. Παρέχει υπηρεσίες αφύπνισης...καθημερινές υπηρεσίες καθαρισμού...παρέχει room service. Παρέχει ξεναγήσεις. Παρέχει μεταφορά από και προς αεροδρομια/λιμανια/σταθμους. 

ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ AIRBNB ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΙΣΩΝΕΙΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ!!!

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωινό, γεύμα, δείπνο, σπα, μασαζ γυμναστήρια μεταφορα σε αεροδρόμια κτλπ παρέχουν όλα τα ξενοδοχεία; Δεν το ήξερα...μάλλον με επιασαν κότσο γιατί έχω πάει σε ξενοδοχεια που δεν μου παρείχαν τίποτα από όλα αυτά. 

Το ότι υπάρχουν χιλιάδες αγγελίες με επιπλωμένα διαμερίσματα δεν λέει κάτι. Κάποιοι δηλώνουν το σπίτι  ως επιπλωμένο και με ένα καναπέ ένα τραπέζι, 2 καρέκλες, ένα ψυγείο και ένα κουζινακι. Αυτό που διαφοροποιεί το επιπλωμένο διαμέρισμα, ακομη και πληρως, με ένα airbnb  διαμέρισμα και τη εξίσωση του με την παροχή ξενοδοχειακών μοναδων είναι ότι στο δεύτερο παρέχονται κλινοσκεπασματα , είδη υγιεινής και το κυριότερο ότι αφορά βραχυχρόνια διαμονή. Χαρακτηριστικά που έχει ένα ξενοδοχεία. Το airbnb είναι απλα μια πλατφόρμα για την εύρεση τέτοιων διαμερισμάτων. το ότι μπορείς και βρίσκεις ανάλογα διαμερίσματα και σε αγγελίες ενοικιάσεις δεν λέει κάτι καθώς οι περισσότερες αφορουν περιπτωσεις όπου οι ιδιοκτήτες με αυτό το τρόπο προσπαθούν να αποφύγουν την προμήθεια στη airbnb και να αποφύγουν τη τσιμπίδα του νόμου και του φορου. Δηλαδή να δηλώνουν το σπίτι ως ιδιοκατοικουμενο και να εισπράττουν οικονομικά ανταλλάγματα χωρίς την καταβολή φόρου. Από περιεργια παρε τηλέφωνο σε κάποιο και ρώτα τους αν δίνουν απόδειξη νόμιμη βεβαια, να δούμε τι θα σου απαντήσουν. Το ότι υπάρχει παρόνομια σε μεγάλο εύρος δεν το νομιμοποιεί. Σου αρέσει δεν αρέσει , σε βολεύει δεν σε βολεύει αλλά η ενοικίαση ενός airbnb διαμερίσματος είναι πιο κοντά στις υπηρεσίες ενός ξενοδοχείου όπου η τιμή είναι ημερήσια και περιλαμβάνονται ο εξοπλισμός του δωματίου οι καταναλώσεις ρεύματος νερού δημοτικών φόρων κτλπ, από την απλή μίσθωση μιας κατοικίας που δίνεις απλα 4 ντουβαρια και το νερό ρεύμα δημοτικοι φόροι βαρύνουν τον ένοικο. Επάνω σε αυτά βασίζεται και το σκεπτικο του νόμου που διέπει τις μισθώσεις airbnb.

Eπισης το προφιλ των ατομων που φιλοξενουνται στα ξενοδοχει ειναι το ιδιο με το προφιλ των ατομων που φιλοξενουνται σε σπιτια μεσω airbnb, δηλαδη ατομα που εχουν παει σε καποια αλλη πολη για ολιγοημερες διακοπες ή επαγγελματικους σκοπους,δεν τα κανει χρηση  κανενα ατομο που διαμενει και εργαζεται μονιμα στον τοπο αυτο.

Αν θεωρεις οτι η απλη μισθωσαη και η μισθωση σε airbnb ειναι ιδιες γιατι δεν διαμενεις σε ενα τετοιο διαμερισμα ??

Το airbnb ειναι υπο μια εννοια ενα φτωχο ξενοδοχειο το οποιο παρεχει τις πολυ βασικες παροχες με επιδραση στο κοστος.

BTW την λεξη φιλοξενια που δεν την καταλαβαινεις την χρησιμοποιουν τα ξενοδοχεια για την διαμονη του ατομου σε αυτα..

Επεξ/σία από teddy71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...