Προς το περιεχόμενο

Περί ξυρίσματος


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα το mach 3 είναι το καλύτερο ξυράφι στη κατηγορία του. Το πάω κόντρα με τρόπο που τα περισσότερα αλλά ξυράφια θα με έσφαζαν οπότε αν το κόστος δε σε προβληματίζει το παίρνεις άφοβα.

Το proraso είναι οκ θα έλεγα. Εγώ είμαι φαν των στικ σαπουνιών που τρίβεις πρώτα στο πρόσωπο και μετά περνάς με το πινέλο από πάνω και έτσι μπαίνει πολύ καλά μέσα στα γένια.γενικοτερα πάντως πινέλο και σαπούνι-κρεμα κλπ πολύ καλύτερα αποτέλεσμα από αφρό-τζελ έτοιμο και πιο οικονομικά.

Σαν γενικό σχόλιο για να κρατάνε περισσότερο οι λεπίδες μετά το ξύρισμα καλό πλύσιμο να μη μένουν τριχες, δερμα, σαπουνι κλπ και μετά πολυ καλό στέγνωμα με αερα φύσημα πχ. Το ξυράφι χαλάει από την υγρασία για αυτό καλο στέγνωμα και όχι πχ τοποθέτηση στη μπανιέρα.

4 hours ago, infini said:

Στα σχόλια του video διάβασα οτι μάλλον έχει αλλάξει η εταιρία κατασκευής. Έχω μια Muhle R41 grande, την οποία έχω βάλει στις αγγελίες, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει pm.

Στην Ελλάδα ακόμα φέρνουν τα ίδια. Στην Αγγλία που άλλαξε η εταιρεία, άλλαξαν εντελώς και μοντέλο τα ξυραφάκια. ( Δε τα μπερδεύεις δλδ είναι άλλο προϊόν εντελώς). Λογικα φαντάζομαι σταδιακά θα αλλάξουν παντού. Πάντως και η νέα εταιρεία είναι η personna νομίζω , επίσης μεγάλο και αξιόπιστο όνομα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, infini said:

Ποιο προτιμάς; gillette guard ή mach3;

Είναι διαφορετικά, θα έλεγα ότι προτιμώ το mach 3  αν μιλάμε για καθημερινό ξύρισμα αλλά το guard αν μιλάμε για ξύρισμα ανά 5 μέρες πχ. Γενικά θεωρώ οτιδήποτε μονολεπιδο πιο κατάλληλο για λίγο πιο μακριά γένια ενώ στο καθημερινό που ίσως να μην έχεις βγάλει σχεδόν τίποτα το μονολεπιδο είναι πιο πιθανό να προκαλέσει ερεθισμό. Αντίθετα οι πολλές λεπίδες δε μπορούν να κόψουν πιο μακριά γένια γιατί μπλοκάρουν αλλά στις κοντές πάνε καλά και είναι πιο ακίνδυνες.

Με safety razor ναι μπορείς και κόντρα και όπως θες. Βασικά αυτή είναι η λογική ότι κανείς 2 ή 3 περάσματα με σαπούνισμα από την αρχή κάθε φορά και σε καθε πέρασμα πας με άλλη κατεύθυνση. Ξεκινάς με τη φορά της τρίχας, μετά πας κόντρα και/ή πλαγίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...