Προς το περιεχόμενο

Περί ξυρίσματος


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από εμένα, τα γένια μου, τα ξυρίζω περίπου στην εβδομάδα, τα γένια μου είναι σκληρότατα. 

Τα απλά ξυραφάκια, μου βγάζουνε την πίστη, μέχρι να ξεκολλήσουνε τις τρίχες από το δέρμα, σκέφτομαι να αγοράσω την de της Wilkinson που έχει ο Σκλαβενίτης (5€) και λεπίδες.

Λέτε με αυτές τις λεπίδες να κόβονται ευκολότερα τα γένια μου απο ότι με τα απλά ξυραφάκια που μου βγάζουνε το λάδι στην υπομονή ;;

Κρέμες, πινέλα κ.α. μου φαίνονται μπελαλίδικα, λέω να κρατήσω τον απλό αφρό, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ;;

Τελικά σήμερα ξυρίστικα με το σύνηθες ξυράφι αλλά αντί για αφρό ξυρίσματος, έβαλα ultrex.

Οι τρίχες ξεκολλούσαν όπως ποτέ πριν, η επιδερμίδα έγινε τόσο λεία, που το ξυραφάκι έκανε πατινάζ και μετά το ξέβγαλμα με το νερό, το δέρμα μου ήταν βελούδινο, καθόλου άγριο.

Καλά, πως τόσα χρόνια δεν μου είχε πάει στο μυαλό μία τόσο απλή αλλαγή ;;

Θεωρούσα τον αφρό ως πιο εξειδικευμένο και έμεινα εκεί.

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dhmak είπε

Καλημέρα και από εμένα, τα γένια μου, τα ξυρίζω περίπου στην εβδομάδα, τα γένια μου είναι σκληρότατα. 

Τα απλά ξυραφάκια, μου βγάζουνε την πίστη, μέχρι να ξεκολλήσουνε τις τρίχες από το δέρμα, σκέφτομαι να αγοράσω την de της Wilkinson που έχει ο Σκλαβενίτης (5€) και λεπίδες.

Λέτε με αυτές τις λεπίδες να κόβονται ευκολότερα τα γένια μου απο ότι με τα απλά ξυραφάκια που μου βγάζουνε το λάδι στην υπομονή ;;

Κρέμες, πινέλα κ.α. μου φαίνονται μπελαλίδικα, λέω να κρατήσω τον απλό αφρό, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ;;

Δεν γινεται τπτ χωρις πινελο φιλε μου. Οι λεπτες τριχες του ασβου ή του χοιρου, εισχωρουν μεσα στον πόρο του δερματος και της τριχας και τον μαλακωνουν για καλυτερο ξυρισμα. Τα σαπουνια ξυρισματος ειναι καλυτερα απο τις κρεμες αλλά και τα 2 αυτα ειναι ετη φωτος καλυτερα από αφρους, τζελ και λοιπες παπαριες των σουπερμαρκετ. Αλλιως πάτε στο πρασινο σαπουνι παπουτσανη απο ελαιολαδο ή αν μπορειτε να φτιαξετε μονοι σας απο μούργα.

https://www.wellshaved.gr/pinela-xurismatos/pinela-xurismatos-asbou

https://www.wellshaved.gr/sapounia-xurismatos

Επεξ/σία από nickmanak
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια 7-8 χρονια ξυριζομαι μεσα στο ντουζ και αντι για αφρο/gel χρησιμοποιω καθαριστικο προσωπου.

Για παρα πολλα χρονια εκανα το κλασσικο ντουζ και μετα gel και ξυρισμα.Αποτελεσμα ηταν να εχω παντα κοκκινιλες κι μικροκοψιματα και ξενερωνα παντα.Εδινα τρελα χρηματα για να αγοραζω την τελευταια ξυριστικη της gilette που υποσχοταν καλυτερη εμπειρια ξυρισματος και αλλα τοσα σε gel ,αφρους και Aftershave.

Τωρα που ξυριζομαι στο ντουζ εχει ηρεμησει το δερμα μου,εχω ηρεμησει και εγω.Καποια στιγμη ειχα πετυχει καθαριστικο προσωπου της nivea Που ηταν και για ξυρισμα αλλα πλεον δεν το βρισκω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dhmak είπε

Κρέμες, πινέλα κ.α. μου φαίνονται μπελαλίδικα, λέω να κρατήσω τον απλό αφρό, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ;;

Τα είπε σωστά πιο πάνω ο nickmanak. Είναι κατώτερα τα τζελ και οι αφροί σε σχέση με την διαδικασία παρασκευής αφρού με
πινέλο κρέμα-σαπούνι. Αφιερώστε πέντε λεπτά στην παρασκευή αφρού. Στα θετικά εκτός από καλύτερο ξύρισμα και η οικονομία... :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω στα περί πινέλου και σαπουνιού. Ακόμα και με το ProGlide, η διαφορά ανάμεσα σε πινέλο με σαπούνι και gel είναι ΧΑΩΔΗΣ. Γι΄ αφρό δεν το συζητάω καν. Απλά δε κάνεις ξύρισμα με έτοιμο αφρό. Δοκιμάστε έστω μία κρέμα Nivea (αυτή με το 1,5€ απ' το super market) και ένα πινέλο της κακιάς ώρας όσοι επιμένετε στον έτοιμο αφρό... θα δώσετε λιγότερα από 10€ και θα πάθετε πλάκα.

Και δεν έχω και κάνα πινέλο της προκοπής κι εγώ από ασβό ή χοίρο, ένα συνθετικό Wilkinson Sword δουλεύω. Αλλά είναι στη λίστα αγοράς κι αυτό. ;P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκεί που χαζεύω στην ιστοσελίδα της αϋπνίας, βλεπω συζήτηση με θέμα περί ξυρίσματος. Τ' ν' τούτο λέω? Τι μπορεί να συμβαίνει σε ένα ξύρισμα, που να σηκώνει και κουβέντα...

Και διαβάζω περί λεπίδων, αφρών, σαπουνιών και λοιπών στοιχείων. Και θυμήθηκα τον παππού μου, που όταν ήμουν πιτσίρικάς ξυριζόνταν με την μονή λεπίδα, κάνοντας αφρό με το πινέλο. 

Και σκεφτομαι... Μήπως είναι καιρός να δω το ξύρισμα αλλιώς? Μήπως μετά απο 20 χρονια αφρού ξυραφιού και βαρεμάρας μπροστά στον καθρέφτη, ήρθε η ώρα της αλλαγής, της μύησης αν θες, που θα καθηστίσει το ξύρισμα μία ιεροτελεστία? 

Θα ξεκινήσω λοιπόν με σαπούνι και πινέλο... Με πείσατε μπαγάσιδες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Wilkinson το DE το έχω.  Εντάξει δεν είναι ότι καλύτερο γενικά. Είναι πλαστικό αλλά έχει μια μεταλική ράβδο για να του δίνει βάρος.

Αν ξυρίζεσαι μόνο μια φορά την εβδομάδα είναι λογικό που δυσκολεύεσαι με τα ξυραφάκια με τις πολλές λεπίδες γιατί μπουκώνουν και ουσιαστικά τραβάνε αντί να κόβουν τις τρίχες.

Γενικά αν είναι κάπως πιο μακριά τα γένια το DE ή και ένα απλό μονολέπιδο bic θα ξυρίσει πολύ πιο εύκολα γιατί δε μπουκώνει όπως αυτά με 3-4-5 λεπίδες. Αντίθετα αν κάποιος ξυρίζεται κάθε μέρα και άρα δεν έχει προλάβει να βγάλει σχεδόν καθόλου τρίχες, ίσως ένα καλό ξυράφι τύπου mach3 τον βολέψει καλύτερα καθώς με το DE και με πολύ κοντές τρίχες ίσως κοπεί.

Πολύ καλό μονολέπιδο το οποίο δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ευρώπη καθώς βγαίνει στη αγορά της Ινδίας είναι το Gillette Guard.  Αν κάποιος ψήνεται να το δοκιμάσει το βρίσκεις στο ebay.   

Η Gillette επειδή στην Ινδία δεν έχουν οι περισσότεροι την οικονομική δυνατότητα να αγοράζουν τα fusion κλπ που πουλάει σε εμάς με 3,5 ευρώ το ξυράφι έφτιαξε φθηνό μονολέπιδο το όποιο όμως είναι πολύ καλό αλλά δε το φέρνει σε εμάς για να μην χάσει πωλήσεις στα ακριβά μοντέλα της.

Πάρτε και λίγο Bollywood να γουστάρετε....:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο ξυρισμα και feather δεν πανε μαζι.Την ειχα πατησει και εγω στα πρωτα μου βηματα με την feather.Θελει πολυ προσοχη και δεν συγχωρει.

Προσωπικα feather παιρνω μια στο τοσο για την αλλαγη.Για εμενα δοκιμασε για αρχη personna που κανουν γαματο ξυρισμα και ειναι πολυ μαλακες με το δερμα.Αφου ανεβασεις το skill πηγαινε σε astra platinum.Πιο κοφτερο απο τις personna με λιγο καλυτερα αποτελεσματα.Γενικα παιζω αναμεσα σε αυτες τις δυο και μια στο τοσο feather.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια Proglide power και έψαχνα κάτι εξίσου αποτελεσματικό αλλά πιο οικονομικό.  Δοκίμασα safety razor και το αποτέλεσμα δε με ικανοποίησε. Πρέπει να σου δείξει κάποιος την τεχνική αλλιώς δεν έχει νόημα η αγορά. Λένε οτι δε θέλει πίεση αλλά αν δε βάλω πίεση πρέπει να κάνω 5-6 περάσματα ενώ με τα Gilette έχω εξαιρετικό αποτέλεσμα με 2. Όσες φορές ξυρίστηκα με safety razor μου άφηνε μια αίσθηση καψίματος στο πρόσωπο. Συν το οτι πολύ πιθανόν να χρειαστεί να δοκιμάσεις αρκετούς συνδυασμούς ξυραφιού/λεπίδας για να έχεις καλό αποτέλεσμα, και να χρειαστείς λάδι πριν το ξύρισμα για να μαλακώσουν τα γένια. Πολλοί που χρησιμοποιούν safety razors βλέπουν το ξύρισμα σαn μια ιεροτελεστία που σημαίνει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο. Εγώ θέλω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο μικρότερο δυνατό χρόνο.  Πρόσφατα πήρα το Wilkinson hydro 5. Πιο πολύ σαν παιχνίδι μου φάνηκε παρά ξυράφι. Λιγότερο κοφτερό σε σχέση με το gilette, θέλει και αυτό πιο πολλά περάσματα για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Το πλεονέκτημά του οτι δε μπουκώνει τόσο εύκολα όσο το gilette όταν ξυρίζει γένια αρκετών ημερών.  To gillette guard θα το χαρακτήριζες σαν ένα υβρίδιο μεταξύ safety razor και mach 3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το guard έχει κινούμενη κεφαλή και είναι από πανάλαφρο πλαστικό (χρειάζεται πίεση) οπότε δεν έχει ομοιότητες με safety razor πέραν του ότι είναι μονολέπιδο. Αλλά είναι πολύ καλό.

Άλλη μία πρόταση που έχω για οικονομία είναι (και μην το φοβηθείτε λόγω καταστήματος ) το ξυράφι από το Lidl το Cien το διλέπιδο που κάνει 4,99 και έχει 20 ανταλλακτικά. Το παρασκευάζει η γερμανική Feintechnik που έχει εξαγοραστεί από την αμερικανική Harry's για αποκλειστική παραγωγή των ξυραφιών της. (μεγάλο όνομα στα ξυράφια διεθνώς)

Ξυρίστηκα σήμερα 2η φορά και πέτυχα πολύ καλό αποτέλεσμα με 2 περάσματα. Βέβαια ρόλο έπαιξε το ότι χρησιμοποίησα σαπούνι και πινέλο γιατί στη πρώτη δοκιμή με τζελ ήταν πιο μέτριο. Σίγουρα κλάσεις ανώτερο από τα διλέπιδα gillette blue κατ εμέ.

Σίγουρα υπάρχει ο υποκειμενικός παράγοντας πάντως καθώς εγώ με ξυράφι που έχει πάνω από 3 λεπίδες δε μπορώ να ξυριστώ. Δοκιμάζω το fusion proshield αλλά δε μπορώ να τελειώσω ξύρισμα, πολύ τράβηγμα και μπούκωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σχόλια του video διάβασα οτι μάλλον έχει αλλάξει η εταιρία κατασκευής. Έχω μια Muhle R41 grande, την οποία έχω βάλει στις αγγελίες, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2018 στις 2:21 ΜΜ, nemesiskp είπε

Πρωτο ξυρισμα και feather δεν πανε μαζι.Την ειχα πατησει και εγω στα πρωτα μου βηματα με την feather.Θελει πολυ προσοχη και δεν συγχωρει.

 Προσωπικα feather παιρνω μια στο τοσο για την αλλαγη.Για εμενα δοκιμασε για αρχη personna που κανουν γαματο ξυρισμα και ειναι πολυ μαλακες με το δερμα.Αφου ανεβασεις το skill πηγαινε σε astra platinum.Πιο κοφτερο απο τις personna με λιγο καλυτερα αποτελεσματα.Γενικα παιζω αναμεσα σε αυτες τις δυο και μια στο τοσο feather.

Το πιστεύεις ή όχι, συνήθισα τα Feather και δε κόβομαι πλέον! Και το ξύρισα είναι τέλειο! Βέβαια κάνω 3 περάσματα. Δίσταζα να πάρω άλλη λεπίδα, γιατί ως βιαστικός είχα αγοράσει μια 35άρα Feather... κι ήταν κρίμα. Λέω θα τα μάθω, θέλουν δε θέλουν.

:P

Η πλάκα είναι ότι ήρθα για λίγες ημέρες στο πατρικό να δω τους γονείς και... τώρα κόβομαι με τα ASTOR που πήρα για όσο είμαι 'δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή έχω κάτι bic ξυραφάκια με 4 λεπίδες και bic αφρό και κοβομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ σκέφτομαι να αγοράσω gillete mach 3 με συνδιασμό σαπούνι ξυρίσματος proraso και πινέλο.Ειναι καλός συνδιασμός λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Το πιστεύεις ή όχι, συνήθισα τα Feather και δε κόβομαι πλέον! Και το ξύρισα είναι τέλειο! Βέβαια κάνω 3 περάσματα. Δίσταζα να πάρω άλλη λεπίδα, γιατί ως βιαστικός είχα αγοράσει μια 35άρα Feather... κι ήταν κρίμα. Λέω θα τα μάθω, θέλουν δε θέλουν.

:P

Η πλάκα είναι ότι ήρθα για λίγες ημέρες στο πατρικό να δω τους γονείς και... τώρα κόβομαι με τα ASTOR που πήρα για όσο είμαι 'δω.

Καλά τα astor είναι μαπα. Βασικά είναι τύχη αν θα πέσεις σε καλο ή όχι. 

 

 

Αλλά και εσύ από το κατανα(feather) πας στο τσεκούρι, λογικό να κοβεσαι. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...