Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να δηλώσει κάποιος ένα virtual office/address ως έδρα για έναρξη δραστηριοτήτων?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ ξέρω οτι μόνο γονείς σε παιδιά μπορούν να παραχωρήσουν χώρο για έναρξη επαγγέλματος, σε κάθε άλλη περίπτωση χρειάζεται μισθωτήριο (ακόμα και ο άντρας στη γυναίκα του), το γνωρίζω γιατί πρόσφατα μου το εξήγησε ο λογιστής μου και το διαπίστωσα με απλή αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου άλλου τη διεύθυνση ως επαγγελματικό χώρο? θα χει κάποιες επιπτώσεις αυτός αν τον πιάσουν? θεωρείτε παράνομο? πληρώνει κάτι για το χώρο που μου παρέχει? πρέπει να υπογράψω τίποτα? Ότι κάνω θα γίνει διαδικτυακά οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Αν δεν υπάρχει κάτι το παράνομο σε όλο αυτό, μήπως ξέρετε καμία σελίδα που να πουλιούνται εικονικές διευθύνσεις? 

Μια άκυρη ερώτηση ακόμη,   αυτά που πληρώνεις με το μπλοκάκι είναι το ΕΦΚΑ? ή το ΕΦΚΑ είναι άλλο πράμα? επίσης το ΕΦΚΑ πάει ανάλογα τα κέρδη σου ή έχει συγκεκριμένο πλαφόν?

Όχι,

 

θα δηλώσεις την Δνση που μένεις αλλά αν δεν είσαι ιδιοκτήτητης πρέπει να το αναφέρει το συμβόλαιό σας ή να στο επιτρέψει (νομίζω με υπέυθ. δήλωση).

ξέχνα το "εικονικές διευθύνσεις", απλά ξέχνα το.

Από τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τα βασικά. Βρες έναν παλαιότερο συνάδελφό σου να στα εξηγήσει γιατί είναι πολλά που πρέπει να ξέρεις πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, aizensama24 said:

Άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου άλλου τη διεύθυνση ως επαγγελματικό χώρο? θα χει κάποιες επιπτώσεις αυτός αν τον πιάσουν? θεωρείτε παράνομο? πληρώνει κάτι για το χώρο που μου παρέχει? πρέπει να υπογράψω τίποτα? Ότι κάνω θα γίνει διαδικτυακά οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Αν δεν υπάρχει κάτι το παράνομο σε όλο αυτό, μήπως ξέρετε καμία σελίδα που να πουλιούνται εικονικές διευθύνσεις? 

Μια άκυρη ερώτηση ακόμη,   αυτά που πληρώνεις με το μπλοκάκι είναι το ΕΦΚΑ? ή το ΕΦΚΑ είναι άλλο πράμα? επίσης το ΕΦΚΑ πάει ανάλογα τα κέρδη σου ή έχει συγκεκριμένο πλαφόν?

Ξεκινάς βρίσκοντας ένα λογιστή.

Μετά τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους.

Έντιτ: OP, δεν μας έχεις πει ακόμα το καθεστώς κάτω από το οποίο μένεις στο τωρινό σου σπίτι. Είσαι στο πατρικό σου; Είσαι φιλοξενούμενος; Μένεις σε ενοίκιο;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν γίνεται αυτό που θέλεις, όταν κάνεις έναρξη έρχεται η εφορία στην έδρα σου για να κάνει αυτοψία.

όχι απαραίτητα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ξεκινάς βρίσκοντας ένα λογιστή.

Μετά τα υπόλοιπα θα πάρουν το δρόμο τους.

Έντιτ: OP, δεν μας έχεις πει ακόμα το καθεστώς κάτω από το οποίο μένεις στο τωρινό σου σπίτι. Είσαι στο πατρικό σου; Είσαι φιλοξενούμενος; Μένεις σε ενοίκιο;

Είμαι φιλοξενούμενος και αυτός που το έχει λέει ότι δεν μπορεί να το δηλώσει επειδή είναι υποθηκευμένο και πληρώνει στη τράπεζα για να το κρατήσει, ισχύει αυτό ότι κάτω από τέτοιο καθεστώς δεν μπορώ να το κάνω έδρα?

Γενικά δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα χωρίς έδρα? ακόμη και για διαδικτυακό blogging απαιτείτε αυτό το πράμα? έχει κανείς να προτείνει κάτι?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα βασικα:

- εαν καποιος εχει ενα καταστημα, ταμειακη μηχανη δηλαδη και υποχρεωση γενικα παραστατικων,  ΔΕΝ μπορει να δηλωσει ως εδρα το σπιτι του

- εαν καποιος ξεκινα με ιδεες περι "εικονικων" διευθυνσεων και αλλων τινων, το μονο σιγουρο ειναι πως πολυ γρηγορα ( ακομα και σε μηνες ) αλλα οπωσδηποτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα φαει τα μουτρα του

- εαν καποιος σχεδιαζει και εχει βρει και καποιον αφελη ή αδαη να εμφανιστει εκεινος ως επισημος και τυπικα "μπροστινος" το σιγουρο ειναι πως θα καταστρεψει εκτος απο τον εαυτο του και τον αλλο

- εαν καποιος εχει εσοδα απο οποιαδηποτε πηγη, επαναλαμβανομενα και τακτικα μεχρι καποιου μικρου οριου, τοτε αυτοματα θεωρειται ως επαγγελματιας και ως τεοιος φορολογειται και εχει και αντιστοιχες υποχρεωσεις. Εαν δεν εχει δηλωθει προστιθενται και προστιμα που πολλες φορες ειναι εξαντλητικα

- εαν καποιος εχει το στομαχι να βγει στο κλαρι, στην παρανομια δηλαδη, το κανει και δε ρωτα δεξια κι αριστερα  και μαλιστα "ασχετους" για τα ρισκα και τους κινδυνους. Τα τελευταια τα θεωρει σιγουρα και δεδομενα και προχωρει συνειδητα.

- εαν καποιος εχει κινητρο, αξιολογα εσοδα, τακτικα εσοδα, μεγαλο ηδη ανοιγμα, μια καλη ιδεα, ξεκινα απο εναν οποιονδηποτε λογιστη και πληροφορειται τα βασικα ή εστω τα αρχικα αυτων που θελει να κανει και χρειαζεται οπως κι απαιτειται.

- το "γιουργια" γενικα δεν ειναι καλο σαν ιδεα κι ουτε και σαν φιλοσοφια, ειδικα οταν προκειται για λεφτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

 

Γενικά δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα χωρίς έδρα? ακόμη και για διαδικτυακό blogging απαιτείτε αυτό το πράμα? έχει κανείς να προτείνει κάτι?

πήγαινε κάνε έδρα μερικά τετραγωνικά από κάνα πατρικό σου, ή είναι σε άλλη πόλη; 

 

διαφορετικά θέλουν να δουν επαγγελματικό μισθωτηρίο για να προχωρήσει η έναρξη 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι, όπως έγραψαν και οι άλλοι, ότι αν σκέφτεσαι έναρξη το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις έναν καλό λογιστή και να συζητήσεις με αυτόν τα υπόλοιπα.

Εγώ τουλάχιστο δεν μπορώ να σκεφτώ έναρξη χωρίς λογιστή, λαμβάνοντας υπόψη πόσα πράγματα έχω μάθει από αυτόν, πόσο χρόνο έχω γλιτώσει να τρέχω από εδώ και από εκεί σε δημόσιες υπηρεσίες και λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι όταν προκύψει κάτι μπορώ να παρώ τηλέφωνο να με κατευθύνει για το τι πράγματι ισχύει.

Δυστυχώς αλλάζουν τόσο γρήγορα τα πράγματα στην Ελλάδα που και μόνος σου να τα ψάχνεις πρέπει να αφιερώνεις πολύ χρόνο, ειδικά στην αρχή που μαθαίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πήγαινε κάνε έδρα μερικά τετραγωνικά από κάνα πατρικό σου, ή είναι σε άλλη πόλη; 

διαφορετικά θέλουν να δουν επαγγελματικό μισθωτηρίο για να προχωρήσει η έναρξη 

Και σε άλλη πόλη να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και εμένα η έδρα μου είναι σε άλλο νομό αλλά δουλέυω στην Αθήνα.

Αν έχεις κάποιο πατρικό σπίτι πες στους γονείς σου να σου κάνουνε εκείνοι τη δηλωση.

Το θέμα έδρα είναι ψιλολέπτομέρια.

Πιο πολύ πρέπει να σε ανυσηχεί ότι δε ξέρεις τι πας να κάνεις.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Malthador said:

Σοβαρά; Έχω μία έδρα και δύο υποκαταστήματα και τις τρεις φορές ήρθαν από την εφορία για αυτοψία.

Περίεργο. :/

Eξαρταται απο την ΔΟΥ. Ουσιαστικα στις ορεξεις του ελεγκτη ειναι. 

5 hours ago, aizensama24 said:

Άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου άλλου τη διεύθυνση ως επαγγελματικό χώρο? θα χει κάποιες επιπτώσεις αυτός αν τον πιάσουν? θεωρείτε παράνομο? πληρώνει κάτι για το χώρο που μου παρέχει? πρέπει να υπογράψω τίποτα? Ότι κάνω θα γίνει διαδικτυακά οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Θα χρειαστεις το Ε9 του τυπου που σου παρεχει το χωρο και μια υπευθυνη δηλωση απο τον ιδιο

Το ΕΦΚΑ ειναι οι εισφορες του ελευθερου επαγγελματια. Ειναι 26,95% των κερδων σου +120€ υπερ ΟΑΕΔ. Ανωτατο πλαφον τα 70.000€ και κατωτατο τα 5.860€.


Ειμαι λογιστης, ρωτα με οτι θες ;) 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Και σε άλλη πόλη να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και εμένα η έδρα μου είναι σε άλλο νομό αλλά δουλέυω στην Αθήνα.

Αν έχεις κάποιο πατρικό σπίτι πες στους γονείς σου να σου κάνουνε εκείνοι τη δηλωση.

Το θέμα έδρα είναι ψιλολέπτομέρια.

Πιο πολύ πρέπει να σε ανυσηχεί ότι δε ξέρεις τι πας να κάνεις.

speaking of αν έχεις έδρα Αθήνα στο πατρικό σου αλλά κάνεις έξοδα εταιρίας π.χ στη Θεσσαλονίκη τι παίζει με αυτό, ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Xvipes said:

speaking of αν έχεις έδρα Αθήνα στο πατρικό σου αλλά κάνεις έξοδα εταιρίας π.χ στη Θεσσαλονίκη τι παίζει με αυτό, ξέρει κανείς?

Τιποτα, δεν εχεις θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...