Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
On 21/07/2018 at 07:16, ROG-X said:

Ρε παιδια εδω σε ολοκληρο αεροδρομιο το οποιο ειχε εφοδιαστει απο την LG με OLED, βγηκαν OFF και τις αντικατεστησε με LED LCD στο 3μηνο.

Δηλαδη τι αλλο περιμενετε? Επισημη ανακοινωση απο την LG οτι το οργανικο υλικο δεν φτουραει και ψοφαει με το περασμα των ωρων ? Αντι αυτου θα ακουτε για Pixel Refresher, pixel calibrator, Pixel Renaissance και αλλα τετοια κουλα.

 

"Κουλά" οι τεχνολογίες προστασίας του πάνελ? Σαν το "κουλό" review σου μερικά posts πριν? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα μεταξωτά βρ@κια... 😛

Η πολύ καλή εικόνα μιας oled έχει ένα τίμημα που λέγεται burn in. Αλλοι το αποκτουν σε ένα χρόνο, άλλοι σε 5 και άλλοι ποτέ κατα τη διάρκεια ζωής του προϊόντος. Επίσης το οτι βλεπουμε σημάδια σε συγκεκριμένα backgrounds, δεν σημαίνει πως θα υπαρχει απαραίτητα πρόβλημα κατά τη θέαση ταινιών κλπ. 

Σε καθε περίπτωση η τεχνολογια των oled οθονών θέλει μια τυπική προσοχή ως προς τη χρήση. Δεν γίνεται να τις εκθειαζουμε στα κινητά και στα tablet και να τις θάβουμε στις τηλεοράσεις. :)

Όποιος έχει πρόβλημα ή ανησυχεί προκαταβολικά, παίρνει μια LED (ή μια Qled για να νιώθει πως έχει μια -σαν- Oled) και κοιμάται ήσυχος. :)

Ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε εικονα η b7v που εχω..Αλλα αυτο με τις μπαρες του 4:3 που επαθα ο αλλος με το Nickelodeon κ.τ.λ. ειναι προβλημα τι να κανουμε κ επισης το gaming..Θελω ομως αυτην την εικόνα που μονο προς το παρον οι oled προσφερουν..Λεω προς το παρον γιατι θα κοιμάμαι ησυχος μονο με τις micro led που θα έρθουν κ ειναι το μελλον..Ευτυχώς να λες..Τελος στο burn in!!!Βεβαια δεν ξερω ποσες ωρες διαρκεια ζωης θα εχουν οι micro led γιατι οι oled απ'οτι ξερω εχουν 100.000 ωρες κ οι led 30.000..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας εχω καποιες αποριες για oled tv γιατι θελω να αγορασω την lg c8 αναζητω διαφορες πληροφοριες στην ιντερνετ για το burn in. η c8 εχει 3 συστηματα για αποφυγει του burn in το 1 ειναι το Logo Luminance Adjustment' to 'Low'  να το εχω χαμηλο ok  2 ειναι να ειναι on το Screen Shift ok το 3 ειναι να clear panel noise αυτο δεν καταλαβαινω αυτο καθε ποτε πρεπει να το κανω? και αμμα το ρυθμισω οταν κλεινει η τηλεοραση να  αρχιζει το καθαρισμα του πανελ και θελω μετα απο λιγο να ανοιξω την τηλεοραση μπορει να παθει κατι? συγνωμη που ρωτα γιατι ειμαι ασχετος και φοβαμαι μην παει τσαμπα η tv και τα λεφτα που θα δωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Φωτης1975 είπε

Ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε εικονα η b7v που εχω..Αλλα αυτο με τις μπαρες του 4:3 που επαθα ο αλλος με το Nickelodeon κ.τ.λ. ειναι προβλημα τι να κανουμε κ επισης το gaming..Θελω ομως αυτην την εικόνα που μονο προς το παρον οι oled προσφερουν..Λεω προς το παρον γιατι θα κοιμάμαι ησυχος μονο με τις micro led που θα έρθουν κ ειναι το μελλον..Ευτυχώς να λες..Τελος στο burn in!!!Βεβαια δεν ξερω ποσες ωρες διαρκεια ζωης θα εχουν οι micro led γιατι οι oled απ'οτι ξερω εχουν 100.000 ωρες κ οι led 30.000..

30.000 ωρες οι led? που το διαβασες αυτο? εγω εχω led tv 11 χρονων η οποια δουλευει σχεδον ασταματητα τα χρονια που την εχω...

5 ώρες πριν, billdanos είπε

"Κουλά" οι τεχνολογίες προστασίας του πάνελ? Σαν το "κουλό" review σου μερικά posts πριν? :P

αργα η γρηγορα θα εχεις burn in με την oled.. δεν ξεφευγει για κανενα λογο.. αυτη ειναι η τεχνολογια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2018 στις 9:44 ΜΜ, shadowlike είπε

Hello , μια ερώτηση για τις μαυρες μπάρες στις ταινιες. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναο ρίσκο για burn in αφού τα pixel είναι εντελώς μαυρα. 

Φταίει ο όρος "burn in" που χρησιμοποιούμε, ο οποίος και δημιουργεί τη συγκεκριμένη παρεξήγηση.

θα σου εξηγήσω: Το κάθε pixel της OLED, καθώς δείχνει κάποιο χρώμα, από την πρώτη στιγμή αρχιζει και φθείρεται, και πέφτει απειροελάχιστα η φωτεινότητά του. Αν παίζει συνέχεια κάποιο συγκεκριμένο χρώμα, με τον καιρό, η μείωση στη φωτεινότητά του στο συγκεκριμένο χρώμα αρχίζει και ξεχωρίζει από τα pixels που βρίσκονται γύρω του. Όταν αυτό συμβαίνει σε ολόκληρη "οικογένεια" από pixels (κάποιο lοgο ή άλλο στατικό στοιχείο), η μείωση στη φωτεινότητα όλων αυτών των pixels μοιάζει με "αποτύπωμα".

Στην πραγματικότητα βλέπεις την ανομοιόμορφη διαφορά φωτεινότητας από την ανομοιόμορφη φθορά των pixels. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι εφόσον έχει φθαρεί στο συγκεκριμένο pixel το συγκεκριμένο χρώμα, αυτόματα δεν μπορεί να απεικονίσει σωστά τα σύνθετα χρώματα, που αποτελούν συνδυασμό των βασικών.....

Τώρα, όταν βλέπεις ταινίες με μαύρες μπάρες, στις μαύρες μπάρες όλα εκείνα τα pixels είναι σβησμένα και δεν φθείρονται. Οπότε αν βλέπεις συνέχεια ταινίες με μπάρες, αυτό που βλέπεις μετά δεν είναι αποτύπωμα από τις μπάρες, αλλά τα αχρησιμοποίητα pixels της οθόνης σε σχέση με τα φθαρμένα pixels που έπαιζαν εικόνα, τα οποία θα έχουν διαφορά φωτεινότητας μεταξύ τους.

Ουσιαστικά, δεν είναι οι μπάρες που αποτυπώθηκαν. Η υπόλοιπη οθόνη είναι που αποτυπώθηκε......

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, alexan2dros said:

30.000 ωρες οι led? που το διαβασες αυτο? εγω εχω led tv 11 χρονων η οποια δουλευει σχεδον ασταματητα τα χρονια που την εχω...

αργα η γρηγορα θα εχεις burn in με την oled.. δεν ξεφευγει για κανενα λογο.. αυτη ειναι η τεχνολογια.. 

Το αργά με το γρήγορα έχουν τεράστια διαφορά. Μια τηλεόραση συνήθως την κρατάω για 5 περίπου χρόνια. Αν κατά τη διάρκεια αυτή δεν έχω ιδιαίτερα θέματα στην παρακολούθηση ταινιών κλπ, δεν με απασχολεί και πολύ η όποια φυσιολογική αλλοίωση. 

Οι micro led φαίνεται να είναι το μέλλον, αλλά δεν θα τις έχουμε γρήγορα και σε φυσιολογικές τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Φταίει ο όρος "burn in" που χρησιμοποιούμε, ο οποίος και δημιουργεί τη συγκεκριμένη παρεξήγηση.

θα σου εξηγήσω: Το κάθε pixel της OLED, καθώς δείχνει κάποιο χρώμα, από την πρώτη στιγμή αρχιζει και φθείρεται, και πέφτει απειροελάχιστα η φωτεινότητά του. Αν παίζει συνέχεια κάποιο συγκεκριμένο χρώμα, με τον καιρό, η μείωση στη φωτεινότητά του στο συγκεκριμένο χρώμα αρχίζει και ξεχωρίζει από τα pixels που βρίσκονται γύρω του. Όταν αυτό συμβαίνει σε ολόκληρη "οικογένεια" από pixels (κάποιο lοgο ή άλλο στατικό στοιχείο), η μείωση στη φωτεινότητα όλων αυτών των pixels μοιάζει με "αποτύπωμα".

Στην πραγματικότητα βλέπεις την ανομοιόμορφη διαφορά φωτεινότητας από την ανομοιόμορφη φθορά των pixels. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι εφόσον έχει φθαρεί στο συγκεκριμένο pixel το συγκεκριμένο χρώμα, αυτόματα δεν μπορεί να απεικονίσει σωστά τα σύνθετα χρώματα, που αποτελούν συνδυασμό των βασικών.....

Τώρα, όταν βλέπεις ταινίες με μαύρες μπάρες, στις μαύρες μπάρες όλα εκείνα τα pixels είναι σβησμένα και δεν φθείρονται. Οπότε αν βλέπεις συνέχεια ταινίες με μπάρες, αυτό που βλέπεις μετά δεν είναι αποτύπωμα από τις μπάρες, αλλά τα αχρησιμοποίητα pixels της οθόνης σε σχέση με τα φθαρμένα pixels που έπαιζαν εικόνα, τα οποία θα έχουν διαφορά φωτεινότητας μεταξύ τους.

Ουσιαστικά, δεν είναι οι μπάρες που αποτυπώθηκαν. Η υπόλοιπη οθόνη είναι που αποτυπώθηκε......

ok κάτι τέτοιο φαντάστηκα και εγώ , ουσιαστικά πρόκειται για ανομιόμορφη φθορά των pixels, λογικό είναι (για OLED) πως αν τα έχεις σβηστά συνέχεια σχεδόν να παρουσιάσουν λιγότερη φθορά σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Anyway, την παρέλαβα επιτέλους την Β7 και σε σχέση με την 10χρονη LED bravia που είχα είναι η μέρα με τη νύχτα, όπως και να το δεις ..15 ιντσες παραπάνω, περισσότερα herz άρα και περισσότερα frames, χρώματα πολύ καλά και το απίστευτο μαύρο της OLED. Κάνα 2 μέρες που την χρησιμοποιώ τώρα πρόσεξα ότι την έχω σχεδόν στο 50-60 φωτεινότητα και είναι μια χαρά επειδή όπως είπα βλέπω κυρίως βραδινές ώρες και το σαλόνι είναι αρκετά σκοτεινό.  Δεν ξερω κατα πόσο καλη τακτική είναι να πεις ότι θα τρέχεις το pixel refresher μια φορά την εβδομάδα  αν και απ'οτι κατάλαβα τρέχει απο μόνο του κάθε φορά που σβήνει η τηλεόραση. Έχω πιάσει τον ευατό μου να ανυσηχεί για τα HUDs σε games αλλά η αλήθεια είναι πως απο 2-3 ώρες μου είναι πολύ δύσκολο να παίξω (ίσως μόνο κάνα ΣΚ). Τα παιχνίδια δε είναι σαν να είναι άλλο experience...που σημαίνει ότι πρέπει να ξανατερματίσω το horizon zero dawn και το god of war όπωσδίποτε :P

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικη η TV σου. Έχοντας γνώση των ιδιαιτεροτήτων της τεχνολογίας, θα κρατήσεις την TV σου σε καλή κατάσταση για πολύ καιρό.

Η φωτεινότητα παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο από οποιοδήποτε pixel refresher.

Όσο πιό χαμηλή, τόσο καθυστερεί να γίνει εμφανές το οποιοδήποτε burn in.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, μια άλλη ερώτηση είναι σχετικά με τα HDMI καλώδια. Γενικά τα αγοραστά καλώδια μου είναι παλιά (απο 2008 ίσως) και καλώδια που κατα καιρούς πέρνω με διάφορες συσκευές. Θα άξιζε να επενδύσω σε καλό καλώδιο για το PS4 κυρίως και ίσως καιτο PC που έχω συνδεμένο, θα δώ καμιά διαφορά;

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, shadowlike είπε

Ευχαριστώ, μια άλλη ερώτηση είναι σχετικά με τα HDMI καλώδια. Γενικά τα αγοραστά καλώδια μου είναι παλιά (απο 2008 ίσως) και καλώδια που κατα καιρούς πέρνω με διάφορες συσκευές. Θα άξιζε να επενδύσω σε καλό καλώδιο για το PS4 κυρίως και ίσως καιτο PC που έχω συνδεμένο, θα δώ καμιά διαφορά;

Αν τα καλώδιά σου δεν υποστηρίζουν το bandwidth που απαιτείται, θα βλεπεις διακοπές στην εικόνα, ή δεν θα δείχνει καθόλου (για παράδειγμα διακοπές σε εικόνα 4K με HDR).

Αν δεν έχεις αυτά τα θέματα, τα καλώδια σε καλύπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
38 minutes ago, shadowlike said:

Ευχαριστώ, μια άλλη ερώτηση είναι σχετικά με τα HDMI καλώδια. Γενικά τα αγοραστά καλώδια μου είναι παλιά (απο 2008 ίσως) και καλώδια που κατα καιρούς πέρνω με διάφορες συσκευές. Θα άξιζε να επενδύσω σε καλό καλώδιο για το PS4 κυρίως και ίσως καιτο PC που έχω συνδεμένο, θα δώ καμιά διαφορά;

Αν οι εξωτερικές σου συσκευές υποστηρίζουν 4K & HDR, θα πρέπει να τα αλλάξεις. Διαφορετικά μια χαρά θα είσαι και με τα παλιά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν οι εξωτερικές σου συσκευές υποστηρίζουν 4K & HDR, θα πρέπει να τα αλλάξεις. Διαφορετικά μια χαρά θα είσαι και με τα παλιά! :)

Δεν ισχύει. Έχει καθαρά να κάνει με την ποιότητα του καλωδίου που έχει ήδη και αν υποστηρίζει το ζητούμενο bandwidth. H μόνη περίπτωση να μήν ισχύει αυτό, είναι αν ο φίλος μας έχει καλώδια HDMI 1.0, που αυτο αποκλείεται, εκτός και αν τα έβγαλε από καμία σοφίτα.

Έχω Belkin HDMI καλώδια 5ετίας και βάλε, και μιά χαρά υποστηρίζει 4K-HDR  και 1080p/120Hz. Αντίθετα αγόρασα καλώδιο 2.1 και μου έκανε διακοπές στην εικόνα στα 4Κ/60fps, διότι δεν σήκωνε το bandwidth.

Τώρα πλέον οι νέες οδηγίες λένε να μήν αναγράφεται επάνω στο καλώδιο το πρότυπο, διότι το πρότυπο αφορά τις συσκευές και όχι το καλώδιο.

Δεν υπάρχουν features που ενεργοποιούνται ή απενεργοποιούνται αναλόγως του καλωδίου. Είναι καθαρά και μόνο αν το καλώδιο σηκώνει το bandwidth.

Όπως είπα, αν δεν του κάνει διακοπές στην εικόνα σε 4K με HDR, ή στον υπολογιστή 4Κ/60fps, τότε δεν χρειάζεται να αγοράσει νέα καλώδια.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, panther_512 είπε

Δεν ισχύει. Έχει καθαρά να κάνει με την ποιότητα του καλωδίου που έχει ήδη και αν υποστηρίζει το ζητούμενο bandwidth. H μόνη περίπτωση να μήν ισχύει αυτό, είναι αν ο φίλος μας έχει καλώδια HDMI 1.0, που αυτο αποκλείεται, εκτός και αν τα έβγαλε από καμία σοφίτα.

Έχω Belkin HDMI καλώδια 5ετίας και βάλε, και μιά χαρά υποστηρίζει 4K-HDR  και 1080p/120Hz. Αντίθετα αγόρασα καλώδιο 2.1 και μου έκανε διακοπές στην εικόνα στα 4Κ/60fps, διότι δεν σήκωνε το bandwidth.

Τώρα πλέον οι νέες οδηγίες λένε να μήν αναγράφεται επάνω στο καλώδιο το πρότυπο, διότι το πρότυπο αφορά τις συσκευές και όχι το καλώδιο.

Δεν υπάρχουν features που ενεργοποιούνται ή απενεργοποιούνται αναλόγως του καλωδίου. Είναι καθαρά και μόνο αν το καλώδιο σηκώνει το bandwidth.

Όπως είπα, αν δεν του κάνει διακοπές στην εικόνα σε 4K με HDR, ή στον υπολογιστή 4Κ/60fps, τότε δεν χρειάζεται να αγοράσει νέα καλώδια.

σε ποια σελιδα ειναι αυτές οι επισημες οδηγιες που αναιρουν τον τυπο καλωδιου. μην ψάχνουμε δηλαδη για 2.0 hdmi για να δουμε hdr να παιρνουμε 1.4.

γιατι εδω λεει αλλα .https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, alexan2dros είπε

30.000 ωρες οι led? που το διαβασες αυτο? εγω εχω led tv 11 χρονων η οποια δουλευει σχεδον ασταματητα τα χρονια που την εχω...

αργα η γρηγορα θα εχεις burn in με την oled.. δεν ξεφευγει για κανενα λογο.. αυτη ειναι η τεχνολογια.. 

Στο περίπου καπου εκει θα αρχιζει να χανει σε απόδοση..Τωρα ναι κ ο πατερας μου εχει μια LCD Samsung 10 ετων κ ακομα παιζει αλλα εχει χάσει σε φωτεινότητα λιγο κ στα χρωματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, shadowlike είπε

Ευχαριστώ, μια άλλη ερώτηση είναι σχετικά με τα HDMI καλώδια. Γενικά τα αγοραστά καλώδια μου είναι παλιά (απο 2008 ίσως) και καλώδια που κατα καιρούς πέρνω με διάφορες συσκευές. Θα άξιζε να επενδύσω σε καλό καλώδιο για το PS4 κυρίως και ίσως καιτο PC που έχω συνδεμένο, θα δώ καμιά διαφορά;

Καλοριζικη η tv φιλος..Ειναι απίστευτη οτι κ να της βάλεις..Κ γω εχω το xbox one x κ εχω παθει πλακα..Κ συ οταν βαλεις το ps4 pro φαντάζομαι εχεις θα τρελαθεις με την εικονα..God of war πω θα σκαλωσεις καλα!!:)Τωρα οσο αφορα το καλωδιο στο one x πήρα κ εβαλα της belkin το 2.1 HDMI στην b7v κ η διαφορα φαίνεται με την μια στα χρωματα κ στην φωτεινότητα οταν εχεις HDR..Υπαρχει κ βιντεακι στο youtube που σου δειχνει την διαφορα ακομα κ στο ps4 pro..Γνωμη εχω γιατι το εχω οπως μου ειπε ενας φιλος κ τελικα ολοι οι γνωστοί οσοι το πήραν ειδαν ολα αυτα τα θετικα στην εικονα..Οποτε προχώρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...