Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι oled και γενικότερες απορίες...


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Tresorikos είπε

Και εγώ αυτήν έχω. Βγάλε μια φώτο πάτα το pause κ βγάλε μια αν γίνεται.  Η μπάλα σε ποδόσφαιρο αν φαίνεται σαν κομήτης σε βολέ είναι φυσιολογικό αλλά αν παίξεις με τις ρυθμίσεις μειώνεται.  

tresorikos θα το προσπαθήσω αύριο να βγάλω φώτο γιατί για τεχνικούς λόγους δεν έχω Internet σήμερα αν και δεν νομίζω να φανεί σε φώτο αυτό που λέω. εσύ δεν έχεις προσέξει κάτι σαν (μεμβράνη) στην δικιά σου;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 756
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια κι εμενα σημερα μου την πηραν γιατι παρουσιασε προβλημα (14 μηνες μετα την αγορα) με μια γραμμη στην μεση, απο πανω μεχρι κατω. Ο τεχνικος ειπε πως δεν ειναι γραμμη αλλα φαινεται ετσι λογω αλλαγης φωτεινοτητας (απο την μεση και αριστερα φωτεινη, απο την μεση και δεξια ελαχιστα πιο σκοτεινη). Μου ειπε πως αν την αλλαξουν με νεα, θα το μαθω μεσα σε 3 εργασιμες, αφου πρωτα της βαλει καλωδια και κανει μετρησεις και αφου επειτα στειλει τις μετρησεις στους τεχνικους της Αθηνας (μενω επαρχια). Αν παλι την επισκευασουν, θα το μαθω μεσα σε 5 εργασιμες. Επισης ειπε πως αν εχουν πανελ παλια, θα της αλλαξουν πανελ, διαφορετικα θα μου φερουν νεα τηλεοραση. 

Ποια πιστευετε πως θα ειναι η καταληξη? 

Επεξ/σία από ludvihoscar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, tarantules said:

Μπορεί κάποιος κάτοχος OLED TV να μας πει τι κατανάλωση σε watt έχει η τηλεόραση όταν δείχνει μαύρο φόντο;

Αυτό προϋποθέτει εκτός από την OLED, να έχουμε και το σχετικό μετρητή... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλοκοιταω για τηλεορασεις και ελεγα για OLED, χωρις να το εχω ψαξει πολυ.

Ενα εχω ενα πω: ΕΥΤΥΧΩΣ που επεσα πανω σε αυτο εδω το θεμα παιδια και διαβασα μερικα πραγματα (συνηθως τα θεματα στο insomnia καταληγουν κλειδωμενα αλλα αυτο εδω εχει κρατησει επιπεδο). Δεν θα μπορουσα να διανοηθω να δωσω 1500-2000 για TV και να προσεχω...πως να την χρησιμοποιω, να την κλεινω ανα 3-4 ωρες και να της δινω σοκολατες για να την καλοπιανω. Εξαιρετικη εικονα αλλα οχι για μενα. Μετα απο 3-4 χρονια το ξανασυζηταμε.

Πραγματικα, πονεσε η ψυχη μου οταν διαβασα αρκετα παιδια απο εδω που ειχαν προβλημα μετα απο καποιο καιρο.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, ardi21 said:

Ψιλοκοιταω για τηλεορασεις και ελεγα για OLED, χωρις να το εχω ψαξει πολυ.

Ενα εχω ενα πω: ΕΥΤΥΧΩΣ που επεσα πανω σε αυτο εδω το θεμα παιδια και διαβασα μερικα πραγματα (συνηθως τα θεματα στο insomnia καταληγουν κλειδωμενα αλλα αυτο εδω εχει κρατησει επιπεδο). Δεν θα μπορουσα να διανοηθω να δωσω 1500-2000 για TV και να προσεχω...πως να την χρησιμοποιω, να την κλεινω ανα 3-4 ωρες και να της δινω σοκολατες για να την καλοπιανω. Εξαιρετικη εικονα αλλα οχι για μενα. Μετα απο 3-4 χρονια το ξανασυζηταμε.

Πραγματικα, πονεσε η ψυχη μου οταν διαβασα αρκετα παιδια απο εδω που ειχαν προβλημα μετα απο καποιο καιρο.

Διάβασες πολύ συγκεκριμένα περιστατικά από χρήστες με υπερβολικά στατικό περιεχόμενο (games κλπ) που είναι λογικό να το περιμένεις. Για μια φυσιολογική χρήση τηλεόρασης, είσαι μια χαρά με την OLED!

10 μήνες μετά με καθημερινή χρήση 5-6 ώρες, δεν έχω απολύτως κανένα σημάδι στην οθόνη. Και στο λέει κάποιος που είναι "ψείρας" σε αρρωστημένο βαθμό! 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Διάβασες πολύ συγκεκριμένα περιστατικά από χρήστες με υπερβολικά στατικό περιεχόμενο (games κλπ) που είναι λογικό να το περιμένεις. Για μια φυσιολογική χρήση τηλεόρασης, είσαι μια χαρά με την OLED! 10 μήνες μετά με καθημερινή χρήση 5-6 ώρες, δεν έχω απολύτως κανένα σημάδι στην οθόνη. 

LG OLED C7, normal χρήση (gaming/netflix/otetv), ένα χρόνο μετά vertical banding από πάνω μέχρι κάτω και σε φωτεινές σκηνές. Έγινε αντικατάσταση με LED φυσικά.

Φοβερή εικόνα, αλλά δεν είναι mature η συγκεκριμένη τεχνολογία ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, DiAvOl said:

LG OLED C7, normal χρήση (gaming/netflix/otetv), ένα χρόνο μετά vertical banding από πάνω μέχρι κάτω και σε φωτεινές σκηνές. Έγινε αντικατάσταση με LED φυσικά.

Φοβερή εικόνα, αλλά δεν είναι mature η συγκεκριμένη τεχνολογία ακόμα.

Ένα προβληματικό panel δεν σημαίνει πως είναι κανόνας για όλες τις OLED. 

Το μαύρο της OLED σε συνδυασμό με το Ambilight (συγχρονίζεται και με όλα τα υπόλοιπα hue που υπάρχουν στο χώρο) που έχει η OLED 9002, είναι κάτι που δεν το αλλάζω με καμία LED... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ένα προβληματικό panel δεν σημαίνει πως είναι κανόνας για όλες τις OLED. 

Το μαύρο της OLED σε συνδυασμό με το Ambilight (συγχρονίζεται και με όλα τα υπόλοιπα hue που υπάρχουν στο χώρο) που έχει η OLED 9002, είναι κάτι που δεν το αλλάζω με καμία LED... 

Ωραιά όλα αυτά, αλλά είναι ακριβά χόμπυ!! 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ένα προβληματικό panel δεν σημαίνει πως είναι κανόνας για όλες τις OLED. 

Το μαύρο της OLED σε συνδυασμό με το Ambilight (συγχρονίζεται και με όλα τα υπόλοιπα hue που υπάρχουν στο χώρο) που έχει η OLED 9002, είναι κάτι που δεν το αλλάζω με καμία LED... 

Σίγουρα έχει καλύτερη εικόνα από τις περισσότερες LED, και προφανώς δεν συμβαίνει κατά κανόνα, αλλά μπορεί να συμβεί (όπως φαίνεται από την δικιά μου  περίπτωση και μερικές ακόμη εδώ στο forum καθώς και μερικές ακόμα σε άλλα forums που κοίταξα).

Προσωπικά, συμβιβάζομαι με την ελαφρώς χειρότερη εικόνα της LED (Q9FN) για να μην έχω τον πονοκέφαλο του burn-in κτλ. και όχι τόσο για το vertical banding. Το θεωρώ άκρως αδιανόητο να πρέπει να προσέχω το περιεχόμενο που βλέπω (μακάρι να το ήξερα πριν πάρω την C7).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Διάβασες πολύ συγκεκριμένα περιστατικά από χρήστες με υπερβολικά στατικό περιεχόμενο (games κλπ) που είναι λογικό να το περιμένεις. Για μια φυσιολογική χρήση τηλεόρασης, είσαι μια χαρά με την OLED!

10 μήνες μετά με καθημερινή χρήση 5-6 ώρες, δεν έχω απολύτως κανένα σημάδι στην οθόνη. Και στο λέει κάποιος που είναι "ψείρας" σε αρρωστημένο βαθμό! 😛 

Δεκτο αυτο που λες, αλλα εδω μεσα για 1 που εχει πει οτι δεν εχει προβλημα υπαρχει αλλος 1 τουλαχιστον που εχει. Μικρο το δειγμα, ναι, και συνηθως αυτοι που εχουν προβληματα γραφουν στα forum, αλλα κατι λεει νομιζω. Μονο και μονο που θα το εχω στο μυαλο μου σαν ενδεχομενο, δεν ειναι για μενα αυτη η λυση  🙂 Ασε που θεωρω τρελο, για μενα, να εχω καποιους κανονες στο πως να χρησιμοποιω την TV μου.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, DiAvOl said:

Σίγουρα έχει καλύτερη εικόνα από τις περισσότερες LED, και προφανώς δεν συμβαίνει κατά κανόνα, αλλά μπορεί να συμβεί (όπως φαίνεται από την δικιά μου  περίπτωση και μερικές ακόμη εδώ στο forum καθώς και μερικές ακόμα σε άλλα forums που κοίταξα).

Προσωπικά, συμβιβάζομαι με την ελαφρώς χειρότερη εικόνα της LED (Q9FN) για να μην έχω τον πονοκέφαλο του burn-in κτλ. και όχι τόσο για το vertical banding. Το θεωρώ άκρως αδιανόητο να πρέπει να προσέχω το περιεχόμενο που βλέπω (μακάρι να το ήξερα πριν πάρω την C7).

 

28 minutes ago, ardi21 said:

Δεκτο αυτο που λες, αλλα εδω μεσα για 1 που εχει πει οτι δεν εχει προβλημα υπαρχει αλλος 1 τουλαχιστον που εχει. Μικρο το δειγμα, ναι, και συνηθως αυτοι που εχουν προβληματα γραφουν στα forum, αλλα κατι λεει νομιζω. Μονο και μονο που θα το εχω στο μυαλο μου σαν ενδεχομενο, δεν ειναι για μενα αυτη η λυση  🙂 Ασε που θεωρω τρελο, για μενα, να εχω καποιους κανονες στο πως να χρησιμοποιω την TV μου.

Αντίστοιχα όμως διαβάζω άπειρες αναφορές για προβλήματα στις ακριβές σειρές Qled κλπ που εμφανίζονται είτε από την αρχή είτε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα! Αν συγκεντρώσω δηλαδή όσα διαβάζω από περιπτώσεις προβληματικών Qled, είναι σα να παίζεις ...λαχείο κάθε φορά που αγοράζεις μία και δεν ξέρεις τι θα σου πετύχει...

Το θέμα της τιμής που ανέφερε κάποιος το αφήνω απ εξω μιας και ακόμη και οι υπερτιμημένες Qled, μπορεί να κοστίζουν σημαντικά περισσότερο από μια OLED! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα ουτε QLED κοιταω. Και αυτες σε 3-4 χρονια τις ξαναβλεπουμε. Μια πολυ καλη LED τηλεοραση και αφηνω το Cosmote Natonal Geographic να παιζει 10 ωρες σερι χωρις να με νοιαζει. Και ας μην εχω τοσο καλο μαυρο οταν βλεπω την τιγρη να κοιμαται στο δασος το βραδυ😋

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...