Προς το περιεχόμενο

Πόσο συχνά αλλάζουμε ένα smartphone;


nhzt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, d3v4st4tor είπε

ZTE blade A450 3G αγορασμένο το 2015. Παραμένει αξιόμαχο για κλήσεις αλλά όχι πολλά-πολλά για εφαρμογές και ίντερνετ λόγω ηλικίας. Επειδή οι 5 ίντσες με κούρασαν γρήγορα πήρα 8ιντσο τάμπλετ για όλες τις online δραστηριότητες μου, οπότε δεν νοιώθω ιδιαίτερη πίεση να αναβαθμίσω το κινητό ακόμα. Φυσικά και ζηλεύω τα καινούρια μοντέλα αλλά όχι και το αντίστοιχο ποσό που θα απαιτηθεί για να πάρω ένα.  

Βέβαια πλέον υπάρχουν πολύ αξιόλογες προτάσεις μεταξύ 100-150€. Κι εγώ που αλλάζω κινητό κατά μέσο όρο κάθε 2 χρόνια δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας και το θέσατε, 5 χρόνια με ένα se 1ης γενιάς, με βαρέθηκε και το βαρέθηκα, με κανένα πρόβλημα εκτός της ρομ στα 16. Πήρα πριν 1 μήνα ένα άψογο μεταχειρισμένο xs στο 1/4 της αρχικής του τιμής (τότε το 2018), διότι viber whatsapp και κανά email στο δρόμο, τι το θες το καινούριο στα 800/1000. Όλα πλέον παίζουν πολύ καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα αγόραζα και αγοράζω μεταχειρισμένες ναυαρχιδες! Προτιμώ να δώσω 300€ για να πάρω μεταχειρισμένο samsung s10 plus ή iphone xs max πάρα να τα δώσω και να πάρω καινούργιο xiaomi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας εινα ικαλα οι αγγελιες του ινσομνια. π[αιρνω παντα μεταχειρισμενες ναυαρχιδες ή ναυαρχιδοκιλλερς. με εμφαση στην καμερα. τα 4-5 τελευταια κινητα μου ηταν μεταχειρισμενα μαξ 2 μηνων και τα επαιρνα σε πολυ καλη τιμη. οταν παιρνω το επομενο, πουλαω το παλιο και βγαζω ενα κατοσταρικο στανταρ. αυτη η δουλεια γινεται καθε 3 χρονια περιπου. μπορει και παραπανω, δυσκολα παρακατω (εκτος και αν κατσει κατι απροοπτο).

τωρα ειμαι με xiaomi mi note 10 pro. δεν προβλεπεται αλλαγη για τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον. εκτος και αν βγει καποιο feauture που θα με κανει να το θελω σαν τρελος. με τις μπατραριες δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα. 2 φορες εχω αλλαξει μονο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, koutsis είπε

Εγώ πάντα αγόραζα και αγοράζω μεταχειρισμένες ναυαρχιδες! Προτιμώ να δώσω 300€ για να πάρω μεταχειρισμένο samsung s10 plus ή iphone xs max πάρα να τα δώσω και να πάρω καινούργιο xiaomi!

Νομιζω και εγω οτι θα αρχισω να αγοραζω refurbished.

Ετοιμος ειμαι να το παρω. Ποιος ακουει την γυναικα βεβαια. 😂 παλι κινητο.

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το  iphone4s πήγα στο samsung galaxy s6 όταν βγήκε και μετά στο samsung galaxy s20 πιστεύω εκτός απροόπτου μετά από 4-5 χρονάκια να πάω στο επόμενο με αρκετή χρήση εδώ γερμανια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλλάζω επειδή το βαρέθηκα είναι waste of money που λένε και στο χωρίο μου.

νομίζω πρέπει να υπάρξει καλός λόγος να δαπανήσω ένα σεβαστό πόσο για ένα προϊών που έχει τεράστια απαξίωση σε σύντομο χρονικό διάστημα.

ένα ακριβότερο μοντέλο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα μακροζωίας λόγο ότι είναι κατασκευασμένο με ποιο ποιοτικά και ανθεκτικά υλικά.

επίσης έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να υποστηρίζεται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα

σε κάθε περίπτωση πέντε χρονιά είναι η ωφέλιμη ζωή σε οποιοδήποτε κινητό. εννοείται ενδιάμεσα με αλλαγές μπαταρίας ανά δυο χρονιά

από εκεί και πέρα μετά αρχίζουν  προβλήματα και δυσλειτουργίες του τύπου χαλάρωσε η θήρα φόρτισης ,ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης δεν επαρκεί όποτε μπαίνει στο ντουλάπι και πάμε στο επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/6/2021 στις 9:47 ΜΜ, nickolas είπε

Iphone φίλε μου. Ξέρω ότι δεν περίμενες να το ακούσεις αυτό αλλά Iphone.

Εγώ πλησιάζω την 5ετία χωρίς αλλαγή μπαταρίας με health στο 76% και χωρίς πτώση απόδοσης. Ιphone 7 Plus.

Όλα τα Iphone από 5s και νεότερα είναι full λειτουργικά ακόμα και σήμερα.

όντος δεν το περίμενα.

αλλά δεν, όχι με τίποτα.

ευχαριστώ πάντως !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε μεταχειρισμένη περσινή ναυαρχίδα, είτε καινούργια επίσης περσινή ναυαρχίδα που αποσύρεται από τα καταστήματα. Τοπ τιμή τα 350 έως 400 ευρώ με το 400 μόνο για κάτι καινούργιο και τα 350 για μεταχειρισμένο.

Αλλαγή κάθε 2 με 3 χρόνια, όταν δηλαδή γίνει και το τελευταίο update που συνήθως κάνει τα κινητά στο  android πιο αργά ενώ υποτίθεται ότι θα προσφέρουν καλύτερη εμπειρία χρήσης my ass

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μύθος είναι αυτό με τα security updates απλά για να αλλάζεις κινητό. 

Όλοι πάνε και δίνουν την πιστωτική όπου ναναι και μετά φταίει το κινητό.

Αλλωστε τώρα που ξύπνησαν οι τράπεζες και πήραν μέτρα από τις τόσες κλοπές που είχαν γίνει, αν χρησιμοποιείς σωστά τις επιλογές ασφαλείας της κάθε τράπεζας με τις επιλογές κλειδώματος και ταυτοποίησης δεν έχεις πρόβλημα. 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα, όταν οι εξελίξεις ήταν γρήγορες, άλλαζα και κάθε έξι μήνες, πουλώντας το προηγούμενο. Όσο περνάει ο καιρός τόσο καθυστερώ τις αλλαγές, οπότε πλέον έχω ξεπεράσει τα δύο χρόνια. Το αγοράζω με 24 δόσεις και μόλις το ξεπληρώσω, αρχίζω σιγά σιγά να ψάχνω για το επόμενο, το πρηγούμενο το δίνω στα άλλα μέλη της οικογένειας. Με αλλαγή μπαταρίας ακόμη δεν έχω ασχοληθεί, το S10 το έχουμε στο σπίτι από τον Μάρτιο του '19 και η μπαταρία του (με σχετικά προσεκτική φόρτιση/εκφόρτιση) είναι ακόμη στο 86% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Μύθος είναι αυτό με τα security updates απλά για να αλλάζεις κινητό. 

Όλοι πάνε και δίνουν την πιστωτική όπου ναναι και μετά φταίει το κινητό.

Αλλωστε τώρα που ξύπνησαν οι τράπεζες και πήραν μέτρα από τις τόσες κλοπές που είχαν γίνει, αν χρησιμοποιείς σωστά τις επιλογές ασφαλείας της κάθε τράπεζας με τις επιλογές κλειδώματος και ταυτοποίησης δεν έχεις πρόβλημα. 

Μία καλή λύση για να δώσεις παράταση στη ζωή του smartphone και μετά τα δύο χρόνια που αρχίζει και βαραίνει, είναι ένα προσεκτικό debloat ή ακόμη και μία custom rom, όπως Lineage OS ή Pixel Expirience. Έτσι αφαιρείς πολλές άχρηστες εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες από την αρχή. Έχεις καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και πιο smooth λειτουργία. Έχω μια μικρή αμφιβολία σχετικά με την ασφάλεια της συσκευής με αυτές τις λύσεις, αλλά μάλλον και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. Για τις συναλλαγές καλύτερα pay pal, όπου υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Μία καλή λύση για να δώσεις παράταση στη ζωή του smartphone και μετά τα δύο χρόνια που αρχίζει και βαραίνει, είναι ένα προσεκτικό debloat ή ακόμη και μία custom rom, όπως Lineage OS ή Pixel Expirience. Έτσι αφαιρείς πολλές άχρηστες εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες από την αρχή. Έχεις καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και πιο smooth λειτουργία. Έχω μια μικρή αμφιβολία σχετικά με την ασφάλεια της συσκευής με αυτές τις λύσεις, αλλά μάλλον και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. Για τις συναλλαγές καλύτερα pay pal, όπου υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Σωστός. 

Τα updates γενικά είναι και ένας τρόπος να σε κάνουν να αγοράσεις καινούριο. 

Πως; γίνεται όταν παίρνεις ένα κινητό όλα να δουλεύουν ρολόι και μόλις βάλεις τη νέα έκδοση να αφαιρούνται δυνατότητες να μειώνεται η διάρκεια της μπαταρίας να αρχίζουν τα κολλήματα κλπ. 

Όπως και στα Windows. 

Τώρα με τα 11 τα μισά pc πάνε για πέταμα. Για να κερδίσει τι ο απλός χρήστης που βλέπει office, YouTube και καμιά ταινία? 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπλεξει τα security updates με τις έκδοσεις λογισμικου  . Επειδή αναφέρθηκες στις τραπεζες ,αυτές με τις εφαρμογες τους ,σου  λενε προυποθεσεις να ειναι καλυμμενες σε στραβή  . Επίσης συχνά κάνουν αναβαθμισεις των εφαρμογών τους , που δεν ειναι συμβατες με παλαιοτερα κινητα .Ρισκαρε και κάνε συναλλαγές αν δεν είσαι ενημερωμένος ... 

Αν ασχολείσαι με τα βασικά ,μπορείς να μην κάνεις και καμιά αναβάθμιση ποτέ ,αν υπάρχει επιλογή . Για παράταση ζωής της συσκευής ,αυτή θα είναι όσο έχει ορίσει ο κατασκευαστής απο ποιοτητα υλικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...