Προς το περιεχόμενο

νομικη συμβουλη


maik42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρωτα απ΄ολα να αναφερω οτι την υποθεση  χειρίζεται δικηγορος αλλα κατι μου λεει οτι μας ¨κρυβει¨ λυσεις.

λοιπον η ιστορια εχει ως εξής:

απο τους 5 κατηγορουμενους το εφετειο καταδικασε τους 3 και αθώωσε τους δυο. για τους 2 που αθωωθηκαν η συνηγορος μας προχωρησε την υποθεση στον αρειο παγο με την  σιγουρια οτι εκει θα καταδικαστουν.

πριν εκδικαστει η υποθεση εκει ηρθε ενα χαρτι απο τους τους αντιδικους που εγραφε οτι σε περιπτωση που αθωωθουν πρεπει να τους αποζημιώσουμε τα δικαστικα εξοδα τους οσα και να ηταν αυτα.

η συνηγορος μας ενημερωσε και συνάμα μας καθησύχασε οτι το εστειλαν για εκφοβισμό και οτι δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας. 

περασαν οι μηνες, εκδικαστηκε η υποθεση στον αρειο παγο, αθωωθηκαν οι κατηγορουμενοι και μια μερα έρχεται το ραπορτο απο τον δικηγορο των αντιδικων οτι το ποσο των 11.000,00€ πρεπει να αποδωθει σε τρεις εργασιμες αλλιως θα προχωρήσουν σε ασφαλιστικα μετρα κατα της οικιας του μηνυτή.

αν υπαρχει καποιος που ειναι γνωστης αυτων των περιπτωσεων ας δωσει καμια ιδεα πως να προχωρησουμε.

 

paredwse

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για υποθέσεις που έχουν φτάσει σε εφετείο και άρειο πάγο τι συμβουλές περιμένεις από το διαδίκτυο; Μπορείς να ρωτήσεις και άλλον δικηγόρο για το τι ισχύει. 

Ερώτηση χωρίς να είμαι δικηγόρος. Όταν λες "ραπόρτο" από τον δικηγόρο οτι πρέπει να τους αποζημιώσετε τόσα.....  σας έκαναν αγωγή ή έστειλαν εξώδικο οτι απαιτούν να τους πληρώσετε; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Όταν μιλάμε για υποθέσεις που έχουν φτάσει σε εφετείο και άρειο πάγο τι συμβουλές περιμένεις από το διαδίκτυο; Μπορείς να ρωτήσεις και άλλον δικηγόρο για το τι ισχύει. 

Ερώτηση χωρίς να είμαι δικηγόρος. Όταν λες "ραπόρτο" από τον δικηγόρο οτι πρέπει να τους αποζημιώσετε τόσα.....  σας έκαναν αγωγή ή έστειλαν εξώδικο οτι απαιτούν να τους πληρώσετε; 

κυκλοφορουν και εδω μεσα δικηγοροι.

εστειλαν ειδοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, maik42 είπε

κυκλοφορουν και εδω μεσα δικηγοροι.

Αυτό το ξέρω. Εγώ απλά ανέφερα   για τέτοιας σημασίας υποθέσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μηνύματα σαν κι αυτό είναι που με κάνουν να επιμένω ότι δεν είναι να δικηγορείς στην ελλάδα. Όταν δεν παίρνει ο ίδιος ο θιγόμενος σοβαρά την υπόθεσή του, τι παραπέρα να συζητήσεις;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Κάτι μηνύματα σαν κι αυτό είναι που με κάνουν να επιμένω ότι δεν είναι να δικηγορείς στην ελλάδα. Όταν δεν παίρνει ο ίδιος ο θιγόμενος σοβαρά την υπόθεσή του, τι παραπέρα να συζητήσεις;

πως εισαι τοσο σιγουρος για αυτο που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο αναλύσω λίγο μπας και το καταλάβεις. Κλασική περίπτωση που σε παίρνει τηλέφωνο κάποιος και σου λέει γιατρέ έχω πυρετό, τι έχω; Σκέψου να το ρωτάει και σε forum.

Αφού ενδιαφέρεσαι για την υπόθεσή σου και δεν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στη συνήγορό σου είτε της λες σε ευχαριστώ πολύ για τη συνεργασία, καλύπτεις τυχόν οικονομική εκκρεμότητα, που έχεις και πας σε άλλον δικηγόρο, που εμπιστεύεσαι απόλυτα είτε την ενημερώνεις ότι θέλεις να πάρεις και δεύτερη γνώμη και το κάνεις. Όχι όμως απλά λέγοντάς του, ήρθε ο τάδες και μου έστειλε ένα χαρτί και τι κάνω εγώ τώρα; Παίρνεις τη δικογραφία σου, του την αφήνεις, του δίνεις και χρόνο και του λες θέλω να μου πεις τη γνώμη σου. Αφού έχεις φτάσει να πας να δικάσεις για τρίτη φορά την ίδια υπόθεση θα έπρεπε να έχεις αντιληφθεί θεωρώ ότι και η παραμικρή λεπτομέρεια μπορεί να κάνει διαφορά. Το μου ήρθε ο τάδε και μου έφερε ένα χαρτί σε έναν δικηγόρο που έχει στοιχειώδη επαφή με το επάγγελμά του δεν του λέει τίποτα.

Αυτά τα ολίγα από κάποιον του οποίου τη γνώμη αναζητάς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 2 που αθωωσε το εφετειο, πως ησασταν τοσο σιγουροι οτι θα καταδικαστουν στον αρειο παγο? Χωρις να ξερουμε την υποθεση μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε. Να υποθεσω οτι δικαιωση για σας θα ηταν να καταδικαστουν και οι 5.

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ακουω 1η φορα για αποζημίωση δικαστικων εξοδων με εξωδικο... 

Οπως και να χει σου χουν φυγει μερικα χιλιαρικα σε δικες,δικ.επιμελητες και δεν πηγες ποτε σε 2ο δικηγορο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθώς το μήνυμά μου τροποποιήθηκε χωρίς καν ενημέρωσή μου, διαπιστώνω ότι κακώς αναμίχθηκα. Οπότε το σβήνω μόνος μου, δεν χρειάζομαι άλλον γι' αυτό.

Επεξ/σία από RTW4ever
Μεταβολή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kage είπε

Παιζει να ακουω 1η φορα για αποζημίωση δικαστικων εξοδων με εξωδικο... 

 

6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Σύμφωνα με τον Κώδικα Δικηγόρων, απαγορεύεται η δωρεάν παροχή υπηρεσιών.

Αυτο που μαλλον εννοει ο kage ειναι οτι τα δικαστικα εξοδα συμπεριλαμβανονται-μημονευονται  παντα στις αποφασεις και στα εξωδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθώς το μήνυμά μου τροποποιήθηκε χωρίς καν ενημέρωσή μου, διαπιστώνω ότι κακώς αναμίχθηκα. Οπότε το σβήνω μόνος μου, δεν χρειάζομαι άλλον γι' αυτό.

Επεξ/σία από RTW4ever
Μεταβολή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 hours ago, maik42 said:

πριν εκδικαστει η υποθεση εκει ηρθε ενα χαρτι απο τους τους αντιδικους που εγραφε οτι σε περιπτωση που αθωωθουν πρεπει να τους αποζημιώσουμε τα δικαστικα εξοδα τους οσα και να ηταν αυτα.

Τι σημαίνει «ήρθε ένα χαρτί»; Τι χαρτί ήταν; Εξώδικό, δικαστική απόφαση, διαφημιστικό πιτσαρίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Σύμφωνα με τον Κώδικα Δικηγόρων, απαγορεύεται η δωρεάν παροχή υπηρεσιών.

και απο τους υδραυλικους απαγορευεται και απο τους ψυκτικους και απο τους ξενοδοχους και γενικα απο ολους. δεν σημαινει κατι αυτο.

ετσι και αλλιως παλι δικηγορος θα χειριστεί την υποθεση. δεν θελω οικονομικη βοηθεια απο κανεναν. κουβεντα κανουμε.

18 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι σημαίνει «ήρθε ένα χαρτί»; Τι χαρτί ήταν; Εξώδικό, δικαστική απόφαση, διαφημιστικό πιτσαρίας;

ηταν απο τον δικηγορο των αντιδικων. προειδοποιηση.

8 ώρες πριν, kage είπε

Παιζει να ακουω 1η φορα για αποζημίωση δικαστικων εξοδων με εξωδικο... 

Οπως και να χει σου χουν φυγει μερικα χιλιαρικα σε δικες,δικ.επιμελητες και δεν πηγες ποτε σε 2ο δικηγορο?

σημερα τοα απογευμα 

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...