Προς το περιεχόμενο

νομικη συμβουλη


maik42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εγώ ήξερα πως τα δικαστήρια αποφαίνονται για αυτά τα θέματα. Όχι τα "ραπόρτα" των αντιδίκων.

Όπως και να έχει, δεν θα πλήρωνα κανενός είδους "ραπόρτο" χωρίς παραστατικά και αποδείξεις για το αιτούμενο ποσό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Σύμφωνα με τον Κώδικα Δικηγόρων, απαγορεύεται η δωρεάν παροχή υπηρεσιών.

Ευχαριστώ για αυτό το postάρισμα!!!

Νομίζω πως χάρη σε εσένα τα επίπεδα σιχαμάρας απέναντι στον συγκεκριμένο επαγγελματικό κλάδο ανήλθαν πλέον σε επίπεδα που πραγματικά δεν μπορούσα να φανταστώ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Snoob είπε

Εγώ ήξερα πως τα δικαστήρια αποφαίνονται για αυτά τα θέματα. Όχι τα "ραπόρτα" των αντιδίκων.

Όπως και να έχει, δεν θα πλήρωνα κανενός είδους "ραπόρτο" χωρίς παραστατικά και αποδείξεις για το αιτούμενο ποσό.

Το ραπόρτο δεν είναι τιμολόγιο, δε του ζήτησαν "να το πληρώσει", απλά του "υπενθύμησαν" (εαν αυτό ισχύει) ότι θα οφείλει να τους καλύψει τα δικαστικά έξοδα.

Φυσικά και για να το κάνουν αυτό θα χρειαστεί να αποφασιστεί από δικαστήριο.

Δεν είναι αυτό το point του TS.

Η ερώτησή του ήταν αν αυτό που του "υπενθύμησαν" οι άλλοι ίσχυε ή αν ήταν "μπλόφα" για να μασίσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι εμείς πώς να το ξέρουμε αυτό;

Βάσει της  -εξαιρετικά αόριστης- περιγραφής, το μόνο που ξέρω να πω είναι ότι τα περί καταβολής εξόδων τα αποφασίζει το δικαστήριο, και, σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχει κάποια αιτιολόγηση του ζητούμενου ποσού με τα αντίστοιχα παραστατικά.

Αλλιώς, θα ζήταγε ο καθένας όσα του έλειπαν.

Παραπάνω, με "ραπόρτα" και "ήρθε ένα μπιλιέτο", τι να πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Snoob είπε

Κι εμείς πώς να το ξέρουμε αυτό;

Βάσει της  -εξαιρετικά αόριστης- περιγραφής, το μόνο που ξέρω να πω είναι ότι τα περί καταβολής εξόδων τα αποφασίζει το δικαστήριο, και, σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχει κάποια αιτιολόγηση του ζητούμενου ποσού με τα αντίστοιχα παραστατικά.

Αλλιώς, θα ζήταγε ο καθένας όσα του έλειπαν.

Παραπάνω, με "ραπόρτα" και "ήρθε ένα μπιλιέτο", τι να πούμε;

περιμενουμε να παρουμε την αποφαση του αρειου παγου στα χερια μας. για αυτο τον λογο η περιγραφη μου δυστηχως ειναι αοριστη. και το βασικοτερο ολων ειναι οτι η δικηγορος μας μας λεει 

μπουρδολογιες.δεν γνωριζω ακομη αν μαζι μετην αποφαση της εκδικασης βγηκε και διαταγη πληρωμης εξοδων των αθωωθεντων. αυτο προσπαθω να αποσαφινίσω. 

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Snoob είπε

Κι εμείς πώς να το ξέρουμε αυτό;

Βάσει της  -εξαιρετικά αόριστης- περιγραφής, το μόνο που ξέρω να πω είναι ότι τα περί καταβολής εξόδων τα αποφασίζει το δικαστήριο, και, σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχει κάποια αιτιολόγηση του ζητούμενου ποσού με τα αντίστοιχα παραστατικά.

Αλλιώς, θα ζήταγε ο καθένας όσα του έλειπαν.

Παραπάνω, με "ραπόρτα" και "ήρθε ένα μπιλιέτο", τι να πούμε;

Ναι η περιγραφή των γεγονότων είναι προβληματική.

Αυτό που κατάλαβα (γεμίζοντας μόνος μου τα κενά ... σωστά ή λάθος) είναι :

1. Πριν τη 2η εκδίκαση του στείλανε ένα εξωδικό που του λέγανε με λίγα λόγια "κοίτα αν χάσεις θα μας πληρώσεις κι όλας, είσαι σίγουρος ότι το θες"

2. Αυτός το ήθελε

3. Έχασε

4. Υπάρχει απόφαση που του καταλογήζει τα έξοδα των αντιδίκων (αυτό απλά το υποθέτω)

5. Οι αντίδικοί του του στέλνουν εξώδικο δίνοντας διορία να τους καταβληθούν αυτά που αναφέονται στο 4 πριν προχωρήσουν σε άλλα μέτρα

Το παραπάνω μου φαίνεται απόλυτα λογικό.

6 λεπτά πριν, maik42 είπε

περιμενουμε να παρουμε την αποφαση του αρειου παγου στα χερια μας. για αυτο τον λογο η περιγραφη μου δυστηχως ειναι αοριστη. και το βασικοτερο ολων ειναι οτι η δικηγορος μας μας λεει 

μπουρδολογιες.δεν γνωριζω ακομη αν μαζι μετην αποφαση της εκδικασης βγηκε και διαταγη πληρωμης εξοδων των αθωωθεντων. αυτο προσπαθω να αποσαφινίσω. 

Η διαταγή πληρωμής έιναι άλλη απόφαση.

Αν σας καταλογίστηκαν αυτά τα ποσά είναι ακριβώς αυτό που σου λέει ο άλλος δικηγόρος .... "αν δεν με πληρώσεις σε 3 μέρες θα ζητήσω να βγει διαταγή πληρωμής με βάση την απόφαση και τη μη συμμόρφωσή σας σε αυτή". Είναι δηλαδή απαιτούμενο βήμα για να βγάλει διαταγή πληρωμής, γιατί αλλιώς θα μπορούσες να του πεις "μα δε μου τα ζήτησες ποτέ" (το ότι υπάρχει απόφαση που λέει ότι έχει δικαίωμα σε αυτά δε σημαίνει ότι δε πρέπει να τα ζητήσει, μπορεί να είναι large και να σας τα χαρίσει).

(βέβαια δε ξέρω πως το γράφει αυτό αν δεν έχει βγει ακόμα απόφαση).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθώς το μήνυμά μου τροποποιήθηκε χωρίς καν ενημέρωσή μου, διαπιστώνω ότι κακώς αναμίχθηκα. Οπότε το σβήνω μόνος μου, δεν χρειάζομαι άλλον γι' αυτό.

Επεξ/σία από RTW4ever
Μεταβολή
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχή της ήττας. Αρθρο 176. Ο διάδικος που νικήθηκε καταδικάζεται να πληρώσει τα έξοδα. Θεωρείται ότι νικήθηκε και εκείνος, του οποίου απορρίφθηκε η αίτηση, ως προς το μέρος που ο αντίδικος δεν είχε ομολογήσει ή αναγνωρίσει.

https://www.karagiannislawfirm.gr/rss2/651-dikastika-exoda

Αν η δικηγορος σας απεκρυψε αυτο το ενδεχομενο,ειναι αντιεπαγγελματικο εκ μερους της 

Αυτο ειναι ενα μεγαλο αν γιατι μπορει πχ να το εχει πει σε εναν απο εσας ή μπορει εσεις να ειστε γιδια (με το συμπαθειο,δεν σας γνωριζω) και γενικως να μην καταλαβαινετε τιποτα.

Τελος,να ξερετε (μαθημα ζωης εδω περα,δωρεαν) οτι οταν πατε σε ενα δικαστηριο,τα ενδεχομενα ειναι ΟΛΑ ανοιχτα.Δεν εχει σημασια αν εχετε δικιο ή οχι,αν εχετε αποδειξεις ή οχι,σημασια εχει η συνθεση του δικαστηριου εκεινη την ωρα (αλλη μερα και ωρα, η ιδια συνθεση μπορει να βγαλει αλλο αποτελεσμα γιατι ετσι γουσταρει).Ο δικηγορος σαφως και παιζει καποιο ρολο,αλλα πολυ μικροτερο απο οτι φανταζομαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο δικαστικος κλητηρας εφερε και τα εγγραφα (2στον αριθμο)τα οποια ειναι αντιγραφα της αποφασης του αρειου παγου και στην τελευταια σελιδα τους γραφουν αναλυτικα τα ποσα που πρεπει να αποδωθουν σε αυτους. 

ο vagos789 πιο πανω εχει απολυτο δικαιο σε αυτα που γραφει.

σε 3 ωρες υπαρχει ραντεβου με δικηγορο για την εξευρεση λυσης αν υπαρχει.

το θεμα μπορει να κλειδωθει αν δεν θελει καποιος αλλος να πει την γνωμη του.

thanks.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Και εγώ μπορώ να πω το ίδιο για την δική σου δουλειά. Θα το γυρίσουμε σε ύβρεις τώρα;

Ξαναδιαβάζοντας την απάντηση μου κ όντας πλέον φανερό πως είσαι δικολάβος - δεν το γνώριζα - να ξεκαθαρίσω πως δεν πρόκειται για επίθεση σε βάρος σου. Ευχαριστήριο ήταν το μήνυμα γιατί μου γνωστοποίησες κάτι που δεν γνώριζα (ωιμέ και να θελα να το φανταστώ δεν θα μπορούσα). 

Στον δικό μου κλάδο ευτυχώς δεν υπάρχει κανένας κώδικας που να ορίζει πως το να δίνω συμβουλές είναι παράνομο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...