Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Ε ξαναδιαβασε απο την αρχη ποιος και γιατι μου απαντησε με υφακι.

Μέχρι που μίλησες για αυτούς που διαβάζουν φλιτζάνια με καφέ, εγώ δεν βλέπω υφάκι από κανέναν πάντως.

15 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Οπως και συ που αγανακτησες δηθεν και μπηκες σφαιρατος.

Δήθεν αγανάκτησα που μου έρχεται ειδοποίηση κάθε λίγο για ανούσια μηνύματα και βλέπω ένα πινγκ πονγκ χωρίς ουσία, το βρήκες. Η αλήθεια είναι ότι με πλήρωσαν και ήρθα για backup, για να προλάβω και να μην ακουστούν οι μεγάλες αλήθειες γύρω από την τεχνική ανάλυση.

15 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Νομιζετε θα διαδιδεται επικινδυνες θεωριες και απλα θα ακουμε.

Εντάξει αυτό δεν το σχολιάζω καν, γιατί μπαίνουμε σε περίεργα μονοπάτια.

15 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Εισαι ελευθερος να τσαντιζεσαι οσο θελεις δεν με αφορα. Αλλοι προσπαθουν να επηρεασουν.

Εδώ μάλλον δεν στα είπαν καλά. Τσαντίζομαι γιατί ήρθες σε ένα θέμα που αφορά νέα για τα cryptos και λες τις θεωρίες σου. Καλώς ή κακώς όμως υπάρχουν κανόνες. Άνοιξε ένα ωραίο θεματάκι με τίτλο "γιατί και πως υπάρχει η τεχνική ανάλυση", γράψε εκεί ότι θέλεις και σου υπόσχομαι ότι δεν θα ενοχλήσω στο ελάχιστο.

Επεξ/σία από thanosbrt
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

H τεχνικη αναλυση ειναι χρησιμη για short term trading διοτι δινει με σχετικα καλες πιθανοτητες καλα entry points για long/short positions. Μιλαμε παντα για τεχνικη αναλυση κι οχι για τις γραφικοτητες που βρισκετε στο youtube που ο καθε παπαρολογος κλοουν παιρνει χαρακα και διαβητη και τραβαει γραμμουλες αριστερα-δεξια και ταζει $100k στο ενα coin, $10k στο αλλο και $10 στο επομενο.

Αυτοι ουτε τεχνικη αναλυση ξερουν, ουτε τεχνικη αναλυση κανουν. Clown fiesta κανουν και την βαφτιζουν τεχνικη αναλυση.

Ακομα κι αν βρειτε καποιον να κανει ουσιωδη τεχνικη αναλυση , πρεπει να ειστε εσεις σε θεση να καταλαβετε μια σειρα απο μεταβλητες/δεικτες κλπ.

Απο εκει και περα αν καποιος πιστευει οτι παρακολουθωντας καποιον αλλον που (λεει οτι) κανει τεχνικη αναλυση θα παρει μασημενη τροφη για σουπερ κερδη μεσα σε 2-3-7 μερες, τοτε be their guest...

Καπως ετσι τσουβαλιαζεται η εννοια της τεχνικης αναλυσης και βλεπουμε αφορισμους. Αυτα απο εναν που δεν κοιταει ποτε τεχνικη αναλυση.

Ρε φίλε, επειδή βλέπω το κατέχεις... ποιες οι πιθανότητες να φτάσει 10$ το ADA μέχρι τέλος του έτους;

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanosbrt είπε

Μέχρι που μίλησες για αυτούς που διαβάζουν φλιτζάνια με καφέ, εγώ δεν βλέπω υφάκι από κανέναν πάντως.

Δήθεν αγανάκτησα που μου έρχεται ειδοποίηση κάθε λίγο για ανούσια μηνύματα και βλέπω ένα πινγκ πονγκ χωρίς ουσία, το βρήκες. Η αλήθεια είναι ότι με πλήρωσαν και ήρθα για backup, για να προλάβω και να μην ακουστούν οι μεγάλες αλήθειες γύρω από την τεχνική ανάλυση.

Εντάξει αυτό δεν το σχολιάζω καν, γιατί μπαίνουμε σε περίεργα μονοπάτια.

Εδώ μάλλον δεν στα είπαν καλά. Τσαντίζομαι γιατί ήρθες σε ένα θέμα που αφορά νέα για τα cryptos και λες τις θεωρίες σου. Καλώς ή κακώς όμως υπάρχουν κανόνες. Άνοιξε ένα ωραίο θεματάκι με τίτλο "γιατί και πως υπάρχει η τεχνική ανάλυση", γράψε εκεί ότι θέλεις και σου υπόσχομαι ότι δεν θα ενοχλήσω στο ελάχιστο.

Αγορι μου γιατι σπαζεσαι; Απο το φλιτζανι και περα λεω ντε. Ενα σχολιο εκανα πανω στο γραφημα.

Εσεις μου επιτρεπετε ελευθερα να χλευαζω την τεχνικη αναλυση; Δεν ανοιξα κανενα θεμα. Αλλος λεει θεωριες χωρις ουσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρχεται κάποιος για να αμφισβητήσει όλη την επιστημονική δουλειά που έχω ρίξει για να βγάλω το γράφημα

Spoiler

 

Ξέρεις πόσο έχω διαβάσει για να το βγάλω; 

Στις αρχές δε καταλάβαινα αλλά ο γιατρός μου έδωσε καλό φάρμακο από Καλαμάτα και μου ήρθε επιφοίτηση. 

Technical-Analysis.jpg

Επεξ/σία από Bourdoulas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

good-evil.gif.e99f9771c5831d7d71e9e76069652e77.gif

Καμία κατρακύλα προς το παρών. Δεν ξέρω ρε παιδιά πως εννοείται την κατρακύλα αλλά όταν τρέχει πάνω στο range του δλδ από 48Κ έως 52ωδεν υπάρχει καμία κατρακύλα..

Κατρακύλα είναι να σπάσει 2 αντιστάσεις καθ να φύγει στα 35Κ .

Προς το παρών είναι ότι περιμένουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Bruno44 είπε

Καμία κατρακύλα προς το παρών. Δεν ξέρω ρε παιδιά πως εννοείται την κατρακύλα αλλά όταν τρέχει πάνω στο range του δλδ από 48Κ έως 52ωδεν υπάρχει καμία κατρακύλα..

Κατρακύλα είναι να σπάσει 2 αντιστάσεις καθ να φύγει στα 35Κ .

Προς το παρών είναι ότι περιμένουμε 

Άμα παει απλα με wick στα 36.5Κ πάλι καλά είμαστε. Να μην βγει απο το trend ειναι το θέμα. Και το volume από τον Ιούνιο και μετά είναι για τα πανηγύρια. 

btc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bruno44 είπε

Καμία κατρακύλα προς το παρών. Δεν ξέρω ρε παιδιά πως εννοείται την κατρακύλα αλλά όταν τρέχει πάνω στο range του δλδ από 48Κ έως 52ωδεν υπάρχει καμία κατρακύλα..

Κατρακύλα είναι να σπάσει 2 αντιστάσεις καθ να φύγει στα 35Κ .

Προς το παρών είναι ότι περιμένουμε 

Απλά δεν έχω πρόβλημα να πέφτει κάτι που είμαι long-term bullish.

Αν το λέμε κατρακύλα, pull-back, διόρθωση, χτίσιμο support, Βάμβη ή whatever δε με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, laserjesus είπε

Χάθηκαν και οι γνωστοί άγνωστοι του thread. Το 2022 τους βλέπω για απλελαλε. 

 

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, snet είπε

που τα βρίσκετε τα κέφια με τόση κοκκινίλα και κακές προβλέψεις;

Αν σε επηρεαζουν τετοιες πτωσεις, τοτε τα κρυπτο δεν ειναι πολυ καλη επενδυση για το προφιλ σου. Ελπιζω τουλαχιστον να μην εισαι απο αυτους που πανικοβαλλονται και πουλανε κατακοκκινοι , ειδικα αν εχεις σοβαρα assets. Αν εισαι γεματος shitcoins, ναι, σε τετοιες πτωσεις ή ακομα χειροτερα σε εκεινες του Μαιου, παιζει προβλημα, γιατι η ανακαμψη δεν ειναι δεδομενη. Πολλα τα alts/shits που δεν ανεκαμψαν απο την πτωση του Μαιου στο προσφατο bull κι αλλα τοσα που μετα απο αυτην την πτωση δεν θα ανακαμψουν στο επομενο και ισως και ποτε. Κι αυτο ειναι και το ρισκο για οποιον γεμιζει portfolio απο alts-shits.

Γενικα, το χουμε πει πολλες φορες. Η ανταμοιβη για αυτο το volatility στα (σοβαρα) κρυπτο ειναι οι μεγαλες αποδοσεις μακροπροθεσμα. Συνεπως, οπως λεγαμε και το Μαιο ή αργοτερα τον Ιουλιο που ειχε πιασει τα $28k, υπομονη, βλεπουμε μεγαλη εικονα που παραμενει θετικη, hodl και οποιος εχει στην ακρη profits μπορει φυσικα να σκεφτει και το dca σε τετοιες καταστασεις. (nfa).

Τωρα οσοι ακουγανε Πλανμπηδες για 98.000 (ινφλουενσερ αφου, εβγαλε το s2f που παει κουβά εδω και καμια 10ρια μηνες αφου) ή αλλους αναλογους κι ανοιξανε leveraged long στα 68χιλιαρικα, με τις υγειες τους και υπομονη για μερικους μηνες, αν δεν εχουν γινει ηδη liquidate... Μαθηματα ειναι αυτα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...