Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αρχή αποκέντρωσης υπάρχει φυσικά όσο μένεις εκτός του συστήματος των τραπεζών. Αν κάνεις συναλλαγές με το τραπεζικό σύστημα εννοείτε ότι έχεις έλεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση τον ορισμό που είναι μετάφραση από την Ευρωπαϊκή οδηγία λέει

 

Εικονικά νομίσματα»: Η ψηφιακή αναπαράσταση αξίας που δεν εκδίδεται από κεντρική τράπεζα ή δημόσια αρχή ούτε έχει την εγγύησή τους, δεν συνδέεται κατ’ ανάγκη με νομίμως κυκλοφορούν νόμισμα και δεν διαθέτει το νομικό καθεστώς νομίσματος ή χρήματος, όμως γίνεται αποδεκτή από φυσικά ή νομικά πρόσωπα ως μέσο συναλλαγής και μπορεί να μεταφέρεται, να αποθηκεύεται ή να διακινείται ηλεκτρονικά

 

Δηλαδή γίνεται νόμιμα εναλλακτικός τρόπος απόκτησης αγαθών μέσω crypto εκτός αν το καταλαβαίνω λάθος.

 

Τώρα αν κάποιος πχ. κάνει εξόρυξη crypto τα αποθηκεύσει σε non custodial wallet και τα χρησιμοποισεί για αγορά αγαθών αφού πρώτα τα έχει ανωνυμοποιησει θα γελάσουμε 😜

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο άλλος εδώ έχασε 1400 Bitcoin όταν πήγε να κάνει update το Electrum και κατέβασε στην θέση του ένα malware

EgqqBX4U4AI6GgS?format=jpg&name=small

 

Για μένα το electrum είναι ένα από τα χειρότερα wallet για αρχάριους αν και αρκετά εύκολο. Mε αυτό το σύστημα που έχει τα node να σου στέλνουν μνμ για update μπορεί κάποιος πανεύκολα να συνδεθεί σε ένα malware node και να κατεβάσει μετά ένα wallet που θα τους κλέψει τα Bitcoin.

Χίλιες φορές καλύτερα να έχει κάποιος το bitcoin-qt η ακόμα και ένα mobile wallet παρά το electrum εκτός αν ξέρει τι κανει. 

και εδώ θα βρείτε λεπτομέρειες για το πως έγινε 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/ijcjax/1400_bitcoins_stolen_after_a_user_installed_an/#oo

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chek2fire είπε

Ο άλλος εδώ έχασε 1400 Bitcoin όταν πήγε να κάνει update το Electrum και κατέβασε στην θέση του ένα malware

EgqqBX4U4AI6GgS?format=jpg&name=small

Για μένα το electrum είναι ένα από τα χειρότερα wallet για αρχάριους αν και αρκετά εύκολο. Mε αυτό το σύστημα που έχει τα node να σου στέλνουν μνμ για update μπορεί κάποιος πανεύκολα να συνδεθεί σε ένα malware node και να κατεβάσει μετά ένα wallet που θα τους κλέψει τα Bitcoin.

Χίλιες φορές καλύτερα να έχει κάποιος το bitcoin-qt η ακόμα και ένα mobile wallet παρά το electrum εκτός αν ξέρει τι κανει. 

και εδώ θα βρείτε λεπτομέρειες για το πως έγινε 

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/ijcjax/1400_bitcoins_stolen_after_a_user_installed_an/#oo

 

 

φταιει ομως αυτος οταν στην σελιδα του electrum διαβαζεις

Warning: Electrum versions older than 3.3.4 are susceptible to phishing. Do not download Electrum from another source than electrum.org, and learn to verify GPG signatures.

 

δηλαδη οκ αμα φταιει το PEBKAC μην κατηγορουμε και το προγραμμα. γενικα το λεω

Επεξ/σία από FarCry
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/8/2020 στις 2:44 ΠΜ, chek2fire είπε

Το ethereum classic έγινε για άλλη μια φορά 51% attack :P

https://www.coindesk.com/ethereum-classic-blockchain-subject-to-yet-another-51-attack

και αυτή η είδηση έχει μεγάλο ενδιαφέρον καθώς η fidelity μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες επενδυτικές στο κόσμο έκανε αίτηση για να πάρει άδεια για ένα επενδυτικό προιόν βασισμένο στο Bitcoin

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-26/fidelity-launches-inaugural-bitcoin-fund-for-wealthy-investors?utm_source=twitter&utm_campaign=socialflow-organic&utm_medium=social&utm_content=crypto#:~:text=Fidelity

Θα περίμενε κάποιος ότι θα κατρακυλήσει η τιμή του? Δεν είδα κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, FarCry είπε

Ότι έχεις KYC ισχύει και τώρα. Αλλά δεν υπάρχει εποπτεία και έλεγχος ούτε ζητά στοιχεία για έλεγχο από crypto wallets και exchanges παρά μόνο εάν μπει η αστυνομία. Τώρα θα υπάρχει και εποπτεία από την επιτροπή κεφαλαιαγοράς και υποθέτω θα δίνονται τα στοιχεία των wallets κλπ για έλεγχο όπως ελέγχουν τους λογαριασμούς τραπεζών;  Σίγουρα χάνεται αρκετή ανωνυμία πάνω στην οποία βασίστηκε εξαρχής η δημιουργία της σφαίρας των κρυπτο όπως και δίνεται ο έλεγχος των κρυπτο από το σύστημα που καταλήγει να ελέγχει τη φάση.

Κακά τα ψέματα το κέρδος που υπήρχε στην αρχή της αποκέντρωσης του χρήματος και την αποφυγή ελέγχου των κεντρικών τραπεζών σιγά σιγά χάνεται όταν με νομοθεσία ρυθμίζεται μια αγορά που κατασκευάστηκε για να είναι αναρχική.

Πάντως πρέπει να πω ότι αυτό αργά ή γρήγορα θα γινόταν κανείς δεν πίστευε πως θα έμενε η άγρια δύση έτσι.

Επίσης πρέπει να τονίσω πως υπάρχουν ορισμένες παραλείψεις της οδηγίας που έχουν επισημανθεί και ενδεχομένως να επιτρέπουν τις κομπίνες. 

Δεν περιλαμβάνονται στην οδηγία τα ανταλλακτηρια που είναι crypto σε crypto. Έτσι μπορεί να γίνει ενδιάμεση μετατροπή κρυπτο σε monero για ξέπλυμα όπως επίσης δεν περιλαμβάνονται τα πορτοφόλια που εσύ κρατάς τα κλειδιά , τα non custodial δηλαδή κάπως και τα tumblers , mixers που ανώνυμο ποιούν τα κρυπτο. 

Υπάρχουν κενά που ίσως καλυφθούν με νεότερη μελλοντική οδηγία. Στις ΗΠΑ έχουν συμπεριλάβει και τα crypto σε crypto.

Τέλος για όποιον θέλει να δει το νομοσχέδιο βρίσκεται σε διαβούλευση μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη. Παραθέτω τον σύνδεσμο

http://www.opengov.gr/minfin/?p=9793

Θλιβερο αλλα αναμενομενο. Εφοσον η πλειοψηφια επιλεγει κεντροποιημενες λυσεις για την αγοραπωλησια και διαχειριση των κρυπτονομισματων, τετοιου ειδους ελεγχος ειναι δυνατος.

Μαλλον θα πρεπει οσοι ενδιαφερονται για την ανωνυμια τους να κοιταξουν σοβαρα να μαθουν πως θα χρησιμοποιησουν mixers η να ανακτησουν την ιδιωτικοτητα τους μεσω του Monero.

Απο κει και περα, το θετικο ειναι οτι τα DEX (decentralized exchanges) εχουν ανεβει παρα πολυ σε χρηση και στο μελλον που θα εχουμε και atomic swaps μεταξυ διαφορετικων blockchain. Αρα οποιος ενδιαφερεται για την ιδιωτικοτητα του θα μπορει να κανει πολυ δυσκολη τη δουλεια οσων θελουν να τον παρακολουθουν.

Νομιζω ειναι λαθος να θεωρουμε οτι θα υπαρξει καποια πραγματικη επανασταση στο πως σκεφτεται ο πολυς κοσμος. Οπως και το internet η το FOSS, ετσι και τα crypto ειναι ακομη ενα εργαλειο που μπορει ο καθενας να το χρησιμοποιησει κατα το δοκουν. Δεν θα λυτρωσουν το ανθρωπινο ειδος απο την εκμεταλλευση ή τη χειραγωγιση αλλα θα ενδυναμωσουν οποιον εχει τη διαθεση να μαθει να τα χρησιμοποιει.

2 ώρες πριν, FarCry είπε

φταιει ομως αυτος οταν στην σελιδα του electrum διαβαζεις

Warning: Electrum versions older than 3.3.4 are susceptible to phishing. Do not download Electrum from another source than electrum.org, and learn to verify GPG signatures.

δηλαδη οκ αμα φταιει το PEBKAC μην κατηγορουμε και το προγραμμα. γενικα το λεω

Ετσι ειναι. Δεν μπορουσαν να κανουν τιποτα. Εχουν βγαλει νεα εκδοση τοσο καιρο, εχουν ειδοποιησει και παντα λεγανε προσεχετε απο που κατεβαζετε.

Κριμα, αλλα τουλαχιστον και ο ιδιος ο χρηστης το καταλαβε και δεν κατηγορει κανεναν.

2 ώρες πριν, ribo7 είπε

Θα περίμενε κάποιος ότι θα κατρακυλήσει η τιμή του? Δεν είδα κάτι τέτοιο.

Η αποδειξη οτι ειμαστε σε bull market 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το kraken μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για τα λεφτά, μπορούν μόνο να μου δώσουν ip από την περίοδο που έγινε αυτό.

Λογικά δεν έχει κάποιο νόημα, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Από το kraken μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για τα λεφτά, μπορούν μόνο να μου δώσουν ip από την περίοδο που έγινε αυτό.

Λογικά δεν έχει κάποιο νόημα, έτσι δεν είναι;

Αν δεν σκοπευεις να κινηθεις δικαστικα, οχι.

Και η IP θα ειναι σχεδον σιγουρα απο αλλη χωρα. Αντε να βρεις το πολυ τον ISP και αν υποχρεωθει να σου δωσει το ονομα του κατοχου εκεινες τις μερες.

Φυσικα μπορει να χρησιμοποιουσε proxy/VPN η να εμπαινε απο internet cafe οποτε τρεχα γυρευε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Bspus είπε

Αν δεν σκοπευεις να κινηθεις δικαστικα, οχι.

Και η IP θα ειναι σχεδον σιγουρα απο αλλη χωρα. Αντε να βρεις το πολυ τον ISP και αν υποχρεωθει να σου δωσει το ονομα του κατοχου εκεινες τις μερες.

Φυσικα μπορει να χρησιμοποιουσε proxy/VPN η να εμπαινε απο internet cafe οποτε τρεχα γυρευε

Και βέβαια οι πιθανότητες να δώσουν σε ένα απλό χρήστη τα στοιχεία του κατόχου της ip είναι ελάχιστες. Αν πάει μέσω αστυνομίας ίσως αλλά και πάλι.... Μπλέξιμο. 

 

Το να κλέβεις bitcoin με την ip του σπιτιού σου .... Ναι αυτό θα ήταν εγκλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το crash σήμερα έχει να κάνει για το seized από τις αρχές της Κορέας στο μεγαλύτερο τους ανταλλακτήριο

https://theblockcrypto.com/amp/linked/76692/police-reportedly-seize-bithumb-south-korea-crypto-exchange

είχαν πουλήσει ένα shitcoin χωρίς να το κάνουν listing μετά στην πλατφόρμα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2020 στις 11:02 ΠΜ, nikos5800 είπε

Ποτέ δεν αφήνουμε τα κρυπτονομισματα που έχουμε σε ανταλλακτηρια για πολύ καιρό! Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!

Mobile wallet με όλα τα permissions και internet access κλειστα+κάνουμε backup το private key!

Η hardware wallet όπως το ledger !

Επίσης όταν έχεις Καποιο πόσο στα ανταλλακτηρια δεν επιτρέπεται να μην έχεις ενεργοποιημένο το 2fa 

Θεωρεις ότι ένα offline mobile wallet είναι το ίδιο ασφαλές με ένα ledger? Δεν το έχω ψάξει, αλλά πλέον με το staking που κάνουν τα περισσότερα tokens είναι κρίμα να τα έχεις σε hardware wallet που δεν το υποστηρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, et13 είπε

Θεωρεις ότι ένα offline mobile wallet είναι το ίδιο ασφαλές με ένα ledger? Δεν το έχω ψάξει, αλλά πλέον με το staking που κάνουν τα περισσότερα tokens είναι κρίμα να τα έχεις σε hardware wallet που δεν το υποστηρίζει. 

Το staking ετσι και αλλιως θελει το wallet online.

Ξερω οτι η επικρατουσα αποψη ειναι οτι hardware wallet > all αλλα κατα τη γνωμη μου και ενα κανονικο desktop wallet σωστα ρυθμισμενο ειναι το ιδιο ασφαλες.

Εγω για παραδειγμα τα bitcoin που εχω για longterm hodling τα εχω σε ενα electrum wallet password protected και ολο μαζι σε zip password διαφορετικο.

Ταυτοχρονα εχω και ενα spending wallet με μικροποσο και ενα read only που απλα παρακολουθω τις διευθυνσεις χωρις να περιλαμβανει τα private keys.

Δεν καταλαβαινω τι παραπανω θα μου δωσει το hardware wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτε τα μεσα σε ενα veracrypt/truecrypt με εναν καλο κωδικό και λογικα ειστε ΟΚ για το 99,9% των περιπτώσεων.

Για να κλέψουν ενα Online wallet με 2FA απαιτεί μεγάλη προσπαθεια κατα την γνώμη μου οποτε δεν θα ασχοληθει κανεις για 3ψηφια ή 4ψηφια ποσά.

Αν έχετε παράπανω, μπορείτε να αρχίσετε πατέντες ή απλα να τα κάνετε fiat και να τα βάλετε σε τράπεζα ώστε να κοιμάσθε ήσυχα το βραδυ :-)

 

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Το staking ετσι και αλλιως θελει το wallet online.

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό. Για παραδειγμα πως γίνεται stake το tezos σε ένα ledger αφού είναι offline? Απλά δίνεις τα rights σε έναν validator... Δεν ξέρω αν εξαρτάται απο το Token. Θέλει λίγο ψάξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, et13 είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό. Για παραδειγμα πως γίνεται stake το tezos σε ένα ledger αφού είναι offline? Απλά δίνεις τα rights σε έναν validator... Δεν ξέρω αν εξαρτάται απο το Token. Θέλει λίγο ψάξιμο. 

Α ναι υπαρχει και αυτη η περιπτωση. Αμα εχεις μεταφερει δικαιωματα στον validator αρκει να ειναι αυτος online (που ειναι)

Οντως εξαρταται απο το token. Τα παραδοσιακα PoS coins δεν ειχαν τετοιες διευκολυνσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...