Προς το περιεχόμενο

Τα νέα της ημέρας γύρω από τα cryptocurrencies


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/8/2020 στις 11:21 ΠΜ, zio10 είπε

Δε με πάνε τα cryptos τελικά... μετά από ένα ποσό σε litecoins που είχα χάσει σε μια απάτη με cloud mining διαπίστωσα χθες ότι έχω χάσει και ένα ποσό από το kraken.

Κάποιος απέκτησε πρόσβαση και γίνανε δεκάδες συναλλαγές, πρέπει να θυμηθώ τι είχα εκεί αλλά ήταν κάποια χρήματα :(

Από το kraken μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, μόνο αν θέλω να το κυνηγήσω με αστυνομίες κτλ.

Δυστυχώς αμέλησα να πάρω σωστά μέτρα ασφαλείας, θεώρησα ότι ένας κάπως ισχυρός κωδικός ήταν αρκετός.

Βρίσκω φάουλ το ότι το kraken δεν έστειλε έστω ένα mail για ασυνήθιστη δραστηριότητα.

Ευτυχώς τουλάχιστον δεν ήταν όλα εκεί, υγεία και πάμε γι'άλλα.

Να φανταστώ τον κωδικό αυτό τον είχες και σε άλλα ανταλλακτήρια/φόρουμ κτλ....

Δυστυχώς την έχουν πατήσει πολλού έτσι. Θέλει σε κάθε ανταλλακτήριο διαφορετικό κωδικό και ποτέ κωδικούς που βάζουμε σε φόρουμ, εμαιλ κτλ κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Avatar_GR είπε

Να φανταστώ τον κωδικό αυτό τον είχες και σε άλλα ανταλλακτήρια/φόρουμ κτλ....

Δυστυχώς την έχουν πατήσει πολλού έτσι. Θέλει σε κάθε ανταλλακτήριο διαφορετικό κωδικό και ποτέ κωδικούς που βάζουμε σε φόρουμ, εμαιλ κτλ κτλ

Τον είχα και αλλού ναι. Εγώ φταίω κατά βάση, απλά θα μπορούσαν να στείλουν ένα mail ότι έγινε log in από άλλη χώρα ή ότι βλέπουν γενικά ασυνήθιστη δραστηριότητα.

Τέλος πάντων, πάει έγινε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dvs είπε

Όταν τα βάζουν σε ανταλλακτήρια κτλ είναι ηδη mainstream....

Δύσκολα πλεον θα ανέβουν εκθετικά  = ειναι ηδη αργα

Δεν περιμένω απόδοση 10x αλλά σίγουρα κάτι καλύτερο από μια προθεσμιακή ας πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να θυμούνται oι παλιοί αλλά και να μαθαίνουν οι νεώτεροι αυτή εδώ νομίζω είναι μια από τις καλύτερες early ομιλίες του Aντωνόπουλου 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι αυτά τα Defi shitcoin κρασάρουν άσχημα με πάνω από 80% μερικά. Αυτό το defi αν και δεν ασχολήθηκα καθόλου ήταν μεγάλο hype για κανά μήνα και όπως αποδείχθηκε ήταν και μεγάλο scam. 

Εγώ απορώ ειλικρινά δεν βαρέθηκε ο κόσμος να χάνει τα bitcoin του σε τέτοια scam συνέχεια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2020 στις 4:35 ΠΜ, chek2fire είπε

Βλέπω ότι αυτά τα Defi shitcoin κρασάρουν άσχημα με πάνω από 80% μερικά. Αυτό το defi αν και δεν ασχολήθηκα καθόλου ήταν μεγάλο hype για κανά μήνα και όπως αποδείχθηκε ήταν και μεγάλο scam. 

Εγώ απορώ ειλικρινά δεν βαρέθηκε ο κόσμος να χάνει τα bitcoin του σε τέτοια scam συνέχεια?

Εγώ πάντως έβγαλα αρκετά λεφτά από αυτά ! 

Βέβαια θα συμφωνήσω ότι το 99% από αυτά θα αποτύχουν σαν projects και πολλά από αυτά είναι σκέτη απάτη , για αυτό δεν πρέπει να τα κρατήσεις για πολύ καιρό αυτά τα νόμισματα 

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2020 στις 3:35 ΠΜ, chek2fire είπε

Βλέπω ότι αυτά τα Defi shitcoin κρασάρουν άσχημα με πάνω από 80% μερικά. Αυτό το defi αν και δεν ασχολήθηκα καθόλου ήταν μεγάλο hype για κανά μήνα και όπως αποδείχθηκε ήταν και μεγάλο scam. 

Εγώ απορώ ειλικρινά δεν βαρέθηκε ο κόσμος να χάνει τα bitcoin του σε τέτοια scam συνέχεια?

Φούσκες και Scams υπάρχον παντού. Οχι μόνο στον χώρο του DeFi.  Το DeFi σαν DeFi δεν είναι Scam. Είναι ένας διαφορετικός τρόπος of doing things. Το ότι υπάρχουν ένα σωρό σαβούρες στον χώρο του DeFi δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν και 5-10 tokens που θα πάνε πάρα πολύ καλά. Απλά θέλει προσεκτικές κινήσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BiSoNaSs είπε

Φούσκες και Scams υπάρχον παντού. Οχι μόνο στον χώρο του DeFi.  Το DeFi σαν DeFi δεν είναι Scam. Είναι ένας διαφορετικός τρόπος of doing things. Το ότι υπάρχουν ένα σωρό σαβούρες στον χώρο του DeFi δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν και 5-10 tokens που θα πάνε πάρα πολύ καλά. Απλά θέλει προσεκτικές κινήσεις.  

ακριβώς αυτό το πράγμα ξέρεις πόσες φορές το έχω διαβάσει στον χώρο που τελικά αποδείχθηκαν όχι μόνο φούσκα αλλά και τα περισσότερα scam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, chek2fire είπε

ακριβώς αυτό το πράγμα ξέρεις πόσες φορές το έχω διαβάσει στον χώρο που τελικά αποδείχθηκαν όχι μόνο φούσκα αλλά και τα περισσότερα scam.

Εδώ έχουμε coins στο TOP 10 της κεφαλαιοποιήσεις που πολύς κόσμος τα θεωρεί φούσκες και Ponzi schemes. Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα τώρα. Εννοείται στο TOP 100 θα υπάρχουν ένα σωρό σαβούρες, φούσκες και ponzi schemes και εννοείτε πολλά από αυτά στον χώρο του DeFi. Αλλά όπως είπα  και πριν IMO μερικά DeFi tokens θα πάνε πολύ καλά. Απλά θέλει προςσοχή, καλό exit strategy και καλό exit timing. Να παίρνεις τα κέρδη σου συχνά και σταδιακά, καθώς ανεβαίνεις. Μην γίνεσαι άπληστος.  

 

Επεξ/σία από BiSoNaSs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BiSoNaSs είπε

Εδώ έχουμε coins στο TOP 10 της κεφαλαιοποιήσεις που πολύς κόσμος τα θεωρεί φούσκες και Ponzi schemes. Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα τώρα. Εννοείται στο TOP 100 θα υπάρχουν ένα σωρό σαβούρες, φούσκες και ponzi schemes και εννοείτε πολλά από αυτά στον χώρο του DeFi. Αλλά όπως είναι και πριν μερικά DeFi tokens θα πάνε πολύ καλά. Απλά θέλει προςσοχή, καλό exit strategy και καλό exit timing. Να παίρνεις τα κέρδη σου συχνά και σταδιακά, καθώς ανεβαίνεις. Μην γίνεσαι άπληστος.  

να ξέρεις ότι υπάρχει ένας βασικός κανόνας στο trade. Η τιμή του κάθε ψηφιακού νομίσματος δεν έχει καμία σχέση με αυτή που βλέπεις στα διάφορα price site όπως το coinmarket η coingecko αλλά στο πόσο θα τα πουλήσεις. 

δλδ πολύ χλωμό να βρεις κάποιος να πουλήσεις πολλά κομμάτια από ένα random shitcoin σε τιμές ταμπλό. H θα έχει ήδη καταρρεύσει η ισοτιμία δλδ κανένας δεν θα τα αγοράζει και θα τα πουλήσεις χαμηλότερα η απλά δεν θα μπορείς να τα πουλήσεις καν.

Αυτό είναι που λέμε ρευστότητα και μου μόνο το Bitcoin την προσφέρει στην αγορά σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

να ξέρεις ότι υπάρχει ένας βασικός κανόνας στο trade. Η τιμή του κάθε ψηφιακού νομίσματος δεν έχει καμία σχέση με αυτή που βλέπεις στα διάφορα price site όπως το coinmarket η coingecko αλλά στο πόσο θα τα πουλήσεις. 

δλδ πολύ χλωμό να βρεις κάποιος να πουλήσεις πολλά κομμάτια από ένα random shitcoin σε τιμές ταμπλό. H θα έχει ήδη καταρρεύσει η ισοτιμία δλδ κανένας δεν θα τα αγοράζει και θα τα πουλήσεις χαμηλότερα η απλά δεν θα μπορείς να τα πουλήσεις καν.

Αυτό είναι που λέμε ρευστότητα και μου μόνο το Bitcoin την προσφέρει στην αγορά σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό. 

Να ξεκαθαρίσουμε λίγο για τι μιλάμε. Μιλάμε για DeFi tokens που είναι listed σε κάποιον exchange ότι νάνε, με ένα όγκο συναλλαγών της πλάκας ? και άντε να βάλουμε κανα 100σταρικο να παίξουμε , τζόγο τελείως επειδή ακούσαμε ότι μπορεί να γίνει listed σε καμια Binance ??   ή μιλάμε για DeFi Tokenς που είναι listed σχεδόν παντού με όγκους συναλλαγών στον θεό. Γιατί δεν νομίζω προσωπικά να έχει θέμα κάνεις να βρει να πουλήσει οποιοδήποτε DeFi Token βρίσκεται μέσα στο top 10/15 της κεφαλαιοποιήσεις στον χώρο του DeFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...