Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι στην αναζήτηση λάπτοπ μέχρι 1000 ευρώ περίπου, ιδανικά 15.6" και 16GB RAM. Διάβασα και τις προηγούμενες σελίδες και είδα αυτά τα 2: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/243246-nb-lenovo-gaming-3-15ach6-r5-5600h-16-5i και https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/asus-vivobook-s-oled-m3502qa-oled-ma732w-laptop-15-6-oled-ryzen-7-5800h-16-gb-1-tb-radeon-graphics-windows-11-home-_4043871

Ποιο θα προτείνατε ανάμεσα στα 2; Υπάρχει και κάτι άλλο που αξίζει να δω σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, berk4 είπε

Καλησπέρα. Είμαι στην αναζήτηση λάπτοπ μέχρι 1000 ευρώ περίπου, ιδανικά 15.6" και 16GB RAM. Διάβασα και τις προηγούμενες σελίδες και είδα αυτά τα 2: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/243246-nb-lenovo-gaming-3-15ach6-r5-5600h-16-5i και https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/asus-vivobook-s-oled-m3502qa-oled-ma732w-laptop-15-6-oled-ryzen-7-5800h-16-gb-1-tb-radeon-graphics-windows-11-home-_4043871

Ποιο θα προτείνατε ανάμεσα στα 2; Υπάρχει και κάτι άλλο που αξίζει να δω σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ

Για τι χρήση το θέλεις; Αυτά τα δύο είναι τελείως διαφορετικά. Το πρώτο είναι gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bebius είπε

Για τι χρήση το θέλεις; Αυτά τα δύο είναι τελείως διαφορετικά. Το πρώτο είναι gaming...

Για browsing με πολλές καρτέλες ανοικτές, office multitasking, ταινίες, καθόλου gaming. Με λειτουργικό windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimis98 είπε

Για τι χρήση το θέλεις ακριβώς? 250€ δεν είναι και πολλα για λαπτοπ, αλλά επεξεργαστής αργός, μόνο 4gb ram (+κολλημένα στη μητρική οπότε δεν μπορεις να αναβαθμίσεις), μόνο 128gb ssd, όχι IPS οθόνη... το συγκεκριμμένο θα έκανε δουλειά μόνο για 9-10 tabs browsing max ή για να το συνδέσεις σε καμιά TV, άντε και να γράψεις κανένα κείμενο.

Στα 330€ υπάρχει αυτό π.χ με x2 ssd και ram, IPS monitor και ryzen-3450u (διπλάσια +++ απόδοση απο τον Athlon)

Στα 399€ υπάρχει αυτό με με x2 ssd και ram, IPS monitor και ryzen-5300u (τριπλάσια +++ απόδοση)

Αν είσαι ανοικτός σε αγορά από banggood υπάρχουν και εκεί λύσεις:

261€ Teclast F7 Plus Ⅲ Laptop 14.1

276€ BMAX X15 Laptop 15.6 inch

Οπότε βλέπεις τις ανάγκες σου και αποφασίζεις.

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

το Windows 10s τι ακριβώς προσφέρουν

"Τα Windows 10 σε S mode είναι μια έκδοση των Windows 10 που έχει βελτιστοποιηθεί για την ασφάλεια και τις επιδόσεις, ενώ παρέχει μια οικεία εμπειρία των Windows. Για αυξημένη ασφάλεια, επιτρέπουν την εγκατάσταση εφαρμογών μόνο από το Microsoft Store και απαιτούν τον Microsoft Edge για ασφαλή περιήγηση."

 

Αν δεν απενεργοποιήσεις το S δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές εκτώς microsoft store.

9 ώρες πριν, berk4 είπε

Καλησπέρα. Είμαι στην αναζήτηση λάπτοπ μέχρι 1000 ευρώ περίπου, ιδανικά 15.6" και 16GB RAM. Διάβασα και τις προηγούμενες σελίδες και είδα αυτά τα 2: https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/243246-nb-lenovo-gaming-3-15ach6-r5-5600h-16-5i και https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/asus-vivobook-s-oled-m3502qa-oled-ma732w-laptop-15-6-oled-ryzen-7-5800h-16-gb-1-tb-radeon-graphics-windows-11-home-_4043871

Ποιο θα προτείνατε ανάμεσα στα 2; Υπάρχει και κάτι άλλο που αξίζει να δω σε αυτά τα χρήματα;

Ευχαριστώ

Χωρίς gaming το Asus αδιαμφισβήτητα, καλύτερο CPU, δισκος και oled οθόνη... αν γίνεται όμως να το δεις να δουλεύει πριν το πάρεις.

Για τη χρήση που θες πάντως μπορείς να πέσεις πολύ στα χρήματα (500-600€)... βέβαια oled 2.8k οθόνη γιοκ τότε 😂

Επεξ/σία από Tol1as
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Tol1as

χρήση Internet, YouTube, office αυτά μόνο

να έχει κανα 2 θύρες usb

όχι εξωτερικό δεν θέλω!! αλλά αυτές οι μάρκες είναι καλές?  σε κουβέντα να βρισκόμαστε

σε μερικά τα πληκτρολόγια είναι με αγγλικό και δεν ξέρω αν βολεύει

το gateway δεν την ξέρω, αλλά με προβληματιζουν τα σχόλια στο skroytz

Επεξ/σία από jimis98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tol1as είπε

 

Χωρίς gaming το Asus αδιαμφισβήτητα, καλύτερο CPU, δισκος και oled οθόνη... αν γίνεται όμως να το δεις να δουλεύει πριν το πάρεις.

Για τη χρήση που θες πάντως μπορείς να πέσεις πολύ στα χρήματα (500-600€)... βέβαια oled 2.8k οθόνη γιοκ τότε 😂

Έχουν βγει κομμάτια της σειράς ελαττωματικά;

Τι πρόταση υπάρχει αν πάμε σε χαμηλότερα χρήματα όπως λες; Υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσει και άτομο για εργασίες σχολής σε python και c#. Θα είναι οκ με κάτι φθηνότερο αν το χρειαστεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ψάχνω λάπτοπ για την κοπέλα μου, μέχρι 650€, για δουλειά γραφείου και για την σχολή (όχι editing, gaming κτλ), με 15αρα οθόνη. Έχω βρει αυτό https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/243245-nb-lenovo-ip-3-15alc6-r5-5500u-16-512 έχετε καθόλου άποψη? Προτείνετε κάποιο άλλο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, berk4 είπε

Έχουν βγει κομμάτια της σειράς ελαττωματικά;

Τι πρόταση υπάρχει αν πάμε σε χαμηλότερα χρήματα όπως λες; Υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσει και άτομο για εργασίες σχολής σε python και c#. Θα είναι οκ με κάτι φθηνότερο αν το χρειαστεί;

 

Δεν έχω δει κάτι για ελλατωματικά, απλά για να τεστάρεις την οθόνη αν είναι του γούστου σου (99% θα είναι). Τα ξένα reviews το μόνο σχετικά αρνητικό που βρίσκουν σε αυτό είναι το cooling, όταν το ζορίσεις σε 100% λειτουργία.

Σε λίγότερα χρήματα το Dynabook Satellite Pro C50D-B-10C θα κάλυπτε κάθε ανάγκη με μια αναβάθμιση ram είτε στα 16 (24€) είτε στα 24gb (46€). Αυτή τη στιγμή είναι στα 629€ αλλά η Cosmodata το βγάζει συχνα στα 549€.

Στα 699€ το ίδιο με Ryzen-5800u. Το ίδιο για τη μνήμη. (αυτό θα πρότεινα εγώ για δυνατό performance).

Στα 599€ το Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 με Ryzen5-5500U/16GB/512GB.

Ξανατονίζω ότι στα παραπάνω μιλάμε καθαρά για performance και χάνεται η oled και η 2.8k ανάλυση. Αυτό θα πρέπει να το σταθμίσει ο τελικός χρήστης πόσο τον ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από Tol1as
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tol1as είπε

Δεν έχω δει κάτι για ελλατωματικά, απλά για να τεστάρεις την οθόνη αν είναι του γούστου σου (99% θα είναι). Τα ξένα reviews το μόνο σχετικά αρνητικό που βρίσκουν σε αυτό είναι το cooling, όταν το ζορίσεις σε 100% λειτουργία.

Σε λίγότερα χρήματα το Dynabook Satellite Pro C50D-B-10C θα κάλυπτε κάθε ανάγκη με μια αναβάθμιση ram είτε στα 16 (24€) είτε στα 24gb (46€). Αυτή τη στιγμή είναι στα 629€ αλλά η Cosmodata το βγάζει συχνα στα 549€.

Στα 729€ το ίδιο με Ryzen-5800u. Το ίδιο για τη μνήμη. (αυτό θα πρότεινα εγώ).

Στα 599€ το Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 με Ryzen5-5500U/16GB/512GB

Ξανατονίζω ότι στα παραπάνω μιλάμε καθαρά για performance και χάνεται η oled και η 2.8k ανάλυση. Αυτό θα πρέπει να το σταθμίσει ο τελικός χρήστης πόσο τον ενδιαφέρει.

Το ideapad 3 της λενοβο που παρεθεσες υπαρχει και με 8gb ram στα 503 ευρω αν δεν κανω λαθος στο thinkscreen που ειναι καλη περιπτωσουλα αλλα δεν γνωριζω εαν τραβαει αναβαθμιση στην ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Δεν έχω δει κάτι για ελλατωματικά, απλά για να τεστάρεις την οθόνη αν είναι του γούστου σου (99% θα είναι). Τα ξένα reviews το μόνο σχετικά αρνητικό που βρίσκουν σε αυτό είναι το cooling, όταν το ζορίσεις σε 100% λειτουργία.

Σε λίγότερα χρήματα το Dynabook Satellite Pro C50D-B-10C θα κάλυπτε κάθε ανάγκη με μια αναβάθμιση ram είτε στα 16 (24€) είτε στα 24gb (46€). Αυτή τη στιγμή είναι στα 629€ αλλά η Cosmodata το βγάζει συχνα στα 549€.

Στα 729€ το ίδιο με Ryzen-5800u. Το ίδιο για τη μνήμη. (αυτό θα πρότεινα εγώ για δυνατό performance).

Στα 599€ το Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 με Ryzen5-5500U/16GB/512GB.

Ξανατονίζω ότι στα παραπάνω μιλάμε καθαρά για performance και χάνεται η oled και η 2.8k ανάλυση. Αυτό θα πρέπει να το σταθμίσει ο τελικός χρήστης πόσο τον ενδιαφέρει.

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pavlidhs είπε

Το ideapad 3 της λενοβο που παρεθεσες υπαρχει και με 8gb ram στα 503 ευρω αν δεν κανω λαθος στο thinkscreen που ειναι καλη περιπτωσουλα αλλα δεν γνωριζω εαν τραβαει αναβαθμιση στην ram.

Σωστή η παρατήρηση σου! Τα 15alc6 παίρνουν αναβάθμιση (4 soldered + 4 σε dimm), οπότε βγαίνει το 4άρι και μπαίνει 16άρι για σύνολο 20 (δε θα έμπαινα καν στον κόπο για 8->12). Θα χρειαστεί να βγει το σασί, είναι πραγματοποιήσιμο όμως, αν πιάνουν λίγο τα χέρια του φίλου. Υπάρχουν οδηγοί στο youtube γι αυτό το μοντέλο.

59 λεπτά πριν, jimis98 είπε

@Tol1as

χρήση Internet, YouTube, office αυτά μόνο

να έχει κανα 2 θύρες usb

όχι εξωτερικό δεν θέλω!! αλλά αυτές οι μάρκες είναι καλές?  σε κουβέντα να βρισκόμαστε

σε μερικά τα πληκτρολόγια είναι με αγγλικό και δεν ξέρω αν βολεύει

το gateway δεν την ξέρω, αλλά με προβληματιζουν τα σχόλια στο skroytz

Για τη χρήση που θέλεις δε θα πρότεινα κάτι λιγότερο απ'το 15alc6.

Teclast έχω δουλέψει ένα, άντεξε 4-5 χρόνια ελαφριάς χρήσης... το είχα πάρει 280€ το 2018.

Bmax δεν έχω δουλέψει.

Ελληνικό πληκτρολόγιο πολύ δύσκολα θα βρεις πλέον.

Η gateway είναι θυγατρική της Acer απ'όσο ξέρω... και οι ξένες κριτικές δεν είναι πολύ υψηλές, γι αυτό δεν το πρότεινα κατευθείαν. Τα χαρακτηριστικά είναι όμως αρκετά ανεβασμένα γι αυτήν την τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, berk4 είπε

Για browsing με πολλές καρτέλες ανοικτές, office multitasking, ταινίες, καθόλου gaming. Με λειτουργικό windows.

Το ASUS με την OLED είναι τέρας αν εξαιρέσεις τα γραφικά, και έχει μια από τις καλύτερες οθόνες. Μέρα με την νύχτα γενικά οι OLED σε σχέση με τις άλλες τεχνολογίες. Υπάρχει και laptop στα 450-500€ που θα σε καλύψει, οπότε εξαρτάται από τα γούστα και το budget σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...