Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.. εδώ και καιρό ψάχνω laptop για το γραφείο που να με κρατήσει.. καλοβλέπω αυτό

https://www.cosmodata.gr/product/373245/?skr_prm=WyJlYWJjNjE4NC05MDgyLTQ4MWUtOGMyZi04MWU1MTM2ODg0NTQiLDE2NjkzNzI4NzE2MTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Η ερώτηση μου είναι γενική για τις θύρες ethernet. Σε περίπτωση που χαλάσει η υποδοχή μπορώ να χρησιμοποιήσω το typeC με ανταπτορα? Στα λάπτοπ που δεν έχουν θύρα γίνεται. Σε αυτά που έχουν όμως μπορώ να χρησιμοποιήσω το usb ή το internet είναι μόνο αναγκαστικά απο την θύρα του ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, GamerTag_93_ είπε

 Στα λάπτοπ που δεν έχουν θύρα γίνεται. Σε αυτά που έχουν όμως μπορώ να χρησιμοποιήσω το usb ή το internet είναι μόνο αναγκαστικά απο την θύρα του ethernet?

γιατί να μην γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tol1as είπε

Σωστή η παρατήρηση σου! Τα 15alc6 παίρνουν αναβάθμιση (4 soldered + 4 σε dimm), οπότε βγαίνει το 4άρι και μπαίνει 16άρι για σύνολο 20 (δε θα έμπαινα καν στον κόπο για 8->12). Θα χρειαστεί να βγει το σασί, είναι πραγματοποιήσιμο όμως, αν πιάνουν λίγο τα χέρια του φίλου. Υπάρχουν οδηγοί στο youtube γι αυτό το μοντέλο.

Για τη χρήση που θέλεις δε θα πρότεινα κάτι λιγότερο απ'το 15alc6.

Teclast έχω δουλέψει ένα, άντεξε 4-5 χρόνια ελαφριάς χρήσης... το είχα πάρει 280€ το 2018.

Bmax δεν έχω δουλέψει.

Ελληνικό πληκτρολόγιο πολύ δύσκολα θα βρεις πλέον.

Η gateway είναι θυγατρική της Acer απ'όσο ξέρω... και οι ξένες κριτικές δεν είναι πολύ υψηλές, γι αυτό δεν το πρότεινα κατευθείαν. Τα χαρακτηριστικά είναι όμως αρκετά ανεβασμένα γι αυτήν την τιμή.

άρα που καταλήγουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση λάπτοπ για τον πατέρα μου, το χρησιμοποιεί για browsing με πολλαπλές ανοιχτές καρτέλες και youtube.

Λόγω της τόσο απλής χρήσης κοιτούσα για κάτι αρκετά οικονομικό μιάς και θεωρώ πως δεν αξίζει να δωθούν αρκετά χρήματα για αυτή την χρήση.

Κοιτούσα για 8 gb ram λόγω των πολλαπλών καρτελών και με προοπτική να του κρατήσει πάνω από τετραετία και βρήκα αυτό  Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 15.6" IPS FHD (Celeron Quad Core-N4120/8GB/256GB SSD) αλλά με προβληματίζει πάρα πολύ ο επεξεργαστής του, αν δεν κάνω λάθος είναι του 2017.

Και μετά με έκπτωση στη ραμ σκέφτομαι τον HP K12 255 G8 (AMD Athlon Gold 3150U/4GB/128GB SSD/AMD Radeon Graphics).

Κάθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Υ.Γ Μπατζετ στα 300-350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dreyar said:

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση λάπτοπ για τον πατέρα μου, το χρησιμοποιεί για browsing με πολλαπλές ανοιχτές καρτέλες και youtube.

Λόγω της τόσο απλής χρήσης κοιτούσα για κάτι αρκετά οικονομικό μιάς και θεωρώ πως δεν αξίζει να δωθούν αρκετά χρήματα για αυτή την χρήση.

Κοιτούσα για 8 gb ram λόγω των πολλαπλών καρτελών και με προοπτική να του κρατήσει πάνω από τετραετία και βρήκα αυτό  Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 15.6" IPS FHD (Celeron Quad Core-N4120/8GB/256GB SSD) αλλά με προβληματίζει πάρα πολύ ο επεξεργαστής του, αν δεν κάνω λάθος είναι του 2017.

Και μετά με έκπτωση στη ραμ σκέφτομαι τον HP K12 255 G8 (AMD Athlon Gold 3150U/4GB/128GB SSD/AMD Radeon Graphics).

Κάθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Υ.Γ Μπατζετ στα 300-350

https://www.germanos.gr/product/laptops-peripherals/laptops/laptops-15-169-inches/lenovo-ideapad-3-15.6-fhd-ips/amd-ryzen-3-5300u/8gb/256gb-ssd/windows-10-s-laptop/?productId=20402949#

Στα 330€ με επιστροφή eurobank.

IPS οθόνη φωτιζόμενο πληκτρολόγιο

Καλός επεξεργαστής και δυνατότητα αναβάθμισης μνήμης και σκληρού δίσκου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, VaggD είπε

https://www.germanos.gr/product/laptops-peripherals/laptops/laptops-15-169-inches/lenovo-ideapad-3-15.6-fhd-ips/amd-ryzen-3-5300u/8gb/256gb-ssd/windows-10-s-laptop/?productId=20402949#

Στα 330€ με επιστροφή eurobank.

IPS οθόνη φωτιζόμενο πληκτρολόγιο

Καλός επεξεργαστής και δυνατότητα αναβάθμισης μνήμης και σκληρού δίσκου.

 

Την έχω δει και αυτό θα αγόραζα εχθές κιόλας αλλά δυστυχώς δεν έχω κάρτα eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα. Ψάχνω laptop/notebook 12” με budget 250-300€. Για φοιτητική χρήση κυρίως, εργασίες κλπ. Όχι για βαρία χρήση, gaming κλπ. Αν γίνετε, να είναι γνωστής εταιρίας κι αγορά από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VaggD είπε

https://www.germanos.gr/product/laptops-peripherals/laptops/laptops-15-169-inches/lenovo-ideapad-3-15.6-fhd-ips/amd-ryzen-3-5300u/8gb/256gb-ssd/windows-10-s-laptop/?productId=20402949#

Στα 330€ με επιστροφή eurobank.

IPS οθόνη φωτιζόμενο πληκτρολόγιο

Καλός επεξεργαστής και δυνατότητα αναβάθμισης μνήμης και σκληρού δίσκου.

 

Η RAM είναι 1x8GB non-soldered ή 4GB soldered + 4GB non-soldered;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το Legion 5 με i7 12700, 3070 στα 1299€ από Γερμανία από το Cyberport. 

Μου μένει να βρω τρόπο να στείλω τα χρήματα (μετρητά) εκεί χωρίς τράπεζα γιατί ο φίλος μου δεν θέλει να εμφανιστεί η αγορά στο όνομα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sanji_kun είπε

 

Καλησπέρα. Ψάχνω laptop/notebook 12” με budget 250-300€. Για φοιτητική χρήση κυρίως, εργασίες κλπ. Όχι για βαρία χρήση, gaming κλπ. Αν γίνετε, να είναι γνωστής εταιρίας κι αγορά από Ελλάδα.

Mε το μικρό σου budget θα πήγαινα στο Banggood, με αποστολή από Τσεχία, σ'αυτό: https://www.banggood.com/BMAX-X15-Laptop-15_6-inch-Intel-N4120-8GB-RAM-256GB-SSD-38Wh-Battery-Full-sized-Keyboard-Notebook-p-1729070.html?cur_warehouse=CZ&rmmds=search

7 ώρες πριν, jacob24 είπε

επειδη εχω μπερδευτεί μπορειτε να προτεινετε καποιο budget gaming laptop?

https://www.amazon.es/dp/B09PVBMCLB?tag=lagonika006-21&creative=24630&th=1

Eγώ πήρα αυτό κατόπιν επικοινωνίας με το support σχετικά με την οθονή. Πρέπει να είναι 144hz σύμφωνα και με τον κατασκευαστή. Στα λεφτά αυτά δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια κάτι αντίστοιχο.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...