Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, VaggD είπε

Η προσφορά έληξε χθες.

Το ποσό είναι ανάλογο του % επιστροφή, στην προκειμένη περίπτωση είναι 15% δλδ 59,90€.

Ναι πρέπει να το ξοδέψεις, το δέχονται σε όλα τα σούπερ μάρκετ και σε πλ ακόμη καταστήματα πχ Έκο, Jumbo, praktiker, IKEA, κλπ.

και άμα δεν τα ξοδέψεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, jimis98 said:

και άμα δεν τα ξοδέψεις?

Μετά από 12 μήνες λίγους, επίσης το ελάχιστο ποσό που πρέπει να συγκεντρωθεί για εξαργύρωση είναι 10€.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια ειδικά όταν μετακόμισα και αγόρασα σχεδόν τα πάντα από ΙΚΕΑ με 20% επιστροφή για μεγάλο διάστημα σούπερ μάρκετ πλήρωνα μόνο με αυτά τα "χρήματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VaggD είπε

Και του amazon IPS εχει, εκτός και αν έχουν διαφορετικές οθόνες αλλα δύσκολο το ρτχ3050 να εχει υποδεέστερη οθόνη.

Κι όμως. Τσέκαρε τους κωδικούς και θα δεις.

 

21 λεπτά πριν, jimis98 είπε

επειδή έχω ένα κινητό σαράβαλο και δεν μου ανοίγει τις σελίδες από κωτσοβολο και media market τι παίζει από κάποιον στα 450 μαξ? 

Πρέπει να μεταφέρεις την ερώτηση στο section για τα κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

επειδή έχω ένα κινητό σαράβαλο και δεν μου ανοίγει τις σελίδες από κωτσοβολο και media market τι παίζει από κάποιον στα 450 μαξ? 

https://www.germanos.gr/product/laptops-peripherals/laptops/laptops-15-169-inches/lenovo-ideapad-3-15.6-fhd-ips/amd-ryzen-3-5300u/8gb/256gb-ssd/windows-10-s-laptop/?productId=20402949&fname=&fvalue=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος πήρε το ισπανικό Victus και ενδιαφέρεται για αναβάθμιση της οθόνης, ας μου στείλει να το συζητήσουμε.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2022 στις 12:39 ΜΜ, VaggD είπε

Τελικά αγόρασα το IdeaPad 3 του Γερμανού στα 330 με επιστροφή για την μάνα μου, βέβαια θα το κρατήσω σφραγισμένο μήπως και βγεί κάποια καλύτερα προσφορά μιας και υπάρχει περιθώριο 14 ημερών για επιστροφή.

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι? Ξέρεις μήπως να μου πεις με σιγουριά, αν έχει τον ssd nvme m2 όπως γράφει, η μήπως τον απλό ssd? Επίσης, έχει Ελληνοαγγλικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο? Σόρρυ κι όλας για τις κάπως αφελείς ερωτήσεις μου, αλλά μια φορά πρόσφατα υποτίθεται ότι πήρα με nvme m2 ssd αλλά ήταν ο απλός τελικά!! Βέβαια από αλλού, (Mediamarket)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, petran66 said:

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι? Ξέρεις μήπως να μου πεις με σιγουριά, αν έχει τον ssd nvme m2 όπως γράφει, η μήπως τον απλό ssd? Επίσης, έχει Ελληνοαγγλικούς χαρακτήρες το πληκτρολόγιο? Σόρρυ κι όλας για τις κάπως αφελείς ερωτήσεις μου, αλλά μια φορά πρόσφατα υποτίθεται ότι πήρα με nvme m2 ssd αλλά ήταν ο απλός τελικά!! Βέβαια από αλλού, (Mediamarket)... ;)

Αύριο θα παραλάβω, ισχύουν κανονικά αυτά που αναγράφει στα χαρακτηριστικά, αν και δεν πιστεύω ότι σε τέτοιο λάπτοπ έχει μεγάλη σημασία αν είναι nvme ή απλό SSD.

Το πληκτρολόγιο πιστεύω ότι δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες διαφορετικά θα το είχε στα χαρακτηριστικά, πλέον λίγες εταιρείες έχουν!

Επεξ/σία από VaggD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, VaggD είπε

Αύριο θα παραλάβω, ισχύουν κανονικά αυτά που αναγράφει στα χαρακτηριστικά, αν και δεν πιστεύω ότι σε τέτοιο λάπτοπ έχει μεγάλη σημασία αν είναι nvme ή απλό SSD.

Το πληκτρολόγιο πιστεύω ότι δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες διαφορετικά θα το είχε στα χαρακτηριστικά, πλέον λίγες εταιρείες έχουν!

Οκ φίλε μου, σ ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να είχε κανονικό SSD (sata 2.5'' εννοείς) γιατί τότε θα μπορούσες να βάλεις στο  motherboard  εναν nvme (αφού υπάρχει η θέση) και να έχεις και το SATA KIT...... για δεύτερο σκληρό.....

100% εχει nvme.... που φυσικά είναι αρκετές φορές πιο γρήγορο από sata.....σε κάθε περίπτωση.

 

 

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω απόψεις/προτάσεις για laptop.

Δεν χρειάζεται να είναι επαγγελματικό, αλλά να μπορεί να ανέβει την ανηφόρα με μια αξιοπρέπεια, ενώ ιδανικά να αντέξει κάπως στον χρόνο.

Και εξηγούμαι: ιδανικά δυνατό επεξεργαστή με δυνατότητα για παράλληλο προγραμματισμό. Επίσης, κάρτα γραφικών ξεχωριστή (νομίζω είναι καλύτερα) για μελλοντική ενασχόληση με προγραμματισμό σε αυτήν. Παράλληλα, τέτοια κάρτα γραφικών, η οποία σε συνδυασμό με την ram να μπορούν να σηκώσουν και σχεδιαστικά προγράμματα (CAD), τύπου solidworks, με ένα κάποιο rendering. Η δυνατότητα επέκτασης της ram, θαρρώ είναι μονόδρομος για διατήρηση low budget και ικανότητα να αντέξει στον χρόνο (με αναβάθμιση).

Η οθόνη απ'ότι καταλαβαίνω μια ικανοποιητική ips είναι υπεραρκετή - ειδικά άμα το laptop συνδυάζεται και με εξωτερική οθόνη.

Σίγουρα επιθυμητό, με τέτοιες διεργασίες να μην ανεβάζει θερμοκρασίες στον Θεό και να μην κάνει και θόρυβο.

Τώρα άμα γίνεται να είναι και ελαφρύ ακόμα καλύτερα.

Προφανώς δεν παίζει μαλλον όλα σε ένα και οικονομικό, οπότε αναμένω τις καλύτερες ιδέες σας:)

Επίσης, μια ιδέα/άποψη/γνώμη αν έχει κανένας για laptop από tuxedo, framework  ή/και κάποια άλλη αντίστοιχη θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, evark είπε

Μακάρι να είχε κανονικό SSD (sata 2.5'' εννοείς) γιατί τότε θα μπορούσες να βάλεις στο  motherboard  εναν nvme (αφού υπάρχει η θέση) και να έχεις και το SATA KIT...... για δεύτερο σκληρό.....

100% εχει nvme....

 

Το πληκτρολόγιο είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι Ελληνοαγλλικό τελικά?

Επεξ/σία από petran66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...