Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά αν και παλιά δεν είναι τίμια για την τιμή τούς? (μεταπωλητής δυστυχώς όχι το ίδιο το αμαζον)

Acer predator i7 9705h rtx 2070 500€

Acer predator Helios i7 rtx 2070 450€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jacob24 είπε

ωραια τωρα ειναι που μπερδευτικα περισσοτερο.Οποτε οι επιλογες για light gaming ειναι αυτο και το Victus?

Το ASUS δεν είναι gaming, έχει ενσωματωμένα γραφικά στο CPU με τα οποία μπορείς να παίξεις κάποια ελαφρία παιχνίδια. H 3050 ti Mobile είναι 2 με 2.5 φορές πιο γρήγορη.

2 ώρες πριν, valantis123 είπε

Αυτά αν και παλιά δεν είναι τίμια για την τιμή τούς? (μεταπωλητής δυστυχώς όχι το ίδιο το αμαζον)

Acer predator i7 9705h rtx 2070 500€

Acer predator Helios i7 rtx 2070 450€

Φαίνονται τρελές προσφορές εκ πρώτης όψεως! Θα κάνω ψακτήρι για τον λάκο της φάβας.

Edit: Κοιτάω να ακυρώσω την τρελοπροσφορά του Victus για να πάω στο 17άρι ACER. Από μια κριτική καταλαβαίνω ότι έχει γερμανικό layout, θα κοιτάξω να το εξακριβώσω. Αν και τέτοιες επιδόσεις σε 17άρι ούτε στα €1000 δε βρίσκεις. Μάλλον θα το πάρω όπως και να έχει.

Edit 2: Γερμανικό είναι.

Εdit 3: Δε μπορώ να εξακριβώσω ποιο panel φοράει. Υπάρχει περίπτωση να είναι γαμιστερό.

Edit 4: Ακύρωσα το Victus και έβαλα το Helios 300 17.3in. Χρειάζομαι μεγάλη οθόνη, μάλλον είναι και κλάσεις ανώτερη από το απλό 144hz του Victus. Έκανα έκπτωση στο CPU και μεγάλη αναβάθμιση σε GPU, 3050ti -> 2070 (both mobile versions). Και μόνο €500! Άη να δούμε...

Επεξ/σία από bebius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bebius είπε

Το ASUS δεν είναι gaming, έχει ενσωματωμένα γραφικά στο CPU με τα οποία μπορείς να παίξεις κάποια ελαφρία παιχνίδια. H 3050 ti Mobile είναι 2 με 2.5 φορές πιο γρήγορη.

Φαίνονται τρελές προσφορές εκ πρώτης όψεως! Θα κάνω ψακτήρι για τον λάκο της φάβας.

Edit: Κοιτάω να ακυρώσω την τρελοπροσφορά του Victus για να πάω στο 17άρι ACER. Από μια κριτική καταλαβαίνω ότι έχει γερμανικό layout, θα κοιτάξω να το εξακριβώσω. Αν και τέτοιες επιδόσεις σε 17άρι ούτε στα €1000 δε βρίσκεις. Μάλλον θα το πάρω όπως και να έχει.

Edit 2: Γερμανικό είναι.

Εdit 3: Δε μπορώ να εξακριβώσω ποιο panel φοράει. Υπάρχει περίπτωση να είναι γαμιστερό.

Edit 4: Ακύρωσα το Victus και έβαλα το Helios 300 17.3in. Χρειάζομαι μεγάλη οθόνη, μάλλον είναι και κλάσεις ανώτερη από το απλό 144hz του Victus. Έκανα έκπτωση στο CPU και μεγάλη αναβάθμιση σε GPU, 3050ti -> 2070 (both mobile versions). Και μόνο €500! Άη να δούμε...

  

2 ώρες πριν, valantis123 είπε

Αυτά αν και παλιά δεν είναι τίμια για την τιμή τούς? (μεταπωλητής δυστυχώς όχι το ίδιο το αμαζον)

Acer predator i7 9705h rtx 2070 500€

Acer predator Helios i7 rtx 2070 450€

 

δε μου φαινεται εμπιστος seller, παιζει να ειναι hacked account και να ειναι scam 

Επεξ/σία από devaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, devaggos είπε

δε μου φαινεται εμπιστος seller, παιζει να ειναι hacked account και να ειναι scam 

Ωχ μη μου λες τέτοια...

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από amazon. Τι παίζει στην περίπτωση που περιέγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να σας πω στο αμαζον έχει 4.8 από 1900 αξιολογήσεις, δείχνει να πουλάει τα πάντα όλα, από θέμα εγγύησης δεν ξέρω αν μπορεί να βγεί άκρη αλλά μέχρι να παραλάβεις και για 30 μέρες νομίζω σε βοηθάει και το αμαζον.

Σαν εταιρεία αν το googlaris με βρύσες ασχολείται....

έχει και αυτό το λάπτοπ πάντως σε τιμή χάρισμα... Acer Predator 3070ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πολλά τέτοια δυστυχώς. Μάλλον χακαρίστηκε πρόσφατα.

Εdit: Έκανα τη μαλακία και ακύρωσα στο ενδιάμεσο το Victus, το οποίο αν και εμφανίζεται σταθερά in stock, οι άνθρωποι από το support μου λέγανε ότι δεν είναι διαθέσιμο όταν τους ρωτούσα για την οθόνη. Ελπίζω να μην έχασα τη σειρά μου αν πρόκειται για λίγα κομμάτια. Έστειλα ξανά την παραγγελία.

Το ACER αν δεν έρθει μέχρι τις 5/12 θα γίνει refund μου είπανε.

Επεξ/σία από bebius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, panosvo είπε

Καλησπέρα, πρόταση για 14', με οθόνη αφής, 16GB μνήμη, all metal; μέχρι 1.000€

Μία πρόταση είναι το Lenovo Yoga Slim 7 Pro.

edit. Άκυρο, μάλλον δεν σε εξυπηρετεί στο θέμα της οθόνης αφής.

Με touchscreen. Lenovo Yoga 7.

Επεξ/σία από stefan_city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O scammer στο Amazon μου έστειλε κάτι γελοιότητες και τον έκανα report και ακυρώθηκαν όλα αυτόματα.

 

12 ώρες πριν, jacob24 είπε

Καμία σχέση με το άλλο σε gpu, βέβαια έχει την πιο καλή οθόνη της σειράς για κάποιο λόγο, σύμφωνα με την HP. Το άλλο επίσης έχει ισπανικό layout. Εγώ για εκείνο θα πάω - πωλείται από το ίδιο το Amazon.

 

18 ώρες πριν, nick_ctu είπε

Καλησπέρα και πάλι μετά από έρευνα αγοράς θέλωντας λαπτοπ για browsing και για πανεπιστημιακούς λόγους (ως 2ο λαπτοπ για εργασίες, ppt... γενικά πολύ office και ανεξάντλητες ανοιχτές καρτέλες στο browsing) - καθόλου για gaming κατέληξα στα:

1) https://www.skroutz.gr/s/31532383/Asus-ZenBook-14-UX425EA-WB503T-14-FHD-i5-1135G7-8GB-512GB-SSD-W10-Home.html  

2) https://www.skroutz.gr/s/39458325/Dell-Inspiron-5425-14-Touchscreen-Ryzen-5-5625U-16GB-512GB-SSD-W11-Home-Silver-US-Keyboard.html#specs

3) https://www.skroutz.gr/s/39180058/Dell-Inspiron-13-5310-13-3-QHD-i5-11320H-8GB-512GB-SSD-W11-Home-Platinum-Silver-US-Keyboard.html

Ποιο λέτε καλύτερα;

Γενικά για απλή χρήση προτείνονται πιο vfm laptops. Κάποιος όμως μπορεί να θέλει καλύτερη κατασκευή κ.λ.π. ανάλογα με την τσέπη και τα γούστα του.

Σύμφωνα με τα reviews: Και τα τρία είναι αξιόλογα. Τα Ιnspiron έχουν πιο συμπαγή κατασκευή, το Inspiron 14 είναι το μόνο με αναβαθμίσιμη ram. To 13 έχει την καλύτερη οθόνη (qhd IPS) και ακολουθεί το ASUS, του Inspiron 14 δε λέει κάτι ιδιαίτερο. Από δυνατότητες είσαι οκ με όλα.

Επεξ/σία από bebius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 2 αυτά είναι πλαστικά και bugdet friendly όμως, το δε Victus έχει gaming προσανατολισμό και είναι πιο βαρύ.

Για τις οθόνες, με τα ατελείωτα mix 'n' match των κατασκευαστών δε βγάζω εύκολα άκρη, του Victus πάντως είναι bottom quality IPS με 250nits και 45% NTSC. Toυ toshiba έχει μεγάλο contrast για IPS, ~1:1600. Για το Inspiron δεν μπορώ να εντοπίσω την πληροφορία.

Για τα CPUs, το i5 έχει 4 cores αντί για 6 αλλά είναι πιο γρήγορo σε single core.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...