Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Everest είπε

Είναι μέτριος ο μηχανισμός βάσης και η οθόνη φτερό στον άνεμο λες και δεν αποτελεί μέρος του λάπτοπ. Άνοιγμα-κλείσιμο απαραίτητα με τα δύο χέρια καθώς φοβίζει η μία μόνο πλευρά. Χαρακτηριστικά να το περιγράψω σαν: αν τεντωθείς αγουροξυπνημενος, να μην είναι κοντά. 😁

Να το ανοίγεις και να το κλείνεις από το κέντρο δεν παίζει σενάριο? Εεε αν κοιμάσαι στο κρεβάτι και το έχεις δίπλα ανοιχτό ή κλειστώ οποίο και να πάρεις αν είναι να το ρίξεις κάτω θα το ρίξεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Ναι, αξίζει 100% τα +50 €...

Tελικα του πλαισιου με τον i5-8250u δεν ειναι ips. To πηρε παιδι απο το φορουμ και γραφει TN. 
Μ αυτο το δεδομενο μαλλον θα παω για το 330s του κωτσοβολου με τον ryzen 2200u.  
Επειδη ryzen σε λαπτοπ δεν εχω παρει ποτε,  να μην το φοβηθω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα μην το συζητάς καθόλου. Στα 350 ευρώ τέτοια IPS οθόνη δεν βρίσκεις πουθενά. Στα συν η εμφάνιση, το βάρος, ο M2 nvme δίσκος συν ότι μπορείς να προσθέσεις και δεύτερο δίσκο hdd ή ssd για αποθήκευση, αν σου χρειάζεται. 2 χρόνια εγγύηση έχει και είσαι κομπλέ. 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2019 στις 7:15 ΜΜ, planetman είπε

Παιδιά, ποιά κάρτα γραφικών για λάπτοπ είναι καλή στο opengl; Από ποιό benchmark θα καταλάβω τί αφορά το opengl; Θέλω να παίζω βίντεο μέσω vlc που θα παραμορφώνει την εικόνα για συγκεκριμένο σκοπό real time και θα χρησιμοποιεί opengl video output.

Επίσης, πώς συνδέουμε προτζέκτορα με ultrabook; Τα περισσότερα βλέπω δεν έχουν έξοδο HDMI. Με αντάπτορα usb type C σε HDMI;

Κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2019 στις 1:42 ΠΜ, papafigos84 είπε

Eτοιμος ειμαι να το παρω.  Μιλησα μαζι τους για να εξακριβωσω τα περι ips, ναι μου ειπε ο κυριος.  Μεχρι να μου παραδωθει θα το ψαξω κι αλλο και αν ειναι ips, θα το παραλαβω.  Ζακ ευχαριστουμε πραγματικά για το χρόνο σου και τις γρήγορες απαντήσεις..φίλε το είδες είναι ips τελικά γιατί κ εγώ θέλω να το αγοράσω..φοβάμαι τους ryzen..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ. Υπάρχει πιθανότητα να βρω λαπτοπ μέχρι 400 ευρώ που να μπορεί να παίξει φορτναιτ? Και αν ναι, αν ξέρει κανείς ποιο είναι αυτό. Ευχαριστώ 

(γνωρίζω ότι με σταθερό υπολογιστή θα μπορούσα να βρω σε αυτά τα χρήματα αλλά δεν είναι για μένα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2019 στις 1:42 ΠΜ, papafigos84 είπε

Eτοιμος ειμαι να το παρω.  Μιλησα μαζι τους για να εξακριβωσω τα περι ips, ναι μου ειπε ο κυριος.  Μεχρι να μου παραδωθει θα το ψαξω κι αλλο και αν ειναι ips, θα το παραλαβω.   

Απ' ότι κατάλαβα έχεις κάνει την παραγγελία και το σκέφτεσαι ακόμα. Τώρα, είναι νοοτροπία αυτή; Αυτά κάνετε μερικοί και χαλάτε την ηλεκτρονική αγορά, σε λίγο τα καταστήματα θα σταματήσουν αντικαταβολές και θα αρχίσουν να ζητάνε χρέωση non refundable...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, panos2008 είπε

Κανένα από τα παραπάνω!

Θα πρότεινα αυτό: https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/193368-lenovo-ideapad-330s-15arr-r3-2200u/4gb/128ssd

Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή του και θα την καλύψει άνετα. Αν προσθέσει και άλλο ένα 4GB ram stick, θα είναι ακόμα καλύτερα!

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos2008 είπε

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/193368-lenovo-ideapad-330s-15arr-r3-2200u/4gb/128ssd

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i3-8130U-Memory-E5-576-392H/dp/B079TGL2BZ/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1523228605&sr=1-1&keywords=Acer+Aspire+E5-576-392H&dpID=41HfDkXXyeL&preST=_SX300_QL70_&dpSrc=srch + https://www.amazon.com/Kingston-A400-240G-SATA-Internal/dp/B07P22RK1G/ref=sr_1_fkmrnull_1_sspa?keywords=Kingston+SA400M8%2F240G&qid=1553246217&s=gateway&sr=8-1-fkmrnull-spons&psc=1 438.43 $ (~388 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα θα το έχεις σπίτι σου... 

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-330-15ikbr-Laptop-Core-I5-8250u4-Gb500-Gbintel-Hd-Graphics-620-81DE02D7GM.htm

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Απ' ότι κατάλαβα έχεις κάνει την παραγγελία και το σκέφτεσαι ακόμα. Τώρα, είναι νοοτροπία αυτή; Αυτά κάνετε μερικοί και χαλάτε την ηλεκτρονική αγορά, σε λίγο τα καταστήματα θα σταματήσουν αντικαταβολές και θα αρχίσουν να ζητάνε χρέωση non refundable...

Μου κανεις πλακα τωρα;

Το καταστημα αναφερει οτι η συσκευη εχει ips οθονη ενω ΔΕΝ ΕΧΕΙ και ειμαι υπευθυνος εγω αν δεν παραλαβω; Αν ηταν ips οπως γραφει , θα το επαιρνα.

Επισης, μη βγαζεις συμπερασματα για ανθρωπους που δε γνωριζεις επειδη διαβασες ενα ποστ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Μου κανεις πλακα τωρα;

Το καταστημα αναφερει οτι η συσκευη εχει ips οθονη ενω ΔΕΝ ΕΧΕΙ και ειμαι υπευθυνος εγω αν δεν παραλαβω; Αν ηταν ips οπως γραφει , θα το επαιρνα.

Επισης, μη βγαζεις συμπερασματα για ανθρωπους που δε γνωριζεις επειδη διαβασες ενα ποστ. 

Είναι IPS, μια έρευνα με τον κωδικό του προϊόντος στο google θα σου δείξει. Δεν βγάζω συμπέρασμα για εσένα προσωπικά, όπως είπες δεν σε ξέρω. Την πρακτική και την νοοτροπία σχολίασα. Ξέρεις ότι πολλά καταστήματα αυξάνουν τιμές και δεν στέλνουν αντικαταβολές ή έχουν αλλάξει την πολιτική επιστροφών, επειδή πολλοί παραγγέλνουν κάτι επειδή απλά τους γυάλισε ή το είδαν και ενθουσιάστηκαν χωρίς να το πολυψάξουν, και ή άλλαξαν γνώμη και δεν παρέλαβαν ποτέ ή το πήραν δεν τους άρεσε και το έστειλαν πίσω; Γι' αυτό λέω αν θέλουμε κάτι το ψάχνουμε και μετά παραγγέλνουμε.

Προσωπικά ψήθηκα από την καλή (για Ελλάδα) τιμή αλλά τελικά λέω να βάλω κάτι τις παραπάνω και να πάρω ένα με 8250 ή Ryzen 5....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Είναι IPS, μια έρευνα με τον κωδικό του προϊόντος στο google θα σου δείξει. Δεν βγάζω συμπέρασμα για εσένα προσωπικά, όπως είπες δεν σε ξέρω. Την πρακτική και την νοοτροπία σχολίασα. Ξέρεις ότι πολλά καταστήματα αυξάνουν τιμές και δεν στέλνουν αντικαταβολές ή έχουν αλλάξει την πολιτική επιστροφών, επειδή πολλοί παραγγέλνουν κάτι επειδή απλά τους γυάλισε ή το είδαν και ενθουσιάστηκαν χωρίς να το πολυψάξουν, και ή άλλαξαν γνώμη και δεν παρέλαβαν ποτέ ή το πήραν δεν τους άρεσε και το έστειλαν πίσω; Γι' αυτό λέω αν θέλουμε κάτι το ψάχνουμε και μετά παραγγέλνουμε.

Προσωπικά ψήθηκα από την καλή (για Ελλάδα) τιμή αλλά τελικά λέω να βάλω κάτι τις παραπάνω και να πάρω ένα με 8250 ή Ryzen 5....

Κανεις λαθος.

Ηδη αλλαξαν την περιγραφη του προιοντος και αφαιρεσαν το ips που υπηρχε.  Μαλιστα το καταστημα μου εχει ηδη ζητησει συγνωμη για την αναστατωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LaMereda είπε

Κανένα από τα παραπάνω!

Θα πρότεινα αυτό: https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/193368-lenovo-ideapad-330s-15arr-r3-2200u/4gb/128ssd

Έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή του και θα την καλύψει άνετα. Αν προσθέσει και άλλο ένα 4GB ram stick, θα είναι ακόμα καλύτερα!

Σε ευχαριστώ LaMereda !!!

2 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Σε ευχαριστώ φίλε  zacharis1955 !!!    Ομως ποιό απ τα 3? κωτσόβολος, amazon, η πλαίσιο? ryzen 3, i3 η i5 ?

Επεξ/σία από panos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Κανεις λαθος.

Ηδη αλλαξαν την περιγραφη του προιοντος και αφαιρεσαν το ips που υπηρχε.  Μαλιστα το καταστημα μου εχει ηδη ζητησει συγνωμη για την αναστατωση. 

Ποιο κατάστημα; Αν εννοείς τον Κωτσόβολο, τώρα μπήκα και δεν την έχει αλλάξει.

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/193368-lenovo-ideapad-330s-15arr-r3-2200u/4gb/128ssd

Τέλος πάντων, καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...