Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα λανσάρει σύντομα τους Athlon 200GE και Athlon Pro 200GE


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο εγω πιστευω οτι για την AMD υπαρχει προRYZEN εποχη και μεταRYZEN εποχη?

Η εταιρεια εχει κανει καταπληκτικα βηματα , αρεσει δεν αρεσει.

Η σειρα RYZEN τσακιζει κατα την δικη μου αποψη και σε τιμες που απλα δεν εχουν ανταγωνισμο.

Εστησα σπιτι ενα θηριο με τον 7 2700x και απλα δεν παιζεται...

Καλο ειναι να σπαει παιδια το μονοπωλιο , μην παθιαζεστε. Οταν υπαρχει ανταγωνισμος υπαρχει και εξελιξη που ειναι καλο για εμας (τους μη μετοχους στην εκαστοτε εταιρεια :) )

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panoskatos είπε

Διάβασες την απάντηση που έδωσα και που την έδωσα? 

Σε λίγο θα πρέπει να κάνουμε ανάλυση και στο τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια! 

Αν δεν γνωρίζεις κάτι προσπάθησε να το μάθεις. Στο συγκεκριμένο είσαι παντελώς λάθος. 

Η κατανάλωση  σε watt ουδεμία σχέση έχει με την θερμότητα ή θερμοκρασία που μπορεί να παταχθεί. 

Όλα αυτά που αναφέρεις για λαπτοπ και επεξεργαστές δεν έχουν σχέση. 

 

Δηλαδή, μια CPU που καταναλώνει 100W, μπορεί να εκλύει λιγότερη θερμότητα από κάποια που καταναλώνει 70W;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα συστήματος ψύξης.
Άσε που τα μαγειρεύουν οικατασκευαστές.
Π.χ, η Intel υπολογίζει το TDP βάσει του πόσο τραβάει ο επεξεργαστής όταν τρέχει λογισμικό που έχει επιλέξει η ίδια.

The thermal design power is the maximum power a processor can draw for a thermally significant period while running commercially useful software.
Επιλέγει ότι θέλει να ορίζει η ίδια ως commercially useful software.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

κοίτα η δική μου cpu που δεν έχει καρούλια και ρόδες όλη η κατανάλωση σε watt μετατρέπεται σε θερμική ενέργεια . Η δική σου cpu μέρος της κατανάλωσης το μετατρέπει και σε κινητική ενέργεια.

https://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_διατήρησης_της_ενέργειας

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να κλάψω ή να γελάσω !!!

9 ώρες πριν, dali13gr είπε

Δηλαδή, μια CPU που καταναλώνει 100W, μπορεί να εκλύει λιγότερη θερμότητα από κάποια που καταναλώνει 70W;

Ναι .

Η συγκεκριμένη όμως αναφορά δεν περιορίζεται μόνο σε επεξεργαστές που με ρωτάς.Αλλά γενικά σε κάθε κύκλωμα . Αν περιοριστούμε μόνο σε ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα και η θερμότητα μας είναι ανεπιθύμητη τότε θα δούμε τα εξής :

1ον Τα υλικά κατασκευής του που διαφοροποιούνται και για αυτο υπάρχει μια γκάμα τιμών

2ον Που θα τοποθετηθεί

3ον Η ανάγκη ψύξης του.

 

Αν περιοριστούμε στο πως ξεκίνησε αυτη η κουβέντα το γεγονός οτι ενα λαπτοπ μας είναι ανεπιθύμητα ζεστό δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση της CPU του αλλά με πολλά περισσότερα.

 

Ενα χαζό παράδειγμα : Ενας λαμπτήρας πυρακτώσεως που καταναλώνει μόλις 15watt  παράγει περισσότερη θερμότητα απο μια τηλεόραση ας πούμε που μπορεί να καταναλώνει δέκα φορές περισσότερη ισχύ

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να κλάψω ή να γελάσω !!!

Ναι .

Η συγκεκριμένη όμως αναφορά δεν περιορίζεται μόνο σε επεξεργαστές που με ρωτάς.Αλλά γενικά σε κάθε κύκλωμα . Αν περιοριστούμε μόνο σε ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα και η θερμότητα μας είναι ανεπιθύμητη τότε θα δούμε τα εξής :

1ον Τα υλικά κατασκευής του που διαφοροποιούνται και για αυτο υπάρχει μια γκάμα τιμών

2ον Που θα τοποθετηθεί

3ον Η ανάγκη ψύξης του.

Αν περιοριστούμε στο πως ξεκίνησε αυτη η κουβέντα το γεγονός οτι ενα λαπτοπ μας είναι ανεπιθύμητα ζεστό δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση της CPU του αλλά με πολλά περισσότερα.

Ενα χαζό παράδειγμα : Ενας λαμπτήρας πυρακτώσεως που καταναλώνει μόλις 15watt  παράγει περισσότερη θερμότητα απο μια τηλεόραση ας πούμε που μπορεί να καταναλώνει δέκα φορές περισσότερη ισχύ

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη και αφορά όμοια πράγματα. Αφορά 2 CPU με διαφορετική κατανάλωση. Αντίστοιχα στο παράδειγμά σου, αν μια λάμπα πυρακτώσεως 15W δεν μπορεί ΠΟΤΕ να παράξει μεγαλύτερη θερμότητα από μια λάμπα πυρακτώσεως 50W.

Η αναφορά σε συστήματα ψύξης είναι άστοχη. Μιλάμε καθαρά για τη θερμότητα που παράγει η CPU, όχι πως αυτή απάγεται.

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι επεξεργαστές που τοποθετούνται σε setup με παθητικό σύστημα ψύξης έχουν χαμηλή κατανάλωση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη και αφορά όμοια πράγματα. Αφορά 2 CPU με διαφορετική κατανάλωση. Αντίστοιχα στο παράδειγμά σου, αν μια λάμπα πυρακτώσεως 15W δεν μπορεί ΠΟΤΕ να παράξει μεγαλύτερη θερμότητα από μια λάμπα πυρακτώσεως 50W.

Η αναφορά σε συστήματα ψύξης είναι άστοχη. Μιλάμε καθαρά για τη θερμότητα που παράγει η CPU, όχι πως αυτή απάγεται.

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι επεξεργαστές που τοποθετούνται σε setup με παθητικό σύστημα ψύξης έχουν χαμηλή κατανάλωση.

Δεν τα έχω μπερδέψει φίλε μου. 

Μάλλον εσύ δεν έπιασες την κουβέντα από την αρχή. 

Θα απαντήσω σ εσένα τώρα. 

Παθητικό σύστημα ψύξης συναντάμε σε φορητα συστήματα. Ο λόγος δεν είναι η θερμότητα και τα διαφορετικά σοκετ. Ξεκινάμε από το χωροταξικο θέμα και καταλήγουμε στις ανάγκες ενέργειας. 

Για να μην αναλύσω το παραπάνω έχω την αίσθηση ότι το κατάλαβες. 

 

2ον αφού δεν σε ενδιαφέρει πως απαγεται η θερμότητα από τον επεξεργαστή τότε να σε ενημερώσω ότι η θερμοκρασία στον πυρήνα ενος CPU που βρίσκεται σε λαπτοπ δεν διαφερει από έναν άλλον που βρίσκεται σε σταθερό. Είτε σε πλήρη φόρτο είτε σε κατάσταση αδράνειας.  

 

Α!  Στο προηγούμενο ποστ η απάντηση μου προς εσένα ήταν το"Ναι" και μόνο, όχι τα υπόλοιπα. 

Αν θέλεις ένα χειροπιαστό παράδειγμα κοίτα τι θερμοκρασίες έχει ένας fx 8350 ο οποίος πλέον είναι αρχαίος με tdp στα 125watt και κοίτα τι θερμοκρασίες πιάνει ένας σύγχρονος i7 8700 με tdp στα 95watt 

 

Μόνο στο ίδιο κύκλωμα αν αυξήσουμε τα watt αυξάνεται και η όποια ανεπιθύμητη θερμότητα. 

Σε δύο διαφορετικά κυκλώματα ή ηλεκτρονικά εξαρτήματα η ισχύς δεν μας φανερώνει από μόνη της την θερμότητα σαν επακόλουθο αντίδρασης ενός έργου. 

Επεξ/σία από panoskatos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 12:24 ΠΜ, panoskatos είπε

Διάβασες την απάντηση που έδωσα και που την έδωσα? 

Σε λίγο θα πρέπει να κάνουμε ανάλυση και στο τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια! 

 

Την διάβασα και συμπληρωσα οτι αλλο θερμοτητα και αλλο θερμοκρασια. Υπάρχει κανένα πρόβλημα?

23 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Δεν τα έχω μπερδέψει φίλε μου. 

Μάλλον εσύ δεν έπιασες την κουβέντα από την αρχή. 

Θα απαντήσω σ εσένα τώρα. 

Παθητικό σύστημα ψύξης συναντάμε σε φορητα συστήματα. Ο λόγος δεν είναι η θερμότητα και τα διαφορετικά σοκετ. Ξεκινάμε από το χωροταξικο θέμα και καταλήγουμε στις ανάγκες ενέργειας. 

Για να μην αναλύσω το παραπάνω έχω την αίσθηση ότι το κατάλαβες. 

2ον αφού δεν σε ενδιαφέρει πως απαγεται η θερμότητα από τον επεξεργαστή τότε να σε ενημερώσω ότι η θερμοκρασία στον πυρήνα ενος CPU που βρίσκεται σε λαπτοπ δεν διαφερει από έναν άλλον που βρίσκεται σε σταθερό. Είτε σε πλήρη φόρτο είτε σε κατάσταση αδράνειας.  

Α!  Στο προηγούμενο ποστ η απάντηση μου προς εσένα ήταν το"Ναι" και μόνο, όχι τα υπόλοιπα. 

Αν θέλεις ένα χειροπιαστό παράδειγμα κοίτα τι θερμοκρασίες έχει ένας fx 8350 ο οποίος πλέον είναι αρχαίος με tdp στα 125watt και κοίτα τι θερμοκρασίες πιάνει ένας σύγχρονος i7 8700 με tdp στα 95watt 

Μόνο στο ίδιο κύκλωμα αν αυξήσουμε τα watt αυξάνεται και η όποια ανεπιθύμητη θερμότητα. 

Σε δύο διαφορετικά κυκλώματα ή ηλεκτρονικά εξαρτήματα η ισχύς δεν μας φανερώνει από μόνη της την θερμότητα σαν επακόλουθο αντίδρασης ενός έργου. 

Εσυ δηλαδη δινεις ενεργεια 125W αλλα επειδη δεν βλεπεις να ανεβαινει η θερμοκρασία νομίζεις οτι η θερμοτητα ειναι μικροτερη από 125W? Τι θες να πεις οτι η ενεργεια που κατανάλωσε ο επεξεργαστης πηγε ολη σε υπολογιστική δυναμη στην οθονη σου? (αν δεν το πηρες χαμπαρι τωρα σε κοροιδεύω)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/06/2018 at 16:30, dali13gr said:

Δηλαδή, μια CPU που καταναλώνει 100W, μπορεί να εκλύει λιγότερη θερμότητα από κάποια που καταναλώνει 70W;

Nαι, αν της βαλεις ροδες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2018 στις 3:39 ΠΜ, panoskatos είπε

Δεν τα έχω μπερδέψει φίλε μου. 

Μάλλον εσύ δεν έπιασες την κουβέντα από την αρχή. 

Θα απαντήσω σ εσένα τώρα. 

Παθητικό σύστημα ψύξης συναντάμε σε φορητα συστήματα. Ο λόγος δεν είναι η θερμότητα και τα διαφορετικά σοκετ. Ξεκινάμε από το χωροταξικο θέμα και καταλήγουμε στις ανάγκες ενέργειας. 

Για να μην αναλύσω το παραπάνω έχω την αίσθηση ότι το κατάλαβες. 

 

2ον αφού δεν σε ενδιαφέρει πως απαγεται η θερμότητα από τον επεξεργαστή τότε να σε ενημερώσω ότι η θερμοκρασία στον πυρήνα ενος CPU που βρίσκεται σε λαπτοπ δεν διαφερει από έναν άλλον που βρίσκεται σε σταθερό. Είτε σε πλήρη φόρτο είτε σε κατάσταση αδράνειας.  

 

Α!  Στο προηγούμενο ποστ η απάντηση μου προς εσένα ήταν το"Ναι" και μόνο, όχι τα υπόλοιπα. 

Αν θέλεις ένα χειροπιαστό παράδειγμα κοίτα τι θερμοκρασίες έχει ένας fx 8350 ο οποίος πλέον είναι αρχαίος με tdp στα 125watt και κοίτα τι θερμοκρασίες πιάνει ένας σύγχρονος i7 8700 με tdp στα 95watt 

 

Μόνο στο ίδιο κύκλωμα αν αυξήσουμε τα watt αυξάνεται και η όποια ανεπιθύμητη θερμότητα. 

Σε δύο διαφορετικά κυκλώματα ή ηλεκτρονικά εξαρτήματα η ισχύς δεν μας φανερώνει από μόνη της την θερμότητα σαν επακόλουθο αντίδρασης ενός έργου. 

Wait ρε αδερφέ γιατί είμαι λίγο confused τώρα. Σύμφωνα με όλα τα σχόλια σου που διάβασα, ο CPU μου όταν είναι σε αδράνεια και δεν καταλανώνει πόλυ ενέργεια έχει την ίδια θερμοκρασία όταν τον λειτουργώ στα full του, γιατί απο ότι ξέρω όταν ένα ηλεκτρονικό αντικείμενο καταλανώνει μεγαλύτερες ποσότητες ενέργειας παράγει περισσότερη θερμοκρασία.
Υ.Γ ίσως να μπερδεύομαι, δεν είμαι ειδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, theofanis12 είπε

Wait ρε αδερφέ γιατί είμαι λίγο confused τώρα. Σύμφωνα με όλα τα σχόλια σου που διάβασα, ο CPU μου όταν είναι σε αδράνεια και δεν καταλανώνει πόλυ ενέργεια έχει την ίδια θερμοκρασία όταν τον λειτουργώ στα full του, γιατί απο ότι ξέρω όταν ένα ηλεκτρονικό αντικείμενο καταλανώνει μεγαλύτερες ποσότητες ενέργειας παράγει περισσότερη θερμοκρασία.
Υ.Γ ίσως να μπερδεύομαι, δεν είμαι ειδικός.

Οχι δεν είπα αυτο , μάλλον κάπου μπερδεύτηκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλη η ενεργεία πο καταναλώνει ένας επεξεργαστής γίνεται ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.

Το αναγραφόμενο TDP από τους κατασκευαστές σου δίνει την εικόνα για να επιλέξεις ψυκτρα. Δεν δείχνει κάτι παραπάνω.

 

Μπορείς να έχεις έναν ενεργοβορο επεξεργαστή που η εταιρία να του δίνει χαμηλό TDP και να έχεις έναν μη ενεργοβόρο επεξεργαστή για τον οποίο η εταιρία να ανακοινώνει υψηλό TDP.

 

Και ένα παράδειγμα. 

Αν θερμάνω την μύτη μιας καρφίτσας με 30watt και θερμάνω και με 30watt ένα τούβλο, η καρφίτσα θα θερμανθεί υπερβολικά ενώ το τούβλο καθόλου.

 

Έτσι και στα cpu. Αυτό που τα κάνει θερμά και να θέλουν μεγάλες ψύκτρες είναι η καταναλισκόμενη ισχύς ανά μονάδα επιφάνειας. Από την επιφάνεια απάγεται η θερμότητα.

 

Σκεφτείτε το και τα ξαναλένε.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2018 στις 11:08 ΠΜ, adtakhs είπε

Ολη η ενεργεια πο καταναλωνει ενας επεξεργαστης γινςται ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.

Το αναγραφομενο TDPαπο τους κατασκευαστες σου δινει την εικονα για να επιλεξεις ψυκτρα. Δεν δειχνει κατι παραπανω.

 

Μπορεις να εχεις εναν ενεργοβορο επεξεργαστη που η εταιρια να του δινεκ χαμηλο TDP και να εχεις εναν μη ενεργοβορο επεξεργαστη για τον οποιο η εταιρια να ανακοινωνει υψηλο TDP.

 

Και ενα παραδειγμα. 

Αν θερμανω την μυτη μιας καρφιτσας με 30watt και θερμανω και με 30watt ενα τουβλο.η καρφιτσα θα θερμανθει υπερβολικα ενω το τουβλο καθολου.

 

Ετσι και στα cpu. Αυτο που τα κανει θερμα και να θελουν μεγαλες ψυκτρες ειναι η καταναλισκωμενη ισχυς ανα μοναδα επιφανειας. Απο την επιφανεια απαγεται η θερμοτητα.

 

Σκεφτειτε το και τα ξαναλενε.

Τι το ψάχνεις και συ;

Ο τύπος πέταξε κοτσάνα και συνεχίζει να επιμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...