Προς το περιεχόμενο

Σκύλος δάγκωσε στο πρόσωπο βρέφος


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο ειναι φυσικο να εχεις σπιτι σου μια τιγρη η ενα πουμα....τοσο φυσικο ειναι να εχεις ενα πιτ μπουλ ...η ενα λυκοσκυλο...αλλα που να το καταλαβει ο μπετοβλακας που το εχει....που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να πουλαει μουρη..... και φυσικα τα ζωα δεν φταινε σε τιποτα ....δεν πηγαν μονα τους να.....νοικιασουν σπιτι.......

 

 

Επεξ/σία από winterman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Δεν κατάλαβες τίποτα απ' όσα είπα. Γιατί ήταν άστοχο επιχείρημα; Το λέω χρόνια κι όπου προλαβαίνω εδώ στο ινσόμνια να βλέπω ανάλογα ποστ πριν κλειδωθούν/σβηστούν.

Άκου κάτι.

Κάνετε ένα μωρό, καλώς το κάνατε. Πήρατε κι ένα σκύλο μαζί, επίσης πάρα πολύ κάνετε. Τονίζω όμως ότι η συνύπαρξη "όντων" στο ίδιο περιβάλλον επιφέρει ισάριθμες ευθύνες στην διαβίωση και ανατροφή τους. Το είπα πιο πάνω, δεν τα έχεις για μπιμπελό ανεξάρτητα από το βαθμό ανατροφής.

Έχω μεγαλώσει δεκάδες ζώα κι έχω πάρει πολλά μαθήματα για να καταλάβω γιατί στη μια περίπτωση θα έχω ζώο και στην άλλη όχι.

Και πετάς αυτή τη σαχλαμάρα.

Πώς είναι δυνατόν να έχεις ένα κτήνος με δόντια κοντά στο παιδί σου; 

Εσείς που έχετε σκύλους μέσα στο σπίτι να σας το γεμίζουν με τρίχες και σάλια, αν κάνατε παιδιά θα συνεχίζατε να τα έχετε στο οικειακό περιβάλλον;

Είσαι σοβαρός; Πραγματικά είσαι σοβαρός; Τουλάχιστον στο δικό μου κύκλο καλοί φίλοι μου έχουν διαχειριστεί πολύ καλά την ταυτόχρονη συμβίωση βρεφών και οικόσιτων ζώων αλλά εδώ τώρα το παρατράβηξες.

Το πόσο το παρατράβηξες το φανερώνει η παραπάνω σαχλαμάρα που είπες. Ότι αν θα έχεις σκυλί, θα του συμπεριφέρεσαι ως ένα εν δυνάμει απειλή αντί να του αφοσιωθείς σε πραγματική αγάπη και σωστή ανατροφή.

Κάνε μας τη χάρη και σταμάτα το τρολάρισμα. Χρειάζεσαι και κάποια συμβουλή από "κοινωνικές δομές" γιατί όπως τα λες θέλουμε να σε βλέπουμε μόνο από πολύ μακριά κι όχι αγαπημένοι.

Πολύ σωστός...

Επίσης δεν υποστηρίζω την ευθανασία.

Ας πρόσεχε ο ιδιόκτητης του.αν δε μπορεί ας το δώσει κάπου αλλού ωστε να εχει την κατάλληλη προσοχή πού χρειάζεται το εκάστοτε ζώό.

Δεν αφήνουμε ποτέ το μικρό παιδί χωρίς επίβλεψή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Ωστόσο στα περισσότερα περιστατικά με επικίνδυνες επιθέσεις σκυλιών που βλέπουν τη δημοσιότητα οι ιδιοκτήτες είναι φυσιολογικοί άνθρωποι και σε πολλές περιπτώσεις με κάποια πείρα στα σκυλιά. Η συνηθισμένη θεωρία ότι φταίνε οι ανεγκέφαλοι κάγκουρες δε φαίνεται να ισχύει στην πράξη. Καλά δε, το ότι όλοι οι ιδιοκτήτες πίτμπουλ θεωρούν τους εαυτούς τους επαγγελματίες εκπαιδευτές μέχρι να γίνει το κακό είναι τραγελαφικό.

Πως οριζεις τον φυσιολογικο ανθρωπο; Που ξερεις πως μπορει να μεγαλωσε το σκυλι του; Ησουν μπροστα; Σιγουρα θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις βεβαια οπου ισως ενα σκυλι γινει επιθετικο απο καποια κινηση που δει ή κατι αλλο και το παρεξηγησει,αλλα ο κανονας συνηθως ειναι οτι οπως το μεγαλωσεις το σκυλι θα φερεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Ωστόσο στα περισσότερα περιστατικά με επικίνδυνες επιθέσεις σκυλιών που βλέπουν τη δημοσιότητα οι ιδιοκτήτες είναι φυσιολογικοί άνθρωποι και σε πολλές περιπτώσεις με κάποια πείρα στα σκυλιά. Η συνηθισμένη θεωρία ότι φταίνε οι ανεγκέφαλοι κάγκουρες δε φαίνεται να ισχύει στην πράξη. 

Αυτό δεν νομίζω οτι είμαστε σε θέση να το ξέρουμε, εκτός κι αν υπάρχει κάποια μελέτη με στατιστικά στοιχεία, επίσης ποια τα κριτήρια που ορίζουν έναν άνθρωπο φυσιολογικό ή μη. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτός που φταίει περισσότερο είναι ο ιδιοκτήτης που επέλεξε να έχει σκύλο τέτοιας ράτσας με μικρό παιδί, θα μπορούσε να είχε άλλη ράτσα και οπωσδήποτε να προσέχει και πως θα μεγαλώσει το σκυλί αλλά και την επίβλεψη του παιδιού.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, livefreeordie είπε

Πως οριζεις τον φυσιολογικο ανθρωπο; Που ξερεις πως μπορει να μεγαλωσε το σκυλι του; Ησουν μπροστα; Σιγουρα θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις βεβαια οπου ισως ενα σκυλι γινει επιθετικο απο καποια κινηση που δει ή κατι αλλο και το παρεξηγησει,αλλα ο κανονας συνηθως ειναι οτι οπως το μεγαλωσεις το σκυλι θα φερεται. 

Φυσιολογικό εννοώ κάποιον που δεν ανήκει σε κάποια ιδιαίτερη κατηγορία που έχει άμεση επίπτωση στην ανατροφη, όπως ένας καγκουρας που το έχει για επιδειξη.

Παρομοιο πραγμα λέμε, αλλά από την αντίθετη μεριά. Εγώ δεν μπορώ να ξέρω αν έκανε κάποιο λάθος, αλλά ούτε εσύ ότι έκανε κάποιο. Εσύ ισχυρίστηκες πρωτος ότι φταίει η ανατροφή του σκύλου, εγώ υποστηρίζω ότι μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτε, βάσει όσων έχω δει. 

47 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό δεν νομίζω οτι είμαστε σε θέση να το ξέρουμε, εκτός κι αν υπάρχει κάποια μελέτη με στατιστικά στοιχεία, επίσης ποια τα κριτήρια που ορίζουν έναν άνθρωπο φυσιολογικό ή μη. 

Σε κάθε περίπτωση, αυτός που φταίει περισσότερο είναι ο ιδιοκτήτης που επέλεξε να έχει σκύλο τέτοιας ράτσας με μικρό παιδί, θα μπορούσε να είχε άλλη ράτσα και οπωσδήποτε να προσέχει και πως θα μεγαλώσει το σκυλί αλλά και την επίβλεψη του παιδιού.

Ας μην κολλήσουμε στον φυσιολογικό άνθρωπο. Απλά εννοώ τον μέσο άνθρωπο που δεν είναι καγκουρας, εγκληματίας κτλ και χρησιμοποιεί το σκυλί σαν προέκταση της τέτοιας του. 

Στη δεύτερη παραγραφο συμφωνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα συγκεκριμένα σκυλιά πιτμπουλ  δεν μπορείς να πεις ότι δεν πρόκειται να κάνουν  κακό σε άνθρωπο και να τα έχεις ελεύθερα όπως π.χ. ένα σπιτικό  κόλευ και να παίζει με ανήλικα.

Είναι σκυλιά φύλακες όπως τα ροντβάιλερ , τα ντόπερμαν και δεν μπορείς να τα αφήνεις να παίζουν με ανήλικα και εσύ να καπνίζεις στη βεράντα πίνοντας  καφέ.Μπορεί π.χ. το ανήλικο ασυναίσθητα να πάει να του πάρει το φαί και αυτό να εξαγριωθεί.

Άρα δεν φταίει κανείς άλλος παρά ο ιδιοκτήτης για αυτό πρέπει να πάει κατηγορούμενος για παραμέληση ανηλίκου και να του αφαιρεθεί η κηδεμονία του σκύλου γιατί είναι ακατάλληλος.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

https://www.foedevarestyrelsen.dk/english/ImportExport/Travelling_with_pet_animals/Pages/The-Danish-dog-legislation.aspx

The following 13 dog breeds and cross-breeds hereof are prohibited in Denmark:
  1. Pitt Bull Terrier
  2. Tosa Inu
  3. American Staffordshire Terrier
  4. Fila Brasileiro
  5. Dogo Argentino
  6. American Bulldog
  7. Boerboel
  8. Kangal
  9. Central Asian Shepherd Dog (ovcharka)
  10. Caucasian Shepherd Dog (ovcharka)
  11. South Russian Shepherd Dog (ovcharka)
  12. Tornjak
  13. Sarplaninac

Ένα τέτοιο νόμο με ban τέτοιες Ράτσες θα έπρεπε να είχαμε και εδώ. 

Γιατι ο κάθε κλαρινογαμπρος θέλει και το ανάλογο αγριοσκυλο αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Ας μην κολλήσουμε στον φυσιολογικό άνθρωπο. Απλά εννοώ τον μέσο άνθρωπο που δεν είναι καγκουρας, εγκληματίας κτλ και χρησιμοποιεί το σκυλί σαν προέκταση της τέτοιας του. 

Το σκυλί το χρησιμοποιεί για  να κάνει πράγματα που δεν μπορεί από μόνος του, να καλύψει κάποια κενά του δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, funbreaker είπε

Η είδηση με εξόργισε. Είχε ο σκυλάς το σκυλί στον ίδιο χώρο με το βρέφος.

Πώς είναι δυνατόν να έχεις ένα κτήνος με δόντια κοντά στο παιδί σου;

Εσείς που έχετε σκύλους μέσα στο σπίτι να σας το γεμίζουν με τρίχες και σάλια, αν κάνατε παιδιά θα συνεχίζατε να τα έχετε στο οικειακό περιβάλλον;

Εν τω μεταξύ ήταν και πιτ μπουλ, δηλαδή ήταν και κακόγουστος σκυλάς.

Φιλε όσο υπάρχουν άτομα σαν και εσένα θα υπάρχουν και σκυλιά που θα δαγκώνουν. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιτ μπουλ θεωρούνται επιθετικά σκυλιά.

Και όταν ένα σκυλί ΔΕΝ έχει μεγαλώσει μαζί με παιδιά, δεν μπορεις να εισαι σίγουρος για τη συμπεριφορά του.

Το σκυλί υποθέτω αντέδρασε σε κάτι, το κοριτσάκι λένε οτι ειναι σε πολυ κρισιμη κατάσταση για το μάτι του και οι γονείς θα κλαίνε μια ζωή βλέποντας τα σημάδια. Να γινει καλά το παιδί, τη τυχη του σκύλου ήδη τι γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη εκδήλωση αγάπης από την αυταρχική επιβολή συνθηκών ζωής σε μία άλλη ζωή, με μόνα κριτήρια το εάν αρέσουν αυτές οι συνθήκες στον άνθρωπο και εάν ο άνθρωπος έχει οφέλη από αυτή την επιβολή. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Whargoul said:

Αφού εξοργίζεσαι έτσι εύκολα, τότε σταμάτα να διαβάζεις ειδήσεις. Από τι στιγμή που ο άνθρωπος αλληλεπιδρά με σκύλους, γάτους, γαϊδάρους και κριάρια, πάντα κάποιος θα φάει δαγκωματιά από σκύλο, πάντα κάποιος θα φάει κλοτσιά από γάιδαρο, και πάντα κάποιος θα φάει κουτουλιά από κριάρι. Είναι στατιστικό δεδομένο, get over it και σταματάτε να εντυπωσιάζεστε από click-bait βλακείες των σύγχρονων "ειδήσεων". 

Ναι έτσι είναι. Επίσης ο άνθρωπος θα πάει ηλεκτροπληξία, τροχαίο κτλ.

Είναι λογικά αυτά όμως δεν έχεις την διάθεση να καταλάβεις πως υπάρχει ευθύνη στην χρήση των ζώων και των τεχνολογικών αγαθών,

ειδικά όταν η χρήση τους έχει να κάνει με ανατροφή παιδιών. Θα σοκαριζόμουν το ίδιο αν άφηνες κάποιος 5χρονο να οδηγήσει.

7 hours ago, michael92 said:

Ο περισσότερος κόσμος έχει ξεχάσει ότι τα σκυλιά είναι στην ουσία εξημερωμένοι λύκοι. Στατιστικά, κάποια θα έχουν πιο άγρια συμπεριφορά από τα υπόλοιπα. Δεν φταίει απαραίτητα ο ιδιοκτήτης.

Ε πώς δεν φταίει. Ακριβώς γι αυτό έπρεπε να προσέχει το παιδί του. Αν θες να έχεις συλλογή με κτήνη έχε τα με ασφάλεια.

7 hours ago, Vangelis_D9 said:

Δεν κατάλαβες τίποτα απ' όσα είπα. Γιατί ήταν άστοχο επιχείρημα; Το λέω χρόνια.

Άκου κάτι.

Κάνετε ένα μωρό, καλώς το κάνατε. Πήρατε κι ένα σκύλο μαζί, επίσης πάρα πολύ κάνετε. Τονίζω όμως ότι η συνύπαρξη "όντων" στο ίδιο περιβάλλον επιφέρει ισάριθμες ευθύνες στην διαβίωση και ανατροφή τους. Το είπα πιο πάνω, δεν τα έχεις για μπιμπελό ανεξάρτητα από το βαθμό ανατροφής.

Έχω μεγαλώσει δεκάδες ζώα κι έχω πάρει πολλά μαθήματα για να καταλάβω γιατί στη μια περίπτωση θα έχω ζώο και στην άλλη όχι.

Και πετάς αυτή τη σαχλαμάρα.

Πώς είναι δυνατόν να έχεις ένα κτήνος με δόντια κοντά στο παιδί σου; 

Εσείς που έχετε σκύλους μέσα στο σπίτι να σας το γεμίζουν με τρίχες και σάλια, αν κάνατε παιδιά θα συνεχίζατε να τα έχετε στο οικειακό περιβάλλον;

Είσαι σοβαρός; Πραγματικά είσαι σοβαρός; Τουλάχιστον στο δικό μου κύκλο καλοί φίλοι μου έχουν διαχειριστεί πολύ καλά την ταυτόχρονη συμβίωση βρεφών και οικόσιτων ζώων αλλά εδώ τώρα το παρατράβηξες.

Το πόσο το παρατράβηξες το φανερώνει η παραπάνω σαχλαμάρα που είπες. Ότι αν θα έχεις σκυλί, θα του συμπεριφέρεσαι ως ένα εν δυνάμει απειλή αντί να του αφοσιωθείς σε πραγματική αγάπη και σωστή ανατροφή.

Κάνε μας τη χάρη και σταμάτα το τρολάρισμα. Χρειάζεσαι και κάποια συμβουλή από "κοινωνικές δομές" γιατί όπως τα λες θέλουμε να σε βλέπουμε μόνο από πολύ μακριά κι όχι αγαπημένοι.

Sorry αλλά πέρα από ωραίες λεξούλες και έμμεσες προσβολές δεν βλέπω κανέναν επιχείρημα στην απάντησή σου ώστε να έχω κάτι να σου απαντήσω.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να μην είναι λάθος το να εκθέσεις το παιδί σου σε ένα ζώο που μπορεί κάθε στιγμή να μετατραπεί σε επικίνδυνο. Είναι σαν να το αφήνεις δίπλα σε γυμνά ηλεκτρικά καλώδια ελπίζοντας να μην τα πιάσει.

11 minutes ago, Fortistis said:

Γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη εκδήλωση αγάπης από την αυταρχική επιβολή συνθηκών ζωής σε μία άλλη ζωή, με μόνα κριτήρια το εάν αρέσουν αυτές οι συνθήκες στον άνθρωπο και εάν ο άνθρωπος έχει οφέλη από αυτή την επιβολή. 

Και παιδιά να κάνεις κάτι αντίστοιχο είναι. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τα πιτ μπουλ θεωρούνται επιθετικά σκυλιά.

Και όταν ένα σκυλί ΔΕΝ έχει μεγαλώσει μαζί με παιδιά, δεν μπορεις να εισαι σίγουρος για τη συμπεριφορά του.

 

Το συγκεκριμένο αν είχε μεγαλώσει με μικρά παιδιά θα το άφηνες μόνο του να παίζει με το ανήλικο 8χρονο παιδί σου και εσύ να είσαι στην κουζίνα και να μαγειρεύεις;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θέλει σκυλιά χωρίς εκπαίδευση να πάρει μια γάτα (που είναι και 10 φορές καλύτερες tbh, come at me).

Επεξ/σία από Kercyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...