Προς το περιεχόμενο

Σκύλος δάγκωσε στο πρόσωπο βρέφος


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ναι έτσι είναι. Επίσης ο άνθρωπος θα πάει ηλεκτροπληξία, τροχαίο κτλ.

Είναι λογικά αυτά όμως δεν έχεις την διάθεση να καταλάβεις πως υπάρχει ευθύνη στην χρήση των ζώων και των τεχνολογικών αγαθών,

ειδικά όταν η χρήση τους έχει να κάνει με ανατροφή παιδιών. Θα σοκαριζόμουν το ίδιο αν άφηνες κάποιος 5χρονο να οδηγήσει.

Ε πώς δεν φταίει. Ακριβώς γι αυτό έπρεπε να προσέχει το παιδί του. Αν θες να έχεις συλλογή με κτήνη έχε τα με ασφάλεια.

Sorry αλλά πέρα από ωραίες λεξούλες και έμμεσες προσβολές δεν βλέπω κανέναν επιχείρημα στην απάντησή σου ώστε να έχω κάτι να σου απαντήσω.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να μην είναι λάθος το να εκθέσεις το παιδί σου σε ένα ζώο που μπορεί κάθε στιγμή να μετατραπεί σε επικίνδυνο. Είναι σαν να το αφήνεις δίπλα σε γυμνά ηλεκτρικά καλώδια ελπίζοντας να μην τα πιάσει.

Και παιδιά να κάνεις κάτι αντίστοιχο είναι. 😀

Όλα όσα γράφεις μπορεί να είναι σωστά από μόνα τους. Και ίσως δικαίως να σε "θυμώνουν" ή παραξενεύουν (όπως και άλλους).

Είναι όμως λίγο (επέτρεψέ μου τη λέξη έστω και με εισαγωγικά) "υποκριτικό" όταν περιμένεις μία τέτοια ασυνήθιστη είδηση για να θυμώσεις και περνάς στο ντούκου την καθημερινότητα. Τη καθημερινότητα που αν googlάρεις λίγο θα σου αποκαλύψει πόσα παιδιά ετησίως σκοτώνονται/τραυματίζονται σε τροχαία, πολλές φορές με την απόλυτη ευθύνη των γονιών τους (υπερβολική ταχύτητα, μη χρήση ζώνης, φθαρμένα λάστιχα/φρένα/αναρτήσεις).

Μην με παρεξηγήσεις. Δεν υποβιβάζω το συγκεκριμένο τραγικό περιστατικό. Ούτε θεωρώ ότι τα τροχαία μπορούν να είναι άλλοθι για όλα τα υπόλοιπα. Αλλά πραγματικά μου κάνει εντύπωση πόσα μπορούμε να καταπιούμε όταν κάτι γίνει "συνηθισμένο" ενώ αντίθετα δεν σηκώνουμε μύγα στο σπαθί μας για κάτι το ασυνήθιστο (το οποίο βέβαια έχει παρεμφερή κατάληξη για το παιδί).

 

Υγ Εννοείται πως στις σχετικές αντιδράσεις μια χαρά συνεισφορά έχει και η "δημοσιογραφική" προσέγγιση και προβολή

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και εμενα μου αρέσουν τα σκυλια και μεγαλώνοντας ειχαμε 3 που χαιρομουν παρα πολυ να συναναστρέφομαι μαζι τους. Και αλλες 3 γάτες. 

Καλη και η εκπαίδευση δεν λεω, αλλα το να βασιζομαστε στην εκπαίδευση και στην λογική του ζώου όταν έχει να κανει με μικρά παιδια μου φαινεται επικίνδυνο. Ειδικα όταν μιλάμε για σαγόνια πιτ Μπουλ... 

Εσυ πανω κατω ξέρεις τι να κανεις για να μη το ενοχλησεις, αλλα η συμπεριφορα του παιδιού ειναι πιο απρόβλεπτη απο του σκυλιού και δεν ξέρεις ποτέ θα το τσατισει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ TS, και αυτά σκυλιά τα έκαναν...

Που εξοργίζεσαι κιόλας....αυτά πρέπει να σε θυμώνουν....

 

 

14syrian11.jpg

syria-war-holocaust-unicef-678x381.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από crossmo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...