Προς το περιεχόμενο

Anti-Fitness Thread [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Ggiorgos7 said:

Αν έχεις μεγάλη κατάψυξη και αγοράσεις 1kilo γωτό ,έχεις και κέρασμα😝 

Αν έχεις μεγάλη τι; Σχωράτε με, αλλά εγώ αυτό το χαρακτηρίζω νορμάλ στομάχι (1κγ παγωτό)

 

Υ.Γ. Σας διπλομισώ όλους, πρώτα για τα φαγητά/γλυκά και δεύτερον για τις διακοπάρες σας

Επεξ/σία από j0hnn1e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, phanispal είπε

Τηνιακό είχες πάει στα καλά του;

Όχι, αλλά γενικότερα δεν είμαι των εστιατορίων (φαίνεται και από το γεγονός ότι η συμμετοχή μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι μηδενική) .

Το φαγητό, για 'μένα, είναι αποκλειστικά αναγκαστική διαδικασία επιβίωσης: Πεινάω - τρώω - σταματάω να πεινάω - τέλος.

 Δε με συγκινούν ούτε στο ελάχιστο οι καλλιτεχνικές ανησυχίες των σεφ, τα αποτελούμενα από εκατονεφτακόσια πιάτα μενού, οι παρουσιάσεις, ή, οι επιστημονικές αποδείξεις για το ταιριαστό κάποιων συνδυασμών υλικών, τους οποίους ούτε σαν ανέκδοτο δε μπορώ να αντιμετωπίσω.

Επίσης, αρνούμαι κατηγορηματικά να φωτογραφίσω πιάτο. Σιγά να μην τού πω και "say, cheese!" πριν τη λήψη...

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απορώ πως μπορείτε και βγάζετε τα φαγητά χωρίς να λείπει τίποτα από κάθε πιάτο. Κάνω μάχη με τον εαυτό μου να το καταφέρω μια φορά αλλά πάντα μόλις πέσει το πιάτο στο τραπέζι το πιρούνι πάει μόνο του και μου βάζει κομμάτι στο στόμα..

Και για να μείνω και εντός θέματος, 2 μοσχαρίσιες αν και μου ξέφυγαν τελικά στο ψήσιμο λόγω δυνατής φωτιάς. 

briz.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deesnider είπε

Όχι, αλλά γενικότερα δεν είμαι των εστιατορίων (φαίνεται και από το γεγονός ότι η συμμετοχή μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι μηδενική) .

Το φαγητό, για 'μένα, είναι αποκλειστικά αναγκαστική διαδικασία επιβίωσης: Πεινάω - τρώω - σταματάω να πεινάω - τέλος.

 Δε με συγκινούν ούτε στο ελάχιστο οι καλλιτεχνικές ανησυχίες των σεφ, τα αποτελούμενα από εκατονεφτακόσια πιάτα μενού, οι παρουσιάσεις, ή, οι επιστημονικές αποδείξεις για το ταιριαστό κάποιων συνδυασμών υλικών, τους οποίους ούτε σαν ανέκδοτο δε μπορώ να αντιμετωπίσω.

Επίσης, αρνούμαι κατηγορηματικά να φωτογραφίσω πιάτο. Σιγά να μην τού πω και "say, cheese!" πριν τη λήψη...

Μάθε μου τα μυστικά σου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, Fotis13 said:

@moure  τον αγαπω πολυ τον Vezene .

 

Από μένα είναι όχι, για λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω μιας και δεν ταιριάζουν στο συγκεκριμένο topic! Ίσως παλιότερα να ήταν διαφορετικά τα πράγματα στο συγκεκριμένο εστιατόριο...

Προτιμώ το ακριβώς διπλανό του! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nogoso είπε

Πάντως απορώ πως μπορείτε και βγάζετε τα φαγητά χωρίς να λείπει τίποτα από κάθε πιάτο. Κάνω μάχη με τον εαυτό μου να το καταφέρω μια φορά αλλά πάντα μόλις πέσει το πιάτο στο τραπέζι το πιρούνι πάει μόνο του και μου βάζει κομμάτι στο στόμα..

Και για να μείνω και εντός θέματος, 2 μοσχαρίσιες αν και μου ξέφυγαν τελικά στο ψήσιμο λόγω δυνατής φωτιάς. 

briz.jpg

έχω το ίδιο θερμόμετρο.

δυστυχώς αργεί αρκετά να δώσει ένδειξη θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα να μην είναι πάντα χρήσιμο σε ψήσιμο κρεάτων, πόσο μάλλον σε μοσχαρίσια μπριζόλα που θέλει πιο μεγάλη ακρίβεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fotis13 Έχει πιαταρες στο Βεζενε δεν το συζητάω αλλά τελευταία  βλέπω και κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν...Πήγαινε και στο διπλανό (Βασιλαινας) που λέει ο Billdanos,αξίζει με χίλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moure είπε

@Fotis13 Έχει πιαταρες στο Βεζενε δεν το συζητάω αλλά τελευταία  βλέπω και κάποια πράγματα που δεν μου αρέσουν...Πήγαινε και στο διπλανό (Βασιλαινας) που λέει ο Billdanos,αξίζει με χίλια!

Πήγα πρόσφατα και στα δύο, που λόγω της καταστασης είχαν περιορισμένο μενού. Καλό το κρέας στον Βεζενέ αλλά για κάποιο λόγο όλα τα πιάτα του είχαν τσίλι λες και τους έληγε και έπρεπε να τελειώσουν το σακούλι...
Ίσως επειδή είναι πιο κοντά στα γούστα μου συστήνω περισσότερο το Βασίλαινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, evabb είπε

Που το φαγητο για σενα ειναι απλως αναγκη επιβιωσης και τιποτα παραπανω.

Δεν είναι θέμα επιλογής, προσπάθειας, άποψης ή «στάσης» , οπότε δεν υπάρχει κάποιο μυστικό προς αποκάλυψη (εφόσον δε με «χαλάει» κάτι από πλευράς όσφρησης και γεύσης, εννοείται) . Είναι από αυτά που λέμε «έτσι μού βγήκε».

Θέμα άποψης εν προκειμένω, είναι αυτό με τις φωτογραφίες (κάτι αντίστοιχο με τις selfie: Παρά την αρχαιοελληνική ομορφιά μου, προτιμώ να εκραγεί το εξυπνόφωνο στα χέρια μου, παρά να το κάνω αυτό...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, billdanos said:

Από μένα είναι όχι, για λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω μιας και δεν ταιριάζουν στο συγκεκριμένο topic! Ίσως παλιότερα να ήταν διαφορετικά τα πράγματα στο συγκεκριμένο εστιατόριο...

Προτιμώ το ακριβώς διπλανό του! 😛 

Μια γρηγορη μαντεψια: μηπως ο λογος ειναι η συμπεριφορα της διεύθυνσης προς το προσωπικό; 

(Για μενα αυτο ειναι πολύ σημαντικο και γι'αυτο ρίχνω ακυρο στο συγκεκριμένο εστιατόριο.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...