Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά πόσο ισχύει αυτό που λένε πιο κάτω?

Θέλω να βάλω καινούρια πόρτα στο σπίτι μου. Θέλω όταν την βλέπει ο διαρρήκτης να αλλάζει δρόμο. Πέραν της πόρτας θα έχω και κάμερα και συναγερμό.

Το μόνο που έχω να κάνω είναι να ζητήσω πόρτα και κλειδαριά class 5?

Υπάρχει κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση από τους ειδικούς εδώ?

Δεν με νοιάζει πόσο κοστίζει. 

 

image.png.546721d109c69916c2c048ae68311b57.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, afelis είπε

Λογικά θα σου απαντήσουν τα παιδιά που τραβάνε ολο το θεμα επάνω τους προσφέροντας πολύτιμες λυσεις, Jmc7 - Swayback - Alejandro στις 6/3 εβαλα παραγωγικό τυπο απο Σιάμο,αφου ειδα 4-5 διαφορετικούς πορτάδες πιστεύω οτι ειναι απο τους πιο καλούς με μείον αυτό που εγραψες οτι βαζει τα δικά του που ειναι μέτρια προς καλά,η τοποθέτηση του πάντως ειναι αψογη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλό αυτό για την τοποθέτηση. Αν επιτρέπεται,πόσο κόστισε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, stef gk είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλό αυτό για την τοποθέτηση. Αν επιτρέπεται,πόσο κόστισε;

Μας την πήρε ο γιος μου εβαλε δυο κλειδαριές μια ABLOY με αυτόματο κλείδωμα μηχανική και μια MOTTURA μηχανική, με δυο κυλίνδρους ενα KESO 8000 και ενα CES WSM και οι δυο κυλινδροι ειναι μέτριοι προς καλοί οπως και τα DEFENDER που βάζει αλλα ειναι ανένδοτος και σου δίνει επιλογές μόνο απο αυτά που φέρνει αυτός η τιμη για Αθηνα 1.100 ευρω συν Φ..Π.Α. αν κατάλαβα καλά υπάρχει μια ευελιξία σε αυτό αλλά ο γιος μου ηθελε το Φ.Π.Α.και εβαλε τα εξοδα στην εταιρεία του.Υ.Σ. Επειδή δουλεψα πολλά χρονια σε μεταλικές κατασκευές και σε οικοδομές, οπως σου εγραψα η τοποθέτηση του ειναι αψογη 12 μπετόβεργες δεξιά αριστερά και 2 επάνω στην οροφή ηλεκτροσυγκολημένες φούλ τσιμεντάρισμα και οχι αφρός,την δευτερη κλειδαριά την χρεώνει 200 ευρώ οπότε αν βάλεις μόνο μια αφαιρείς αυτό το ποσό.

Επεξ/σία από afelis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, afelis είπε

Μας την πήρε ο γιος μου εβαλε δυο κλειδαριές μια ABLOY με αυτόματο κλείδωμα μηχανική και μια MOTTURA μηχανική, με δυο κυλίνδρους ενα KESO 8000 και ενα CES WSM και οι δυο κυλινδροι ειναι μέτριοι προς καλοί οπως και τα DEFENDER που βάζει αλλα ειναι ανένδοτος και σου δίνει επιλογές μόνο απο αυτά που φέρνει αυτός η τιμη για Αθηνα 1.100 ευρω συν Φ..Π.Α. αν κατάλαβα καλά υπάρχει μια ευελιξία σε αυτό αλλά ο γιος μου ηθελε το Φ.Π.Α.και εβαλε τα εξοδα στην εταιρεία του.Υ.Σ. Επειδή δουλεψα πολλά χρονια σε μεταλικές κατασκευές και σε οικοδομές, οπως σου εγραψα η τοποθέτηση του ειναι αψογη 12 μπετόβεργες δεξιά αριστερά και 2 επάνω στην οροφή ηλεκτροσυγκολημένες φούλ τσιμεντάρισμα και οχι αφρός,την δευτερη κλειδαριά την χρεώνει 200 ευρώ οπότε αν βάλεις μόνο μια αφαιρείς αυτό το ποσό.

Ωραία,κατάλαβα. Μολις παρω προσφορά μέσα στη βδομαδα θα τη γράψω εδώ για όποιον άλλο μπορεί να ενδιαφέρεται. Σ ευχαριστώ πολύ και παλι για τις πληροφορίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2019 στις 11:45 ΜΜ, powerup είπε

Ισχυει οτι οι θωρακισμενες πορτες δεν πρεπει να τοποθετουνται σε εξωπορτες που ειναι εκτεθημενες σε καιρικες συνθηκες (μονοκατοικιες) γιατι λογο της διαφορας θερμοκρασιας εσωτερικου(μεσα  στο σπιτι )και περιβαλλοντα χωρου δημιουργηται  υγροποιηση που οδηγει σε σκουργιασμα της θωρακισμενης πορτας εσωτερικα ?

Η ενδεδηγμενη λυση τοτε ποια ειναι για μονοκατοικιες Πορτα εισοδου με πανελ αλουμινιου ?

Kαποιος αν γνωριζει να απαντησει ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stef gk είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχοντας πέσει και εγώ θύμα διαρρηξης πριν μερικές μέρες,άρχισα να ψάχνομαι στο θέμα της ασφαλείας(κατόπιν εορτής δυστυχώς) και βρήκα αυτό το πολύ χρήσιμο θέμα. 

Η πόρτα μου είναι μια παλιά ξυλινη σε πολυκατοικία της δεκαετίας του 1970. 

Πάνω στον πρώτο πανικό έφερα τον κλειδαρα που μου σύστησε ο διαχειριστης,ο οποίος μου άλλαξε τον κύλινδρο που είχα με ένα Mauer red line elite 2 και εγκατέστησε μια δεύτερη κλειδαριά securemme 2070 με defender και με κύλινδρο Cisa astral. 

Θέλω όμως να αλλάξω πόρτα γιατί πλέον δεν μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος,ούτε να λείψω από το σπίτι χωρίς να σκέφτομαι ότι είναι εκτεθειμένο. 

Έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες και απο τα δυο μέρη του θέματος αυτού,για να κουράσω όσο το δυνατόν λιγότερο με ερωτήσεις που μπορεί να έχουν απαντηθεί. 

Όσο διάβαζα όμως για πόρτες,τόσο απογοητευομουν. Ο ένας δεν κάνει καλή εγκατάσταση,ο αλλος σου πουλάει αλλα και σου βάζει αλλα,ο τρίτος δεν είναι διατεθειμένος να σου βάλει κλειδαριά και κύλινδρο που θες κτλπ. 

Δε λέω ότι γίνεται σε κάθε περίπτωση,αλλα αν υπάρχει προηγούμενο,σε ανησυχεί. 

Όποτε σκέφτομαι να καταλήξω στο μοντέλο atros από Σιαμο. 

Όπως εχω καταλάβει,από ένα επίπεδο πόρτας και πανω(δηλαδή να είναι αξιοπρεπής και όχι τενεκές) μεγαλύτερη σημασία έχει κλειδαριά και κύλινδρος παρά η θωράκιση,σωστά;

Από εβδομάδα θα παω στο κατάστημα να παρω προσφορά,απλά ήθελα να κάνω και σε εσάς μια ερώτηση πρώτα για να παω λιγο καλύτερα προετοιμάσμενος και να ξερω τι πρέπει να ζητήσω.  

Το budget είναι ιδανικά στα 800-850€ και με ζόρι μπορεί να πάει στα 1000€. 

Το κομμάτι που χρειάζομαι βοήθεια είναι το εξής:

  1. Αξίζει κάτι από τις επιλογές που έχει στο site του ο Σιαμος για κλειδαριά; Ή να παρω ότι φθηνότερο και να την αλλάξω μετά; Κάτι που διάβασα πως είναι δύσκολο μιας και τις κολλάει στις πόρτες του. 
  1. Το defender που δίνει είναι αξιοπρεπές και δε χρήζει αλλαγής άμεσα,σωστά;
  1. Αξίζει σαν πόρτα το μοντέλο που σκέφτομαι ή να κάνω υπομονή λιγο καιρό ακόμα και να παω στο παραγωγικός τύπος; Ειμαι σε πολυκατοικία με 15 διαμερίσματα,στην περιοχή του Βυρωνα. 

Για κύλινδρο με έχετε κάνει και εχω συμπαθήσει κάποιους από αυτούς που προτείνετε συνέχεια εδώ,όποτε θα επιλέξω το φθηνότερο για την πόρτα και θα τον αλλάξω κατευθείαν. 

Επίσης να αναφέρω πως εγκαταστάθηκε και συναγερμός στο σπίτι. 

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια!


Ισχύει ότι από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε στο κομμάτι της θωράκισης της πόρτας και είναι καλύτερα να δώσουμε έμφαση στην κλειδαριά. Οπότε, η Atros μαζί με έναν πολύ καλό κύλινδρο είναι καλή λύση.

1. Αν πάρεις την Atros, ρώτησε ποια κλειδαριά βάζει, γιατί πέρα από ISEO και Mottura που έχει στο site, θυμάμαι βάζει και μία δική του. Θα ζητούσα να μου βάλει Mottura αν και είναι ρίσκο γιατί τελικά μπορεί να σου βάλει αυτός ότι νομίζει. Υπάρχουν και καλύτερες κλειδαριές από αυτές που βάζει αλλά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να την αλλάξω μετά.

1. Ναι, είναι οκ το defender του για την ώρα. 

1. Αν ζορίζεσαι πολύ (οικονομικά) να πας στον Παραγωγικό τύπο, πάρε την Atros και απλά άλλαξε της τον κύλινδρο μετά (δηλαδή παίρνεις την πόρτα όπως την δίνει ο Σιάμος και μετά παίρνεις από αλλού τον κύλινδρο). 

Atros + κορυφαίος κύλινδρος (EVVA 4KS κατά προτίμηση) = ~850€


 

1 ώρα πριν, alex_000 είπε

Κατά πόσο ισχύει αυτό που λένε πιο κάτω?

Θέλω να βάλω καινούρια πόρτα στο σπίτι μου. Θέλω όταν την βλέπει ο διαρρήκτης να αλλάζει δρόμο. Πέραν της πόρτας θα έχω και κάμερα και συναγερμό.

Το μόνο που έχω να κάνω είναι να ζητήσω πόρτα και κλειδαριά class 5?

Υπάρχει κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση από τους ειδικούς εδώ?

Δεν με νοιάζει πόσο κοστίζει. 

image.png.546721d109c69916c2c048ae68311b57.png


Δεν είναι απαραίτητο να έχουν πιστοποιητικό κλάσης τάδε οι πόρτες για να είναι καλές. Κλασικό παράδειγμα οι πόρτες του Σιάμου που δεν έχουν πιστοποίηση, κι όμως είναι από τις πιο ενισχυμένες πόρτες που υπάρχουν στην ελληνική αγορά. Νομίζω και η PortaBlock δεν έχει πιστοποίηση, μιας και δεν βλέπω να κατατάσει τις πόρτες της βάσει των κλάσεων του προτύπου ENV 1627, αλλά έχει κι αυτή ενισχυμένες πόρτες, με το μοντέλο diamond να ξεχωρίζει.

Γενικά, το "Θέλω όταν την βλέπει ο διαρρήκτης να αλλάζει δρόμο", μπορείς να το πετύχεις και με μία πόρτα αρκετά καλή θωράκισης, με πολύ καλή κλειδαριά, χωρίς να είναι παρανοϊκά ακριβή και χωρίς να είναι class 5.


Αν δεν με ένοιαζε το κόστος τόσο πολύ, θα κοίταζα αυτές:

1. Siamo Group S5
2. SteelDoor model SteelDoor

Ιδιαίτερα ενισχυμένες πόρτες και οι δύο. Ακόμη πιο σημαντική όμως, η επιλογή της κλειδαριάς. Πολύ προσοχή εκεί.

Υπάρχουν και ακόμα πιο ενισχυμένες πόρτες, όπως η Siamo Super 1 Champion και η PortaBlock Diamondαλλά μιλάμε για την υπερβολή της υπερβολής, λίγο πριν πάμε σε custom παραγγελίες. (και οι δύο, αν και δεν έχουν πιστοποίηση, βάσει των χαρακτηριστικών θωράκισης τους, παίζουν (ή και ξεπερνάνε) στην Κατηγορία/Class 5)


Βέβαια, αξίζει να αναφερθεί ότι και με μία πόρτα των 1000€ θα είσαι Οκ. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τον μέσο όρο. Εκτός κι αν είσαι σε απομακρυσμένη/απομονωμένη περιοχή, σε μονοκατοικία-βίλα, κ.λπ...συνήθως εκεί έχουν νόημα οι ιδιαίτερα ενισχυμένες πόρτες.

Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι όταν δίνεται τόση έμφαση στην πόρτα της κεντρικής εισόδου, ανάλογη προσοχή πρέπει να δίνεται και στις υπόλοιπες εισόδους (παράθυρα, κ.λπ.). Γενικός κανόνας αυτός ακόμα κι αν θες να αλλάξεις την παλιά ξύλινη πόρτα με μία φθηνή ασφαλείας. 

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, swayback είπε

 


Δεν είναι απαραίτητο να έχουν πιστοποιητικό κλάσης τάδε οι πόρτες για να είναι καλές. Κλασικό παράδειγμα οι πόρτες του Σιάμου που δεν έχουν πιστοποίηση, κι όμως είναι από τις πιο ενισχυμένες πόρτες που υπάρχουν στην ελληνική αγορά. Νομίζω και η PortaBlock δεν έχει πιστοποίηση, μιας και δεν βλέπω να κατατάσει τις πόρτες της βάσει των κλάσεων του προτύπου ENV 1627, αλλά έχει κι αυτή ενισχυμένες πόρτες, με το μοντέλο diamond να ξεφεύγει.

Γενικά, το "Θέλω όταν την βλέπει ο διαρρήκτης να αλλάζει δρόμο", μπορείς να το πετύχεις και με μία πόρτα αρκετά καλή θωράκισης, με πολύ καλή κλειδαριά, χωρίς να είναι παρανοϊκά ακριβή και χωρίς να είναι class 5.


Αν δεν με ένοιαζε το κόστος τόσο πολύ, θα κοίταζα αυτές:

1. Siamo Group S5
2. SteelDoor model SteelDoor

Ιδιαίτερα ενισχυμένες πόρτες και οι δύο. Ακόμη πιο σημαντική όμως, η επιλογή της κλειδαριάς. Πολύ προσοχή εκεί.

Υπάρχουν και ακόμα πιο ενισχυμένες πόρτες, όπως η Siamo Super 1 Champion και η PortaBlock Diamondαλλά μιλάμε για την υπερβολή της υπερβολής, λίγο πριν πάμε σε custom παραγγελίες. (και οι δύο, αν και δεν έχουν πιστοποίηση, βάσει των χαρακτηριστικών θωράκισης τους, παίζουν (ή και ξεπερνάνε) στην Κατηγορία/Class 5)


Βέβαια, αξίζει να αναφερθεί ότι και με μία πόρτα των 1000€ θα είσαι Οκ. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τον μέσο όρο. Εκτός κι αν είσαι σε απομακρυσμένη/απομονωμένη περιοχή, σε μονοκατοικία-βίλα, κ.λπ...συνήθως εκεί έχουν νόημα οι ιδιαίτερα ενισχυμένες πόρτες.

Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι όταν δίνεται τόση έμφαση στην πόρτα της κεντρικής εισόδου, ανάλογη προσοχή πρέπει να δίνεται και στις υπόλοιπες εισόδους (παράθυρα, κ.λπ.). Γενικός κανόνας αυτός ακόμα κι αν θες να αλλάξεις την παλιά ξύλινη πόρτα με μία φθηνή ασφαλείας. 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Γνωρίζεις κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που μπορώ να απευθυνθώ (όλα τα link είναι για Αθηνα  :( )

Νόμιζα ότι οι πόρτες θα ερχόντουσαν έτοιμες με κλειδαριά. Με πια κλειδαριά (ες) θα πρότεινες να συνδυάσω? 

Κατάλαβα αφού λες ότι με πόρτα 1000ε είμαι οκ ας πούμε πχ μέχρι 2.5κ για πόρτα + κλειδαριά για να μην μιλάμε τελείως στον αέρα. 

Διαμέρισμα σε οικοδομή είναι κέντρο Θεσσαλονίκης. Ναι θα δοθεί προσοχή και σε κουφώματα και κάμερες εξωτερικές στην βεράντα, γιατί το σπίτι είναι ρετιρέ με μεγάλη βεράντα, και (θεωρητικά) θα μπορούσε υπάρχει πρόσβαση από την ταράτσα αν παραβιαστεί εκείνη η πόρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν κάποιος έχει μεγάλο budget η dierre d 5 stars είναι πολύ πιο καλή σαν θωράκιση, όταν ο Σιάμος παίζει στα 1,5 mm λαμαρίνα έξω και dierre 6mm!!

 

https://www.dierre.com/sites/default/files/products/catalogues/dierred-five.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, swayback είπε

Ισχύει ότι από ένα σημείο και μετά δεν χρειάζεται να υπερβάλλουμε στο κομμάτι της θωράκισης της πόρτας και είναι καλύτερα να δώσουμε έμφαση στην κλειδαριά. Οπότε, η Atros μαζί με έναν πολύ καλό κύλινδρο είναι καλή λύση.

1. Αν πάρεις την Atros, ρώτησε ποια κλειδαριά βάζει, γιατί πέρα από ISEO και Mottura που έχει στο site, θυμάμαι βάζει και μία δική του. Θα ζητούσα να μου βάλει Mottura αν και είναι ρίσκο γιατί τελικά μπορεί να σου βάλει αυτός ότι νομίζει. Υπάρχουν και καλύτερες κλειδαριές από αυτές που βάζει αλλά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να την αλλάξω μετά.

1. Ναι, είναι οκ το defender του για την ώρα. 

1. Αν ζορίζεσαι πολύ (οικονομικά) να πας στον Παραγωγικό τύπο, πάρε την Atros και απλά άλλαξε της τον κύλινδρο μετά (δηλαδή παίρνεις την πόρτα όπως την δίνει ο Σιάμος και μετά παίρνεις από αλλού τον κύλινδρο). 

Atros + κορυφαίος κύλινδρος (EVVA 4KS κατά προτίμηση) = ~850

Ευχαριστώ πολύ και σένα για την απάντηση και τη βοήθεια. 

Μπορώ να ειμαι σίγουρος με κάποιο τρόπο ότι θα βάλει την κλειδαριά που θα ζητήσω ή ειμαι στο έλεός του; 

Θα μαθω ακριβώς ποσο παραπάνω θα στοιχίσει η παραγωγικός τύπος και θα δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά,έχοντας ως δεδομένο ότι και στις δυο περιπτώσεις θα αλλάξω κύλινδρο την επόμενη μέρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Γνωρίζεις κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που μπορώ να απευθυνθώ (όλα τα link είναι για Αθηνα  :( )

Νόμιζα ότι οι πόρτες θα ερχόντουσαν έτοιμες με κλειδαριά. Με πια κλειδαριά (ες) θα πρότεινες να συνδυάσω? 

Κατάλαβα αφού λες ότι με πόρτα 1000ε είμαι οκ ας πούμε πχ μέχρι 2.5κ για πόρτα + κλειδαριά για να μην μιλάμε τελείως στον αέρα. 

Διαμέρισμα σε οικοδομή είναι κέντρο Θεσσαλονίκης. Ναι θα δοθεί προσοχή και σε κουφώματα και κάμερες εξωτερικές στην βεράντα, γιατί το σπίτι είναι ρετιρέ με μεγάλη βεράντα, και (θεωρητικά) θα μπορούσε υπάρχει πρόσβαση από την ταράτσα αν παραβιαστεί εκείνη η πόρτα. 

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που να έχει πόρτες αντίστοιχες με αυτές που σου πρότεινα πριν. 

Θεσσαλονίκη παίζει πολύ η ΚΕΤΕ. Αλλά αυτά που βλέπω στο site, μου φαίνονται πολύ μέτρια. 

Ο Σιάμος υποτίθεται πως έχει αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη. Χωρις να είμαι σίγουρος και με πολλά ερωτηματικά για την δουλειά που θα κάνει. Αν έχει όμως, τουλάχιστον θα μπορείς να πάρεις καλή πόρτα ακόμα και αν την πληρώσεις αρκετά πιο ακριβά από ότι θα την πλήρωνες εδώ. Αν σε ενδιαφέρει, κάνε ένα τηλέφωνο στο κατάστημα στην Αθήνα να σου πουν από εκεί αν όντως παίζει αυτό που λέω.

Και η PortaNova βλέπω έχει αντιπρόσωπο(;) ή κατάστημα στην Θεσσαλονίκη. Και έχει ένα αρκετά καλό μοντέλο θωράκισης που θα σε ενδιαφέρει. 

3 λεπτά πριν, n4sleep είπε

Νομίζω ότι αν κάποιος έχει μεγάλο budget η dierre d 5 stars είναι πολύ πιο καλή σαν θωράκιση, όταν ο Σιάμος παίζει στα 1,5 mm λαμαρίνα έξω και dierre 6mm!!

https://www.dierre.com/sites/default/files/products/catalogues/dierred-five.pdf

Ισχύει, αλλά η πόρτα σίγουρα κάνει πάνω από 3Κ. Ενώ η champion κάπου στα 2Κ.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, swayback είπε

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που να έχει πόρτες αντίστοιχες με αυτές που σου πρότεινα πριν. 

Θεσσαλονίκη παίζει πολύ η ΚΕΤΕ. Αλλά αυτά που βλέπω στο site, μου φαίνονται πολύ μέτρια. 

Ο Σιάμος υποτίθεται πως έχει αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη. Χωρις να είμαι σίγουρος και με πολλά ερωτηματικά για την δουλειά που θα κάνει. Αν έχει όμως, τουλάχιστον θα μπορείς να πάρεις καλή πόρτα ακόμα και αν την πληρώσεις αρκετά πιο ακριβά από ότι θα την πλήρωνες εδώ. Αν σε ενδιαφέρει, κάνε ένα τηλέφωνο στο κατάστημα στην Αθήνα να σου πουν από εκεί αν όντως παίζει αυτό που λέω.

Και η PortaNova βλέπω έχει αντιπρόσωπο(;) ή κατάστημα στην Θεσσαλονίκη. Και έχει ένα αρκετά καλό μοντέλο θωράκισης που θα σε ενδιαφέρει. 

ωραία θα μιλήσω και με τους δύο. Η Portanova έχει κατάστημα ναι, εφόσον θεωρείται καλό το μοντέλο να πάω εκεί thanks. Φαίνεται να έχει και κλειδαριές αυτό, η θα μιλήσω μαζί τους για κλειδαριές anyway. 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stef gk είπε

Ευχαριστώ πολύ και σένα για την απάντηση και τη βοήθεια. 

Μπορώ να ειμαι σίγουρος με κάποιο τρόπο ότι θα βάλει την κλειδαριά που θα ζητήσω ή ειμαι στο έλεός του; 

Θα μαθω ακριβώς ποσο παραπάνω θα στοιχίσει η παραγωγικός τύπος και θα δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά,έχοντας ως δεδομένο ότι και στις δυο περιπτώσεις θα αλλάξω κύλινδρο την επόμενη μέρα. 

 η portablock rock παιζει στα ~900ε και οι αντιστοιχες καπου εκει αλλα δεν ξερω αν η ατρος ειναι αντίστοιχή της σε θωράκηση κτλ.

χθές ειδα αυτην που ειναι σε πολύ δυνατη τιμη. ~600ε τι γνώμη έχετε? https://www.unionprofile.gr/el/product/union-1/

κλειδαρια cisa αγνωστο μοντελο και αφαλός diamond (?) αλλα αυτο αλλάζει αργότερα.

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stef gk είπε

Ευχαριστώ πολύ και σένα για την απάντηση και τη βοήθεια. 

Μπορώ να ειμαι σίγουρος με κάποιο τρόπο ότι θα βάλει την κλειδαριά που θα ζητήσω ή ειμαι στο έλεός του; 

Θα μαθω ακριβώς ποσο παραπάνω θα στοιχίσει η παραγωγικός τύπος και θα δω αν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά,έχοντας ως δεδομένο ότι και στις δυο περιπτώσεις θα αλλάξω κύλινδρο την επόμενη μέρα. 

Μπορείς να δεις ποια σου έβαλε, αλλά θα το δεις όταν θα σου την φέρουν. Οπότε θα είναι λίγο αργά..ας ελπίσουμε ότι θα σου βάλει Mottura ή έστω ISEO.
Βέβαια, αν πληρώσεις παραπάνω για Mottura και όταν σου την φέρουν δεις ότι δεν είναι Mottura (νομίζω της Mottura έχει το λογότυπο της χαραγμένο σε έναν από τους 4 πίρους), μπορείς να το κάνεις θέμα και να μην την δεχτείς. 
 

57 λεπτά πριν, alex_000 είπε

ωραία θα μιλήσω και με τους δύο. Η Portanova έχει κατάστημα ναι, εφόσον θεωρείται καλό το μοντέλο να πάω εκεί thanks. Φαίνεται να έχει και κλειδαριές αυτό, η θα μιλήσω μαζί τους για κλειδαριές anyway. 

Ναι, είναι πολύ καλό μοντέλο θωράκισης η Platinum(Class 4). Υποτίθεται πως είναι η πόρτα που δοκιμάζουν εδώ.

Θυμάμαι ότι η PortaNova έχει κλειδαριές και κυλίνδρους Mottura. Και έχει την ίδια πατέντα της Mottura που έχει και ο Σιάμος στις πόρτες του (defender με κωνική βάση και ειδικά διαμορφωμένη πλάκα μαγγανίου που εμποδίζει την αφαίρεση του defender). Ρώτησε τους και τι επιλογές κλειδαριάς έχεις. Στο budget σου θα κοίταζα για δύο ανεξάρτητες κλειδαριές ή διπλή κλειδαριά. Ή και για αυτόματο κλείδωμα, αν σε ενδιαφέρει.

Από κυλίνδρους(αφαλούς), λογικά θα προσπαθήσουν να σου πασάρουν ISEO. Προτείνω να τους αποφύγεις και να ζητήσεις Mottura C48 συγκεκριμένα. Διαφορετικά, στο budget που διαθέτεις, άνετα αγοράζεις (από αλλού) κορυφαίο κύλινδρο της επιλογής του και τον τοποθετείς μετά.
 

55 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

 η portablock rock παιζει στα ~900ε και οι αντιστοιχες καπου εκει αλλα δεν ξερω αν η ατρος ειναι αντίστοιχή της σε θωράκηση κτλ.

χθές ειδα αυτην που ειναι σε πολύ δυνατη τιμη. ~600ε τι γνώμη έχετε? https://www.unionprofile.gr/el/product/union-1/

κλειδαρια cisa αγνωστο μοντελο και αφαλός diamond (?) αλλα αυτο αλλάζει αργότερα.

Η Rock είναι ανάμεσα σε Atros και Παραγωγικό τύπο. Καλύτερη από Atros δηλαδή. Αλλά δυστυχώς η Rock με καλό κύλινδρο πάει στα 1000+€, οπότε εκεί ο Παραγωγικός τύπος είναι καλύτερη επιλογή. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, swayback είπε

Μπορείς να δεις ποια σου έβαλε, αλλά θα το δεις όταν θα σου την φέρουν. Οπότε θα είναι λίγο αργά..ας ελπίσουμε ότι θα σου βάλει Mottura ή έστω ISEO.
Βέβαια, αν πληρώσεις παραπάνω για Mottura και όταν σου την φέρουν δεις ότι δεν είναι Mottura (νομίζω της Mottura έχει το λογότυπο της χαραγμένο σε έναν από τους 4 πίρους), μπορείς να το κάνεις θέμα και να μην την δεχτείς

Ελπίζω να μη φτάσει σε αυτό το σημείο. 

Να σαι καλα για το χρόνο σου,επανέρχομαι εντός της βδομάδας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, swayback είπε

 
 

Ναι, είναι πολύ καλό μοντέλο θωράκισης η Platinum(Class 4). Υποτίθεται πως είναι η πόρτα που δοκιμάζουν εδώ.

Θυμάμαι ότι η PortaNova έχει κλειδαριές και κυλίνδρους Mottura. Και έχει την ίδια πατέντα της Mottura που έχει και ο Σιάμος στις πόρτες του (defender με κωνική βάση και ειδικά διαμορφωμένη πλάκα μαγγανίου που εμποδίζει την αφαίρεση του defender). Ρώτησε τους και τι επιλογές κλειδαριάς έχεις. Στο budget σου θα κοίταζα για δύο ανεξάρτητες κλειδαριές ή διπλή κλειδαριά. Ή και για αυτόματο κλείδωμα, αν σε ενδιαφέρει.

Από κυλίνδρους(αφαλούς), λογικά θα προσπαθήσουν να σου πασάρουν ISEO. Προτείνω να τους αποφύγεις και να ζητήσεις Mottura C48 συγκεκριμένα. Διαφορετικά, στο budget που διαθέτεις, άνετα αγοράζεις (από αλλού) κορυφαίο κύλινδρο της επιλογής του και τον τοποθετείς μετά.
 

Η Rock είναι ανάμεσα σε Atros και Παραγωγικό τύπο. Καλύτερη από Atros δηλαδή. Αλλά δυστυχώς η Rock με καλό κύλινδρο πάει στα 1000+€, οπότε εκεί ο Παραγωγικός τύπος είναι καλύτερη επιλογή. 

ωραίος θα έπρεπε να χρεώνεις ανα ποστ. 

Τελευταία ερώτηση αν πάω σε aftermarket αυτοματοποίηση με είδους ηλεκτρονική κλειδαριά που απαιτεί το κλειδί να είναι από την εσωτερική μεριά της πόρτας, πχ την nuki https://nuki.io/en/ , αυτό κάνει την πόρτα πιο εύκολο να παραβιαστεί η δεν έχει σημασία?

Σκεπτόμουν να έχω δυο ανεξάρτητες κλειδαριές, μία αυτοματοποιημένη με κάποιο τέτοιου είδους σύστημά και μια τελείως manual. Κατά την διάρκεια της μέρας είμαστε χωρίς κλειδιά μόνο με κινητά και fingerprint scanners κτλ και το βράδυ η όταν είμαστε διακοπές κλειδώνουμε και τις δύο κλειδαριές. Έχει λογική αυτό, η κάνουμε ότι να ναι και καλύτερα να μείνουμε χωρίς αυτοματοποίηση, η με άλλη μέθοδο αυτοματοποίησης? 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...