Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mclein είπε

απο 130€

wow :P
Απλή μπορεί να μπει;
Βασικά αφαλό μόνο όχι όλο το σύστημα, γιατί δεν ξέρω και πως πάνε είναι η αλήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα Κύριοι,

Mottura Champions PRO αξίζει? Μπροστά της θα έχει Defender Disec SG08 σε αλουμινόπορτα με κλειδαριά 5 σημείων.

Στην αλουμινόπορτα (προφίλ Europa 500) για ενίσχυση από την πλευρά των μεντεσέδων τι προτείνετε?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

wow :P
Απλή μπορεί να μπει;
Βασικά αφαλό μόνο όχι όλο το σύστημα, γιατί δεν ξέρω και πως πάνε είναι η αλήθεια

Θελεις να αλλαξεις απλα τα κλειδια ;

46 λεπτά πριν, HYDA είπε

Καλησπέρα Κύριοι,

Mottura Champions PRO αξίζει? Μπροστά της θα έχει Defender Disec SG08 σε αλουμινόπορτα με κλειδαριά 5 σημείων.

Στην αλουμινόπορτα (προφίλ Europa 500) για ενίσχυση από την πλευρά των μεντεσέδων τι προτείνετε?

Ευχαριστώ!

ο κυλινδρος ειναι αρκετα καλος. ελπιζω να βρηκες 5 κλειδο γιατι αν παρεις 3 κλειδο ετοιμασου για τσεκουρι στο μελλον !

το SG08 που ερχεται ελλαδα ειναι αχρηστο. δυστυχως οι εισαγωγεις δεν το παραγγελνουν ολοκληρο και θελει 2+ μηνες να ερθει η κοντρα που μπαινει εντος.

(επισης, δεν μπαινει στην κλειδαρια σου απ'οσο θυμαμαι = τσαμπα τα 20 ~ 30 ευρω αγορας / τοποθετησης) !

απο τους μεντεσεδες προσωπικα δεν εχω αποψη. ισως ο @Alejandro να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein είπε

Θελεις να αλλαξεις απλα τα κλειδια ;

Ακριβώς γιατί ο ιδιοκτήτης μου έδωσε μόνο ένα και δεν ξέρω ποιοι έχουν τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein είπε

απο τους μεντεσεδες προσωπικα δεν εχω αποψη. ισως ο @Alejandro να μας πει.

Μόνο πατέντες σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν δεν υπάρχει ενίσχυση μέσα από το προφίλ του αλουμινίου και οι βίδες πιάνουν μόνο στο προφίλ, δεν έχεις και πολλά να κάνεις. Συνήθως τέτοιες περιπτώσεις βλέπουμε σε εισόδους πολυκατοικιών και εκεί προσθέτουμε ανάμεσα στον μεντεσέ και την κάσα ένα κομμάτι μέταλλο ώστε οι βίδες του μεντεσέ να δέσουν εκεί. Δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση όταν η πόρτα δουλεύει καλά. Γενικά το θέμα ασφάλεια σε αλουμινόπορτα είναι σχετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mclein είπε

Θελεις να αλλαξεις απλα τα κλειδια ;

ο κυλινδρος ειναι αρκετα καλος. ελπιζω να βρηκες 5 κλειδο γιατι αν παρεις 3 κλειδο ετοιμασου για τσεκουρι στο μελλον !

το SG08 που ερχεται ελλαδα ειναι αχρηστο. δυστυχως οι εισαγωγεις δεν το παραγγελνουν ολοκληρο και θελει 2+ μηνες να ερθει η κοντρα που μπαινει εντος.

 (επισης, δεν μπαινει στην κλειδαρια σου απ'οσο θυμαμαι = τσαμπα τα 20 ~ 30 ευρω αγορας / τοποθετησης) !

 απο τους μεντεσεδες προσωπικα δεν εχω αποψη. ισως ο @Alejandro να μας πει.

Tι Defender να βάλω λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HYDA είπε

Tι Defender να βάλω λες?

δε χρειαζεται να βαλεις αφου αγοραζεις τοσο καλο κυλινδρο + η κλειδαρια ειναι σοβαρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παλιά muttura 4 στροφών με 3 πίρους και μία γλώσσα, από αυτές που κάνουν θόρυβο όταν την κλειδώνεις. 

Σ'ευχαριστώ πολύ με κάλυψες, μάλλον την Omega Plus θα βάλω, με ένα defender Disec κλασσικό. Ή αν βρω την Axi Home 3D εκτός Μπαλομένου. 

Το μαγνητικό defender με βγάζει εκτός buget και έχω την εντύπωση ότι κάποιος που ξέρει μπορεί εύκολα να το απομαγνητίσει σωστά?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aenima59 είπε

Είναι παλιά muttura 4 στροφών με 3 πίρους και μία γλώσσα, από αυτές που κάνουν θόρυβο όταν την κλειδώνεις. 

Σ'ευχαριστώ πολύ με κάλυψες, μάλλον την Omega Plus θα βάλω, με ένα defender Disec κλασσικό. Ή αν βρω την Axi Home 3D εκτός Μπαλομένου. 

Το μαγνητικό defender με βγάζει εκτός buget και έχω την εντύπωση ότι κάποιος που ξέρει μπορεί εύκολα να το απομαγνητίσει σωστά?  

Το defender για την Omega δεν είναι φθηνό. Μήπως εννοείς πλάκα μαγγανίου;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenima59 είπε

Είναι παλιά muttura 4 στροφών με 3 πίρους και μία γλώσσα, από αυτές που κάνουν θόρυβο όταν την κλειδώνεις. 

Σ'ευχαριστώ πολύ με κάλυψες, μάλλον την Omega Plus θα βάλω, με ένα defender Disec κλασσικό. Ή αν βρω την Axi Home 3D εκτός Μπαλομένου. 

Το μαγνητικό defender με βγάζει εκτός buget και έχω την εντύπωση ότι κάποιος που ξέρει μπορεί εύκολα να το απομαγνητίσει σωστά?  

α) η Omega για την πορτα σου δε θα ειναι φθηνη επιλογη - μαλλον ακριβοτερη απο πιθανο συνδιασμο κλειδαριας κυλινδρου.

β) δε χρειαζεται defender εξωτερικο της disec - ειναι αρκετο το μαγγανιο. αν βαλεις κατι, θα πας στο μαγνητικο οπου εκει το κοστος θα ακουμπησει τα 300€.

γ) η axi home δεν παιζει πουθενα αλλου εκτος balomenos doors. 

δ) αν ηξεραν να απομαγνητιζουν mrm, τοτε θα ειχαμε σοβαρα προβληματα. υπαρχουν κρουσματα σε καλες γειτονιες αλλα ειναι μεμονομενα & μπορουν να θεωρηθουν μεχρι και τυχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein είπε

Το αρνητικο με τον balomenos ειναι τα 250 ~ 350 που θελει για την αναβαθμιση + οτι το defender που βαζουν ειναι για τα μπαζα = των 7,5€.

@mclein για το τελευταίο που αναφέρεις, υπάρχει κάποια λύση για αντικατάσταση με άλλο ανώτερης ποιότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, turbakiasss είπε

@mclein για το τελευταίο που αναφέρεις, υπάρχει κάποια λύση για αντικατάσταση με άλλο ανώτερης ποιότητας?

εξαρταται σε ποια επιλογη κλειδαριας του balomenos.

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλειδαρια μπορει να δεχθει καποια defender. το προβλημα ειναι οτι το defender που θα μπει θα χαλασει τη μοστρα της πορτας καθως θα φυγει το διακοσμητικο.

223.jpg

εχουμε : βιδες αντοχης 350kg + defender απλό ατσαλινο τυπου cisa + διακοσμητικο

η κλειδαρια ειναι γραναζωτη με διπλο καταπελτη. αν αφαιρεσει καποιος το διακοσμητικο & θεωρητικα αφαιρεσει το defender πριν ξεκλειδωσει - η πορτα παραμενει κλειδωμενη - !

η επαναφορα της ειναι ομοια με της Mul-t-lock los, δηλαδη τρυπημα σε 2 σημεια και μετα ξεκλειδωμα του κυλινδρου = μεγαλη φασαρια, μεγαλη ακριβεια & γνωση !!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο, για εμένα τουλάχιστον, είναι η ασφάλεια και όχι η μόστρα. Οπότε αν αντικειμενικά είναι σε ένα αποδεκτό επίπεδο ασφάλειας τότε δεν χρειάζεται να γίνουν και αλλαγές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...