Προς το περιεχόμενο

Πόρτες ασφαλείας - Κλειδαριές Ασφαλείας (Να κλειδώνετε τις πόρτες ασφαλείας VOL. 2)


swayback

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tsouskas είπε

Καλησπέρα σας!! Κάποια στιγμή διάβασα ότι το mrm23 είναι καλύτερο από το mrm29 αλλά δεν το βρήκα πουθενά διαθέσιμο σε κατάστημα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως υπερτερεί και αν ναι που μπορώ να το βρω διαθέσιμο. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

το mrm23 εχει τρεις μαγνητες εσωτερικα. το mrm29 εχει 2.

η τιμη του mrm23 ειναι σχεδον διπλασια του mrm29. ποσα μαγνητακια χρειαζεστε ;

36 λεπτά πριν, villasg είπε

Εχω το SCUDO DCK AGB 45/25 C100102545  που τον εβαλα το Φλεβαρη .
Δεν γυρναει/ανοιγει εαν υπαρχει κλειδι απο την αλλη μερια , μολις βγαλεις το ενα κλειδι το αλλο μπορει να μπει 1 ποντο μεσα και να γυρισει .

ειναι με το παραληλογραμο κεφαλι ή το στρογγυλο ;

το στρογγυλο, εχει 99% 2πλη λειτουργια αλλα το 1% θα μεινει μεχρι να περασω καποιον - καπου. τωρα μονο διαβαζω στο κουτι :D 

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, mclein είπε

το mrm23 εχει τρεις μαγνητες εσωτερικα. το mrm29 εχει 2.

η τιμη του mrm23 ειναι σχεδον διπλασια του mrm29. ποσα μαγνητακια χρειαζεστε ;

ειναι με το παραληλογραμο κεφαλι ή το στρογγυλο ;

το στρογγυλο, εχει 99% 2πλη λειτουργια αλλα το 1% θα μεινει μεχρι να περασω καποιον - καπου. τωρα μονο διαβαζω στο κουτι :D 

Ο δικός μου είναι με το στρογγυλό και δεν είναι διπλής λειτουργίας. Πρέπει να τραβήξω λίγο έξω το ένα κλειδί για να γυρίσει το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

Εχω το SCUDO DCK AGB 45/25 C100102545  που τον εβαλα το Φλεβαρη .
Δεν γυρναει/ανοιγει εαν υπαρχει κλειδι απο την αλλη μερια , μολις βγαλεις το ενα κλειδι το αλλο μπορει να μπει 1 ποντο μεσα και να γυρισει .

Υπάρχει DCK απλής και διπλής λειτουργίας. Εσύ προφανώς έχεις απλής λειτουργίας.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Υπάρχει DCK απλής και διπλής λειτουργίας. Εσύ προφανώς έχεις απλής λειτουργίας.

Άρα δεν ισχύει το99% και το 1% που λέει ο mclein

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Υπάρχει DCK απλής και διπλής λειτουργίας. Εσύ προφανώς έχεις απλής λειτουργίας.

Γιαυτο εβαλα και το μοντελο που εχω

1 ώρα πριν, villasg είπε

Εχω το SCUDO DCK AGB 45/25 C100102545  που τον εβαλα το Φλεβαρη .

 

50 λεπτά πριν, mclein είπε

ειναι με το παραληλογραμο κεφαλι ή το στρογγυλο ;

Στρογγυλλο ( εαν θυμασαι τον βαλαμε το φλεβαρη πλ αμερικης )

y8Ty3wK.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein είπε

το mrm23 εχει τρεις μαγνητες εσωτερικα. το mrm29 εχει 2.

η τιμη του mrm23 ειναι σχεδον διπλασια του mrm29. ποσα μαγνητακια χρειαζεστε ;

ειναι με το παραληλογραμο κεφαλι ή το στρογγυλο ;

το στρογγυλο, εχει 99% 2πλη λειτουργια αλλα το 1% θα μεινει μεχρι να περασω καποιον - καπου. τωρα μονο διαβαζω στο κουτι :D 

4 μαγνητιακια χρειάζομαι. Ευχαριστώ για την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gsf είπε

Άρα δεν ισχύει το99% και το 1% που λέει ο mclein

ισχυει. εξαρταται απο την παραλαβη του εισαγωγεα :) 

9 ώρες πριν, Tsouskas είπε

4 μαγνητιακια χρειάζομαι. Ευχαριστώ για την απάντηση 

θα βρειτε το mrm23 από :

115€ + φπα με 2 κλειδια.

καθε μαγνητακι εξτρα : 18€ + φπα

Επεξ/σία από mclein
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος... ανάμεσα στον παλιό κύλινδρο  AGB SCUDO DCK (30Χ50).... και τον νέο με τα στρογγυλά κλειδιά.....τι διαφορές υπάρχουν

Έχω βρει τον παλιό με 73 ευρώ χωρίς μεταφορικά.....και τον νέο τον βρίσκω με 90+6 μεταφορικά ...όπως καταλαβαίνεται  η διαφορά ειναι μεγάλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ArisOtis είπε

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος... ανάμεσα στον παλιό κύλινδρο  AGB SCUDO DCK (30Χ50).... και τον νέο με τα στρογγυλά κλειδιά.....τι διαφορές υπάρχουν

Έχω βρει τον παλιό με 73 ευρώ χωρίς μεταφορικά.....και τον νέο τον βρίσκω με 90+6 μεταφορικά ...όπως καταλαβαίνεται  η διαφορά ειναι μεγάλη 

κατ'αρχην ο νεος δεν κολλαει καθολου. επιπλεον τα κλειδια ειναι ελαφρως μακρυτερα & τελος ο κυλινδρος εχει αναβαθμισμενα ελατηρια σε αντοχη.

μικροπραγματα γενικως αλλα παντα προτιμουμε νεες εκδοσεις των προϊοντων.

επισης, οι τιμες δεν αλλαξαν. καποιος σε "δουλευει" ή απλα θελει να ξεφορτωθει καποιο προϊον του.

ο κυλινδρος πωλειται 80€ + φπα στα περισσοτερα μερη της Αττικης & της Θεσσαλονικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω μια ξύλινη πόρτα, κούφια (μάλλον) όπως κάποιος μεριά ποστ πριν, και η συμβουλή για αυτόν ήταν αν μην κάνει τίποτα.

Παρόλαυτα, θα περιγράψω και γω την κατάσταση μου.

Στην πολυκατοικία είχαμε 2 διαρρήξεις τελευταία. Και οι δύο ήταν με πόρτες ασφαλείας (η μία σίγουρα έχει κλειδί χρηματοκιβωτίου, η άλλη δε ξέρω). Και στις δύο δεν υπάρχουν σημάδια παραβίασης (οπότε ή κάποιο tool, ή bumping? σίγουρα δεν τις σπάσανε).

Η δικιά μου πόρτα, έχει έναν απλό κύλινδρο και μια κλειδαριά εξτρά χρηματοκιβωτίου πάνω (Cisa παρεπιπτόντως :P ). Και εντάξει η πόρτα δεν είναι καλή, αλλά παρόλαυτα, δεν αξίζει τον κόπο να βάλω έναν κύλινδρο που έστω δε θα γίνεται bumping και θα είναι κάπως πιο δύσκολος στο picking; Defender δε ξέρω άμα μπορώ να βάλω (θα πρέπει ίσως να αλλάξω και κλειδαριά πέρα από κύλινδρο;), αν και μάλλον κάτι χρειάζεται γιατί από την έξω μεριά ο κύλινδρος εξέχει κανά εκατοστό (η πόρτα είναι λεπτή περίπου 4,5 εκ) και είναι ότι πρέπει για σπάσιμο.

Τέλοσπάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, λαμβάνοντας κάπως υπόψιν ότι οι διαρρήξεις στην πολυκατοικία δεν ήταν ιδιαίτερα "βίαιες", και μένει αρκετός κόσμος, οπότε όσο χάλια και να είναι η πόρτα, δε ξέρω πόσο εύκολα θα ψηθούν να την σπάσουν, δεν αξίζει τον κόπο να δώσω λεφτά για να κάνω οτιδήποτε το οποίο δεν είναι να τα αλλάξω όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπαλκονόπορτες αλουμινίου μονές συρόμενες μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για έξτρα ασφάλεια; Κλειδώνει σε 3 σημεία. 

Έχω δει της cal το εξάρτημα doublex αξίζει να βάλω; Και ναι ένα ή 2 ανά πόρτα;

Επίσης σε 2 σημεία υπάρχουν ανοιγμένες πόρτες αλουμινίου. Σε αυτές μου πρότειναν το doublex s. Η πόρτα τώρα είναι με ένα απλό κλειδί και κλειδωνει σε 2 σημεία.

Τα αλουμίνια δεν ξέρω τι μάρκα είναι. Αλλά φαίνονται αρκετά γερά 5ετιας.

Και βλέπουν σε μπαλκόνι 5ου ορόφου που έχει πρόσβαση από διπλανά διαμερίσματα.

Αναμένω τις προτάσεις σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

 

Κάποιες ερωτήσεις

1.Πότε θα ερθει ο νέος agb dck σε διάσταση για ξύλινη μασιφ πόρτα ?

2. Μεταξύ oro2 disec και mauer, ποιο είναι καλύτερο/ ανθεκτικότερο/ ασφαλέστερο defender για ξύλινη μασιφ πόρτα?

3. Προτάσεις για ασφαλή κύλινδρο με προστατευόμενο προφίλ αντιγραφής μέχρι 70-80 ευρώ?

4. Αυτή η γωνιά στο κασωμα της ξύλινης πόρτας απο την πλευρά των  μεντεσέδων για ενισχυση που μου είπανε, τι είναι? 

 

Υγ. Θέλω άδεια, δεν την παλεύω αχαχα

 

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Puranete είπε

Έχω και γω μια ξύλινη πόρτα, κούφια (μάλλον) όπως κάποιος μεριά ποστ πριν, και η συμβουλή για αυτόν ήταν αν μην κάνει τίποτα.

Παρόλαυτα, θα περιγράψω και γω την κατάσταση μου.

Στην πολυκατοικία είχαμε 2 διαρρήξεις τελευταία. Και οι δύο ήταν με πόρτες ασφαλείας (η μία σίγουρα έχει κλειδί χρηματοκιβωτίου, η άλλη δε ξέρω). Και στις δύο δεν υπάρχουν σημάδια παραβίασης (οπότε ή κάποιο tool, ή bumping? σίγουρα δεν τις σπάσανε).

Η δικιά μου πόρτα, έχει έναν απλό κύλινδρο και μια κλειδαριά εξτρά χρηματοκιβωτίου πάνω (Cisa παρεπιπτόντως :P ). Και εντάξει η πόρτα δεν είναι καλή, αλλά παρόλαυτα, δεν αξίζει τον κόπο να βάλω έναν κύλινδρο που έστω δε θα γίνεται bumping και θα είναι κάπως πιο δύσκολος στο picking; Defender δε ξέρω άμα μπορώ να βάλω (θα πρέπει ίσως να αλλάξω και κλειδαριά πέρα από κύλινδρο;), αν και μάλλον κάτι χρειάζεται γιατί από την έξω μεριά ο κύλινδρος εξέχει κανά εκατοστό (η πόρτα είναι λεπτή περίπου 4,5 εκ) και είναι ότι πρέπει για σπάσιμο.

Τέλοσπάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, λαμβάνοντας κάπως υπόψιν ότι οι διαρρήξεις στην πολυκατοικία δεν ήταν ιδιαίτερα "βίαιες", και μένει αρκετός κόσμος, οπότε όσο χάλια και να είναι η πόρτα, δε ξέρω πόσο εύκολα θα ψηθούν να την σπάσουν, δεν αξίζει τον κόπο να δώσω λεφτά για να κάνω οτιδήποτε το οποίο δεν είναι να τα αλλάξω όλα;

Κατά την άποψη μου αξίζει αλλά χωρίς να γίνουν υπερβολές (καλή ώρα σαν στην πόρτα μου).

Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, είναι να αλλάξεις τον κύλινδρο(αφαλό) με κάποιον σαν τον Cisa Astral S ή τον AGB Scudo 9000(~40€ έκαστος) και να βάλεις από τη μέσα πλευρά, μία πλατιά λάμα μεταλλική στην κάσα - αυτό θέλει δουλειά όμως.

 

Στην καλύτερη, μπορείς να αλλάξεις κάτω τον κύλινδρο(~40€), την κλειδαριά(15~20€) και να βάλεις και ένα defender(20~30€), συν την λάμα στην κάσα(~5€). 

 

Η υπερβολή θα ήταν να αλλάξεις και την κάτω και την πάνω κλειδαριά και να σου πάει κοντά 200€, κάτι που δεν προτείνεται προφανώς. 

8 λεπτά πριν, deismus είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Κάποιες ερωτήσεις

1.Πότε θα ερθει ο νέος agb dck σε διάσταση για ξύλινη μασιφ πόρτα ?

2. Μεταξύ oro2 disec και mauer, ποιο είναι καλύτερο/ ανθεκτικότερο/ ασφαλέστερο defender για ξύλινη μασιφ πόρτα?

3. Προτάσεις για ασφαλή κύλινδρο με προστατευόμενο προφίλ αντιγραφής μέχρι 70-80 ευρώ?

4. Αυτή η γωνιά στο κασωμα της ξύλινης πόρτας απο την πλευρά των  μεντεσέδων για ενισχυση που μου είπανε, τι είναι? 

Υγ. Θέλω άδεια, δεν την παλεύω αχαχα

1. Δεν το γνωρίζω, αλλά στα ίδια λεφτά περίπου, με λίγο ψάξιμο, παίζει ο Abloy Protec 2 σε αυτή την διάσταση(30-30=60mm).

2. Το Mauer είναι πιο ωραίο και μιας και τα έχω και τα δύο, θα έλεγα και πιο στιβαρό. Το oro έχει όμως 6mm βίδες (αντί για 5mm που έχει το mauer). Προτιμώ όμως το Mauer γιατί δεν μου αρέσει το πως "κάθεται" στην πόρτα το oro. Προσωπική άποψη. Είναι καλό defender γενικά. Επίσης, το Mauer πολλοί βλέπω το έχουν σε έλλειψη τον τελευταίο καιρό.

3. Αν μιλάμε για διάσταση 30-30=60mm, τότε Abloy όπως είπα πριν (στα 90€ κοντά). Στα 70€ βρίσκεις και τον Dom ix 6 SR. Δεν είναι στο επίπεδο του Abloy, είναι λίγο δυσεύρετος, αλλά είναι αρκετά καλός για τα λεφτά του. Σε picking και bumping είναι ένα κλικ πιο πάνω από Cisa AP3S/AP4S, για παράδειγμα. Τον έχω δοκιμάσει σε 2 πόρτες τα τελευταία 4 χρόνια και έχω πολύ καλή εντύπωση για τον συγκεκριμένο.

4. Δεν γνωρίζω. Μήπως εννοείς έξτρα έμβολα/πίρους;

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεταλλικες γωνιες στο κασωμα/ κούφωμα μου είπαν, σίγουρα δεν εννοούσαν την κλασσική βέργα πάντως.

Ειδα κάτι που λέγεται γωνιακό αντίκρυσμα  στο internet.

 

Δεν εχω άλλες πληροφορίες. Οποιος ξέρει ας με ενημερώσει.Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε swayback

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Puranete είπε

Έχω και γω μια ξύλινη πόρτα, κούφια (μάλλον) όπως κάποιος μεριά ποστ πριν, και η συμβουλή για αυτόν ήταν αν μην κάνει τίποτα.

Παρόλαυτα, θα περιγράψω και γω την κατάσταση μου.

Στην πολυκατοικία είχαμε 2 διαρρήξεις τελευταία. Και οι δύο ήταν με πόρτες ασφαλείας (η μία σίγουρα έχει κλειδί χρηματοκιβωτίου, η άλλη δε ξέρω). Και στις δύο δεν υπάρχουν σημάδια παραβίασης (οπότε ή κάποιο tool, ή bumping? σίγουρα δεν τις σπάσανε).

Η δικιά μου πόρτα, έχει έναν απλό κύλινδρο και μια κλειδαριά εξτρά χρηματοκιβωτίου πάνω (Cisa παρεπιπτόντως :P ). Και εντάξει η πόρτα δεν είναι καλή, αλλά παρόλαυτα, δεν αξίζει τον κόπο να βάλω έναν κύλινδρο που έστω δε θα γίνεται bumping και θα είναι κάπως πιο δύσκολος στο picking; Defender δε ξέρω άμα μπορώ να βάλω (θα πρέπει ίσως να αλλάξω και κλειδαριά πέρα από κύλινδρο;), αν και μάλλον κάτι χρειάζεται γιατί από την έξω μεριά ο κύλινδρος εξέχει κανά εκατοστό (η πόρτα είναι λεπτή περίπου 4,5 εκ) και είναι ότι πρέπει για σπάσιμο.

Τέλοσπάντων, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, λαμβάνοντας κάπως υπόψιν ότι οι διαρρήξεις στην πολυκατοικία δεν ήταν ιδιαίτερα "βίαιες", και μένει αρκετός κόσμος, οπότε όσο χάλια και να είναι η πόρτα, δε ξέρω πόσο εύκολα θα ψηθούν να την σπάσουν, δεν αξίζει τον κόπο να δώσω λεφτά για να κάνω οτιδήποτε το οποίο δεν είναι να τα αλλάξω όλα;

κατα τη γνωμη μου, παιρνεις μια πορτα με 400€ αντι να δωσεις 150€ για την αναβαθμιση της υφισταμενης.

ομως :

κυλινδρο κατω μπορεις να τοποθετησεις οποιονδηποτε πισω απο ενα ORO Disec.

κλειδαρια επανω, ειτε μια Omega Exagono - ειτε μια κυλινδρου 3 στροφων + ενα defender + κυλινδρο.

η πορτα σου σπαει αθορυβα με ενα λοστο. λογω παλαιοτητας & λογω ποιοτητας. δε χρειαζεται να τη σπασει καποιος ολη, μονο το σημειο της κλειδαριας κ των πυρων.

13 ώρες πριν, archimidis είπε

Για μπαλκονόπορτες αλουμινίου μονές συρόμενες μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για έξτρα ασφάλεια; Κλειδώνει σε 3 σημεία. 

Έχω δει της cal το εξάρτημα doublex αξίζει να βάλω; Και ναι ένα ή 2 ανά πόρτα;

Επίσης σε 2 σημεία υπάρχουν ανοιγμένες πόρτες αλουμινίου. Σε αυτές μου πρότειναν το doublex s. Η πόρτα τώρα είναι με ένα απλό κλειδί και κλειδωνει σε 2 σημεία.

Τα αλουμίνια δεν ξέρω τι μάρκα είναι. Αλλά φαίνονται αρκετά γερά 5ετιας.

Και βλέπουν σε μπαλκόνι 5ου ορόφου που έχει πρόσβαση από διπλανά διαμερίσματα.

Αναμένω τις προτάσεις σας. 

ειναι αψογες ολες οι λυσεις της Cal. το ιδιο και της Domus.

11 ώρες πριν, deismus είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Κάποιες ερωτήσεις

1.Πότε θα ερθει ο νέος agb dck σε διάσταση για ξύλινη μασιφ πόρτα ?

2. Μεταξύ oro2 disec και mauer, ποιο είναι καλύτερο/ ανθεκτικότερο/ ασφαλέστερο defender για ξύλινη μασιφ πόρτα?

3. Προτάσεις για ασφαλή κύλινδρο με προστατευόμενο προφίλ αντιγραφής μέχρι 70-80 ευρώ?

4. Αυτή η γωνιά στο κασωμα της ξύλινης πόρτας απο την πλευρά των  μεντεσέδων για ενισχυση που μου είπανε, τι είναι? 

Υγ. Θέλω άδεια, δεν την παλεύω αχαχα

1. ποτέ, λογικα με τη ζητηση.

2. το oro ειναι καλυτερα προσαρμοσιμο.

3. ανεβα οριακα στα 100 και παρε abloy protec 2 μιας κ θετεις ορο την προστασια αντιγραφης που πρακτικα σου ειναι αχρειαστη.

3β. εναλλακτικα, δες τον Mul-T-Lock Classic Pro. Μολις κυκλοφορησε ελλαδα και ειναι στα λεφτα σου :) 

4. ειναι μια γωνια σιδερενια ή ατσαλινη σε ακριβη μορφη η δευτερη και συγκρατει το σημειο που κλειδωνει η πορτα στην κασα.

11 ώρες πριν, swayback είπε

2. Το Mauer είναι πιο ωραίο και μιας και τα έχω και τα δύο, θα έλεγα και πιο στιβαρό. Το oro έχει όμως 6mm βίδες (αντί για 5mm που έχει το mauer). Προτιμώ όμως το Mauer γιατί δεν μου αρέσει το πως "κάθεται" στην πόρτα το oro. Προσωπική άποψη. Είναι καλό defender γενικά. Επίσης, το Mauer πολλοί βλέπω το έχουν σε έλλειψη τον τελευταίο καιρό.

το mauer εχει καταργηθει.

Επεξ/σία από mclein
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...