Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 1 μηνα ημουν εκει. Για μετρο πας μονο με την καρτα σου μη βγαλεις τιποτα αλλο. απλα να θυμασαι να την χτυπας μπαινοντας και βγαινοντας την ιδια. Την μερα εχει cap και ετσι οσες διαδρομες και αν κανεις, πανω απο 8.40 δεν θα σου παρει. 
Απο το αεροδρομιο καλυτερα με το μετρο για εσας. 
Κατεβασε το citymapper θα σου φανει απιστευτο app για τις μετακινήσεις.

Για φαγητο θες κρατηση πιο πριν σχεδον παντου. 

Μετρητα μη κρατας δεν τα παιρνει κανεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο αεροδρομιο έχει κισέ για να πάρεις εισιτήρια για Heathrow express προς το Λονδίνο, κάνει περίπου 20 λεπτά . Αν θελεις κλείνεις και την επιστροφή. Από το terminal 2 προς Paddington. Όσον αφορά πληρωμές κλπ , είσαι οκ παντού με revolut. 
Για παιδιά προτείνω Natural History
Museum, Science Museum, London Zoo, sea life aquarium. 

Επεξ/σία από etheo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gorge18 είπε


Μετρητα μη κρατας δεν τα παιρνει κανεις... 

οτινανε.

ναι το 99% δουλευουν μονο κάρτα αλλα μια χαρα παιρνουν και κας.

επίσης ενδιαφέροντα stands με φαγητό και αλλα δεχονται μονο κας.

αρα καλο ειναι να εχεις και κας πάνω, όπως μικρα μαγαζάκια που χρεωνουν και προμηθεια αν πληρωσεις με κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, etheo είπε

Στο αεροδρομιο έχει κισέ για να πάρεις εισιτήρια για Heathrow express προς το Λονδίνο, κάνει περίπου 20 λεπτά . Αν θελεις κλείνεις και την επιστροφή. Από το terminal 2 προς Paddington. Όσον αφορά πληρωμές κλπ , είσαι οκ παντού με revolut. 
Για παιδιά προτείνω Natural History
Museum, Science Museum, London Zoo, sea life aquarium. 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για Heathrow express, έχει 20 λίρες το άτομο και είναι ακριβώς το ίδιο με την Elizabeth line που έχει 7 και έχει απλά παραπάνω στάσεις...

42 λεπτά πριν, gsarchive είπε

οτινανε.

ναι το 99% δουλευουν μονο κάρτα αλλα μια χαρα παιρνουν και κας.

επίσης ενδιαφέροντα stands με φαγητό και αλλα δεχονται μονο κας.

αρα καλο ειναι να εχεις και κας πάνω, όπως μικρα μαγαζάκια που χρεωνουν και προμηθεια αν πληρωσεις με κάρτα.

 

38 λεπτά πριν, im2004 είπε

Κανονικότατα cash , παντού, μην ανησυχείς.

Υπάρχουν πολλά μέρη κεντρικά που δεν δέχονται μετρητά. Ειδικά μετα τον COVID δεν υπάρχει μέρος που να μην παιρνει κάρτα, μέχρι και οι μουσικοί στο δρόμο έχουν pos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, im2004 είπε

Κανονικότατα cash , παντού, μην ανησυχείς.

 

49 λεπτά πριν, gsarchive είπε

οτινανε.

Ποτε πήγατε τελευταια φορα; 
Γιατι εγω εστιατοριο να παιρνει cash δε βρηκα. 
Περα απο μουσεια και suvernir δεν βρηκα να δωσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Θα προτιμούσα να πάμε άνετα και σχετικά γρήγορα.αν έχει 20 λίρες το άτομο το express και 50 το uber,προσανατολίζομαι στο δευτερο.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις Heathrow express. Απλό μετρό, όπως σου είπαν και οι άλλοι. Τα παιδιά μέχρι 11 δεν πληρώνουν εισιτήριο. Ναι, με uber θα είστε πιο άνετοι, αλλά αν κολλήσετε στην κίνηση, καλή τύχη. Εφόσον το ξενοδοχείο σας είναι κεντρικά και τα παιδιά δεν είναι μωρά, tube είναι η καλύτερη λύση. Μένω στο Λονδίνο. 
 

Για τα παιδιά, εκτός από τα μουσεία που είπαν και άλλοι, μπορείτε να περάσετε από το Lego store και το M&M store στην Leicester Square. Επίσης, προτείνω να πάτε στο Skygarden. Δωρεάν είσοδος, αλλά πρέπει να μπεις τώρα να κλείσεις slot για τον Μάρτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις Heathrow express. Απλό μετρό, όπως σου είπαν και οι άλλοι. Τα παιδιά μέχρι 11 δεν πληρώνουν εισιτήριο. Ναι, με uber θα είστε πιο άνετοι, αλλά αν κολλήσετε στην κίνηση, καλή τύχη. Εφόσον το ξενοδοχείο σας είναι κεντρικά και τα παιδιά δεν είναι μωρά, tube είναι η καλύτερη λύση. Μένω στο Λονδίνο. 
 

Για τα παιδιά, εκτός από τα μουσεία που είπαν και άλλοι, μπορείτε να περάσετε από το Lego store και το M&M store στην Leicester Square. Επίσης, προτείνω να πάτε στο Skygarden. Δωρεάν είσοδος, αλλά πρέπει να μπεις τώρα να κλείσεις slot για τον Μάρτιο. 

Το έχω υπόψη μου για skygarden...tnx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνετε μέρη που αξίζει να πάει παρέα φίλων στην Μπρατισλάβα αρχές Μαρτίου;

Σκεφτόμαστε από εκεί και μια μονοήμερη στην Βιέννη. Κανένα τιπ και για εκεί;

 

Ευχαριστωωωω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, πρόκειται να ταξιδέψω με τον γιο μου, κάτω των 12 χρονών στην Τουρκία. Δεν έχω βγάλει άκρη από τα site, χρειάζεται διαβατήριο για την Κωνσταντινούπολη;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Επειδή είναι κάτω των 12 ετών πρέπει να βγάλει διαβατήριο.

Εννοείται πως πρέπει να συνοδεύεται κ από τους δύο γονείς, διαφορετικά θα πρέπει να υπάρχει υπεύθυνη δήλωση από τον απουσιαζοντα γονέα ότι δίνει τη συγκατάθεση του για το ταξίδι.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζςι εκδρομη στην οχριδα με δικο μου αυτοκινητο να παμε οικογενειακος τον Μαιο? 2 ατομα και 2 παιδια (10 και 12 ετων)

Εχετε να μου προτηνετε διαμονη και που να παω να δω και να φαω?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαιος ειναι η καλυτερη περιοδος. Εγω προσωπικα εχω φαει μια χαρα σε κατι ταβερνουλας διπλα στη λιμνη. Σχεδον τσαμπα. Παντως μη φανταστεις τρελα πραγματα: οι ντοπιοι μονο πικ νικ κανουνε και στο τσακιρ κεφι....ποδηλατο περιξ της λημνης. Στη πολη εγω δε πηγα (ακουμε και οι ντοπιοι γελαγανε στην ιδεα να πας) μιας και ετυχε να ειχε σχετικη ζεστη.

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 11:19 ΠΜ, Kid2023 είπε

Για Ισλανδία το Πάσχα έχει κάποιος κάτι να προτείνει πέραν των ήδη γνωστών spot;

Προτάσεις για διαμονή και φαγητό/ποτό επίσης αναζητούνται.

Το έχει κάνει κάποιος άραγε με caravan ή campervan;  

Το εχει κανει φιλος μου με καμπερ, και συμφερει περισσοτερο απο το ξενοδοχειο.

με καμπερ και αεροπορικα βγηκε 1500 το ατομο.

Στις 10/2/2024 στις 3:31 ΜΜ, messinia3 είπε

Για oyster card μου είχαν πει να μη βγάλω και να πληρώνω παντού με κάρτα.πανω κάτω το ίδιο θα μου βγει . ισχύει?

Ναι, πληρωνεις ανεπαφα με το κινητο, αν εχεις και revolut ακομα καλυτερα.

Το μετρο στο λονδινο ειναι μαγικο, εχει πολυ συχνα δρομολογια και σε παει παντου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...