Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

μαιος ειναι η καλυτερη περιοδος. Εγω προσωπικα εχω φαει μια χαρα σε κατι ταβερνουλας διπλα στη λιμνη. Σχεδον τσαμπα. Παντως μη φανταστεις τρελα πραγματα: οι ντοπιοι μονο πικ νικ κανουνε και στο τσακιρ κεφι....ποδηλατο περιξ της λημνης. Στη πολη εγω δε πηγα (ακουμε και οι ντοπιοι γελαγανε στην ιδεα να πας) μιας και ετυχε να ειχε σχετικη ζεστη.

Πως πληρωνες εκει με ευρω η κανεις μεταρτοπη?

Απο ασφαλεια ειναι ενταξει η χρειαζετε προσοχη?

4 μερες ειναι καλα η ποιο λιγες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπορεις και με ευρω αλλα καλυτερα τοπικο νομισμα σε ενα ΑΤΜ: να ξερεις οτι οποιος πληρωνει με ευρω εκει παντα χανει

Δεν υπαρχει προβλημα με την ασφαλεια

και 3ημερο καλα ειναι αλλα δεδομενου οτι θα ταξιδεψετε με αυτο ισως τη πρωτη μερα να μη κανετε και πολλα λογω κουρασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν καποιος θελει να παει Μαροκο, αλλα πηγα 2-9 Φλεβαρη και θα γραψω την εμπειρια μου (θελετε δε θελετε :P )

Πτησεις απ ευθειας Μαρακες με Aegean (που δε δινει free wifi για καποιο λογο)

 

Αεροδρομιο Μαρακες αψογο.

Η πολη του Μαρακες ωραια, με ωραια πραγματα να δεις και ωραιο vibe στην αγορα και στα στενακια.

Ωραια χρωματα και μυρωδιες.

Γενικα τα εστιατορια ειναι ακριβα! Θες 10-20 ευρω το ατομο για να φας, κατι που δεν ειναι και πολυ φυσιολογικο για Μαροκο...

Spoiler

No description available.

Οι ντοπιοι απαλευτοι, σε βλεπουν σαν εναν χαζο κουμπαρα και θελουν να σε σκαμαρουν με καθε ευκαιρια. Ειναι τραγικα κουτοπονηροι. Μην παρετε city guide, ειναι περιττο και ειναι ολοι συννενοημενοι να σας πανε στα δικα τους μαγαζια για να σας γδαρουν οι μαγαζατορες και να παρουν προμηθεια.

Δεχονται τρελα παζαρια, αλλα αν δε χρειαζεστε κατι μην το παρετε επειδη σας πρηζουν.

 

Πηγα rabat και fes, ωραια ηταν, αλλα δεν αξιζει τις ωρες στο δρομο για να δεις αλλη μια πολη ιδια με το Μαρακες.

Αντ αυτου, πηγαιντε και αραχτε ερημο 1-2 βραδια και καντε βολτες με καμηλες και γουρουνες.

Spoiler

No description available.

Spoiler

No description available.

Spoiler

No description available.

 

Spoiler

No description available.

Spoiler

No description available.

 

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 8:35 ΠΜ, vamvakoolas είπε

μπορεις και με ευρω αλλα καλυτερα τοπικο νομισμα σε ενα ΑΤΜ: να ξερεις οτι οποιος πληρωνει με ευρω εκει παντα χανει

Δεν υπαρχει προβλημα με την ασφαλεια

και 3ημερο καλα ειναι αλλα δεδομενου οτι θα ταξιδεψετε με αυτο ισως τη πρωτη μερα να μη κανετε και πολλα λογω κουρασης

Πως κανω μεταρτοπη σε atm βαζω τηνκαρτα μου και παταω μετατροπη σε δηναριο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, dmpatanis said:

Πως κανω μεταρτοπη σε atm βαζω τηνκαρτα μου και παταω μετατροπη σε δηναριο?

 

ουτε καν: επελεξε αγγλικα μετα αναληψη και θα σου βγαλει κατευθειαν τις επιλογες σε δηναριο. Απλως θα εχεις μια μικρη χρεωση (θα στο εμφανισει στην οθονη) αλλα πολυ φθηνοτερα απο το να πας σε καταστημα συναλλαγματος ή να κραταγες ευρω εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!. Μετά από πολύ καιρό προγραμματίζουμε 1 οικογενειακό ταξίδι για το Πάσχα για NY. Αμερική δεν έχουμε ξανά ταξιδέψει, οπότε χρειάζομαι παρακαλώ λίγο τα φώτα σας. Σχετικά με τη βίζα επικοινώνησα με πρεσβεία και με παρέπεμψαν στο esta. Όμως στο site διάβασα ότι το esta δεν εγγυάται την είσοδο στη χώρα! Εκεί έχουμε οικογενειακή φίλη, πρέπει να βάλουμε κ τα δικά της στοιχεία για contact? Εισιτήρια έχω βρει με Delta απευθείας. Για εμβολιασμό δεν ζητάνε πλέον πιστοποιητικό. Απλώς έχω χαθεί λίγο κ δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να βγάλω εισιτήρια κ να κλείσω διαμονή ή πρώτα να κάνουμε αίτηση esta. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει από jfk για Μανχάταν κόστος με ταξί. Είμαστε 5 άτομα. Προτάσεις κ συμβουλές δέκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, Maatt είπε

Γεια χαρά!. Μετά από πολύ καιρό προγραμματίζουμε 1 οικογενειακό ταξίδι για το Πάσχα για NY. Αμερική δεν έχουμε ξανά ταξιδέψει, οπότε χρειάζομαι παρακαλώ λίγο τα φώτα σας. Σχετικά με τη βίζα επικοινώνησα με πρεσβεία και με παρέπεμψαν στο esta. Όμως στο site διάβασα ότι το esta δεν εγγυάται την είσοδο στη χώρα! Εκεί έχουμε οικογενειακή φίλη, πρέπει να βάλουμε κ τα δικά της στοιχεία για contact? Εισιτήρια έχω βρει με Delta απευθείας. Για εμβολιασμό δεν ζητάνε πλέον πιστοποιητικό. Απλώς έχω χαθεί λίγο κ δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να βγάλω εισιτήρια κ να κλείσω διαμονή ή πρώτα να κάνουμε αίτηση esta. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει από jfk για Μανχάταν κόστος με ταξί. Είμαστε 5 άτομα. Προτάσεις κ συμβουλές δέκτες.

Πρώτα θα πας να κανεις αίτηση για ESTA ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα εγκριθείς και μετά όλα τα υπόλοιπα, για την απόφαση θα σε ενημερώσουν με email μέσα σε λίγα λεπτά έως και μια ημερα, έχει διάρκεια έως και δυο χρονια οποτε δεν σε νοιάζει αν θα το κανεις από τώρα η τελευταία στιγμή & βάλε για contact την φίλη σας. Να ξέρεις ότι έχει παράβολα η αίτηση κάπου 21 δολάρια για κάθε μέλος.

Το κόστος για το ταξί σε εμάς 2 άτομα ήταν περίπου 80 δολάρια, επειδή δεν θα χωράτε σε ταξί τόσα πολλά άτομα με τις αποσκευές και μάλλον θα χρειαστείτε δυο, καλύτερα να πάρεις ένα uberXL κάπου στα 110 δολάρια.

Το ESTA δεν εγγυάται την είσοδο σωστά, αλλα για άτομα παραβατικά, κίνδυνος για την δημοσια υγεία και τέτοια, εσείς δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. αν έχεις εισιτήρια επιστροφής και κράτηση ξενοδοχείου η κάποιου αλλου χώρου διαμονής πχ φιλοξενούμενος θα είσαι πιο κομπλέ αλλα και να μην έχεις δεν αποτελεί αυτόματα και λόγο να σας απορρίψουν εμείς ας πούμε δεν είχαμε..

Κατά την άφιξη στο αεροδρόμιο θα γίνει έλεγχος Θα σας πάρουν φωτό και αποτυπώματα.

Επεξ/σία από Raylan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς σας βρήκα!

λοιπόν, ξεκινάμε. Τρίτη φεύγω για Μόναχο για επ. ταξίδι και έβαλα και 3 μέρες άδεια για να μην πάω πηγαινελα, να δω και κάτι, οπότε θέλω τα φώτα σας.

1) τί να δω? θα έχω από τρίτη απόγευμα που τελειώνω τη συνάντηση μέχρι παρασκευη απόγευμα, τι προλαβαίνω να δω για να πω ότι είμαι ικανοποιημενος εκει? 

2) βλέπω στο maps ότι οι προτεινόμενες συγκοινωνίες από το airbnb στο κέντρο (30 λεπτά) είναι κυρίως με τραίνα (db), υπάρχει κάποια κάρτα λίγων ημερων που θα εξυπηρετούσε? γενικά με τα μέσα δεν έβγαλα άκρη όσο και να προσπάθησα και είδα ότι με το τραίνο πάω κατευθειαν ενώ με λεωφορεια πρέπει να αλλάζω 2-3 κάθε φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raylan, JakeKaufman ευχαριστώ πολύ!

Να ρωτήσω ακόμη αν γνωρίζετε σχετικά με τις συναλλαγές εκεί και τις πληρωμές σε καταστήματα, εστιατόρια, μουσεία κλπ  αν είμαστε οκ με χρεωστικές κάρτες MasterCard? Έχουμε eurobank, Πειραιώς και υπάρχει και revolut. Πρέπει να δηλώσουμε στην τράπεζα ότι θα βγούμε εξωτερικό? Ως τώρα όπου έχουμε πάει δεν έχει χρειαστεί κ η χρεωστική κάρτα δουλεύει παντού. Στο μετρό η χρεωστική περνάει ή χρειάζεται πιστωτική ή μετρητά?

Τα tips μπορούμε να τα χρεώνουμε μαζί με το λογαριασμό στην χρεωστική μας κάρτα?

Επίσης σε μετρητά πόσα προτείνετε να έχουμε γιατί δεν νιώθω πολύ καλά να κουβαλάμε πάνω μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maatt είπε

Raylan, JakeKaufman ευχαριστώ πολύ!

Να ρωτήσω ακόμη αν γνωρίζετε σχετικά με τις συναλλαγές εκεί και τις πληρωμές σε καταστήματα, εστιατόρια, μουσεία κλπ  αν είμαστε οκ με χρεωστικές κάρτες MasterCard? Έχουμε eurobank, Πειραιώς και υπάρχει και revolut. Πρέπει να δηλώσουμε στην τράπεζα ότι θα βγούμε εξωτερικό? Ως τώρα όπου έχουμε πάει δεν έχει χρειαστεί κ η χρεωστική κάρτα δουλεύει παντού. Στο μετρό η χρεωστική περνάει ή χρειάζεται πιστωτική ή μετρητά?

Τα tips μπορούμε να τα χρεώνουμε μαζί με το λογαριασμό στην χρεωστική μας κάρτα?

Επίσης σε μετρητά πόσα προτείνετε να έχουμε γιατί δεν νιώθω πολύ καλά να κουβαλάμε πάνω μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!

Με μια απλή χρεωστική κάρτα μπορείς να κανεις όλες τις πληρωμές σου δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Κάθε τράπεζα έχει την δίκια της πολιτική με τις χρεώσεις. Τώρα αν έχεις ελληνική τράπεζα σε ευρω και πας να πληρώσεις σε δολάρια δεν συμφέρει σε καμια περίπτωση, έχει χρέωση ανά συναλλαγή με μεγάλη προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. 

Εγώ όπου πήγα παντού δεχόντουσαν χρεωστική κάρτα και όσες συναλλαγές έκανα με κάρτα ήταν με revolut που την είχα περάσει στο apple pay και πλήρωνα με το κινητό. Τώρα στα μετρητά εσύ ξέρεις ποσα θες να έχεις πάνω σου, όπως έγραψα όλες τις συναλλαγές μπορείς να τις κανεις με μια χρεωστική της revolut. Εμείς είχαμε πάρει ένα χιλιάρικο ο καθένας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pinkliquid είπε

καλώς σας βρήκα!

λοιπόν, ξεκινάμε. Τρίτη φεύγω για Μόναχο για επ. ταξίδι και έβαλα και 3 μέρες άδεια για να μην πάω πηγαινελα, να δω και κάτι, οπότε θέλω τα φώτα σας.

1) τί να δω? θα έχω από τρίτη απόγευμα που τελειώνω τη συνάντηση μέχρι παρασκευη απόγευμα, τι προλαβαίνω να δω για να πω ότι είμαι ικανοποιημενος εκει? 

2) βλέπω στο maps ότι οι προτεινόμενες συγκοινωνίες από το airbnb στο κέντρο (30 λεπτά) είναι κυρίως με τραίνα (db), υπάρχει κάποια κάρτα λίγων ημερων που θα εξυπηρετούσε? γενικά με τα μέσα δεν έβγαλα άκρη όσο και να προσπάθησα και είδα ότι με το τραίνο πάω κατευθειαν ενώ με λεωφορεια πρέπει να αλλάζω 2-3 κάθε φορά. 

Αν χρειαστείς και ΜΜΜ απο και προς αεροδρόμιο τότε Deutschlandticket, είναι 49 ευρώ (ενώ μόνο απο και προς το αεροδρόμιο είναι 15 σε κάθε διαδρομή), προσοχή όμως με την ακύρωση, για να μη σου ανανεωθεί αυτόματα. Μπορεις να το αγοράσεις απο την ιστοσελίδα της Deutsche Bahn και να το έχεις στο κινητό σου απο την εφαρμογή DB Navigator (QR code). 

7 ώρες πριν, Maatt είπε

Raylan, JakeKaufman ευχαριστώ πολύ!

Να ρωτήσω ακόμη αν γνωρίζετε σχετικά με τις συναλλαγές εκεί και τις πληρωμές σε καταστήματα, εστιατόρια, μουσεία κλπ  αν είμαστε οκ με χρεωστικές κάρτες MasterCard? Έχουμε eurobank, Πειραιώς και υπάρχει και revolut. Πρέπει να δηλώσουμε στην τράπεζα ότι θα βγούμε εξωτερικό? Ως τώρα όπου έχουμε πάει δεν έχει χρειαστεί κ η χρεωστική κάρτα δουλεύει παντού. Στο μετρό η χρεωστική περνάει ή χρειάζεται πιστωτική ή μετρητά?

Τα tips μπορούμε να τα χρεώνουμε μαζί με το λογαριασμό στην χρεωστική μας κάρτα?

Επίσης σε μετρητά πόσα προτείνετε να έχουμε γιατί δεν νιώθω πολύ καλά να κουβαλάμε πάνω μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές!

Εκτός ευρώ μόνο Revolut. Ποτέ ελληνικές κάρτες. Φορτώστε εκει ο,τι θέλετε και βουρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αν χρειαστείς και ΜΜΜ απο και προς αεροδρόμιο τότε Deutschlandticket, είναι 49 ευρώ (ενώ μόνο απο και προς το αεροδρόμιο είναι 15 σε κάθε διαδρομή), προσοχή όμως με την ακύρωση, για να μη σου ανανεωθεί αυτόματα. Μπορεις να το αγοράσεις απο την ιστοσελίδα της Deutsche Bahn και να το έχεις στο κινητό σου απο την εφαρμογή DB Navigator (QR code). 

Εκτός ευρώ μόνο Revolut. Ποτέ ελληνικές κάρτες. Φορτώστε εκει ο,τι θέλετε και βουρ

καταρχάς, σε υπερ ευχαριστώ για την απαντηση.

σε συγκριση με άλλες χώρες που έχω πάει, θα πω ότι είναι σχετικά ακριβά. Αυτή όμως με καλύπτει για όλα ?? δλδ θα βάζω προορισμό και ό,τι βλέπω σε ΜΜΜ με καλύπτει αυτή η κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να βοηθήσει κανείς με τα 2 παρακάτω;

Λεπτομέρειες στο μήνυμα πάνω (κλειδώθηκε) που παραθέτω και ως screenshot.

image.png.079718294c4cfd73272d9db5da5bbeeb.png

 

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Ειχα κανει μια κρατηση μεσω του booking.com για το Πασχα. Ολα καλα. Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση, πως το καταλλυμα ακυρωσε την κρατηση.

Γινεται αυτο;

Τωρα δεν μπορω να βρω αλλο καταλλυμα με αυτα που θελω να εχει. Τις ημερομηνιες που εχω κανονισει. Απλα ετσι γινεται η ακυρωση απο τον διαχειρηστη του καταλληματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...