Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, dmpatanis said:

Εγω εχω Πειρεως τραπεζα θα πρεπει να βρω και εκει την ιδια η σε οποια να ειναι παω?

Εχω whats up φοιτιτικο θα εχω σημα στην οχριδα?

τα ιδια ειναι. Ναι θα εχεις σημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτήσεις, η 1 εκκρεμεί.

α. ESTA για Αμερική έχω κάνει, με τη διεύθυνση (στο ξενοδοχείο) που θα έχω εκεί. Κάνω κλικ εκεί που γράφει online αλλά μου δείχνει το εισιτήριο. Χρειάζεται να κάνω κάτι;

Spoiler

image.png.9ae9d744dbbbaec2087f5773eb4e9bd6.png

β. Εχω μια κράτηση διαμονής 2000 ευρώ, παραπάνω από το όριο της χρεωστικής μου (που δεν αλλάζει εύκολα). Μπορώ να πληρώσω 1000 ευρώ δύο φορές με την ίδια ή διαφορετικές χρεωστικές;

 

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 11:27 ΜΜ, pinkliquid είπε

καταρχάς, σε υπερ ευχαριστώ για την απαντηση.

σε συγκριση με άλλες χώρες που έχω πάει, θα πω ότι είναι σχετικά ακριβά. Αυτή όμως με καλύπτει για όλα ?? δλδ θα βάζω προορισμό και ό,τι βλέπω σε ΜΜΜ με καλύπτει αυτή η κάρτα?

Με το 49€ μπαίνεις παντού για ένα μήνα (οκ δε θα σου χρειαστεί) εκτός απο τα ICE, τα γρήγορα τρένα μεγάλων αποστάσεων. U-Bahn, S-Bahn, Regio, Bus, Tram, στα πάντα μπαίνεις με αυτή την κάρτα. 

Αμα σου πλήρωναν ταξί από και προς το αεροδρόμιο θα μπορούσες να παίξεις και με μεμονωμένα εισιτήρια για τις βόλτες σου στην πόλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Διαμέρισμα ήτανε ή ξενοδοχειακή μονάδα; 

Καλημερα.

Διαμέρισμα ηταν. 

 

11 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Ξεκίνα με το booking και μετά ψάξου με το ξενοδοχείο για τον λόγο της ακύρωσης.

Γενικά το booking τους τελευταίους μήνες κάνει παπάδες στις κρατήσεις. Μου έχει έρθει κράτηση "last minute booking" μετά το κλείσιμο της ημέρας που κανονικά δεν θα έπρεπε όπως επίσης και να τους αφήσει να κλείσουν δωμάτιο ενώ από τα άλλα συστήματα δεν υπήρχε διαθεσιμότητα - πρώτη φορά έβλεπα την πλατφόρμα να βγάζει διαθέσιμα δωμάτια "-1". 

εστειλα στο booking καμια απαντηση ως τωρα. Με το καταλλυμα που επικοινωνησα η δικαιολογια ηταν οτο δεν διατηθετε πλεον για βραχυπροθεσμη ενοικιαση. 

κανονικα επρεπε να εξυπηρέτηση οσους καναμε κρατηση ως και εφοσον μετα απο την δικια μου κρατηση δεν ειχε αλλα δωματια να το βγαλει εντελως. 

Δεν ξερω τι μπορει να εγινε.

Ειχα κανονισει και η γυναικα μου μαζι αδειες κλπ. Και μετα απο αυτο μια μερα θα πηγαινα να μεινω σε αλλο καταλλυμα. 

Τωρα δεν ξερω τι να κανω. Ολα οσα βρισκω ειναι πολυ πιο ακριβα. 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Καλημερα.

Διαμέρισμα ηταν.  

Το υπέθεσα. Γενικά η συμπεριφορά ιδιοκτητών διαμερίσματος είναι λιγότερο professional από επαγγελματίες του χώρου της φιλοξενίας. Σε ξενοδοχείο γενικά δεν θα φας από το μηδέν ακύρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

Το υπέθεσα. Γενικά η συμπεριφορά ιδιοκτητών διαμερίσματος είναι λιγότερο professional από επαγγελματίες του χώρου της φιλοξενίας. Σε ξενοδοχείο γενικά δεν θα φας από το μηδέν ακύρωση. 

Λογικο μου ακουγεται και μενα αυτο. Γιατι καποιοι το κανουν για αρπαχτή και δεν εχουν κίνητρο να κρατησουν πελατεια, ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που διαβαζω φοβαμαι να κλεισω διαμονη για Ρωμη.Βρισκω εισιτήρια για Απριλιο οικονομικα αλλα η διαμονη για 5 βραδια ειναι απο 900 ευρω σε ελαχιστα καταλύματα.Μπορει να κλεισω ενα και να μου το ακυρώσουν και να μην ξερω τι να κανω;;;;

Ευχαριστώ καθ οτι δεν εχω ταξιδεψει μονο Βερολινο παλιοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fotini1 είπε

Με αυτα που διαβαζω φοβαμαι να κλεισω διαμονη για Ρωμη.Βρισκω εισιτήρια για Απριλιο οικονομικα αλλα η διαμονη για 5 βραδια ειναι απο 900 ευρω σε ελαχιστα καταλύματα.Μπορει να κλεισω ενα και να μου το ακυρώσουν και να μην ξερω τι να κανω;;;;

Ευχαριστώ καθ οτι δεν εχω ταξιδεψει μονο Βερολινο παλιοτερα

κλείσε ξενοδοχείο και don't worry. διαμερίσματα από ιδιώτες έχουν κ unprofessional συμπεριφορά κάποιες φορές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς είχαμε πάθει και το άλλο το επικό. 

Είχαμε κλείσει δωμάτιο, όλα καλά όλα ωραία και μας ενημερώνει ο host ότι πρέπει να μας ακυρώσει επειδή δεν είναι δικό του του διαμέρισμα αλλά το νοικιάζει και ο ίδιος κάτι που προφανώς έμαθε ο ιδιοκτήτης. Ευτυχώς είχαμε καιρό να βρουμε κάτι άλλο.

Αλλά συμφωνώ, όπου είναι εφικτό ξενοδοχείο. Δίνεις κάτι παραπάνω αλλά δεν σε νοιάζει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Εμείς είχαμε πάθει και το άλλο το επικό. 

Είχαμε κλείσει δωμάτιο, όλα καλά όλα ωραία και μας ενημερώνει ο host ότι πρέπει να μας ακυρώσει επειδή δεν είναι δικό του του διαμέρισμα αλλά το νοικιάζει και ο ίδιος κάτι που προφανώς έμαθε ο ιδιοκτήτης. Ευτυχώς είχαμε καιρό να βρουμε κάτι άλλο.

Αλλά συμφωνώ, όπου είναι εφικτό ξενοδοχείο. Δίνεις κάτι παραπάνω αλλά δεν σε νοιάζει τιποτα.

Εμενα δεν υπήρξε καμία ενημερωση. Απλα το Booking εστειλε μαιλ οτι ακυρώθηκε η κρατηση απο το καταλλυμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 11:19 ΠΜ, Kid2023 είπε

Για Ισλανδία το Πάσχα έχει κάποιος κάτι να προτείνει πέραν των ήδη γνωστών spot;

Προτάσεις για διαμονή και φαγητό/ποτό επίσης αναζητούνται.

Το έχει κάνει κάποιος άραγε με caravan ή campervan;  

Το έκανα εγώ με την αδερφή μου με campervan. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Τα campervan τα έχουν οργανώσει πάρα πολύ καλά, με καλοριφέρ για το βράδυ και νεροχύτες-ντουλάπια κλπ. Αν τελικά νοικιάσετε campervan, σας συνιστώ να το "παραλάβετε" από το αεροδρόμιο, ώστε να το αφήσετε πάλι στο αεροδρόμιο φεύγοντας. Τα " " είναι γιατί σας παραλαμβάνουν δωρεάν απ'την εταιρεία ενοικίασης και σας πάνε στο χώρο τους να πάρετε το βαν και στο τέλος σας πάνε στο αεροδρόμιο πάλι.

Εμείς δεν κάναμε το γύρω όλης της Ισλανδίας αλλά φτάσαμε από Ρέκιαβικ μέσω του νότιου άξονα μέχρι το Detifoss και πίσω. Πήγαμε σε όλα τα γνωστά σημεία, προφανώς, και μας πήρε περίπου 6 μέρες. Αλλά ήμασταν συνέχεια στο δρόμο, τρώγαμε εν κινήσει κλπ. Το Ρέκιαβικ το γυρνάς σε μισή μέρα ;)

Προσοχή με την οδήγηση εκεί με τα όρια αλλά και τους αέρηδες. Εμάς ο αέρας μετακίνησε λίγο το βαν όταν κινούμασταν! Με τα χιόνια στους δρόμους δεν υπάρχει πρόβλημα, τους καθαρίζουν πολύ καλά με αλάτι.

Το φαγητό εκεί είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!! Ένα πιάτο κάνει 20€++. Για ποτό ξέχασε το, είναι ακόμα πιο ακριβό. Πάρε δικό σου απ'το σπίτι ή απ'τα duty free. Εμείς είχαμε πάρει μια βαλίτσα μεγάλη γεμάτη με φαγητά που αντέχουν και τη βγάλαμε έτσι.

Τέλος, προετοιμαστείτε καταλλήλως με τα ρούχα σας γιατί θα συναντήσετε όλες τις εποχές του χρόνου ακόμα και μέσα σε μια μέρα!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Το έκανα εγώ με την αδερφή μου με campervan. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Κάνω λίγο highjack. Μου έδωσες φανταστική ιδέα φίλε μου! Πρέπει να ειναι μοναδική εμπειρία και σίγουρα το βάζω bucket list.

Στο περίπου θυμάσαι πόσο πάει η ενοικίαση του Camervan; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Κάνω λίγο highjack. Μου έδωσες φανταστική ιδέα φίλε μου! Πρέπει να ειναι μοναδική εμπειρία και σίγουρα το βάζω bucket list.

Στο περίπου θυμάσαι πόσο πάει η ενοικίαση του Camervan; 

Πήγε 75,000 ISK για 6 μέρες. Δε θυμάμαι σε ευρώ πόσο είναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...