Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Annabelle[2014]

MV5-BOTQw-Zm-Qy-Yz-Et-ODk5-ZC00-OTY3-LWE

Η συγκεκριμενη ταινια ειναι sequel της δευτερης ταινιας Annabelle που βγηκε το 2017. Η κουκλα φευγει απο εκεινη την οικογενεια και καταληγει σε ενα ανδρογυνο που περιμενει παιδι. Η πρωτη ωρα κυλαει αρκετα αργα με απλα και φθηνα τεχνασματα φοβου προς τους πρωταγωνιστες μας οτι κατι παραφυσικο υπαρχει στο μερος που ζουνε. Κατι παει να γινει προς το τελος με πιο εντονες στιγμες αλλα παλι ηρεμα τα πραγματα. 1-2 σκηνες θα σας μεινουν με το ζορι. Την ταινια την κρατησε πανω της η Wallis η οποια παραδοξως το πραγματικο της ονομα ειναι Annabelle. Το τελος κλισεδιαρικο και φανηκε απο νωρις που παει η δουλεια. 6.4/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Amundsen

 

H ζωη ενος απο τους μεγαλυτερους εξερευνητες και πρωτοπορους παγκοσμιως ,ξεδιπλωνεται σε αυτη την ταινια με αρκετες αγνωστες πτυχες της πολυκυμαντης διαδρομης του .Εντυπωσιακα  πλανα απο αρκτικα τοπια ,πιστη αναπαρασταση της εποχης ,χαρακτηριστικα ξεσπασματα και ιδιατεροτητες που συνηθως εχουν  οι ανθρωποι που αφηνουν εντονο το αποτυπωμα τους στην ανθρωποτητα .

Παντα με συναρπαζουν τετοιες ιστοριες και  χαρακτηρες οποτε δεν θα ειμαι  αντικειμενικος στην βαθμολογια μου .Το imdb αντικατροπτιζει καλυτερα την αξια του ως  φιλμ οπως κανει ευστοχα για την συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων .

 

7,4/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Watchmen ( 2009 )

Μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια, διαβάζοντας πολύ θετικά σχόλια και με την τηλεοπτική μεταφορά, (όπου κρατώ πλέον υπερβολικά πολύ μικρό καλάθι μετα τη προβολή της ταινίας) να πλησιάζει σκέφτηκα να τη δω. Ενδιαφέρον concept, πρωτότυπη superhero-type movie για τα δικά μου δεδομένα, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο, όπου να συνδυάζει και κρυφά νοήματα σε υπόβαθρο μιας εναλλακτικής πραγματικότητας στα πρόθυρα Ψυχρού Πολέμου με υπερήρωες.

Ο χαρακτήρας που εκτίμησα ιδιαίτερα, ο Rorschach, ξεχώρισε κατά πολύ. Με εκπληκτική ερμηνεία από τον Jackie Earle Haley να δένει άψογα το τελικό αποτέλεσμα απόδοσης του χαρακτήρα. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Watchmen ( 2009 )

Μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια, διαβάζοντας πολύ θετικά σχόλια και με την τηλεοπτική μεταφορά να πλησιάζει σκέφτηκα να τη δω. Ενδιαφέρον concept, πρωτότυπη superhero-type movie για τα δικά μου δεδομένα, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο που να συνδυάζει και κρυφά νοήματα σε υπόβαθρο μιας εναλλακτικής πραγματικότητας στα πρόθυρα Ψυχρού Πολέμου με υπερήρωες.

Ο χαρακτήρας που εκτίμησα ιδιαίτερα, ο Rorschach, ξεχώρισε κατά πολύ. Με εκπληκτική ερμηνεία από τον Jackie Earle Haley να δένει άψογα το τελικό αποτέλεσμα απόδοσης του χαρακτήρα. 

θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα, εφόσον σου αρέσουν τα κόμιξ, να διαβάσεις το ομώνυμο Watchmen του Alan Moore, στο οποίο βασίστηκε η ταινία, και το οποίο δικαίως συγκαταλέγεται στα καλύτερα graphic novels. Φαν φακτ, ο Moore αποκήρυξε την ταινία που είδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Watchmen ( 2009 )

Μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια, διαβάζοντας πολύ θετικά σχόλια και με την τηλεοπτική μεταφορά, (όπου κρατώ πλέον υπερβολικά πολύ μικρό καλάθι μετα τη προβολή της ταινίας) να πλησιάζει σκέφτηκα να τη δω. Ενδιαφέρον concept, πρωτότυπη superhero-type movie για τα δικά μου δεδομένα, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο, όπου να συνδυάζει και κρυφά νοήματα σε υπόβαθρο μιας εναλλακτικής πραγματικότητας στα πρόθυρα Ψυχρού Πολέμου με υπερήρωες.

Ο χαρακτήρας που εκτίμησα ιδιαίτερα, ο Rorschach, ξεχώρισε κατά πολύ. Με εκπληκτική ερμηνεία από τον Jackie Earle Haley να δένει άψογα το τελικό αποτέλεσμα απόδοσης του χαρακτήρα. 

Για μενα (το ξαναλεω,,για μενα) η καλυτερη ταινια με σουπερ ηρωες που εχω δει ποτε!!!!!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να διαβασει -να διαβασει, οχι να ξεπεταξει- κανεις το graphic novel των Watchmen και μετα θα καταλαβει τι σκουπιδι ειναι η κινηματογραφικη μεταφορα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δίκη της Νυρεμβέργης (1961)

Ένας Αμερικανός δικαστής αναλαμβάνει να δικάσει στη Νυρεμβέργη του 1948 τέσσερις Γερμανούς δικαστικούς, οι οποίοι κατηγορούνται για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. 😉

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, μαστερ είπε

Για μενα (το ξαναλεω,,για μενα) η καλυτερη ταινια με σουπερ ηρωες που εχω δει ποτε!!!!!!!

και για μενα, πραγματικα ταινιαρα και το graphic novel αποτελει σημειο αναφορας, ισως οτι καλυτερο εχω διαβασει μαζι με το Killing Joke

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, neo80 είπε

η δίκη της Νυρεμβέργης (1961)

Ένας Αμερικανός δικαστής αναλαμβάνει να δικάσει στη Νυρεμβέργη του 1948 τέσσερις Γερμανούς δικαστικούς, οι οποίοι κατηγορούνται για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. 😉

Aυτη ειναι η περιληψη της ταινιας που δεν ειναι το θεμα του τοπικ αυτο .Εσενα πως σου φανηκε   πες μας ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Meyerowitz Stories (New and Selected) (2017)  Ιστορίες των Μέιροβιτς (νέες και επιλεγμένες)

Πολυ καλη ταινια με εξαιρετικους διαλογους αλλα λιγο μπερδεμενη δομη. Η ταινια μιλαει για μια οικογενεια ψιλοαποξενωμενη, που ο μονος λογος που θα αποφασισουν να μαζευτουν ολα τα μελη της ειναι ο πατερας, ο οποιος ειναι ενας ιδιορρυθμος καλλιτεχνης στο "ηλιοβασιλεμα" της καριερας του και υποδυομενος απο τον εξαιρετικο Νταστιν Χοφμαν, ειναι ενας πολυ ενδιαφερων χαρακτηρας. Γενικα, οι εξαιρετικα γραμμενοι χαρακτηρες και οι πολυπλοκοι διαλογοι ειναι ο κυριος λογος να δειτε τη ταινια αυτη.

8,5/10

Gangs of New York (2002)Οι συμμορίες της Νέας Υόρκης

Σιγουρα μια απο τις χειροτερες ταινιες του Σκορσεζε που εχω δει αν και αυτο δε σημαινει οτι πλησιαζει καν στο να ειναι κακη ταινια. Οι ερμηνειες (ειδικα του Daniel Day Lewis) ειναι ικανοποιητικοτατες και το τελος ειναι πολυ βαθυστοχαστο αλλα καταντι βαρετο και απογοητευτικο.. Ο Ντικαπριο παιζει τον ιδιο χαρακτηρα που παιζει σχεδον σε καθε ταινια του τιποτα το ιδιαιτερο. Τη χρονια εκεινη θα εδινε μια απειρως καλυτερη ερμηνεια στου Σπιλμπεργκ το εξαιρετικο Catch Me if You Can.

7/10

Nights of Cabiria (1957)Νύχτες της Καμπίρια

Πολυ καλη ταινια, μια απο τις καλυτερες του Φελινι αν και εχω δει μονο τις πολυ γνωστες του. Η πρωταγωνιστρια υποδυεται μια εκδιδομενη και την ακολουθουμε στις διαφορες περιπετειες της στους δρομους της Ρωμης του '50. Οι διαλογοι, οι ερμηνειες, σκηνοθεσια, μουσικη ολα τελεια και το τελος πολυ συγκινητικο, αλλα δε καταλαβα ποιο ηταν το συνολικο, ηθικο μηνυμα που ηθελε να μας μεταδωσει ο σκηνοθετης. 

8/10

Επεξ/σία από armin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Aυτη ειναι η περιληψη της ταινιας που δεν ειναι το θεμα του τοπικ αυτο .Εσενα πως σου φανηκε   πες μας ...

Εξαιρετικό σενάριο σκηνοθεσία αλλά και ερμηνείες απο τους ηθοποιούς πιστεύω ότι είναι μια ταινία αρκετά καλή που θα έπρεπε να δουν όλοι. Δεν περίμενα από αμερικανική ταινία να παραδεχτεί την ενοχή της Αμερικής και να κάνει και αναφορά σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι. Ο Lancaster στην καλύτερη ίσως ερμηνεία του, ο Κλιφτ απλά υπέροχος στο ρόλο του. Όλοι οι ηθοποιοί κάνουν υπέροχες ερμηνείες.😉 θα έπρεπε να προβάλετε σε όλα τα γυμνάσια και Λύκεια του πλανήτη αυτήν είναι η άποψη μου για την ταινία.

όσοι αγαπούν το καλό αμερικάνικο σινεμά σίγουρα θα τη λατρέψουν για μένα αξίζει 10΄ με τόνο.

Επεξ/σία από neo80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, neo80 είπε

Εξαιρετικό σενάριο σκηνοθεσία αλλά και ερμηνείες απο τους ηθοποιούς πιστεύω ότι είναι μια ταινία αρκετά καλή που θα έπρεπε να δουν όλοι. Δεν περίμενα από αμερικανική ταινία να παραδεχτεί την ενοχή της Αμερικής και να κάνει και αναφορά σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι.

Στις ταινιες μπορεις να δεις τα παντα, δε κανουν πολιτικη, εισιτηρια θελουν. Μπορεις να δεις αμερικανικη ταινια να κατηγορει την Αμερικη για οτιδήποτε.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Στις ταινιες μπορεις να δεις τα παντα, δε κανουν πολιτικη, εισιτηρια θελουν. Μπορεις να δεις αμερικανικη ταινια να κατηγορει την Αμερικη για οτιδήποτε.

Κάποιοι όμως κάναν και πολιτική παλιότερα με την προπαγάνδα των καουμπόικων ταινιών όπου οι ινδιάνοι ήταν οι κακοί και οι καουμπόιδες οι καλοί, ενώ ίσχυε το αντίστροφο. Οι ταινίες του john wayne διαφέρανε σε αυτό και δεν ασχολούνταν με τέτοια θέματα. Ασχέτως με την επιτυχία ή την αποτυχία της ταινίας.

Ένα είναι σίγουρο οι πραγματικές ιστορίες πουλάνε τρελά. Βλέπε snowden,saving private Ryan κτλ. 😀

 

Σε ένα πράγμα τους βγάζω το καπέλο ξέρουν να προωθούν σωστά μια ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Στις ταινιες μπορεις να δεις τα παντα, δε κανουν πολιτικη, εισιτηρια θελουν. Μπορεις να δεις αμερικανικη ταινια να κατηγορει την Αμερικη για οτιδήποτε.

Δεν θέλουν όλοι εισιτήρια. Ναι, οι περισσότεροι έχουν ανάγκη ΚΑΠΟΙΑ εισιτήρια, επειδή η μόνη ελευθερία του λόγου που υπάρχει είναι η εμπορική επιτυχία. Αλλά κάποιοι κάνουν ταινίες και στοχεύουν να κάνουν αρχικά πολιτική. Κάποιοι χρηματοδοτούνται και από πολιτικές. Αλλιώς θα γύριζαν όλοι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Manuel είπε

Δεν θέλουν όλοι εισιτήρια. Ναι, οι περισσότεροι έχουν ανάγκη ΚΑΠΟΙΑ εισιτήρια, επειδή η μόνη ελευθερία του λόγου που υπάρχει είναι η εμπορική επιτυχία. Αλλά κάποιοι κάνουν ταινίες και στοχεύουν να κάνουν αρχικά πολιτική. Κάποιοι χρηματοδοτούνται και από πολιτικές. Αλλιώς θα γύριζαν όλοι τα ίδια.

Ναι υπαρχουν και ταινιες που κανουν πολιτικη, πολύ λιγες. Δεν ειναι αυτος ο σκοπος του κινηματογραφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...