Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ad astra

θα περίμενε κανείς το επόμενο pop corn action blockbuster , αλλά είναι το ακριβώς αντίθετο. Είναι μία αργή ταινία , φιλοσοφική, ξεκάθαρα δραματική με εσωτερικές αναζητήσεις, που προσπαθεί να τυλιχθεί με το μανδύα του blockbuster επιστημονικής φαντασίας. Εξαιρετική φωτογραφία, ακόμη καλλίτερα ηχητικά εφέ, αν και η πλοκή δεν είναι κάτι το πρωτότυπο ή η εξαιρετική ιδέα. Ένας αειθαλής  μπραντ πιτ , που δείχνει πιο ώριμος από ποτέ πλαισιώνεται από ένα καταξιωμένο καστ ηθοποιών που δίνουν το κάτι τις παραπάνω στην ταινία. Δε βαρέθηκα σε πολλά σημεία , και γενικώς το διωράκι πέρασε νερό. Σίγουρα αξίζει και δεύτερη θέαση όταν αυτή διατεθεί. Μην επιχειρήσετε σε camrip , είναι κρίμα τέτοιες ταινίες με διάστημα, πλοία, σελήνη να θεάζονται χωρίς τουλάχιστον fhd.

Όσοι περιμένουν δράση, διαστημική περιπέτεια με μπαμ μπουμ και τέτοια ας κοιτάξουν αλλού , δεν προσφέρεται αυτή η ταινία.

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The invisible guest (2016) [υπάρχει και στο Netflix] 
Ισπανική ταινία μυστηρίου.  Ένας τύπος ξυπνά τραυματισμένος σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου και η ερωμένη του είναι δίπλα του δολοφονημένη. Κατηγορείται για το φόνο ενώ ο ίδιος δηλώνει αθώος και η ιστορία μέχρι το φόνο ξετιλύγεται καθώς τη διηγείται στον δικηγόρο του. Αρκετά συμπαθητική, ενδιαφέρον σενάριο με ανατροπές. 7/10 από εμένα.
https://m.imdb.com/title/tt4857264/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Cabin in the Woods (2011)

Δεν είχα δει ποτέ την ταινία και δεν είχα φάει και κανένα spoiler, οπότε το σίγουρο είναι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό από αυτό που είδα. Η ταινία καταφέρνει να μαζέψει, αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα κλισέ του horror genre, αλλά το κάνει επιτηδευμένα και με έναν έξυπνο τρόπο προσπαθώντας να τα διακωμωδήσει. Το σενάριο, από τα χέρια του Joss Whedon, δεν με ενθουσίασε να πω την αλήθεια, αλλά είχε κάποιες ενδιαφέρουσες ανατροπές.

Από εκεί και πέρα οι ερμηνείες των ηθοποιών ήταν κάτω του μετρίου. Ίσως βέβαια και αυτό να έγινε επίτηδες. Γενικά η ταινία ήταν ενδιαφέρουσα αλλά δεν με ξετρέλανε κι όλας.

6.3/10

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα απ'το Ad Astra και ομολογω οτι μου αρεσε αυτο το ταξιδι.

Η ταινια αυτη δεν ειναι για τηλεοραση, είναι για σινεμα (οπως το Interstellar και το 2001). Και οσο περνουσε η ωρα αντιλαμβανομουν οτι κατι μου θυμιζε παρα πολυ εντονα...το βιβλίο Heart of Darkness και ολες τις αναφορες του Conrad. Ειμαι σιγουρη οτι βασιστηκαν σ'αυτο το βιβλίο, φαινεται απ'τα themes που χρησιμοποίησαν. 

Ενα ταξιδι στα αστρα λοιπον, αργη περιπλανηση στο σκοταδι του διαστηματος που σχετιζεται με το σκοταδι της ψυχης, μια αναζητηση προσωπική, μια σταση ζωης, ενα ταξιδι για να βρεθούν απαντησεις και να ερθει σε γαληνη ο πρωταγωνιστής μας. 

Ομως επειδη δεν μιλαμε για ταινια 100% αφιερωμενη στον ρεαλισμο, εχουμε μερικες στιγμες που θα σας φανουν τραβηγμενες απ'τα μαλλια, καπως ακραιες και θα πείτε wtf?! Δεν γινεται να γλιτωσε απο κατι τετοιο ο πστης! 

Τελος, το soundtrack δεν με τρελανε, μου φανηκε οτι την αδικησε την ταινια, μαλλον ειχα προσδοκίες κοντα σε Interstellar soundtrack.

Overall, 7,5/10 και θα'θελα να την ξαναδω.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ARQ (2016), ταινία του Netflix
Επιστημονικής φαντασίας. Δεν αξίζει τον κόπο ούτε να γράψω την υπόθεση. Καλή σαν ιδέα αλλά... γνώμη μου είναι μην μπείτε στον κόπο να τη δείτε.
https://m.imdb.com/title/tt5640450/

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν το Ad Astra είναι από αυτό το είδος των ταινιών που οι περισσότεροι θα πάνε περιμένοντας περιπέτεια επιστημονικής και θα φύγουν συχτιρίζοντας ότι τους πήρε ο ύπνος. Είναι οι ίδιοι που έφυγαν από το Tree of Life όταν στη μέση της ταινίας περίπου ξεκίνησε η σιωπηλή σεκάνς της κοσμικής δημιουργίας. Αυτά για προειδοποίηση.

Οπτικά η ταινιά είναι απίστευτη, θα είναι κρίμα να μη τη δει κάποιος στο κινηματογράφο και μάλιστα σε αίθουσα άνω του μετρίου. Αργή ταινία, αυτό που μερικοί αποκαλούν slow burn, που όσο προχωράει σε τραβάει στα απύθμενα βάθη της και του ταξιδιου τόσο του πρωταγωνιστή όσο και τη ψυχής του.

Όσο απομακρυνόμαστε από το κέντρο μας, τόσο πιο βαθιά πηγαίνουμε μέσα μας. Αυτό που θα βρούμε είναι αυτό που υπάρχει, ένας ωκεανός δεν είναι μόνο η επιφάνεια αλλά και ο βυθός του. Κάποιοι επιλέγουν να πλατσουρίζουν στην επιφάνεια όλη τους τη ζωή (γνωστό), κάποιοι άλλοι επιλέγουν να βουτήξουν (στο άγνωστο). Και να ανακαλύψουν.

Εξαιρετικό soundtrack επίσης, δεν ήταν επικό όπως μπορεί να περίμενε κανείς αλλά η minimal αισθητική του βοηθούσε ώστε μια πραγματικά γνήσια απλότητα να ανθίσει.

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2019 στις 9:32 ΜΜ, *nenya* είπε

Μολις γυρισα απ'το Ad Astra και ομολογω οτι μου αρεσε αυτο το ταξιδι.

Η ταινια αυτη δεν ειναι για τηλεοραση, είναι για σινεμα (οπως το Interstellar και το 2001). Και οσο περνουσε η ωρα αντιλαμβανομουν οτι κατι μου θυμιζε παρα πολυ εντονα...το βιβλίο Heart of Darkness και ολες τις αναφορες του Conrad. Ειμαι σιγουρη οτι βασιστηκαν σ'αυτο το βιβλίο, φαινεται απ'τα themes που χρησιμοποίησαν. 

Ενα ταξιδι στα αστρα λοιπον, αργη περιπλανηση στο σκοταδι του διαστηματος που σχετιζεται με το σκοταδι της ψυχης, μια αναζητηση προσωπική, μια σταση ζωης, ενα ταξιδι για να βρεθούν απαντησεις και να ερθει σε γαληνη ο πρωταγωνιστής μας. 

Ομως επειδη δεν μιλαμε για ταινια 100% αφιερωμενη στον ρεαλισμο, εχουμε μερικες στιγμες που θα σας φανουν τραβηγμενες απ'τα μαλλια, καπως ακραιες και θα πείτε wtf?! Δεν γινεται να γλιτωσε απο κατι τετοιο ο πστης! 

Τελος, το soundtrack δεν με τρελανε, μου φανηκε οτι την αδικησε την ταινια, μαλλον ειχα προσδοκίες κοντα σε Interstellar soundtrack.

Overall, 7,5/10 και θα'θελα να την ξαναδω.

Heart of Darkness ναι είχε κάποια στοιχεία 

Spoiler

όσον αφορά στο χαρακτήρα και πράξεις του Jones

Καλά πέρασα και εγώ, οπτικά θαυμάσιο με κάποιες σκηνές που μου θύμισαν λίγο Kubrick, αλλά τα φιλοσοφικά του ζητήματα και αναζητήσεις μου φάνηκαν χιλιοειπωμένα.

 

Καλός ο Pitt και η εξέλιξη του χαρακτήρα του

 

αν και μου φάνηκε λίγο απότομη η αλλαγή στο τέλος

, η μουσική Richter οπότε σίγουρα είχε κάποιο επίπεδο αλλά έχει κάνει και καλύτερες δουλειές.

Επίσης με ενόχλησαν οι

 

οι αναφορές στη θρησκεία με τον τρόπο που έγιναν, και προφανώς επί τουτω αλλά δεν είμαι σίγουρος για το σκοπό τους… αναφορά στο που στρέφονται ξανά κάποιες κοινωνίες ή έγινε δηκτικά  

 

Γενικά άνω του μετρίου για εμένα αλλά οριακά.

Επεξ/σία από Wayward
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ad astra. Απαράδεκτη ταινία. Ήταν τόσο ψεύτικη σε ολα της σε ενοχλητικό βαθμό.

Τα μηνύματα που ήθελε να περάσει πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Πολύ κακογραμμενο.

Μόνο η φωτογραφία άξιζε, αλλά και εκεί τίποτα καινούριο ή ιδιαίτερο.

4/10

Update: Καμιά σχέση με το Interstellar που μου είχε αρέσει πάρα πολύ.

Επεξ/σία από MakeGreeceSexyAgain
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AD ASTRA

Το ειδα τις προαλλες, ακουσα και το 'Says' live εχθες απο τον Nils Frahm στο μεγαρο μουσικης που ηρθε για μια συναυλια. 

Και απο τα δυο δακρυσμενος εφυγα οποτε ολα καλα. 

 

Επεξ/σία από gavros10
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Princess Bride (1987)Τρελές ιστορίες έρωτα και φαντασίας Poster

Προσφατα διαβασα καπου οτι σκοπευουν να κανουν remake της συγκεκριμενης ταινιας και το Twitter πηρε φωτια.. Ετσι ειπα να την τσεκαρω και ηταν μια πολυ ευχαριστη εμπειρια. 90 λεπτα ειναι ιδανικο μηκος για τετοιου ειδους ιστορια και ο χρονος κυλαει πολυ ευκολα. Αν εχετε δει το Monty Python με τους ιπποτες, ε στην ουσια εδω θα δειτε μια λιγο πιο σοβαρη και καταντι ρομαντικη εκδοχη αυτου.

Να πω την αληθεια θα ηθελα να δω μια καινουργια μεγαλη παραγωγη με θεμα το μεσαιωνα, η οποια διακωμωδει τις παραξενες δεισιδαιμονιες και θρυλους της εποχης. Η τελευταια φορα που το ειδα αυτο ηταν στη μικρη ιντι παραγωγη The Little Hours,η οποια ηταν μια απο τις καλυτερες κωμωδιες που εχω δει προσωπικα.

7/10

Hunger (2008)Hunger Poster

Ταινιες με θεμα τις επι δεκαετιες αναταραχες στην Ιρλανδια σχετικα με την ανεξαρτησια τους απο τους Αγγλους παντα μου αρεσαν. Η συγκεκριμενη δεν επικεντρωνεται σχεδον καθολου σε ιστορικα γεγονοτα και λεπτομερειες, αλλα δινει μεγαλη εμφαση στην επιπτωση που ειχε αυτος ο εμφυλιος στη ψυχικη υγεια και συνειδηση των μελων της καθε πλευρας. Οι ερμηνειες ειναι εξαιρετικες, με επικεντρο την 30λεπτη τελειως αμονταριστη συζητηση μεταξυ ενος φυλακιζομενου και ενος ιερεα. Ο Fassbender οταν συνεργαζεται με τον σκηνοθετη αυτον, δινει διαμαντακια. (Shame 2011)

8/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2019 στις 11:28 ΜΜ, MakeGreeceSexyAgain είπε

Ad astra. Απαράδεκτη ταινία. Ήταν τόσο ψεύτικη σε ολα της σε ενοχλητικό βαθμό.

Τα μηνύματα που ήθελε να περάσει πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Πολύ κακογραμμενο.

Μόνο η φωτογραφία άξιζε, αλλά και εκεί τίποτα καινούριο ή ιδιαίτερο.

4/10

Update: Καμιά σχέση με το Interstellar που μου είχε αρέσει πάρα πολύ.

Σε αντίθεση με το interstellar που παραμένει αγαπημένη ταινία και την έχω δει 5-6 φορές, θεωρώ ότι το ad Astra με το πιο βαρύ αργό σενάριο και τα πιο σοβαρά μηνύματα και το τέλος που θα έπρεπε να έχει το interstellar αντί για τα μηνύματα περί αγάπης και την μαγική βιβλιοθήκη, απευθύνεται πιο πολύ σε ένα ενήλικο κοινό.

Επίσης σε πολλά σημεία είναι σκληρό sci fi ίσως αξίζει και μόνο γι'αυτό αν όχι και για όλα τα άλλα.

Δεν λέω ότι είναι τέλεια ταινία απλά δεν είδα κάτι ψεύτικο και δε νομίζω ότι με άφησε αδιάφορο. Ίσως πάλι επειδή είμαι άντρας κι έχω παράξενη σχέση με τον πατέρα μου να το είδα αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fylatos είπε

Σε αντίθεση με το interstellar που παραμένει αγαπημένη ταινία και την έχω δει 5-6 φορές, θεωρώ ότι το ad Astra με το πιο βαρύ αργό σενάριο και τα πιο σοβαρά μηνύματα και το τέλος που θα έπρεπε να έχει το interstellar αντί για τα μηνύματα περί αγάπης και την μαγική βιβλιοθήκη, απευθύνεται πιο πολύ σε ένα ενήλικο κοινό.

Επίσης σε πολλά σημεία είναι σκληρό sci fi ίσως αξίζει και μόνο γι'αυτό αν όχι και για όλα τα άλλα.

Δεν λέω ότι είναι τέλεια ταινία απλά δεν είδα κάτι ψεύτικο και δε νομίζω ότι με άφησε αδιάφορο. Ίσως πάλι επειδή είμαι άντρας κι έχω παράξενη σχέση με τον πατέρα μου να το είδα αλλιώς.

Ελα, πες την αλήθεια τώρα, την είδες 5-6 φορές μήπως και καταλάβεις τι γίνεται στην ταινία, χαχα 😋😉😀😀

Πέρα από την πλάκα εγώ τη βρήκα τελείως mind f@ck την ταινία. Ούτε ο ίδιος ο σεναριογράφος δεν πρέπει να έχει καταλάβει από ένα σημείο και μετά τι γίνεται στην ταινία, χαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, zananiro είπε

Ελα, πες την αλήθεια τώρα, την είδες 5-6 φορές μήπως και καταλάβεις τι γίνεται στην ταινία, χαχα 😋😉😀😀

Πέρα από την πλάκα εγώ τη βρήκα τελείως mind f@ck την ταινία. Ούτε ο ίδιος ο σεναριογράφος δεν πρέπει να έχει καταλάβει από ένα σημείο και μετά τι γίνεται στην ταινία, χαχα. 

Για το interstellar μιλάς; Δε νομίζω ότι χρειάζεται repeat views. Δεν είναι Memento

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...