Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

I'll Take Your Dead[2018]

Dol9-0-CUUAAn-DTM.jpg

Ενα οκ horror ταινιακι με ενα πολυ τυπικο για το ειδος σεναριο. Ενας πατερας ζει με την κορη του σε μια φαρμα και η δουλεια του ειναι να του φερνουν τους νεκρους οι εγκληματιες και να τους εξαφανιζει εναντι χρηματων. Τι θα γινει ομως οταν ενας νεκρος αποδειχθει οτι ζει? Εχει τις στιγμες του το κοριτσακι εχει λαμπρη καριερα μπροστα του αλλα μετα τη μεση καταλαβαινεις πως θα καταληξει νομιζω αρκετα κλισεδιαρικα. Το τελος αρκετα συγκινητικο και εκλεισε χωρις να νιωθεις οτι εχασες το χρονο σου. 6.3/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ Παναγία μου…

Τι ήταν αυτό που μου επιφύλαξε η μοίρα…;;;;;;;

Μετά το 7,8 που είδα στο imdb, είδα και εγώ το Spider man far from home (2019)…

Βρε τι ήταν τούτο εδώ;;;;;

Ούτε για 12χρονα δεν κάνει….!!!!!!!!

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scott Pilgrim vs. the World (2010)Ο Σκοτ Πίλγκριμ εναντίον των 7 πρώην Poster

Μια μικρη σειρα βιβλιων κομικ που ελαχιστοι σοβαροι σκηνοθετες θα τολμουσαν να μεταφερουν στη μεγαλη οθονη. Σαν σεναριο ειναι τρελο, σαν ειδικα εφε ακομα πιο ιδιορρυθμο και μοναδικο, αλλα ο ευφυεστατος Edgar Wright το τολμησε και πετυχε. Σιγουρα η καλυτερη του ταινια κατ'εμε.

Ολοι διαλογοι οπως και οι χαρακτηρες ειναι εξισου εκκεντρικοι και αστειοι. Η ρομαντικη χημεια μεταξυ των δυο πρωταγωνιστων ειναι αδιαμφησβητητη, μεγαλο πλας που λιγες ρομαντικες κομεντι (ο θεος να την κανει τη συγκεκριμενη...) καταφερνουν. Η ταινια θα μπορουσε να ηταν κατα ενα 20λεπτο συντομοτερη πιστευω αλλα τι να κανεις 7 μαχες με 7 πρωην επρεπε να μας δειξει ο αμοιρος ο σκηνοθετης...δε με ενοχλησε και πολυ η διαρκεια της ταινιας επειδη ειχε καποια απο τα διασκεδαστικοτερα soundtracks της δεκαετιας.

9,5/10 (δεν ξερω αν αξιζει τοσο, αλλα ξεπερασε ολες μου τις προσδοκιες)

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Witch[2015]

The-Witch-Poster-movie-trailers-40045585

https://www.imdb.com/title/tt4263482/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Μια απο τις πιο περιεργες ταινιες που εχω δει. Η ταινια περνει αρκετες απο τις δεισιδαιμονίες του 16ου αιωνα περι μαγειας και μας τις παρουσιαζει με αρκετα ωμο τροπο χανοντας την μπαλα στο τι πραγματικα συμβαινει. Δυσκολη η θεαση της εχει μια τρομερη ατμοσφαιρα χτιζει αργα και σταθερα το τι θα ακολουθησει αλλα για μενα θα επρεπε να ειναι πιο ξεκαθαρη προς τον θεατη. Καποιες σκηνες ειναι πολυ δυνατες οι ηθοποιοι εξαιρετικοι και δεν καταφευγει σε χαζα jump scares για να τρομαξει. Overall μια πολυ μαυρη ταινια στα επιπεδα του hereditary το οποιο σαφως ηταν καλυτερο βαζοντας την σφραγιδα της στο horror κομματι του cinema αλλα που λιγοι θα εκτιμησουν. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tyrannosaur (2011)

'Ενας άνδρας ο οποίος έχει βίαια ξεσπάσματα και γενικά δεν τα πάει καλά με κανέναν, γνωρίζει μία γυναίκα και σιγά σιγά φαίνεται να αλλάζει η ζωή του.

Τίποτα το ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου αν και έχει αρκετά υψηλή βαθμολογία στο IMDB (7.6). Ίσως εμένα δεν με άγγιζε τόσο. Στα θετικά η ερμηνεία του πρωταγωνιστή.

5.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spider-Man: Far from Home. Αχρείαστη ταινία. Ίσως η χειρότερη της σειράς. Κλασική Αμερικανιά για teenagers. Αν την προσεγγίσει κάποιος έτσι, βλέπετε ευχάριστα με κάποια παράλληλη εργασία.

https://www.imdb.com/title/tt6320628/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 1:56 ΜΜ, firewalker είπε

Spider-Man: Far from Home. Αχρείαστη ταινία. Ίσως η χειρότερη της σειράς. Κλασική Αμερικανιά για teenagers. Αν την προσεγγίσει κάποιος έτσι, βλέπετε ευχάριστα με κάποια παράλληλη εργασία.

https://www.imdb.com/title/tt6320628/

Και εμένα δε με ενθουσίασε τόσο πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alita Battle Angel

 

O Cameron στην παραγωγη και στην διασκευη του σεναριου  υπογραφει την κινηματογραφικη εκδοχη της Alita .

Mε εντυπωσιακα εφε και σκηνικα και ενα setting ιδανικο για την μεταφορα  στο πανι ,βλεπουμε την εξελιξη μιας πρωτοτυπης ιστοριας  και ενος χαρακτηρα και με ιδιαιτερες δυναμεις και δυνατοτητες .Ελπιζω να δουμε καποια στιγμη την συνεχεια αυτης της πολυς καλης προσπαθειας .

 

7,3/10

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Alita Battle Angel

O Cameron στην παραγωγη και στην διασκευη του σεναριου  υπογραφει την κινηματογραφικη εκδοχη της Alita .

Mε εντυπωσιακα εφε και σκηνικα και ενα setting ιδανικο για την μεταφορα  στο πανι ,βλεπουμε την εξελιξη μιας πρωτοτυπης ιστοριας  και ενος χαρακτηρα και με ιδιαιτερες δυναμεις και δυνατοτητες .Ελπιζω να δουμε καποια στιγμη την συνεχεια αυτης της πολυς καλης προσπαθειας .

7,3/10

όντως πολύ αξιόλογη προσπάθεια.

Ε, όσο αφορά σε sequel... Άφηνε ξεκάθαρα να εννοηθεί στο τέλος ότι θα έχει συνέχεια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Exorcist[1973][40th Anniversary Edition Extended Directors Cut]

Screen-Shot-2014-10-06-at-22-10-05.png

Πρωτη προβολη της συγκεκριμενης ταινιας και χαιρομαι που δεν την ειδα ως παιδι γιατι σιγουρα θα με στοιχειωνε για αρκετα βραδια. Αν αναλογιστουμε το ποτε βγηκε καταλαβαινουμε αμεσα την αξια της στο horror genre και πως πατησαν πανω της πολλες ταινιες που ακολουθησαν. Πολλες στιγμες σε πιανει ανατριχιλα το soundtrack εξαιρετικο αντιστοιχο του Rosemary's Baby. Γινεται αρκετα disturbing και creepy σε πολλα σημεια. Νιωθεις την απελπισια της μανας και το κακο που κυριαρχει σε ολη την ταινια. Τα εφε για τοτε που βγηκε κατι παραπανω απο αξιοπρεπη και ο εξορκισμος στο τελος οτι καλυτερο εχω δει. Αψογη η εικονα της Anniversary εκδοσης. 8.7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Arkin είπε

The Exorcist[1973][40th Anniversary Edition Extended Directors Cut]

Screen-Shot-2014-10-06-at-22-10-05.png

Πρωτη προβολη της συγκεκριμενης ταινιας και χαιρομαι που δεν την ειδα ως παιδι γιατι σιγουρα θα με στοιχειωνε για αρκετα βραδια. Αν αναλογιστουμε το ποτε βγηκε καταλαβαινουμε αμεσα την αξια της στο horror genre και πως πατησαν πανω της πολλες ταινιες που ακολουθησαν. Πολλες στιγμες σε πιανει ανατριχιλα το soundtrack εξαιρετικο αντιστοιχο του Rosemary's Baby. Γινεται αρκετα disturbing και creepy σε πολλα σημεια. Νιωθεις την απελπισια της μανας και το κακο που κυριαρχει σε ολη την ταινια. Τα εφε για τοτε που βγηκε κατι παραπανω απο αξιοπρεπη και ο εξορκισμος στο τελος οτι καλυτερο εχω δει. Αψογη η εικονα της Anniversary εκδοσης. 8.7/10

Εγώ πάντως ακόμα και τώρα που είδα το εξώφυλλο και επανήλθε στην μνήμη μου η ταινία μία ανατριχίλα την ένοιωσα.

Αν και έβλεπα κρυφά σε συγγενικό σπίτι ταινίες τρόμου από 12 ετών η συγκεκριμένη μου προκαλεί ακόμα μία ανατριχίλα στον σβέρκο.

Ιδιαίτερα στο πρώτο της κομμάτι και εξαιτίας της creepy ατμόσφαιρας που πλανάται.Το κομμάτι του εξορκισμού το θεωρώ αρκετά υποδεέστερο σε σχέση πάντα με το όλο κλίμα της ταινίας.Για την εποχή της ήταν αριστούργημα σε αυτό το είδος ταινιών.

Επεξ/σία από xstreamgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...