Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/7/2020 στις 4:02 ΠΜ, udroxoos είπε

The Wolf's Call (2019)

https://www.imdb.com/title/tt7458762/

Πολύ καλό για λάτρεις ταινιών με υποβρύχια!

Ξεκινάει γκαζωμένο... χαλαρώνει, όχι επειδή βαριέται αλλά επειδή απαιτείται... και μετά πάει μέχρι τέλους με τα φρένα σπασμένα!

Ώπα τα Γαλακια πολεμική με υποβρύχια ;;;;;; Κ με καλές κριτικές βλεπω . Μπηκε κατευθείαν watchlist 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2020 στις 8:58 ΜΜ, MadPax είπε

Να δεις και το εξαιρετικό The Enemy Below που έχει περίπου την ίδια προσέγγιση,

Το ειδα μιας και το επισημανες. Στο... YouTube. Καλουτσικο θα ελεγα, οπωσδηπoτε καλυτερο απ το Greyhound. Προκειται για τη μαχη ενος αμερικανικου A/T με ενα U-boat, καπου στον Ατλαντικο. Σε αντιθεση με το Greyhound που κατεστρεψε για πλακα 3 υποβρυχια, εδω το σκορ διαμορφωθηκε 1-1 με τη βυθιση και των δυο σκαφων στο τελος.

v0Tej0a.jpg

Γερμανοι που μιλανε αγγλικα, καπελοφοροι μεσα στα σκαφη. Αστειο μεν, συνηθισμενη κινηματογραφικη πρακτικη δε.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Archive. Ακόμη μία πολύ αργή ταινία με A.I. και λίγους χαρακτήρες που είναι προβλέψιμη μέχρι αηδίας. Έχει το ποιο κλισέ plot twist. Αν έχετε δει Ex Machina, I am mother κτλ, δεν χρειάζεται να την δείτε.

https://www.imdb.com/title/tt6882604/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 5:39 ΜΜ, rus είπε

Ουτε απο εδω απουσιαζει η κλασικη προπαγανδιστικη νοοτροπια σε τετοιου ειδους ταινιες: oι ηρωικοι αμερικανοι και οι κακοι γερμανοι, τους οποιους φυσικα τελικα κατανικουν. Χαρακτηριστικα αναφερω πως οταν δειχνουν τα υποβρυχια ακουγεται ενας ανατριχιαστικος evil ηχος. Το πατριωτακι μας εγραψε και το σεναριο, ετσι προκυπτει οτι δεν ειναι πολυ σχετικος με τον αληθινο πολεμο. Βλεπεται φυσικα σαν ταινια, αλλα προκαλει ερωτηματικα ισως και εκπληξη σε καποια σημεια σχετικα με τη πλοκη της.

jQ3USoM.jpg

Tο εργο δεν βασιστηκε τοσο στα αληθινα γεγονοτα. Ο Tom Hanks πηρε το βιβλιο  good sheperd και εγραψε το σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, harisv είπε

Tο εργο δεν βασιστηκε τοσο στα αληθινα γεγονοτα. Ο Tom Hanks πηρε το βιβλιο  good sheperd και εγραψε το σεναριο.

Αληθινο γεγονος ηταν η λεγομενη μαχη του Ατλαντικου. Η συγκεκριμενη ιστορια απλα ενα σεναριο. Ο Χανκς εκανε διασκευη.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ταινίες 

Eighth grade - https://www.imdb.com/title/tt7014006/?ref_=nv_sr_srsg_0

Μια ιστορία από ένα 15χρονο κορίτσι το οποίο ετοιμάζεται να μπει στο λύκειο. Πολύ ρεαλιστική αλλά αισθάνθηκα ότι δεν πήγε κάπου η ιστορία, είναι απλά μια εξιστόρηση κάποιων ημερών από την ζωή της και την προσπάθεια της να αποκτήσει περισσότερη αυτοπεποίθηση. Η μικρή περνάει άνετα για το ότι είναι η ίδια αρκετά εσωστρεφής και όχι ότι το παίζει μιας και φαίνεται στον τρόπο που κοιτάει, που στέκεται, που μιλάει. Αρκετά κλισέ ως ταινία όμως ωραία εκτελεσμένη. Μου άρεσαν ορισμένες μουσικές επιλογές. 

Θα της βάλω 7/10 γιατί ναι μεν δεν πάει κάπου με την ιστορία αλλά δεν κάνει και κάποιο λάθος, θα ήθελα να δω περισσότερα. Προφανώς μπορείτε να την δείτε όλοι μαζί ή μόνοι σας. 

The platform - https://www.imdb.com/title/tt8228288/?ref_=fn_al_tt_1

Χμμμ, ας πάρουμε για αρχή ότι μου άρεσε. Παρά αυτά όμως θεωρώ ότι η ταινία είναι υπερβολικά ισχνή στο μήνυμα που θέλει να περάσει. Τα καλά της ταινίας είναι η ηθοποιία, η φωτογραφία και η σκηνοθεσία όπως επίσης και το σενάριο που είναι πρωτότυπο. Αν το the cube και το snowpiercer διακορεύονταν τότε το παιδί τους θα ήταν αυτό εδώ. Αφήνει πολλά μέτωπα ανοιχτά όμως δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση για κάτι αλλά ούτε και ρωτάει πράγματα με τρόπο που να κάνει τον θεατή να προσπαθήσει να δώσει δική του απάντηση. Ταινίες σαν αυτήν θα πρέπει ή να ρωτάνε συχνές ερωτήσεις ή να παίρνουν ξεκάθαρη θέση. 

Από εμένα λοιπόν 7/10 για την προσπάθεια. Την βλέπετε και μόνοι και με παρέα αρκεί να έχετε γερά στομάχια καθώς έχει ορισμένα αρκετά splatter σκηνικά. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A watcher in the woods 1980 

Μια οικογένεια μετακομίζει σε ένα παλιό σπίτι στην αγγλική εξοχή Σύντομα όμως οι κόρες θα βλέπουν  ανεξήγητα φαινόμενα να συμβαίνουν,ενώ η μια κόρη Θα  βλέπει τη μορφή μιας κοπέλας να εμφανίζεται στο καθρέφτη 

Αυτο το κλασικό έργο των 80σ αν και είναι άλλο ένα γοτθικό haunted house movie,φέρνει την υπογραφή της Ντίσνεϊ. και απευθύνεται και σε ένα νεανικό κοινό Ωστόσο κάποιες σκηνές ήταν creepy αρα δε μπορώ να φανταστώ ένα παιδί ας πούμε να βλέπει αυτό το έργο χωρίς να  Χεστει Λολ 

παρόλα αυτα το κάστ ήταν εξαιρετικό,με την μοναδική ερμηνεία της μπετυ Ντερβίς, η οποια συμπτωματικά λίγα χρόνια πριν είχε παίξει και σε ένα άλλο παρόμοιο θρίλερ με τίτλο Burnt offerings,ωπου εκείνο άρεσε τόσο πολύ στον Στήβεν Κινγκ που έγραψε τη λάμψη (όχι του φοσκωλου) χεχε

το watcher in the woods παραμένει κλασικό. Με το δάσος και το σπίτι να δίνουν τη δικιά τους creepiness,και να σε κρατάει να δεις τι συμβαίνει ,μέχρι το εντυπωσιακό φιναλε που ναι και λίγο συγκηνιτικο Ειχα διαβάσει μάλιστα πως ηχαν βγει αλλά 2 φιναλε για το έργο και οι παραγωγοί δεν ήξεραν πιο να βάλουν Πάντως σε dvd special ed μπορείς να τα δεις και τα 3 

για τους φαν του stander things το έργο αποτελεί must 

 

 

Επεξ/σία από star12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ποσταρω και εγώ ένα έργο μπας και σώσω κάνα Χριστιανό.

Psych 2

Σε καμία περίπτωση μην το δείτε και ας έχει 7,7 στο IMDb... Φαίνεται ότι αυτοί που ψήφισαν ήταν αυτοί που παίξανε στη ταινία.

Επική μ@#€&α

 

 

Και ένα καλό που είδα πρόσφατα

The invisible guest

 

Επεξ/σία από spamo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, spamo είπε

Να ποσταρω και εγώ ένα έργο μπας και σώσω κάνα Χριστιανό.

Psych 2

Σε καμία περίπτωση μην το δείτε και ας έχει 7,7 στο IMDb... Φαίνεται ότι αυτοί που ψήφισαν ήταν αυτοί που παίξανε στη ταινία.

Επική μ@#€&α

Αυτη ειναι τηλεταινια, αρα εκτος κριτικης 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

The Hunt

Κλασικό θέμα, πλούσιοι κυνηγούν φτωχους για χομπι, αλλα το κακό ειναι πως το twist της ειναι αδιάφορο και ταυτόχρονα δεν σε ενδιαφερει καν και το ποιος θα γλιτώσει και γιατί.

Επίσης κατάλαβα το βαθύτερο point που προσπαθεί να περασει η ταινια, αλλα όταν βλεπω κατι τετοιας θεματολογιας, προτιμώ να είναι καλοστημένη χωρις plot holes και τα βαθιά νοήματα ας ειναι σε δευτερη μοιρα.

5.5/10 γιατι η πρωταγωνιστρια εχει attitude. Δεν δικαιολογείται καπως, αλλα εχει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θερινα του Λεκανοπεδιου μας τιμησαν για μια ακομα χρονια με εξαιρετικες επιλογες του παγκοσμιου σινεμα, και ηρθα εδω για να παραθεσω αυτα που ειδα το περασμενο διμηνο.

Slow West (2015)

Αρκετα παραξενο Western. Πολυ αργο, με ιδιορρυθμους χαρακτηρες και μια κεντρικη ιστορια που δε βγαζει πολυ νοημα. Μου θυμισε καποιες απο τις ιστοριες της τελευταιας ανθολογιας Western των Κοεν. Εν ολιγης, δε θα σας τη προτεινα ευκολα, αλλα εγω καλα περασα. 7/10

The Beaches of Agnes (2008)

Γενικα εχω μεγαλη αγαπη για την Agnes Varda αν και δεν εχω δει επανω απο 2 ή 3 ταινιες της. Η συγκεκριμενη ειναι ταινια προορισμενη κυριως για τους επι χρονια ακολουθους της, και γιαυτο σε αρκετα σημεια εχασα ενδιαφερον καθως δεν πολυκαταλαβαινα τι γινοταν. Σιγουρα μια καλη ταινια απλα οχι σαν εισαγωγη στο ρεπερτοριο της Βαρντα. 8/10

Bad Times at the El Royale (2018)

Μια πολυ ενδιαφερουσα ταινια που δυστυχως κατερρευσε θεματικα και ατμοσφαιρικα στο τελος. Το πρωτο 90λεπτο ηταν απιστευτο, με αγωνια, γελιο, λυπη, απορια τα παντα. Το υπολοιπο 50λεπτο ηταν σα να βλεπω αλλη ταινια. Δε ξερω, απογοητευτηκα πολυ, καθως ηταν πανεμορφη οπτικα, με εξαιρετικους ηθοποιους και ενδιαφερουσα πλοκη. Κριμα 7/10.

Chico & Rita (2010)

Εξαιρετικη ταινια, πανεμορφο animation, απλη, λιτη και πληρης ιστορια αγαπης. Τι να πω, δε το περιμενα. Με ενα εξτρα 20λεπτο η ταινια θα μπορουσε να ειχε δωσει πιο περιπλοκους χαρακτηρες και λιγο παραπανω ζουμι στην υποθεση, αλλα δε πειραζει. Καλυτερα να μας αφηνει να απορουμε, παρα να βαριομαστε. 9/10

For a Few Dollars More (1965)

Προσωπικα, η αγαπημενη μου απο το καταλογο του Λεονε. Καλη ιστορια, ενδιαφεροντες χαρακτηρες, οχι πολυ μακροσυρτη, ομορφη μουσικη, τι αλλο να ζητησεις απο ενα κλασσικο γουεστερν. 8,5/10

Chinatown (1974)

Δεν τρελαθηκα να πω την αληθεια. Οκ φανταστικες ερμηνειες, ειδικα απο τη Faye Dunaway, και η ιστορια πολυ ενδιαφερουσα αν και ισως πολυ περιπλοκη για το γουστο μου, αλλα το προβλημα μου ειναι οτι ψιλοβαρεθηκα απο τη πρωτη ωρα. Προς το τελος απλα ανυπομονουσα να πεθανει καποιος για να περασει η ωρα ευκολοτερα. Τελοσπαντων, ειχε εξαιρετικο τελος ομως, αρα αυτο τη σωζει στα ματια μου. 8/10

Plein Soleil (1960)

ΜΙα εξαιρετικη ταινια, σωστη διαρκεια, σωστοι χαρακτηρες, μουσικη, σκηνικα απιστευτα. Με εναν ενοχλητικα ομορφο Αλεν Ντελον, η ταινια ηταν η αγαπημενη μου του καλοκαιριου. 10/10

Band of Outsiders (1964)

Δεν ειναι η αγαπημενη μου του Γκονταρ, καθως σε καποια σημεια χανει κατευθυνση και οι χαρακτηρες δεν ειναι τοσο εξυπνα γραμμενοι, αλλα σιγουρα μια ευχαριστη ταινια και καλη εισαγωγη στο σκηνοθετη, αλλα και γενικα στο Γαλλικο Κυμα. 8,5/10

12 Angry Men (1957)

Οσες φορες και να τη δω τη συγκεκριμενη καθε φορα θα εντυπωσιαζομαι. Μια απο τις καλυτερες του 20ου αιωνα, αλανθαστη σε καθε τομεα, ενα σιγουρο must-see για ολους τους σινεφιλ. 10/10

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://m.imdb.com/title/tt6802308/

Δεν μπορώ να καταλάβω τις κακες κριτικές.

Η ταινία είναι εγγυημένα καλη λόγω Clint Eastwood 😎

αληθινή ιστορία με ντοκυμαντεριστικη σκηνοθεσία/ λήψεις κάμερας. Στο τέλος καταλαβα ότι οι ηθοποιοί είναι οι ίδιοι οι ήρωες που σχετίζονται με την ταινία!

Η ταινία μέσα σε 95' μόλις λεπτά παρουσιάζει ολόκληρη την ζωή 3 φίλων, από το δημοτικό έως και την ηρωική πράξη τους με την οποία τιμήθηκαν από την γαλλική κυβέρνηση. Οχι κάτι το εξαιρετικό αλλά αξιοπρεπής ταινία.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Come and See[Idi i smotri][1985]

MV5BMTMzNDA0MjA4M15BMl5BanBnXkFtZTcwMzI2

https://www.imdb.com/title/tt0091251/?ref_=nv_sr_srsg_0

Καθηλωτικη ταινια απο Ρωσια μας δειχνει την σκληρη και βρωμικη φυση του πολεμου. Η ταινια λαμβανει μερος στα γεγονοτα του δευτερου παγκοσμιου πολεμου στην Σοβιετικη ενωση με τους Ρωσουν προσπαθωντας να πολεμησουν/προφυλαχτουν απο τους Γερμανους του Χιτλερ. Αν και πολυ αργη ως ταινια καταλαβαινεις το μεγαλειο της μιας και δεν προσπαθει να κρυφτει απο πουθενα οπως κανουν πολλες Αμερικανες ταινιες δειχνει τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι. Ο μικρος Flyora που παιζει ειναι εξαιρετικος στον ρολο του οπως και η Glasha. Θα την εβαζα αναμεσα στις κορυφαιες μαζι με την εβδομη σφραγιδα παιζει πολυ με τα προσωπα και αρκετες σκηνες θα σας μεινουν. 9.2/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...