Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, armin είπε

Σκληρο το 6,8/10 κατα τη γνωμη μου. Η ταινια δεν εχει λαθη. Κανενα. Απο τις στυλατες ερμηνειες, στην αβιαστη ροη, στην σαγηνευτικη ατμοσφαιρα, ακομα και οι διαλογοι δεν εχουν χασει τη φρεσκαδα τους 20 χρονια μετα. Τετοιες ταινιες δεν φτιαχνονται συχνα. Αυτο αποδειχθη καταφανως απο τα μετρια σικουελ και το κακιστο περσινο ριμεικ..

Ίσως έχεις δίκιο, αλλά προσωπικά δεν κρίνω μία ταινία τόσο από τα τεχνικά της στοιχεία, όσο από άλλα πράγματα όπως τα συναισθήματα που μου δημιουργεί, το αν πιστεύω ότι θα τη θυμάμαι μετά από κάποιους μήνες κ.α.

Η συγκεκριμένη για μένα ήταν αυτό που έγραψα. Μια ταινία που βλέπεται ευχάριστα αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Lord of illusions directors cut - https://www.imdb.com/title/tt0113690/?ref_=nv_sr_srsg_0

Οταν την είχα δει την πρώτη φορά η ταινία δεν ήταν η DC και συνεπώς ήταν αρκετά κομμένη και το αισθανόσουν σαν να έλλειπε κάτι και ότι βιαζόταν να μπει στο εκάστοτε arc. Αυτή τη φορά η DC έκδοση περιέχει κάνα δεκάλεπτο έξτρα κομμένου υλικού που πραγματικά χρωματίζουν και συμπληρώνουν την ιστορία όπως πρέπει ενώ δίνουν και ένα έξτρα βάθος στους κεντρικούς χαρακτήρες. Είναι φυσικά original story από Clive Barker και συνεπώς είναι στην ίδια κατηγορία με το Demons και άλλες original δικές του. Από άποψη ηθοποιίας δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είναι ούτε κακό. Εχει τις στιγμές του σίγουρα. Τα εφέ δυστυχώς είναι φθηνιάρικα ακόμα και για εκείνη την περίοδο όμως τα προσπερνάς εύκολα γιατί το στόρι σε τραβάει. Μουσική κλασσική Barker ταινίας. 

Το DC λοιπόν από εμένα παίρνει 8/10, είναι ιδιαίτερη ταινία χωρίς να φτάνει τα επίπεδα του Hellraiser ή του Nightbreed Cabal edition όμως είναι σίγουρα πολύ καλή. Βλέπεται και με παρέα και μόνοι σας καθώς ναι μεν έχει μπόλικη βία και κάποιες splatter σκηνές αλλά όχι gore και bloodbaths. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

The Taverna

https://www.imdb.com/title/tt9817924/

Tην ξεκινησα με σκοπο να την κλεισω σε κανενα τεταρτο, αλλα με κρατησε αρκετα. Προφανως δεν ειναι διαμαντι και εχει καμποσα κλισε, αλλα περασε ευχαριστα η ωρα. Την προτεινω για τελειως χαλαρη φαση και για την σερβιτορα.

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ocean's Twelve (2004)

Το πολύ δυνατό cast επιστρέφει στο δεύτερο μέρος της τριλογίας, ενώ προστίθεται και η Catherine Zeta-Jones στα δυνατά ονόματα.

Μέχρι και λίγο πριν το τέλος η ταινία που φαινόταν πολύ χειρότερη από την πρώτη, αλλά το τέλος βελτίωσε κάπως τα πράγματα, χωρίς και πάλι να φτάνει τα επίπεδα της πρώτης. Επίσης η σκηνή με τα λέιζερ (όσοι έχουν δει την ταινία θα καταλάβουν) κατά τη γνώμη μου ήταν από τις πιο γελοίες που έχω δει ποτέ.

6,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Voodooman είπε

Primer

Δύο φίλοι πραγματοποιούν μία εφεύρεση που τους επιτρέπει να ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο και...

αυτά. Δεν κατάλαβα κάτι άλλο.

Αν θες να δεις κατι παρομοιο, πιο ...κατανοητο, και καλυτερο δες αυτο

Los cronocrímenes

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Possessor[2020]

MV5-BMj-Bl-YTlh-MDct-NTQ3-ZC00-Mj-M4-LWI

https://www.imdb.com/title/tt5918982/

Την Riseborough την θεωρω μεγαλη ηθοποιο και ανεκαθεν ειχε πρωταγωνιστικους ρολους σε τοσο περιεργες ταινιες. Εδω εχουμε να κανουμε με ενα αρκετα ψαγμενο horror μυστηριου με μπολικες splatter σκηνες που σοκαρουν και ενα ενδιαφερον concept εσωτερικης παλης για την αποδοχη αυτου που πραγματικα ειμαστε. Το concept εχει να κανει με μια εταιρια η οποια μεσω ενος εμφυτευματος βαζει τους πρακτορες της μεσα στο μυαλο αλλων ανθρωπων και περνουν τον πληρη ελεγχο τους ωστε να κανουν σε πραξεις που δεν θα εκαναν ποτε. Τι θα γινει ομως οταν μια δουλεια στραβωσει γιατι ο οικοδεσποτης εχει πολυ δυνατο χαρακτηρα και δεν θα εχει πια τον ελεγχο η πρακτορας μας? Η ταινια χωριζεται σε 3 μερη. Το πρωτο που μας κανει να κατανοησουμε την ιδεα του σεναριου το δευτερο που ειναι η πραξη της ιδεας και το τριτο η αποδοχη της πραγματικης φυσης του ανθρωπου. Μου αρεσε αν και ειναι αργη ειναι απολυτα κατανοητη και το τελος εξαιρετικο. 7.6/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδα The Bar και Escape Room.

Ουτε μετρια δεν μπορουν να χαρακτηριστουν, χασιμο χρονου.

The Bar 3/10

Escape Room 4/10

Επεξ/σία από crom251
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 4:36 ΠΜ, Arkin είπε

The Call[Call][2020]
QB4Zg-4f.jpg

https://www.imdb.com/title/tt10530176/

To εχω πει αλλα θα το ξαναπω. Οι Κορεατες ειναι μετρ στα θριλερ μυστηριου και η συγκεκριμενη ταινια το αποδεικνυει για ακομα μια φορα. Η ταινια ειναι οτι καλυτερο εχω δει μεσα στο 2020 πραγματικα τοσο πρωτοποριακη εξυπνη και συναμα γροθια στο στομαχι που τα συναισθηματα που μας δινει κυμαινονται απο πολυ χαρα μεχρι μαυρο δακρυ. Δεν θελω να γραψω κατι για την υποθεση ωστε οποιος την δει να ειναι κατι τελειως πρωτογνωρο χωρις να γνωριζει τιποτα αλλα πραγματικα μην την χασετε. Το τελος μολις πεσουν τα credits μην το κλεισετε εχει καποιες σκηνες ακομα οι οποιες κλεινουν μαεστρικα την ταινια. Ο ενθουσιασμος μου επιασε ταβανι παιζει να την ειδα με μια ανασα. Χιλια μπραβο στα μυαλα που σκεφτονται τετοιες ιδεες. 9.5/10

Ταινιαρα πραγματικα, απο οσες εχω δει τον τελευταιο καιρο, μου εχει χαραχθει στη μνημη. Το σεναριο στην αρχη φαινεται λιγο αστειο αλλα σιγα σιγα αποκτα ενδιαφερον και στο τελος απογειωνεται. Αλλα το μεγαλο ατου της ταινιας, νομιζω ειναι οι δυο πρωταγωνιστριες, και ιδιατερα η "κακιά", παιζουν πολυ καλα τον ρολο τους και εχουν απιστευτη χημεια μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Ταινιαρα πραγματικα, απο οσες εχω δει τον τελευταιο καιρο, μου εχει χαραχθει στη μνημη. Το σεναριο στην αρχη φαινεται λιγο αστειο αλλα σιγα σιγα αποκτα ενδιαφερον και στο τελος απογειωνεται. Αλλα το μεγαλο ατου της ταινιας, νομιζω ειναι οι δυο πρωταγωνιστριες, και ιδιατερα η "κακιά", παιζουν πολυ καλα τον ρολο τους και εχουν απιστευτη χημεια μεταξυ τους.

Το ιδιο επαθα και εγω ακομα δεν μπορω να χωνεψω το τελος. 

Spoiler

Η υπαρξη τριων timeline συγχρονως στο τελος απογειωσε την ταινια και ως συνηθως η Κορεατης σκηνοθετης προτιμησε να δωσει στον θεατη το πιο σκληρο απο ολα. Η κακια πρωταγωνιστρια ειναι οντως απιστευτη στο ρολο της psycho στην κυριολεξια και κανει τον θεατη να την μισησει και να λυπηθει την καλη κοπελα και αυτους που πεθαναν χωρις λογο. Ποσο αμειλικτο ειναι το τελος που απο τη μια σου δινει τη χαρα οταν βλεπεις τη μανα της και λιγο μετα στην περνει δινοντας σου μια γροθια στο στομαχι οταν η μοιρα της Σεο κατεληξε να ειναι αιχμαλωτη για 20 χρονια της τρελης Σου? Μονο οι Κορεατες θα εδιναν τετοιο τελος και μην ξεχναμε και το Old boy η ταινια με το χειροτερο τελος πρωταγωνιστη. 

 

When a Stranger Calls[1979][REMASTERED]

front.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0080130/

Κλασικο θριλερακι που εδωσε πολλα πανω στο genre και πολλες ταινιες αργοτερα δανειστηκαν στοιχεια. Μελανο σημειο οτι ενω ξεκιναει πολυ δυνατα στο πρωτο 20λεπτο το βλεπεις με κομμενη την ανασα κανει μια στροφη 180 μοιρων και φευγει απο το θριλερ στοιχειο και μας δινει ξανα αυτο που πρεπει παλι στο τελευταιο 20λεπτο. Εχουμε εναν πολυ ιδιαιτερο δολοφονο που μονο αυτος ξερει τι συμβαινει στο αλλοκοτο μυαλο του. Θα μπορουσε να ειναι καλυτερη παρολα αυτα κραταει την ατμοσφαιρα της εχει καποιες δυνατες σκηνες και βλεπετε πολυ ανετα ακομα και σημερα με την remastered εκδοση να εχει αρκετα καλη ποιοτητα. 6.7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το Κτήνος"

Κακό κάκιστο κακέκτυπο του Taken αλά Ιταλικά

https://www.imdb.com/title/tt11499506/

Πατέρας υποτίθεται και πολύ σκληρός πρώην ειδικές δυνάμεις  σώζει την κόρη του.

Θα πω καταρχήν 1 βασικό πράγμα...όταν παίζαν ξύλο οι δικοί μας στις ταινίες του '70 με κάτι Κούρκουλους κτλ πιο καλές χορογραφίες είχε...κοτζάμ Ιταλός Rambo τρώει το ξύλο της αρκούδας ακόμα και απο τα πρεζόνια, παρακαλάει και τον τελευταίο κακοποιό για να μην ....κτλ

Στο φινάλε φινάλε ρε μεγάλε πας υποτίθεται να κάνεις σαματά....δεν θα πάρεις μαζί σου κάτι...1 όπλο.1 μαχαίρι, 1 κατσαβίδι....ποιος νομίζεις ότι είσαι ο Stallone ....(παρεπιμπτόντως και αυτός στο τελευταίο πήγε ξεβρακ... στα αγγ.... και είδαμε τι έγινε)

Οπότε ταινία του τύπου"  που πας ρε Καραμήτρο"

3/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, masteripper είπε

"Το Κτήνος"

Κακό κάκιστο κακέκτυπο του Taken αλά Ιταλικά

https://www.imdb.com/title/tt11499506/

Πατέρας υποτίθεται και πολύ σκληρός πρώην ειδικές δυνάμεις  σώζει την κόρη του.

Θα πω καταρχήν 1 βασικό πράγμα...όταν παίζαν ξύλο οι δικοί μας στις ταινίες του '70 με κάτι Κούρκουλους κτλ πιο καλές χορογραφίες είχε...κοτζάμ Ιταλός Rambo τρώει το ξύλο της αρκούδας ακόμα και απο τα πρεζόνια, παρακαλάει και τον τελευταίο κακοποιό για να μην ....κτλ

Στο φινάλε φινάλε ρε μεγάλε πας υποτίθεται να κάνεις σαματά....δεν θα πάρεις μαζί σου κάτι...1 όπλο.1 μαχαίρι, 1 κατσαβίδι....ποιος νομίζεις ότι είσαι ο Stallone ....(παρεπιμπτόντως και αυτός στο τελευταίο πήγε ξεβρακ... στα αγγ.... και είδαμε τι έγινε)

Οπότε ταινία του τύπου"  που πας ρε Καραμήτρο"

3/10

Το είδα και εγώ (αχ άτιμη καραντίνα)......ακριβώς όπως τα λες! Άθλιο, άθλιο, άθλιο! Και αυτό το πράγμα να ακούγονται οι ανάσες των ηθοποιών σε κάθε σκηνή δράσης, το έκανε ακόμα πιο εκνευριστικό!

Βασικά είδα την προηγούμενη μέρα μια άλλη ιταλική ταινία "Το πλωτό έθνος" για την οποία μπορώ να πω ότι πέρασα ευχάριστα και επηρεασμένος από αυτήν είπα να δω την επόμενη το "Κτήνος" αλλά πραγματικά, έχασα τον χρόνο μου, μακριά! Ακόμα, άλλη μια άθλια ταινία που είδα τελευταία (είπαμε, άτιμη καραντίνα) είναι η "Vendetta". Εδώ να δείτε σκηνές δράσης και χορογραφίες.........απλά δεν βλέπεται! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 11:56 ΜΜ, crom251 είπε

Ειδα The Bar και Escape Room.

Ουτε μετρια δεν μπορουν να χαρακτηριστουν, χασιμο χρονου.

The Bar 3/10

Escape Room 4/10

Το Escape Room άνετα βλέπεται, ειδικά όσοι πάνε σε escape rooms θα τους αρέσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fan είπε

Το Escape Room άνετα βλέπεται, ειδικά όσοι πάνε σε escape rooms θα τους αρέσει πολύ.

Το Escape Room απ οτι καταλαβα εχει το ιδιο θεμα με το No Escape. Αναρωτιεμαι ομως αν το πρωτο ειναι εξισου παραλoγο με το δευτερο.

https://www.imdb.com/title/tt8160834/

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...