Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Come Play[2020]

3508345.jpg

https://www.imdb.com/title/tt8004664/

Ενα οκ horror μυστηριου που εξελισσεται αργα και καπως υποτονικα αλλα καταφερνει στο τελος να δωσει καποια νοηματα που στεκουν 100% απο οταν μπηκαν οι οθονες στη ζωη μας οπως και να χτυπησει στο συναισθημα με την τελευταια σκηνη. Ενα αυτιστικο παιδακι που δεν μπορει να μιλησει λογω της μοναξιας που νιωθει θα βρεθει ενα τερας απο εναν αλλο κοσμο που θελει να γινει φιλος του ωστε να τον κανει να μην νιωθει μονος. Το τερας βλεπει μεσα απο καθε λογης οθονης και τρεφεται με τον ηλεκτρισμο. Ενω δεν ειναι κακη στο συνολο και εχει καποια jump scares με το αρκετα αποκρουστικο τερας δεν καταφερε τουλαχιστον για την πρωτη ωρα να με κρατησει οσο θα ηθελα. Το τελος ομως οπως εγραψα κανει την ταινια για 6.5 απο το 5.5 που θα ηταν αν τελειωνε και κρατουσε το ιδιο υφος με αυτο της πρωτης ωρας. 6.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dom Hemingway (2013)

Μετά από 12 χρόνια στη φυλακή, ο Dom Hemingway διαβόητος κλέφτης με ειδικότητα στο άνοιγμα χρηματοκιβωτιών, επιστρέφει για να πάρει την ανταμοιβή του για το ότι κράτησε το στόμα του κλειστό και κατέληξε στη φυλακή.

Η ταινία μπλέκει στην το δράμα με την κωμωδία, αλλά πολλές φορές αυτός ο συνδυασμός δεν ταιριάζει καθόλου και το αποτέλεσμα δεν είναι καλό, φτάνοντας και το γελείο σε ορισμένες περιπτώσεις.

Ο Jude Law είναι καλός στον πρωταγωνιστικό ρόλο, με τους υπόλοιπους χαρακτήρες να περνάνε απαρατήρητοι.

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΟΥΩ ΦΩΝΕΣ        NETFLIX

2/10

Ότι κλισέ μπορείτε να φανταστείτε , θα το βρείτε εδώ. Και μάλιστα σκηνοθετημένο και ερμηνευμένο από τυχαίους που ψαρέψατε στο δρόμο. 

Budget ;  Αν κόστισε πάνω από 50Κ , μιλάμε για επική σπατάλη. 

Από τις χειρότερες " horror " ταινίες που έχω δει. 

Έλεος, επειδή είναι ισπανικό θρίλερ δεν σημαίνει σώνει και καλά ότι είναι  καλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Predestination

Ένας αστυνομικός που ταξιδεύει στο παρελθόν για να αποτρέπει εγκλήματα πραγματοποιεί την τελευταία του αποστολή και ταυτόχρονα σιγουρεύει ότι όλα θα γίνουν όπως πρέπει να γίνουν.

Δεν την είχα δει όταν βγήκε, την πέτυχα μια μέρα στην τηλεόραση κανένα τέταρτο μετά την έναρξή της και κόλλησα αλλά την παράτησα για να μην την κάψω και την θυμήθηκα χθες. Με το Predestination για εμένα το θέμα του Ταξιδιού στο Χρόνο χτυπάει ταβάνι από πλευράς πολυπλοκότητας και πρωτοτυπίας, αν κάποιος αποπειραθεί να κάνει κάτι ακόμη πιο σύνθετο, θα καταντήσει να βγάζει ασυναρτησίες τύπου Tenet.

To εντυπωσιακό είναι πως, από την αρχή σχεδόν, παίρνεις μία ιδέα για το ποιος είναι ποιος, υποπτεύεσαι κάποια πράγματα, αλλά αυτό είναι το δόλωμα, καθώς τίποτα δεν σε προετοιμάζει για τις εξελίξεις του τελευταίου δεκαλέπτου. Το θέμα είναι ότι, αν παρακολουθήσεις την ταινία με σχετική προσοχή βγάζεις εύκολα νόημα και μόνο προς το τέλος θα χρειαστεί να κάνεις ένα-δύο rewind.

H Snook δίνει μία εξαιρετική ερμηνεία (μα καλά, δεν υπάρχει ούτε μία άσχημη αυστραλέζα;), ο Hawke συνηθισμένα καλός. Βρήκα όλες τις σκηνές στο bar υπέροχες από άποψη σκηνογραφίας, φωτογραφίας και σκηνοθεσίας.

Η ταινία έχει κάποια κενά, ίσως κάποια επιπλέον λεπτά που χρειάζονταν να χάθηκαν στο μοντάζ  και χρειάζεται να κάνεις μερικές παραδοχές, αλλά γενικά πρόκειται για μία προσπάθεια πάνω στο θέμα Time Travel που ξεχωρίζει.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kotoko (2011)

H Kotoko πάσχει από ψυχικές διαταραχές τις οποίες προσπαθεί να ξεπεράσει, ενώ παράλληλα προσπαθεί να μεγαλώσει τον γιο της. Σύντομα κατηγορείται για παιδική κακοποίηση και χάνει το παιδί της ενώ η κατάστασή της γίνεται όλο και χειρότερη.

Η ταινία τα καταφέρνει αρκετά καλά στο να παρουσιάσει το πως μπορεί να νιώθει ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζει τέτοια θέματα, αλλά οι επιλογές του σκηνοθέτη (ο οποίος έχει σημαντικό ρόλο και στην ταινία) να χρησιμοποιεί πολύ κοντινά πλάνα κα έντονο κούνημα της κάμερας σε πολλά σημεία πραγματικά κουράζουν και φέρνουν ζαλάδα.

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 3:20 ΜΜ, Arkin είπε

Την έχω δει αλλά δεν την προτείνω 

 

Είχες δίκιο αλλά μπορώ να πω οτι ήταν ενδιαφέρον ταινία. Θεωρώ ότι η φυσικότητα στο παίξιμο των ηθοποιών, οι ερμηνείες τους ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Αγωνία είχε στο μεγαλύτερο μέρος αλλά φαινόταν που θα το πάει. Γενικά θα πω ότι ήταν μια καλή ταινία. Όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά κρατάω τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών και την ατμόσφαιρα που δημιουργεί σε όλη τη διάρκεια της. Βαθμολογία δε βάζω γενικά στις ταινίες που βλέπω. Και ταινία του 5 μπορεί να μαρεσει πολύ ανάλογα τι ήθελα να δω εκείνη τη περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είχες δίκιο αλλά μπορώ να πω οτι ήταν ενδιαφέρον ταινία. Θεωρώ ότι η φυσικότητα στο παίξιμο των ηθοποιών, οι ερμηνείες τους ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Αγωνία είχε στο μεγαλύτερο μέρος αλλά φαινόταν που θα το πάει. Γενικά θα πω ότι ήταν μια καλή ταινία. Όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά κρατάω τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών και την ατμόσφαιρα που δημιουργεί σε όλη τη διάρκεια της. Βαθμολογία δε βάζω γενικά στις ταινίες που βλέπω. Και ταινία του 5 μπορεί να μαρεσει πολύ ανάλογα τι ήθελα να δω εκείνη τη περίοδο.

Ηταν υπερβολικα υποτονικη το οποιο εριξε ολη την ταινια αν και οι ερμηνειες ηταν οντως αξιολογες ακομα και απο τα παιδια. Στο τελος εγινε κατι μετα απο 80 λεπτα ενω θα μπορουσαν να δωσουν παραπανω δραση. Ατμοφαιρα εχει δεν την αξιοποιει οπως πρεπει ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδα χθες το Let Them All Talk https://www.imdb.com/title/tt10808832/

Βρηκα την ταινια εξαιρετικη. Εκτυλισσεται στο Queen Mary 2, οποτε αν σας αρεσει αυτος ο χωρος εχει κατι τρομερα πλανα που δενουν αψογα με το ταλεντο της Meryl Streep. Γενικα η ταινια παιζει πολυ με την ηθικη του θεατη σε σημεια, αλλα το κανει με πολυ κομψο τροπο που δεν σου φαινεται εκεινη την στιγμη. Παρ' ολο που δειχνει απλη σαν θεμα, και ειναι, ασχολειται με εννοιες που δεν ειναι τοσο απλες. Η Meryl Streep δινει ρεσιταλ και δεν θα μπορουσε να κανει τιποτα λιγοτερο, η Dianne Wiest ειναι εκει σαν βραχος να ισορροπει καταστασεις, ομως πραγματικα η ενταση της Candice Bergen ειναι τοσο ρεαλιστικα παρουσιασμενη, που και μονο αυτην να παρατηρησεις, εχεις τροφη για σκεψη για εναν μηνα. Ο μονος που μου φανηκε λιγος ειναι ο Lucas Hedges, αλλα οκ, σωζεται η κατασταση.

Οταν μαθεις δε πως οι διαλογοι ειναι ελευθεροι και αυτοσχεδιασμενοι, ειναι που μαγευεσαι πραγματικα. Απλως δεν ειναι ταινια για ολους, ειναι αργη, ειναι βασισμενη κυριως στους διαλογους και μπορει να περασει απαρατηρητη αν βαριεσαι να πολυσκεφτεις.

8,5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ocean's Eleven (2001)

Δυνατό cast, ωραία παρουσίαση και σκηνοθεσία και κάποιες ανατροπές για να μας κρατάει το ενδιαφέρον και η ταινία δεν είναι και κάτι το εκπληκτικό αλλά βλέπεται πολύ ευχάριστα.

6,8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arwindan είπε

Ocean's Eleven (2001)

Δυνατό cast, ωραία παρουσίαση και σκηνοθεσία και κάποιες ανατροπές για να μας κρατάει το ενδιαφέρον και η ταινία δεν είναι και κάτι το εκπληκτικό αλλά βλέπεται πολύ ευχάριστα.

6,8/10

Σκληρο το 6,8/10 κατα τη γνωμη μου. Η ταινια δεν εχει λαθη. Κανενα. Απο τις στυλατες ερμηνειες, στην αβιαστη ροη, στην σαγηνευτικη ατμοσφαιρα, ακομα και οι διαλογοι δεν εχουν χασει τη φρεσκαδα τους 20 χρονια μετα. Τετοιες ταινιες δεν φτιαχνονται συχνα. Αυτο αποδειχθη καταφανως απο τα μετρια σικουελ και το κακιστο περσινο ριμεικ...

The Secret in their Eyes (2009)El secreto de sus ojos

Αρκετα καλη ταινια δε θα τα χαρακτηριζα με τιποτα το αριστουργημα που ακουω απο πολλους. Η ταινια εχει στο κεντρο της ενα πολυ ομορφο και καλογραμμενο ρομαντζο, αλλα η υποθεση δολοφονιας που το περιβαλλει ειναι κουραστικη μεχρι το αναμενομενο τελος της. Δεν εντοπισα καποια βαθια μηνυματα για να μπορω να δικαιολογησω το Οσκαρ ξενογλωσσης αντι για το εξαιρετικο White Ribbon του Χανεκε. 7,5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Primer

Δύο φίλοι πραγματοποιούν μία εφεύρεση που τους επιτρέπει να ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο και...

αυτά. Δεν κατάλαβα κάτι άλλο.

Ο δημιουργός δεν εξηγεί με τον συνηθισμένο τρόπο που κάνουν περισσότερες ταινίες (και...ο...Φώσκολος) "Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι με αυτό το μηχάνημα μπορούμε να ταξιδέψουμε πίσω το χρόνο; Μίλα διάολε, πανάθεμά σε!" το παραμικρό. Δεν σου δίνει τίποτα έτοιμο. Μέχρι το 40το λεπτό κάτι γινόταν, μετά χάνεται η μπάλα. Θέλει πολλή συγκέντρωση, πολύ pause και rewind, αρκετό διάβασμα και πολλές, πολλές θεάσεις. Και η μετάφραση δεν βοηθάει και πολύ, Νομίζω ότι πιο καλά βλέπεται στα αγγλικά. Όπως είπα δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα, αλλά θα την παλέψω, γιατί-νομίζω- αξίζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Primer

Δύο φίλοι πραγματοποιούν μία εφεύρεση που τους επιτρέπει να ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο και...

αυτά. Δεν κατάλαβα κάτι άλλο.

Ο δημιουργός δεν εξηγεί με τον συνηθισμένο τρόπο που κάνουν περισσότερες ταινίες (και...ο...Φώσκολος) "Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι με αυτό το μηχάνημα μπορούμε να ταξιδέψουμε πίσω το χρόνο; Μίλα διάολε, πανάθεμά σε!" το παραμικρό. Δεν σου δίνει τίποτα έτοιμο. Μέχρι το 40το λεπτό κάτι γινόταν, μετά χάνεται η μπάλα. Θέλει πολλή συγκέντρωση, πολύ pause και rewind, αρκετό διάβασμα και πολλές, πολλές θεάσεις. Και η μετάφραση δεν βοηθάει και πολύ, Νομίζω ότι πιο καλά βλέπεται στα αγγλικά. Όπως είπα δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα, αλλά θα την παλέψω, γιατί-νομίζω- αξίζει.

μεγαλη ταινια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Voodooman είπε

Primer

Δύο φίλοι πραγματοποιούν μία εφεύρεση που τους επιτρέπει να ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο και...

αυτά. Δεν κατάλαβα κάτι άλλο.

Ο δημιουργός δεν εξηγεί με τον συνηθισμένο τρόπο που κάνουν περισσότερες ταινίες (και...ο...Φώσκολος) "Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι με αυτό το μηχάνημα μπορούμε να ταξιδέψουμε πίσω το χρόνο; Μίλα διάολε, πανάθεμά σε!" το παραμικρό. Δεν σου δίνει τίποτα έτοιμο. Μέχρι το 40το λεπτό κάτι γινόταν, μετά χάνεται η μπάλα. Θέλει πολλή συγκέντρωση, πολύ pause και rewind, αρκετό διάβασμα και πολλές, πολλές θεάσεις. Και η μετάφραση δεν βοηθάει και πολύ, Νομίζω ότι πιο καλά βλέπεται στα αγγλικά. Όπως είπα δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα, αλλά θα την παλέψω, γιατί-νομίζω- αξίζει.

Στην τρίτη πράξη γίνεται ο χαμός χάθηκα εκεί στο τέλος. Όντως μεγάλη ταινία αλλά ναι δεν εξηγεί σχεδόν τίποτα και είναι δύσκολη στην κατανόηση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...