Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις είδα το The Banker.

https://www.imdb.com/title/tt6285944/

Η αληθινή ιστορία των επιχειρηματιών Bernard Garrett και Joe Morris, οι οποίοι καταστρώνουν ενα θρασύτατο και ριψοκίνδυνο σχέδιο ενάντια στο φυλετικά καταπιεστικό καθεστώς του 1960, βοηθώντας άλλους Αφροαμερικανούς να κυνηγήσουν το αμερικανικό όνειρο. Μαζί με την Eunice, την σύζυγο του Garrett, εκπαιδεύουν εναν λευκό άνδρα της εργατικής τάξης, τον Matt Steiner, για να ποζάρει ως το πλούσιο και προνομιούχο πρόσωπο της αναπτυγμένης αυτοκρατορίας ακινήτων που διαθέτουν, ενώ ο Garrett και ο Morris παριστάνουν τον επιστάτη και τον σωφέρ. Η επιτυχία τους τραβά την προσοχή της ομοσπονδιακής κυβέρνησης, κάτι που απειλεί όλα αυτά που οι τέσσερις τους έχουν καταφέρει.

7/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Greatest Showman

H "βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα" ιστορία του P.T.Barnum, του ανθρώπου που κατά τον 19ο αιώνα εφηύρε το τσίρκο.

Τα μιούζικαλ τα σιχαινόμουν από τα χρόνια του ελληνικού κινηματογράφου, που κάθε τόσο η δράση έπρεπε να σταματάει για να ακούσουμε τραγούδια και να δούμε χορευτικά. Η αηδία παρέμεινε μέχρι και σήμερα, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Η πιο ξεχωριστή από αυτές είναι το The Greatest Showman.

Όταν ανακοινώθηκε το 2016-2017 την είχα στα υπόψιν λόγω Hugh Jackman, αλλά μετά την ξέχασα και δεν έμαθα καν τον πάταγο που έκανε στο ενδιάμεσο, μέχρι που την είδα εχθές στο Star. 

Απολύτως προβλέψιμη, απολύτως ελαφριά, απολύτως φαντασμαγορική, απολύτως πιασάρικη, αλλά και απολύτως εθιστική. Οι πρωταγωνιστές λάμπουν, τα σκηνικά ακτινοβολούν, οι χορογραφίες ζαλίζουν, τα τραγούδια κολλάνε στα αυτιά και στο τέλος μένεις με ένα χαμόγελο, χωρίς κάποιο άλλο κέρδος. Ενδιάμεσα θίγει (επιφανειακά) και ένα σωρό θέματα προσπαθώντας να σώσει τα προσχήματα, αλλά, στο τέλος και τελείως ειρωνικά  η ίδια η ταινία ((που δεν τα πήγε καλά με τους κριτικούς και λατρεύτηκε από τον κόσμο) επαληθεύει το θέμα της και εφαρμόζει απόλυτα το μότο του πρωταγωνιστή της όπως εμφανίζεται στους τίτλους τέλους, "Η πιο ευγενής τέχνη είναι αυτή που κάνει τους ανθρώπους χαρούμενους." (;)

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Great Showman αν δεν ηταν μουζικαλ θα το εβλεπα. Το εβαλα να το δω και δεν αργησα πολυ να το βγαλω. Καταστρεφουν ταινιες οταν τις κανουν μιουζικαλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greenland (2020)

Μία οικογένεια προσπαθεί να επιβιώσει όταν ένας μετεωρίτης αναμένεται να πέσει στη Γη και να καταστρέψει τα πάντα.

Η ταινία πάσχει σε αρκετά θέματα. Μικρό budget με συνέπεια κακό CGI, χαρακτήρες οι οποίοι φαίνεται να παίρνουν άκυρες αποφάσεις μόνο και μόνο για να γίνει κάτι συνταρακτικό.

Αλλά άμα ήταν να κρίναμε τις ταινίες μόνο τεχνικά τότε θα βλέπαμε μόνο Avengers και τέτοια. Η ταινία καταφέρνει να παρουσιάσει το που μπορεί να φτάσει κάποιος για να επιβιώσει, την απόγνωση, τον φόβο και όλα τα συναισθήματα που μπορεί να νιώσει κάποιος με μία τέτοια στιγμή και τα καταφέρνει πολύ καλά. Και οι τρεις βασικοί πρωταγωνιστές μας παραδίδουν μία ωραία ερμηνεία, ενώ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της ταινίας ήμουν στην τσίτα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τόσο κακή βαθμολογία στο IMDB.

7,6/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Greenland (2020)

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τόσο κακή βαθμολογία στο IMDB.

7,6/10

Γιατί είναι πολύ κακή!

Και εγώ την είδα, αλλά δεν καταδέχτηκα ούτε μία γραμμή να γράψω!.. Όπως τα λες, τα εφέ δεν είναι καλά, θες λόγω μπάτζετ, θες λόγω COVID. Οπότε τι πρέπει να κάνουν; Να εστιάσουν στην υπόθεση και στην πλοκή. Αν ήθελαν να ξεχωρίσουν,  Θα έπρεπε να μας δώσουν μία σκληρή ιστορία τύπου The Road, ή κάτι τέτοιο. Ούτε αυτό έκαναν, οι άνθρωποι δεν φαίνονται αρκετά σκληροί, αδίστακτοι και απελπισμένοι, οι ήρωες χάνονται και βρίσκονται πανεύκολα, τα προβλήματά τους λύνονται επίσης πανεύκολα και, τελικά, έχουμε μία ανούσια ταινία που ούτε χορταστικά εφέ έχει, ούτε μία αγωνιώδη ιστορία να διηγηθεί.

ΥΓ, τώρα είδα την βαθμολογία της στο IMDB, το 6.4 για εμένα δεν της αξίζει ούτε κατά διάνοια...

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Γιατί είναι πολύ κακή!

Και εγώ την είδα, αλλά δεν καταδέχτηκα ούτε μία γραμμή να γράψω!.. Όπως τα λες, τα εφέ δεν είναι καλά, θες λόγω μπάτζετ, θες λόγω COVID. Οπότε τι πρέπει να κάνουν; Να εστιάσουν στην υπόθεση και στην πλοκή. Αν ήθελαν να ξεχωρίσουν,  Θα έπρεπε να μας δώσουν μία σκληρή ιστορία τύπου The Road, ή κάτι τέτοιο. Ούτε αυτό έκαναν, οι άνθρωποι δεν φαίνονται αρκετά σκληροί, αδίστακτοι και απελπισμένοι, οι ήρωες χάνονται και βρίσκονται πανεύκολα, τα προβλήματά τους λύνονται επίσης πανεύκολα και, τελικά, έχουμε μία ανούσια ταινία που ούτε χορταστικά εφέ έχει, ούτε μία αγωνιώδη ιστορία να διηγηθεί.

ΥΓ, τώρα είδα την βαθμολογία της στο IMDB, το 6.4 για εμένα δεν της αξίζει ούτε κατά διάνοια...

Γιατί σώνει και καλά να δούμε μία σκληρή ιστορία; Φαντάζομαι αν γίνει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα δεν θα αντιδράσουν όλοι το ίδιο. Εξάλλου υπήρχε ελάχιστος διαθέσιμος χρόνος. Περίμενες να δεις όλα αυτά που λες όταν στην ουσία όλος ο κόσμος είχε ελάχιστο χρόνο για να αντιδράσει; Νομίζω ότι οι περισσότεροι σε μια τέτοια κατάσταση θα ήταν σαστισμένοι και φοβισμένοι. Αυτά που λες θα χρειαζόταν παραπάνω χρόνο για να συμβούν κατά τη γνώμη μου. Όσον αφορά τα εφέ προσωπικά είναι το τελευταίο που θα με ένοιαζε.

Σεβαστή η γνώμη σου εννοείται απλά η δική μου είναι διαφορετική. Εγώ έκλεισα την ταινία γεμάτος συναισθήματα και αυτό μου αρκεί. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arwindan είπε

.........................

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει τόσο κακή βαθμολογία στο IMDB.

7,6/10

Μα ειναι μολις 1,2/10 βαθμους κατω απ τη δικη σου, πως την λες "τοσο κακη"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Μα ειναι μολις 1,2/10 βαθμους κατω απ τη δικη σου, πως την λες "τοσο κακη"?

1,2 δεν είναι και μικρή διαφορά στο imdb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fan είπε

1,2 δεν είναι και μικρή διαφορά στο imdb

 Αλλου ειναι μεγαλη δηλαδη?

Τα νουμερα ειναι βεβαια σχετικα, αλλα 6.4 με 7.6 εχει μικρη διαφορα, και σιγουρα δεν ειναι η διαφορα εκεινη που θα διακρινει μια καλη απο μια κακη βαθμολογια (οπως αυτες περιγραφηκαν απο τον φιλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατά τη άποψη μου το το 6,5 με 7 στο imdb κινείται στο μέτριο προς καλό και ότι είναι πάνω 7 συνήθως είναι πολύ καλό  .

Για την συγκεκριμένη και εγώ θεωρώ ότι ήταν μία μέτρια ταινία σε όλα τα επίπεδα ........

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, rus είπε

Μα ειναι μολις 1,2/10 βαθμους κατω απ τη δικη σου, πως την λες "τοσο κακη"?

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Έχοντας δει πλέον αρκετές ταινίες και τις βαθμολογίες τους στο IMDB η διαφορά 6,5 με 7,6 για μένα είναι μεγάλη. Επίσης προσωπικά όταν βαθμολογώ ταινίες (γίναμε όλοι κριτικοί :P) το 80% από αυτές θα πάρει βαθμό 5-6, γιατί κάτω από 5 μου είναι δύσκολο να βάλω όσο μάπα και να είναι η ταινία (και δεν βλέπω ταινίες με βαθμολογία χαμηλότερη από 5,5-6 στο IMDB έτσι κι αλλιώς) ενώ πάνω απο 6 θα βάλω σε ταινίες που μου άρεσαν και θα  ήθελα ίσως να ξαναδώ.

8 και πάνω για μένα είναι λίγες οι ταινίες που το φτάνουν.

 

Επεξ/σία από Arwindan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα νομιζω οτι η καθε ταινια θα πρεπει να κρινετε πανω στο genre που εχει. Ενα θριλερ θα το κρινω καθαρα σε συγκριση με αλλα θριλερ. Το Greenland ειχε μικρο budget αλλα καταφερε να εχει μεγαλη αγωνια αντιθετα το 2012 με τα τρελα εφε ηταν μια μπαρουφα ολικης με μηδεν συναισθημα. Θριλερ με 6 και πανω συνηθως ειναι καλα. Ταινιες δρασης με 6-7 δεν ειναι τοσο καλες. Κατω απο 5 θα μπει οταν μια ταινια δεν εχει κανενα λογο υπαρξης η εχει ολα τα κλισε μεσα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Matador (2005)

Μετά το Greenland είπα να δω κάτι πιο χαλαρό. Ένας hitman και ένας επιχειρηματίας γνωρίζονται στη Mexico City και μία ιδιαίτερη φιλία αναπτύσσεται ανάμεσά τους. Η ταινία προσπαθεί να συνδυάσει διάφορα είδη μεταξύ τους, αλλά δεν τα καταφέρνει πολύ καλά.

Δεν κατάφερε να με κρατήσει ιδιαίτερα.

5,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να δω λιγες χριστουγεννιατικες ταινιες ετσι επειδη το τραβανε οι μερες αυτες.

Fruitvale Station (2013)Fruitvale Station

Εξαιρετικο εργο. Παρολο που ξερεις πως θα καταληξει, εχει μια ομαλη κλιμακωση με καλη αναπτυξη του κεντρικου μας χαρακτηρα, και παρολο που σε καποια σημεια πιστευω πως τον ωραιοποιει σε υπερβολικο βαθμο, ειναι κατανοητο καθως το τελος πρεπει να εχει το μεγιστο δραματικο αντικτυπο. Πολλοι διαλογοι χανονται με τους υποτιτλους δυστυχως (ακομα και τους αγγλικους). Επικαιρο θεμα λογω εορτων αλλα κυριως λογω BLM. 8,5/10

Love Actually (2003)Love Actually

Απο τον δημιουργο πολλων κλασσικων rom-coms ερχεται μια χριστουγεννιατικη ταινια ιδιου στυλ με ενα καστ γεματο αστερες. Η ταινια θα επρεπε να ειναι ειτε κανα μισαωρο μεγαλυτερη ετσι ωστε να αναπτυξει ολες τις ιστοριες ιδανικα, ειτε κανα μισαωρο μικροτερη κοβοντας κανα δυο πιο αδυναμες ιστοριες. Τελοσπαντων το σεναριο εκανε τη δουλεια που προοριζοταν. 7,5/10

The Apartment (1960)The Apartment

Κλασσικη ταινια χριστουγεννων & πρωτοχρωνιας. Τι να πεις για το αλανθαστο και παντα διαχρονικο σεναριο του Billy Wilder...ξερεις οτι εισαι σε ικανα χερια. Πολυ ωραιες ερμηνειες, γεματες χαρη, χιουμορ, αλλα με μια μεγαλη θλιψη κρυμμενη πισω απο τους κεφατους διαλογους και τα χαμογελαστα προσωπα. Μια Must-see γιορταστικη ταινια που ολοι πρεπει να της δωσετε εστω μια ευκαιρια. 10/10

Καλα Χριστουγεννα σε ολους τους συνφορουμιτες(-ισες) με υγεια και αγαπη πανω απ'ολα!!🎄

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...