Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, masteripper είπε

Shadow in the Cloud,

Έκανα το λάθος και το είδα χωρίς να έχω δει τρέιλερ. Στη ζωή μου μακράν μέχρι στιγμής δεν έχω ξαναδει χειρότερη ταινία. Ίσως γράψω 2-3 λογακια αργότερα μπας και σώσω κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010)

Στο τελευταίο μέρος της τριλογίας επιστρέφουν οι μισοί από τους βασικούς πρωταγωνιστές, ενώ βλέπουμε και έναν νέο χαρακτήρα ο οποίο τουλάχιστον μέχρι το πρώτο μισό της ταινίας είναι απίστευτα εκνευριστικός και χαλά λίγο την όλη ατμόσφαιρα.

Από εκεί και πέρα η ταινία κινείται περίπου στα ίδια επίπεδα και με τις άλλες δύο, όμως η αλλαγή στον σκηνοθέτη είναι εμφανής κάνοντάς τη συγκεκριμένη λίγο πιο σκοτεινή και κατά τη γνώμη μου τη χειρότερη από τις 3.

6,4/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

When a Stranger Calls Back[1993]

p-NGSQAj-HWIo5-Mn-P7-VCNq-TGopa-AD.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0108556/

Αξιολογο θριλερ στα επιπεδα του αυθεντικου με ενα καλυτερο τελος. Το αρχικο κομματι ειναι διαφοροποιημενο απο την πρωτη ταινια με εναν διαφορετικο ψυχασθενη δολοφονο. Στη συνεχεια 5 χρονια μετα το συμβαν παρακολουθουμε τη ζωη της κοπελας και εδω μπαινουν οι 2 πρωταγωνιστες απο την πρωτη ταινια ωστε να σκιαγραφησουν το προφιλ του δολοφονου και να βρουν τι συμβαινει. Δεν εχει πολλες εντασεις οπως και η πρωτη εχει ομως τρομερη ατμοσφαιρα και μουσικη και οπως ειπα το τελος ειναι πολυ δυνατο. Αξιζουν μια θεαση και οι 2 ταινιες για τους φαν των θριλερ χωρις jump scares. 7/10

Έχεις δει και του 2009; Με τη Camilla Belle; Αν όχι. Ρίξε του μια ματιά. Μινι Σποιλερ για το remake: Καλουτσικο αλλά με απότομο τέλος χωρίς να συμβαίνει και τίποτα το ιδιαίτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Έχεις δει και του 2009; Με τη Camilla Belle; Αν όχι. Ρίξε του μια ματιά. Μινι Σποιλερ για το remake: Καλουτσικο αλλά με απότομο τέλος χωρίς να συμβαίνει και τίποτα το ιδιαίτερο 

Του 2006 θα λες και ναι το εχω δει πριν 12-13 χρονια θυμαμαι οτι ηταν ολο μεσα στο σπιτι και επαιζε με την babysitter ο δολοφονος τιμιο το ειχα βρει αλλα θα το ξαναδω να δω τις εντυπωσεις και σημερα και σε συγκριση με τα παλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Becky (2020)

Ακόμα προσπαθώ να θυμηθώ πώς στο καλό βρέθηκε μπροστά μου αυτή η ταινία και γιατί αποφάσισα να την δω, μιας και δεν την είχε προτείνει κανένας, ενώ η βαθμολογία της, για τα δεδομένα του IMDB, όπου παίρνει 7άρια και η κουτσή Μαρία, ήταν κακή. Νομίζω πως με έψησε το τρέιλερ αλλά το πώς έπεσα πάνω του παραμένει μυστήριο. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να ομολογήσω πως ήταν διασκεδαστικότατη. Κάτι το ότι την είδα χωρίς προσδοκίες, κάτι το ότι είχε αξιοπρεπείς ερμηνείες από άγνωστους ηθοποιούς (που γενικά το θεωρώ πλεονέκτημα μιας και οι γνωστές φάτσες συχνά με εμποδίζουν να μπω στο κλίμα κι από πάνω τρώνε μπάτζετ από σημαντικότερους τομείς της ταινίας αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση), κάτι ότι την είδα μετά το βαρετό ΤΕΝΕΤ και το απαράδεκτο Wonder Woman οπότε χειρότερα δε γινόταν, η ουσία είναι ότι την ευχαριστήθηκα.  Αν ο μικρός από το "Μόνος στο σπίτι" και ο Τζέισον από το Halloween έκαναν παιδί (συγγνώμη για την εικόνα), θα ήταν η Μπέκι.

Στο IMDB της έβαλα ένα τιμιότατο 6, που για τα δεδομένα μου είναι γενικά καλό σκορ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 7:25 ΜΜ, Arkin είπε

The Fool[Durak][2014]

MV5-BOTJm-OTc4-MWUt-YWUz-ZC00-NGU5-LWIx-

https://www.imdb.com/title/tt3560686/

Μια πολυ δυνατη Ρωσικη ταινια που δεν φοβαται να πει μεγαλες αληθειες. Εξαισια σκηνοθεσια πολυ καλη μουσικη και δυνατες ερμηνειες. Η ταινια ειναι μια σκιαγραφηση του κοσμου που ζουμε. Δεν μενει ομως μονο στην διαφθορα των μεγαλων αλλα μας δειχνει και την αντιπερα οχθη των φτωχων και γιατι δεν προκειται να αλλαξει ποτε τιποτα. Μια ταινια που πρεπει ο καθενας να δει και να αναρωτηθει για τα μειζων θεματα που θιγει. Το νομισμα εχει πολλες οψεις στην πραγματικη ζωη. Το καθείς εφ' ω ετάχθη δεν βγηκε τυχαια. Μπραβο στους Ρωσους που τολμησαν και εβγαλαν ενα τετοιο εργο. 9/10

Ταινιάρα!

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Midsommar (2019)Midsommar

Ποσο κριμα. Το πρωτο 90λεπτο που στηνοταν η πλοκη μου φανηκε απιστευτα ενδιαφερον και ημουν διατεθειμενος να συγχωρεσω οποιες καλλιτεχνικες ελευθεριες ηταν ετοιμος να παρει για το φιναλε ο Αστερ, επειδη κατι παρομοιο υποχρεωθηκα να κανω και για το Hereditary. Αλλα δε μπορεσα να δικαιολογησω ενα τοσο κακογραμμενο δευτερο μισο. Μεγαλο κριμα επειδη τα σκηνικα ηταν απιστευτα, τα κοινωνικα μηνυματα ειχαν αρχισει να χτιζονται, οι σχεσεις ειχαν ξεκινησει να περιπλεκονται και ξαφνικα στο 1μισαωρο ηταν σα να ξεμειναν απο σεναριακο υλικο. 7/10

Apollo 11 (2019)Apollo 11

Αρκετα καλο ντοκιμαντερ με αποκλειστικα αληθινο υλικο απο το '69. Πολυ καλη ιδεα να χτιστει μια ολοκληρη ταινια ντοκιμαντερ χωρις καθολου αφηγητες,λογια απο τωρινους επιζωντες κλπ. Ενιωθες ενα με το πληρωμα της NASA. Οχι οτι δεν εχει ξαναγινει αυτο απλα νομιζω πως εως τωρα αυτο το ειδος περιοριζοταν στις "found" footage ταινιες τρομου οπως Blair Witch etc. 8/10

Επεξ/σία από armin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 7:25 ΜΜ, Arkin είπε

The Fool[Durak][2014]

MV5-BOTJm-OTc4-MWUt-YWUz-ZC00-NGU5-LWIx-

https://www.imdb.com/title/tt3560686/

Μια πολυ δυνατη Ρωσικη ταινια που δεν φοβαται να πει μεγαλες αληθειες. Εξαισια σκηνοθεσια πολυ καλη μουσικη και δυνατες ερμηνειες. Η ταινια ειναι μια σκιαγραφηση του κοσμου που ζουμε. Δεν μενει ομως μονο στην διαφθορα των μεγαλων αλλα μας δειχνει και την αντιπερα οχθη των φτωχων και γιατι δεν προκειται να αλλαξει ποτε τιποτα. Μια ταινια που πρεπει ο καθενας να δει και να αναρωτηθει για τα μειζων θεματα που θιγει. Το νομισμα εχει πολλες οψεις στην πραγματικη ζωη. Το καθείς εφ' ω ετάχθη δεν βγηκε τυχαια. Μπραβο στους Ρωσους που τολμησαν και εβγαλαν ενα τετοιο εργο. 9/10

Αυτά τα έργα θέλω να βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πολύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 8/1/2021 στις 11:50 ΜΜ, gsarig είπε

Becky (2020)

Ακόμα προσπαθώ να θυμηθώ πώς στο καλό βρέθηκε μπροστά μου αυτή η ταινία και γιατί αποφάσισα να την δω, μιας και δεν την είχε προτείνει κανένας, ενώ η βαθμολογία της, για τα δεδομένα του IMDB, όπου παίρνει 7άρια και η κουτσή Μαρία, ήταν κακή. Νομίζω πως με έψησε το τρέιλερ αλλά το πώς έπεσα πάνω του παραμένει μυστήριο. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να ομολογήσω πως ήταν διασκεδαστικότατη. Κάτι το ότι την είδα χωρίς προσδοκίες, κάτι το ότι είχε αξιοπρεπείς ερμηνείες από άγνωστους ηθοποιούς (που γενικά το θεωρώ πλεονέκτημα μιας και οι γνωστές φάτσες συχνά με εμποδίζουν να μπω στο κλίμα κι από πάνω τρώνε μπάτζετ από σημαντικότερους τομείς της ταινίας αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση), κάτι ότι την είδα μετά το βαρετό ΤΕΝΕΤ και το απαράδεκτο Wonder Woman οπότε χειρότερα δε γινόταν, η ουσία είναι ότι την ευχαριστήθηκα.  Αν ο μικρός από το "Μόνος στο σπίτι" και ο Τζέισον από το Halloween έκαναν παιδί (συγγνώμη για την εικόνα), θα ήταν η Μπέκι.

Στο IMDB της έβαλα ένα τιμιότατο 6, που για τα δεδομένα μου είναι γενικά καλό σκορ. 

Την ειδα κι εγώ μολις. Τιμια ταινια, συμφωνώ με τη βαθμολογία σου. Περισσότερο την ειδα επειδη μου αρέσει ο ηθοποιός που κανει τον πατερα της, τον παρακολουθουσα σε μια κωμική σειρα που έπαιζε. 

Ενα σχόλιο μονο. Cane corso? Καλύτερα να ειχαν γατες Περσιας 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shadow in the Cloud[2020]

Shadow-in-the-Cloud-poster-2-600x889.png

https://www.imdb.com/title/tt9691136/

Μια ταινια τοσο κακη που φτανει στα ορια του σουρεαλισμου σε αρκετα σημεια. Προφανως το ειδα λογο Chloe Grace Moretz η οποια ειναι ολη η ταινια αν και δεν ξερω πως δεχτηκε να παιξει σε κατι τετοιο. Λογικα ηταν μεγαλες οι απολαβες αλλα ετσι χαλας το καλο ονομα. Απο που να την πιασω απο το ανυπαρκτο σεναριο? Απο τα κακα εφε? Απο τα Gremlins που εσκασαν απο το πουθενα? Απο τους κακους Ιαπωνες που μεχρι το τελος δεν καταλαβαμε γιατι κανουν επιθεση? Γενικα μεινετε μακρια εκτος αν γουσταρετε τετοιες σουρεαλιστικες ταινιες χωρις νοημα. 4.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Baby driver

Πιτσιρίκος άσσος του βολάν με ψυχολογικά προβλήματα χρησιμοποιείται από έναν εγκληματικό εγκέφαλο ως getaway driver της συμμορίας του, μέχρι που γνωρίζει τον έρωτα.

Η ταινία ξεκινάει εκρηκτικά με ένα εκκωφαντικό soundtrack, ατάκες και διαλόγους που μένουν, coolness που παγώνει και καταιγιστική σκηνοθεσία. Αυτά μέχρι περίπου την μέση, όπου αρχίζει και ξεφουσκώνει, καθώς οι εμπνεύσεις όλων των συντελεστών τελειώνουν και αποκαλύπτεται η γύμνια του σεναρίου. Συνολικά είναι απλά συμπαθητική ταινία,  και αυτό γιατί ενώ το πρώτο μέρος της σε προδιαθέτει για ταινιάρα, η πορεία δεν είναι ανάλογη.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα χτες στο Σκαϊ, A Quiet Place (2018)

παρακινουμενος απο την περιληψη: "Σε έναν μετα-αποκαλυπτικό κόσμο γεμάτο τέρατα, υπερευαίσθητα στον παραμικρό θόρυβο, μια οικογένεια αναγκάζεται να ζει στην απόλυτη σιωπή προκειμένου να επιβιώσει. Οι μέρες περνούν και η απειλή πλησιάζει όλο και περισσότερο. Ακόμα και η ανάσα σου μπορεί να σημάνει το τέλος σου."

Και στο imdb βαθμολογια 7,5. Τελικα θα ελεγα οτι ενα 4,5 ειναι πιο ταιριαστο, μιας και δε λεει πολλα πραγματα. 

Τα δε εξωγηινα τερατακια εχουν μασελα που θυμιζει το Αlien

monster.jpg

  • Like 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rus είπε

Ειδα χτες στο Σκαϊ, A Quiet Place (2018)

παρακινουμενος απο την περιληψη: "Σε έναν μετα-αποκαλυπτικό κόσμο γεμάτο τέρατα, υπερευαίσθητα στον παραμικρό θόρυβο, μια οικογένεια αναγκάζεται να ζει στην απόλυτη σιωπή προκειμένου να επιβιώσει. Οι μέρες περνούν και η απειλή πλησιάζει όλο και περισσότερο. Ακόμα και η ανάσα σου μπορεί να σημάνει το τέλος σου."

Και στο imdb βαθμολογια 7,5. Τελικα θα ελεγα οτι ενα 4,5 ειναι πιο ταιριαστο, μιας και δε λεει πολλα πραγματα. 

Τα δε εξωγηινα τερατακια εχουν μασελα που θυμιζει το Αlien

monster.jpg

μια χαρα ειναι το 7.5 . Η ταινια ειναι σταθμος

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...