Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα το The Tomorrow War. Πολύ μέτριο με πολλά κενά. Σε καμία στιγμή δεν αισθανόμουν κάτι για τους ήρωες. Το Edge of Tomorrow, που είναι παρόμοια σε υπόθεση είναι τρομερή ταινία. Την βλέπω ξανά και ξανά.

https://www.imdb.com/title/tt9777666/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, firewalker είπε

Ειδα το The Tomorrow War. Πολύ μέτριο με πολλά κενά. Σε καμία στιγμή δεν αισθανόμουν κάτι για τους ήρωες. Το Edge of Tomorrow, που είναι παρόμοια σε υπόθεση είναι τρομερή ταινία. Την βλέπω ξανά και ξανά.

https://www.imdb.com/title/tt9777666/

Ε καλά τώρα το τερμάτισες…

Συγκρίνεις τον Αστέρα της Άνω Κοντοβάζαινας με την Μπαρτσελόνα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 7:19 ΠΜ, mecanomecano είπε

Πως εγινε ετσι το imdb τι χαλια design ειναι αυτο?

Παιδια αν οπως εγω δεν σας αρεσει το νεο layout του IMDB πηγαινετε --->Account Settings>Preferences>Content Settings>Contributors

Τσεκαρετε το "Show reference view with full cast and crew (advanced view)"

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχουνε φορτωσει με click bait σαβουρα γιαυτο.Ειναι ασχημοτερο, βαρυτερο και πιο δυσχρηστο απο οτι ηταν 10 χρονια πριν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Tomorrow War[2021]

The-Tomorrow-War-768447611-large.jpg

https://www.imdb.com/title/tt9777666

Η ταινια αν και την πρωτη ωρα ειναι πολυ αδυναμη με χαζους διαλογους κλισε που εχει καθε αμερικανικο blockbuster με εξωγηινους και εναν Chris Pratt που δεν δειχνει καν να προσπαθει μολις εμφανιζετε η Yvonne Strahovski μεχρι το τελος ειναι απειρως καλυτερη. Σαν να αλλαξε ο σεναριογραφος ενα πραγμα γιατι σκηνοθετικα ειναι μια χαρα απο την αρχη και εχουμε συναισθημα περισσοτερο lore των εξωγηινων και μια καλυτερη sci-fi οπτικη. Μου αρεσε η χημεια Patt/Strahovski οι εξαιρετικες σεκανς με τα τερατα και τα εφε που φανηκε οτι επεσε δουλεια. Με 200 εκατομμυρια budget θα ηταν κατορθωμα να εχει κακα εφε να μου πειτε. Συνολικα αν την δουμε αφηνει μετρια επιγευση γιατι τα αρνητικα που ανεφερα κανουν μπαμ αν ομως πιασουμε μια γαβαθα ποπ κορν την δουμε με καλο ηχο και εικονα και εστιασουμε στην ποιοτικη δραση με τα τερατα τοτε θα περασουμε καλα. Αξιζει μια θεαση μπορει αυριο να την εχω ξεχασει το 2 ωρακι της ομως δεν φανηκε καθολου με την ατελειωτη δραση οποτε οσοι θελετε mindless fun βουρ θα σας αρεσει. 6.7/10

 

Rambo First Blood Part II[1985][REMASTERED]
MV5-BZWFk-Y2-I1-ZDAt-Nm-Zh-NS00-Nj-Vl-LW

https://www.imdb.com/title/tt0089880

Το δευτερο μερος Rambo μου φανηκε λιγο σαν οι περιπετειες του Rambo με οσο και αν προσπαθησα να την δω με καλο ματι αδυναμες σκηνες δρασης που δεν πειθουν και καμια συγκριση δεν μπορει να γινει με το πρωτος κλασεις ανωτερο μερος. Στα καλα βαζω το stealth κομματι προς το τελος την πανεμορφη Julia Nickson στα ντουζενια της και το βλεμμα του Stallone που ειναι φαση "ξερεις ποιος ειμαι εγω". Ενα απο τα πρωτα κλισεδιαρικα blockbuster που αρχισε να βγαζει το Hollywood με τους υπερανθρωπους Αμερικανους και με budget 25 εκατομμυρια καταλαβαινουμε που πηγαν τα λεφτα με ολες τις εκρηξεις που εχει. Η πρωτη ειχε 15 εκατομμυρια budget και ηταν κατα πολυ ανωτερη. Μου αρεσε και η σκηνη με το ελικοπτερο στο τελος. Αντε να δουμε το 3 το καλαθι μικρυνε αποτομα την περιμενα καλυτερη την δευτερη. 6.4/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Arkin είπε

The Tomorrow War[2021]

Μου αρεσε η χημεια Patt/Strahovski οι εξαιρετικες σεκανς με τα τερατα και τα εφε που φανηκε οτι επεσε δουλεια. Με 200 εκατομμυρια budget θα ηταν κατορθωμα να εχει κακα εφε να μου πειτε.

Διαφωνώ. Τα εφέ ήταν χάλια. Τι να το κάνω όταν ρίχνεις χρήμα στην εμφάνιση των εξωγήινων και τα muzzle flash είναι της πλάκας; Πραγματικά, ας βάλουν άσφαιρα αν είναι τόσο δύσκολο εφέ. Ήταν αστείο το αποτέλεσμα. Τι να το κάνω όταν δεν έχεις καμία συνέπεια για τις επιπτώσεις που έχουν τα βλήματα των εξωγήινων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Arkin είπε

 

Rambo First Blood Part II[1985][REMASTERED]
MV5-BZWFk-Y2-I1-ZDAt-Nm-Zh-NS00-Nj-Vl-LW

https://www.imdb.com/title/tt0089880

Το δευτερο μερος Rambo μου φανηκε λιγο σαν οι περιπετειες του Rambo με οσο και αν προσπαθησα να την δω με καλο ματι αδυναμες σκηνες δρασης που δεν πειθουν και καμια συγκριση δεν μπορει να γινει με το πρωτος κλασεις ανωτερο μερος. Στα καλα βαζω το stealth κομματι προς το τελος την πανεμορφη Julia Nickson στα ντουζενια της και το βλεμμα του Stallone που ειναι φαση "ξερεις ποιος ειμαι εγω". Ενα απο τα πρωτα κλισεδιαρικα blockbuster που αρχισε να βγαζει το Hollywood με τους υπερανθρωπους Αμερικανους και με budget 25 εκατομμυρια καταλαβαινουμε που πηγαν τα λεφτα με ολες τις εκρηξεις που εχει. Η πρωτη ειχε 15 εκατομμυρια budget και ηταν κατα πολυ ανωτερη. Μου αρεσε και η σκηνη με το ελικοπτερο στο τελος. Αντε να δουμε το 3 το καλαθι μικρυνε αποτομα την περιμενα καλυτερη την δευτερη. 6.4/10

Γιατι περιμενες καλυτερη τη δευτερη? Γενικα ειναι σπανιο το Νο2 να ειναι καλυτερο απο το Νο1. Οσο για το Νο3 του Ραμπο... αστο καλυτερα.

Στις 2/7/2021 στις 2:19 ΜΜ, mecanomecano είπε

Πως εγινε ετσι το imdb τι χαλια design ειναι αυτο?

Ελεεινο... Μετα την καταργηση του forum ηρθε νεο χτυπημα.

16 ώρες πριν, mecanomecano είπε

Παιδια αν οπως εγω δεν σας αρεσει το νεο layout του IMDB πηγαινετε --->Account Settings>Preferences>Content Settings>Contributors

Τσεκαρετε το "Show reference view with full cast and crew (advanced view)"

Δηλαδη μονο με login?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rus είπε

Δηλαδη μονο με login?

Ναι,θελει IMDb account.Ελπιζω να μην καταργησουν αυτη την ρυθμιση.

Ειναι λες και εχουν βαλθει να καταστρεψουν οτι κανει το site ευχρηστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Tomorrow war: ευχαριστη ταινιουλα με ακρως ενδιαφεροντα aliens που ειναι απο τα αγαπημενα μου themes. Μονο και μονο για τα aliens, αξιζει. Απο κει και επειτα, οντως ο Chris Pratt ηταν λιγο ψυχρος, δεν ξερω αλλα δεν με πειθει και ουτε μου βγαζει συναισθημα. Και το υπολοιπο cast εκτος της συμπρωταγωνιστριας δεν ηταν καλο. Οι διαλογοι επισης καποιες φορες ηταν ακυροι. Γενικοτερα σαν να μην υπηρχε ροη στην ταινια. Overall ομως ηταν ευχαριστη ταινια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Three Burials of Melquiades Estrada (2005)The Three Burials of Melquiades Estrada (2005) Poster

Μια πολυ ομορφη ταινια απο καθε αποψη. Καλογραμμενοι χαρακτηρες, πανεμορφη γουεστερν φωτογραφια, σωστο κλεισιμο. Σε σκηνοθεσια Tommy Lee Jones που πρωταγωνιστει εξαιρετικα κιολας, θελω να πιστευω οτι η ταινια αρεσε τοσο πολυ και στους ιδιους τους Κοεν που εμπνευστηκαν και τον καλεσαν να παιξει το ρολο του σεριφη 2 χρονια μετα στο θρυλικο No Country for Old Men. Αν οι διαλογοι ηταν εξισου καλοι με των Κοεν τοτε η ταινια θα ειχε παραπανω αναγνωριση. 8,5/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Γιατι περιμενες καλυτερη τη δευτερη? Γενικα ειναι σπανιο το Νο2 να ειναι καλυτερο απο το Νο1. Οσο για το Νο3 του Ραμπο... αστο καλυτερα.

Ελεεινο... Μετα την καταργηση του forum ηρθε νεο χτυπημα.

Δηλαδη μονο με login?

Οχι δεν περιμενα να ειναι καλυτερη απλα περιμενα να κρατησει καπως την συνοχη και την ατμοσφαιρα της πρωτης. Δεν περιμενα δηλαδη να ειναι για 8+ οπως η πρωτη αλλα ενα 7, 7 και κατι το περιμενα. Την τριτη θα την δω τελειως ψυχρα περιμενω τον Stallone να τα βαζεις με ολο το Βιετναμ και να τη βγαζει καθαρος με μια γρατζουνιτσα στο ποδι.

6 ώρες πριν, firewalker είπε

Διαφωνώ. Τα εφέ ήταν χάλια. Τι να το κάνω όταν ρίχνεις χρήμα στην εμφάνιση των εξωγήινων και τα muzzle flash είναι της πλάκας; Πραγματικά, ας βάλουν άσφαιρα αν είναι τόσο δύσκολο εφέ. Ήταν αστείο το αποτέλεσμα. Τι να το κάνω όταν δεν έχεις καμία συνέπεια για τις επιπτώσεις που έχουν τα βλήματα των εξωγήινων;

Το παρατηρησα αυτο με τις σφαιρες που αναφερεις απο την πρωτη μαχη και το προσπερασα αμεσως γιατι θα με χαλουσε ακομα και αυτο. Κρατησα την εμφανιση των τερατων τα εφε στο Μαιαμι με τους κατεστραμμενους ουρανοξυστες η στη θαλασσα ειδικα στο σημειο με το αλμα η σεκανς ειναι επικη γενικα οπως ειπες τα bullets ηταν οτι να ναι αλλα το προσπερασα γιατι αν στεκομουν εκει θα με χαλουσε τελειως ακομα και αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σωμα που ειχε το 1985 ο Sylvester Stallone για τα Rocky IV και Rambo II ηταν ισως το ποιο γυμνασμενο ever για γνωστο ηθοποιο του Hollywood που δεν ειναι pro (δηλ εκτος του Arnold)

Σιγουρα σαν ταινιες δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο αλλα εστειλαν αμετρητα πιτσιρικια στα γυμναστηρια,ενα απο αυτα ημουν και εγω 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mecanomecano είπε

To σωμα που ειχε το 1985 ο Sylvester Stallone για τα Rocky IV και Rambo II ηταν ισως το ποιο γυμνασμενο ever για γνωστο ηθοποιο του Hollywood που δεν ειναι pro (δηλ εκτος του Arnold)

Σιγουρα σαν ταινιες δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο αλλα εστειλαν αμετρητα πιτσιρικια στα γυμναστηρια,ενα απο αυτα ημουν και εγω 😀

100%!! Αν ψάξεις τη διατροφή του για το Ράμπο 3, είχε κάνει απίστευτη δίαιτα που πραγματικά κανείς δεν πρέπει να ακολουθήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί The Tomorrow War, θα συμφωνήσω με τα προαναφερθέντα σχόλια.

ΣΠΟΙΛΕΡΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

Γενικά ένα scifi action filmακι, που θα το ξεχάσεις αύριο, οικογενειακού τύπου το οποίο όμως θα μπορούσε να ήταν αρκετά καλύτερο. Παρεμπιπτόντως δεν είχα δει κανένα τρέιλερ αλλά είχα διαβάσει από άρθρα κάποιες πληροφορίες όταν γυριζόταν. Ο Chris Pratt δε θα έλεγα ότι σου έδινε κάτι υποκριτικά ώστε να δεθείς με τον χαρακτήρα που υποδυόταν, το σενάριο δε βοήθησε ή δεν έδωσε και χρόνο σε αυτό, ούτε είχε αύρα πρώην στρατιωτικού - νυν καθηγητή βιολογίας/επιστήμονα πολύ όσο ο J.K. Simmons και το μούσι του. Το καστ με εξαίρεση τους Yvonne Strahovski, J.K. Simmons ( ίσως και ο Edwin Hodge aka Dorian - ο τύπος με τη κόκκινη μπλούζα ) δε σε νοιάζει για το τι ακριβώς θα γίνει ή τι θα πάθουν, αν θα ζήσουν, ήταν και οι μοναδικοί χαρακτήρες που υποκριτικά ή σεναριακά είχαν ένα κάποιο ενδιαφέρον ας πούμε. Σαν npcs όλοι οι υπόλοιποι. Για τους εξωγήινους ( ούτε ενα ml αίματος δε φάνηκε στη ταινία έστω λίγο δεν λέμε να ήταν+18 - ειδικά στο αρχικό ερευνητικό κτήριο υποτίθεται έχει γίνει ντου και απλά κάτι spikes υπάρχουν κολλημένα σε τοίχους και τζαμια ) κλασσικό μοτίβο θύμισε λίγο Falling Skies ( τη σειρά ) σε μένα. Θα μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλίτσα με το backstory ( ουσιαστικά οι εξωγήινοι ήταν όπλα μαζικής καταστροφής των άλλων εξωγήινων που είχαν γίνει παγωτό αφού συνετρίβη το σκάφος τους στην Σιβηρία - το οποίο δεν είχε καμία εσωτερική ή εξωτερική ζημιά;! μάλιστα αν παρατηρήσατε ). 

Εν ολίγοις: Οικογενειακό scifi action φιλμ με μπόλικο ποπ κορν 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...