Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Το Ambulance μήπως είναι κάτι ανάλογο με μια δανέζικη ταινία του Netflix;

Ναι ειναι remake του Ambulancen δανεζικη ταινια του 2005 την οποια καλα που το ανεφερες να δω αυτη πρωτα και μετα το Ambulance να δω τι δουλεια εκαναν οι Αμερικανοι. 

 

https://www.imdb.com/title/tt0400156

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι ειναι remake του Ambulancen δανεζικη ταινια του 2005 την οποια καλα που το ανεφερες να δω αυτη πρωτα και μετα το Ambulance να δω τι δουλεια εκαναν οι Αμερικανοι. 

 

https://www.imdb.com/title/tt0400156

Καλά καμιά σχέση. Υποτονική ταινία , low badget. Οι Αμερικάνοι κάναν τις αμερικανιές τους και φαίνεται ότι την έκαναν super περιπέτεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Καλά καμιά σχέση. Υποτονική ταινία , low badget. Οι Αμερικάνοι κάναν τις αμερικανιές τους και φαίνεται ότι την έκαναν super περιπέτεια. 

Αντιστοιχη Δανεζικη ταινια που πατησε πανω Αμερικανικη ταινια ειναι το Kapringen απο το οποιο βγηκε το captain philips με tom hanks. Βεβαια το Kapringen ειναι αρκετα καλη ταινια το Ambulancen οπως γραφεις και απο τη βαθμολογια του imdb δεν περιμενω πολλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xavier είπε

https://www.imdb.com/title/tt14114802/

πολυ καλη ταινια το outfit. να το δειτε.

Μπήκα φορτσάτος να δώσω τα εύσημα για την αναφορά στο διαμαντάκι του '73 με το Ρόμπερτ Ντυβάλ!!!
Λάθος πόρτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Καλά καμιά σχέση. Υποτονική ταινία , low badget. Οι Αμερικάνοι κάναν τις αμερικανιές τους και φαίνεται ότι την έκαναν super περιπέτεια. 

Σύμφωνα με την κάποια κριτική που διάβασα ο Bay πήρε μόνο την ιδέα ότι κάνουμε μια ληστεία και χρησιμοποιούμε 1 ασθενοφόρο...κατα τα άλλα ούτε καν την είδε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, masteripper είπε

Σύμφωνα με την κάποια κριτική που διάβασα ο Bay πήρε μόνο την ιδέα ότι κάνουμε μια ληστεία και χρησιμοποιούμε 1 ασθενοφόρο...κατα τα άλλα ούτε καν την είδε..

Το ξεκίνησε από οτι ξέρω αλλά το έκλεισε στο 20λεπτο, δε τη πάλεψε να το δει όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Let the wrong one in

https://m.imdb.com/title/tt13188064/

 Μια ανέλπιστα διασκεδαστικη βαμπιροπαρωδια απο την Ιρλανδία. Ενδιαφέρον στορι και αρκετά κωμική. Στα highlights o Giles απο την Buffy ως slayer :lol:

6/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, xavier είπε

https://www.imdb.com/title/tt14114802/

πολυ καλη ταινια το outfit. να το δειτε.

Πήγε κάτι να δώσει ....δημιούργησε και μια ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα αλλά κάπου έμεινε σε θεατρικό επίπεδο...κάτι έλειπε...όχι οτι δεν βλέπεται απλά δημιούργησε προσδοκίες και κάπως ήρθαν τα πράγματα λίγο βολικά ...ίσως και λίγο βιαστικά....μάλλον κάτι κόπηκε στο Post Production....κάπου το έχασε και ο σεναριογράφος και πάει λέγοντας.

Εμένα μου θύμισε σε κάποιες στιγμές τους "συνήθεις ύποπτους" αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, masteripper είπε

Πήγε κάτι να δώσει ....δημιούργησε και μια ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα αλλά κάπου έμεινε σε θεατρικό επίπεδο...κάτι έλειπε...όχι οτι δεν βλέπεται απλά δημιούργησε προσδοκίες και κάπως ήρθαν τα πράγματα λίγο βολικά ...ίσως και λίγο βιαστικά....μάλλον κάτι κόπηκε στο Post Production....κάπου το έχασε και ο σεναριογράφος και πάει λέγοντας.

Εμένα μου θύμισε σε κάποιες στιγμές τους "συνήθεις ύποπτους" αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε.

πανε δες τα τρανσφορμερ εσυ  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Northman

Αριστούργημα στο είδος του. Revenge movie που όσο προχωράει βάζει και άλλες θεματικές. Είναι δοσμένο τέλεια στην εποχή των vikings, σεβόμενο την ιστορία, τον πολιτισμό και τη μυθολογία στο απόλυτο.

Σκηνοθεσία και φωτογραφία από άλλο level και είναι μόνο η 3η ταινία του συγκεκριμένου σκηνοθέτη, αν δεν κάνω λάθος. Για εμένα έχει 3/3 πολύ δυνατές ταινίες, αυτή όμως ήταν η αγαπημένη μου. Ο ήχος επίσης πολύ καλός, και το soundtrack ταίριαζε άψογα στο setting. Σίγουρα έχουν χρησιμοποιηθεί παραδοσιακά όργανα που χρησιμοποιούσαν και εκείνη την εποχή.

Για ερμηνείες δε θα πω λεπτομέρειες, είναι από τις περιπτώσεις που το cast μιλάει από μόνο του. Για τον πρωταγωνιστή όμως έχω να πω ότι αυτό δεν ήταν ηθοποιός που υποδυόταν τον χαρακτήρα, ΗΤΑΝ ο χαρακτήρας.

Η πλοκή παρόλο που είναι αρκετά απλή καθώς υπάρχουν αρκετά revenge plots εκεί έξω, δεν έκανε καθόλου κοιλιά. Ακόμη και σε σκηνές που οι χαρακτήρες απλά μιλούσαν μεταξύ τους, σε τραβάει ο διάλογος που θα αφορά δολοπλοκίες, σχέδια, ή πράγματα που αφορούν την κουλτούρα ή τη θρησκεία τους. Έχει όση βία και brutality χρειάζεται (σε μερικές σκηνές πάρα πολύ), ωστόσο η βαρβαρότητα της εποχής δε φαίνεται μόνο στη βία, αλλά στον όλο τον τρόπο ζωής όπως είναι δοσμένος.

Την περίμενα από τότε που είδα trailer (το οποίο για ευχάριστή μου έκπληξη δε σπόιλαρε τίποτα) και δεν απογοήτευσε. Απ' τις περιπτώσεις που δεν έχω να βρω κάτι που θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα.

Επεξ/σία από Norone92
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Norone92 είπε

The Northman

Αριστούργημα στο είδος του. Revenge movie που όσο προχωράει βάζει και άλλες θεματικές. Είναι δοσμένο τέλεια στην εποχή των vikings, σεβόμενο την ιστορία, τον πολιτισμό και τη μυθολογία στο απόλυτο.

Σκηνοθεσία και φωτογραφία από άλλο level και είναι μόνο η 3η ταινία του συγκεκριμένου σκηνοθέτη, αν δεν κάνω λάθος. Για εμένα έχει 3/3 πολύ δυνατές ταινίες, αυτή όμως ήταν η αγαπημένη μου. Ο ήχος επίσης πολύ καλός, και το soundtrack ταίριαζε άψογα στο setting. Σίγουρα έχουν χρησιμοποιηθεί παραδοσιακά όργανα που χρησιμοποιούσαν και εκείνη την εποχή.

Για ερμηνείες δε θα πω λεπτομέρειες, είναι από τις περιπτώσεις που το cast μιλάει από μόνο του. Για τον πρωταγωνιστή όμως έχω να πω ότι αυτό δεν ήταν ηθοποιός που υποδυόταν τον χαρακτήρα, ΗΤΑΝ ο χαρακτήρας.

Η πλοκή παρόλο που είναι αρκετά απλή καθώς υπάρχουν αρκετά revenge plots εκεί έξω, δεν έκανε καθόλου κοιλιά. Ακόμη και σε σκηνές που οι χαρακτήρες απλά μιλούσαν μεταξύ τους, σε τραβάει ο διάλογος που θα αφορά δολοπλοκίες, σχέδια, ή πράγματα που αφορούν την κουλτούρα ή τη θρησκεία τους. Έχει όση βία και brutality χρειάζεται (σε μερικές σκηνές πάρα πολύ), ωστόσο η βαρβαρότητα της εποχής δε φαίνεται μόνο στη βία, αλλά στον όλο τον τρόπο ζωής όπως είναι δοσμένος.

Την περίμενα από τότε που είδα trailer (το οποίο για ευχάριστή μου έκπληξη δε σπόιλαρε τίποτα) και δεν απογοήτευσε. Απ' τις περιπτώσεις που δεν έχω να βρω κάτι που θα μπορούσε να λειτουργήσει καλύτερα.

Συμφωνω και εγω σχεδον σε ολα.Πραγματικα πολυ καλη ταινια.Αξιζει για σινεμα.Εγω παντως αν δεν ειχα δει το trailer οταν πηγα να δω ταινια θα την ειχα προσπερασει.Απορω πως δεν την ειχα παρει χαμπαρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crown Vic

Αστυνομικός παλιά καραβάνα στους δρόμους του LA βγάζει τον ψάρακα συνάδελφο στην πρώτη νυχτερινή περιπολία της καριέρας του.

Από τα είδη ταινιών που δεν βαριέμαι και στις οποίες είμαι πάντα επιεικής. Η συγκεκριμένη δεν είναι βέβαια Training Day ούτε End of Watch, η κινηματογράφηση του νυχτερινού LA δεν είναι τόσο γοητευτική, αλλά δεν παύει να είναι μία συμπαθητική ταινία σε ένα είδος που δύσκολα μπορεί να δώσει πραγματικά κακό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...