Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη εμενα που μου αρεσε το northman ειμαι κυριος της καλης κοινωνιας?? Τι ανοησιες ειναι αυτες. Περα απο αυτο, το northman ειναι βασισμενο στο αμλετ του σεξπηρ. Καμια σχεση με το vikings.

Επεξ/σία από adamv123
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, john_dr είπε

ΑΧΑΧΑΧΑ.... ω ρε φίλε. Μπήκα για να γράψω ότι την έκοψα στην 1 ώρα και 17 λεπτά και πήγα για ύπνο. Θα δω την υπόλοιπη σήμερα. Ειλικρινά όσοι έχουν δει Vikings, ας σκεφτούν ένα ξεχειλωμένο επεισόδιο από την 1 ώρα στις 2 και έχουν πέσει μέσα.

Περίπου εκεί την έκοψα και εγώ... Vikings σε θεατρική έκδοση με κάθε είδους ανησυχίες...και ο πρωταγωνιστής ειδικά στην φάση της επίθεσης στο χωριό...το 'καψε...περπατάω και κάτι με ενοχλεί εκεί...που ξέρετε ..και σκεβρωνω

6 ώρες πριν, adamv123 είπε

Δηλαδη εμενα που μου αρεσε το northman ειμαι κυριος της καλης κοινωνιας?? Τι ανοησιες ειναι αυτες. Περα απο αυτο, το northman ειναι βασισμενο στο αμλετ του σεξπηρ. Καμια σχεση με το vikings.

Γι'αυτό και το "-ισως-".

Αν όντως την είδες δεν μας λες και τι γίνεται μετά την 1η ώρα να δούμε τίποτα πιο ενδιαφέρον

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.jpg

Εντυπωσιακος τιτλος φαινεται. Πεφτει το φεγγαρι και μας πλακωνει. Γιατι, και ποιος θα σωσει τη κατασταση?

Χαλι Μπερι ως διευθυντρια της ΝΑSA και αστροναυτισσα, και χαλι μαυρο η βαθμολογiα τoυ imdb και η εισπρακτικη αποτυχια. Παρολ αυτα δεν ειναι τοσο κακο. Κραταει το ενδιαφερον του θεατη σχεδον και τις δυο ωρες της διαρκειας του. Υπαρχουν και καποια θεαματικα πλανα με τσουναμια, σεισμους και καταποντισμους καθως η μεταλλαγμενη σεληνη πλησιαζει. Βεβαια σε καποιο σημειο αντιλαμβανεσαι ομοιοτητες με το ΑBYSS(1989). Εκτος απο τη Χαλι Μπερι, που εδω μου θυμιζει τη Σαλι Φιλντ, υπαρχει ο Πατρικ Γουϊλσον ως αστροναυτης κυβερνητης, που ειναι ιδιος ο Κεβιν Κοστνερ, και ενας παχυσαρκος υπαλληλος φαστφουνταδικου ως αστροναυτης μηχανικος πτησης, που χαρασσει τη πορεια του διαστημοπλοιου με ενα... μοιρογνωμονιο. Ο χοντρουλης αυτος μαλιστα καποια στιγμη εκφραζει την αγαπη του στο γνωστο πλεον σε ολους μας Ελον, οταν ακουει οτι η SpaceX θα τους ανεφοδιασει καθ οδον.

3.jpg  5.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rus είπε

και ενας παχυσαρκος υπαλληλος φαστφουνταδικου ως αστροναυτης μηχανικος πτησης, που χαρασσει τη πορεια του διαστημοπλοιου με ενα... μοιρογνωμονιο. Ο χοντρουλης αυτος μαλιστα καποια στιγμη εκφραζει την αγαπη του στο γνωστο πλεον σε ολους μας Ελον, οταν ακουει οτι η SpaceX θα τους ανεφοδιασει καθ οδον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, adamv123 είπε

Δηλαδη εμενα που μου αρεσε το northman ειμαι κυριος της καλης κοινωνιας?? Τι ανοησιες ειναι αυτες. Περα απο αυτο, το northman ειναι βασισμενο στο αμλετ του σεξπηρ. Καμια σχεση με το vikings.

Να βάζουμε και ένα εκκαθαριστικό της εφορίας δίπλα σε κάθε κριτική για να ξέρουμε τι να επιλέξουμε :D

Από τον ίδιο σκηνοθέτη έχω δει μόνο το lighthouse. Καλό ήταν αν και στο τέλος το παρατράβηξε με την υπερβολή.

Το northman φαίνεται εκ πρώτης όψης πιο εμπορικό και με μεγάλο μπάτζετ σε σχέση με το lighthouse αλλά θα το δω για να κρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μια εξαιρετική ταινία είναι τα Μεγάλα Μάτια("The Big Eyes")

Υπόθεση: ο έργο της καλλιτέχνιδος Μάργκαρετ Κιν γνώρισε τεράστια επιτυχία τη δεκαετία του '50 αλλά δεν έλαβε καμία αναγνώριση γι' αυτό. Ο σύζυγός της, Γουόλτερ Κιν, ισχυριζόμενος ότι είναι ο ίδιος ο καλλιτέχνης, έγινε εθνική διασημότητα και φιγούρα των talk show μετά την πρωτοπορία του στη μαζική παραγωγή φτηνών εκτυπώσεων των παιδιών με μεγάλα μάτια. Χρησιμοποιώντας πολύ έξυπνα το μάρκετινγκ, πούλησε τις εκτυπώσεις σε καταστήματα και βενζινάδικα σε όλες τις Ηνωμένες Πολιτείες. Η Μάργκαρετ ζωγράφιζε τους πίνακες στο υπόγειό της και η μόνη συνεισφορά του Γουόλτερ ήταν η υπογραφή του που πρόσθετε στο κάτω μέρος. Σύντομα ο γάμος τους έφτασε στο τέλος του και όταν η Μάργκαρετ προπάθησε να κάνει γνωστό ότι αυτή δημιούργησε τους πίνακες, το ζευγάρι κατέληξε σε μια δικαστική μάχη, αφού έμαθε ότι ο Γουόλτερ πήρε τους πίνακες χωρίς την άδειά της.

Big Eyes.jpg

Την είχα δει τότε στο σινεμά και πραγματικά με συγκίνησε αρκετά και μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ

Βαθμολογια: 10/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Top Gun[1986][REMASTERED]

cropped-top-gun-maverick.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0092099

Μιας και πλησιαζει η στιγμη της κυκλοφοριας του Top Gun 2 σε λιγες μερες ειπα να ξαναδω αυτη την κλασικοτατη ταινια στην καλυτερη δυνατη ποιοτητα της. 36 χρονων ταινια και μια απο τις πρωτες ταινιες του Cruise στα 24 του χρονια δειχνει να απολαμβανει καθε σκηνη στην ταινια μαζι με Kilmer Anthony Edwards Tom Skerritt και την κλασικη γυναικαρα του 80s Kelly McGillis. Ο Tony Scott παραδιδει μαθηματα σκηνοθεσιας οπως και μουσικαρας με επιτυχιες οπως Danger Zone και το απολυτα ερωτικο Take My Breathe Away και να μην θες δεν γινεται να μην μπεις στο κλιμα και στη θεση των πρωταγωνιστων σε ενα F14 πηγαινοντας με 2500χλμ ανα ωρα. Μετρημενη ταινια με αρχη μεση τελος με ενα αψεγαδιαστο remastered release σαν να βγηκε χθες. Περιμενω πως και πως το 2 εννοειται με Cruise+Kilmer να τα δινουν ολα. 7.7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Arkin είπε

Top Gun[1986][REMASTERED]

cropped-top-gun-maverick.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0092099

Μιας και πλησιαζει η στιγμη της κυκλοφοριας του Top Gun 2 σε λιγες μερες ειπα να ξαναδω αυτη την κλασικοτατη ταινια στην καλυτερη δυνατη ποιοτητα της. 36 χρονων ταινια και μια απο τις πρωτες ταινιες του Cruise στα 24 του χρονια δειχνει να απολαμβανει καθε σκηνη στην ταινια μαζι με Kilmer Anthony Edwards Tom Skerritt και την κλασικη γυναικαρα του 80s Kelly McGillis. Ο Tony Scott παραδιδει μαθηματα σκηνοθεσιας οπως και μουσικαρας με επιτυχιες οπως Danger Zone και το απολυτα ερωτικο Take My Breathe Away και να μην θες δεν γινεται να μην μπεις στο κλιμα και στη θεση των πρωταγωνιστων σε ενα F14 πηγαινοντας με 2500χλμ ανα ωρα. Μετρημενη ταινια με αρχη μεση τελος με ενα αψεγαδιαστο remastered release σαν να βγηκε χθες. Περιμενω πως και πως το 2 εννοειται με Cruise+Kilmer να τα δινουν ολα. 7.7/10

Παίζει να την είδαμε και την ιδια στιγμή. Αν έγραψες το review αμέσως μετά το τέλος της. 

 Μου έκανε εντύπωση πόσο όμορφα και αρμονικά δένει το Danger Zone στην έναρξη της ταινίας. Όμως και το Mighty Wings με κράτησε καθηλωμένο μέχρις ότου φύγουν όλα τα credits.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Παίζει να την είδαμε και την ιδια στιγμή. Αν έγραψες το review αμέσως μετά το τέλος της. 

 Μου έκανε εντύπωση πόσο όμορφα και αρμονικά δένει το Danger Zone στην έναρξη της ταινίας. Όμως και το Mighty Wings με κράτησε καθηλωμένο μέχρις ότου φύγουν όλα τα credits.

 

 

 

 

 

 

Ναι μολις την τελειωσα εγραψα την κριτικη μου. Επικο ξεκινημα οντως το πως μπαινει που ξεκινανε τα αεροπλανα και μετα στον αερα σε βαζει στο κλιμα στο λεπτο. Και το mighty winds πολυ δυνατο οταν κανουν τις αερομαχιες απλα το danger zone σου μενει περισσοτερο. Γενικα instant classic ταινια και δεν περιμενω τιποτα λιγοτερο απο το 2 που βγαινει αυριο. Ο Cruise ειναι εγγυηση στο 95% των ταινιων του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι μολις την τελειωσα εγραψα την κριτικη μου. Επικο ξεκινημα οντως το πως μπαινει που ξεκινανε τα αεροπλανα και μετα στον αερα σε βαζει στο κλιμα στο λεπτο. Και το mighty winds πολυ δυνατο οταν κανουν τις αερομαχιες απλα το danger zone σου μενει περισσοτερο. Γενικα instant classic ταινια και δεν περιμενω τιποτα λιγοτερο απο το 2 που βγαινει αυριο. Ο Cruise ειναι εγγυηση στο 95% των ταινιων του.

Εκρηκτική ταινιάρα με μουσικαρες σήμα κατατεθέν της εποχής να τη συνοδεύουν. Με έναν κεντρικό πρωταγωνιστή προσωποποίηση ενός αδάμαστου, περήφανου, ελεύθερου, αρρενωπού χαρακτήρα όπου ζει τη κάθε στιγμή στα άκρα. Φιλμ που σου φτιάχνει τη διάθεση με τον ρυθμό της, τα θεαματικά πλάνα, τις ριψοκίνδυνες αερομαχίες, τα συναισθήματα & μαθήματα ζωής που μεταδίδει & φυσικά τις bromance στιγμές της.

Must watch! 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Με έναν κεντρικό πρωταγωνιστή προσωποποίηση ενός αδάμαστου, περήφανου, ελεύθερου, αρρενωπού χαρακτήρα όπου ζει τη κάθε στιγμή στα άκρα. Φιλμ που σου φτιάχνει τη διάθεση με τον ρυθμό της, τα θεαματικά πλάνα, τις ριψοκίνδυνες αερομαχίες, τα συναισθήματα & μαθήματα ζωής που μεταδίδει & φυσικά τις bromance στιγμές της.

Must watch! 

Full Hollywood δηλ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sonic the Hedgehog 2[2022]

6-Dr-HO1jr3q-Vr-Vi-UO6s6k-Fi-AGM7.jpg

https://www.imdb.com/title/tt12412888

Pureeeeeeeee Epicnessssssss. Ο αγαπημενος μας σκαντζοχοιρος απο τα παιδικα μας χρονια ξανα χτυπα αυτη τη φορα με ακομα μεγαλυτερες δοσεις χιουμορ και αδρεναλινης. Την πρωτη ταινια την εχω δει 3 φορες και ανετα την ξανα βλεπω το ιδιο ακριβως θα συμβει και με αυτη. Ο Jim Carrey στο ρολο του κακου δινει ρεστα για ακομα μια φορα παρεα ομως με τον κοκκινο Knuckles που δινει ατελειωτο πονο αλλα ευτυχως ο Sonic εχει συντροφια την πορτοκαλι Tails την αλεπουδιτσα με τα 2 ελικοπτερακια που ειδαμε στο τελος της πρωτης ταινιας. Εξαιρετικα τα εφε ο Sonic και η Tails 2 αξιαγαπητα πλασματακια που θα περασουν απο πολλες περιπετειες. Στα των ανθρωπων περα απο Jim Carrey το υπολοιπο cast κανει τη δουλεια του αξιοπρεπως. Μια φανταστικη ταινια που θα αγαπησουν τα παιδια ακομα και ας μην ξερουν τον Sonic και που θα κανει του ανω των 30 να νοσταλγισουν τα παιδικα τους χρονια. Εχει και σκηνη μετα το τελος οποτε παμε φουλ για Shadow Hedgehog με την τριτη ταινια ελπιζω να ειναι ιδιος σκηνοθετης οπως στις πρωτες 2 μιας και εχει κανει το καλυτερο που θα μπορουσε στην αποδοση του sonic και στο ολο lore. 7.6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Des Hommes et des Dieux  (Ενώπιον Θεών και Ανθρώπων) - 2010 σε σκηνοθεσία του Xavier Beauvois

Η ταινία αναφέρεται στην πραγματική ιστορία οχτώ Κιστερκιανών μοναχών οι οποίοι το 1993 πήγαν στο αβαείο Notre-Dame de l'Atlas της Tibhirine, στα βουνά Maghreb της Αλγερίας προκειμένου να περιθάλπουν και να βοηθούν με κάθε τρόπο τον τοπικό πληθυσμό. 

Παρουσιάζεται ο τρόπος ζωής τους, οι προσευχές τους, ο διαλογισμός τους, οι ιατρικές τους δραστηριότητες, η καλλιέργεια της γης, το δέσιμό τους με τους χωρικούς.

΄Οταν κάποιοι ευρωπαίοι εργάτες, σφαγιάζονται από ισλαμιστές αντάρτες (GIA) κοντά στο αβαείο, οι μοναχοί αρνούνται την βοήθεια του στρατού και αρχίζουν ν΄αναρωτιούνται για το αν πρέπει να παραμείνουν ή να επιστρέψουν στην Γαλλία.

Και η απόφαση αυτή (που είναι και η ουσία της ταινίας), είναι που πυροδοτεί τις αμφιβολίες, τον φόβο του "άδικου" θανάτου, τις μεταφυσικές αβεβαιότητες, τα ερωτηματικά για το τι θα ήθελε ο Θεός (ή μήπως η συνείδησή τους;). 

Μπορούν άραγε οι δυνάμεις που ασκούνται σ΄έναν άνθρωπο, να τον κάνουν "Θεό"; 

Εξαιρετική η σκηνή του τελευταίου γεύματος!

Vous êtes les branches, nous sommes les oiseaux, si vous partez, où nous poserons-nous? (Εσείς είστε τα κλαδιά, εμείς είμαστε τα πουλιά, αν φύγετε, πού θα προσγειωθούμε;)

Εξαιρετική σκηνοθεσία, εξαιρετικές ερμηνείες!

Πολύ καλή!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...