Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Spider-Man: No Way Home[2021]

MV5-BZWMy-Yz-Fj-YTYt-NTRj-Yi00-OGEx-LWE2

https://www.imdb.com/title/tt10872600

Αναμφιβολα μεσα στις 5 καλυτερες marvelοταινιες μαζι με winter soldier/infinity war/endgame/iron man. Συνδεσε αψογα το multiverse και συνδυασε υπεροχα τους 2 spiderman και τους 5 κακους απο τις προηγουμενες ταινιες. Πραγματικα απολαυση να βλεπεις Andrew Garfield/Tobey Maguire/Tom Holland να συζητανε μεταξυ τους αλλα και οι κακοι κυριως Dafoe/Molina δινουν ρεσιταλ ειδικα Dafoe με την τρελα που βγαζει. Οι σκηνες με Cumberbatch στην κατοπτρικη διασταση τερμα mindfuck κλασικα ο D. Strange οπου μπαινει παιζει με το μυαλο του θεατη. Εδειξε και ο Holland τι μπορει να κανει παραπανω σε θεμα υποκριτικης και ειναι αξιολογος το ειχα αναφερει και σε αλλες ταινιες που εχει παιξει μπορει να μικροδειχνει αλλα βγαζει κατι για αυτο και τον προωθουν τοσο. Σκηνη με Tom Hardy μετα τα credits και σκηνες απο την δευτερη ταινια doctor strange στο τελος. Εικονα κρυσταλλο χαρμα οφθαλμων παντα κανενα παραπονο σε αυτο το θεμα απο ταινιες της Marvel. 8.2/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, jpaokx said:

Καλό ήταν αλλά είχε απαράδεκτο τέλος 

γενικως μαρεσε υο ολο νοημα της απληστιας του ανθρωπινου ειδους κτλ.τα μηνυματα που περνουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Father Stu

Ρεμαλάκος ανακαλύπτει σιγά σιγά τον Θεό, αλλά όσο τον ανακαλύπτει, τόσο περισσότερα βάσανα του έρχονται.

Μόλις εμαθα για την ταινία ήθελα να την δω. Είχα τους φόβους μου ότι η ταινία θα παραείναι  χριστιανική και καθολική, αλλά ποιος δεν θέλει να δει τον Wahlberg να παίζει τον λουζεράκο. Τελικά είναι τόσο χριστιανική, καθολική και κατηχητική όσο περίμενα και λίγο παραπάνω, αλλά αν αφαιρέσουμε αυτά, έχουμε μία πάρα πολύ καλή ερμηνεία από τον Marky Mark, μία κορυφαία ερμηνεία από τον Gibson, πολύ καλούς διαλόγους ανάμεσά τους, λίγο πετυχημένο χιούμορ και αρκετό δάκρυ.

Ο Wahlberg κατέληξε να την χρηματοδοτήσει μόνος του, έβαλε πολλά κιλά και δείχνει τελείως αφοσιωμένος στον ρόλο  , οπότε ίσως να τον ξαναδούμε υποψήφιο στα όσκαρ, αρκεί η επιτροπή να μην κωλώσει και δει την ταινία ως καθολική προπαγάνδα. Στο κάτω κάτω δεν χρειάζεται να είναι κανείς πιστός για να συγκινηθεί με τον ανθρώπινο πόνο και την προσπάθεια για εξιλέωση, το μόνο που χρειάζεται είναι ευαισθησία.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 2:32 ΜΜ, rus είπε

H εποχη που ανεφερα ηταν τελειως διαφορετικη απο τη σημερινη. Δυο καναλια υπηρχαν μονο στη τηλεοραση(ασπρομαυρη συνηθως). Κινηματογραφοι υπηρχαν παντου και γεμιζαν απ ολες τις ηλικιες. Θυμαμαι οτι ειχα δει το "Οσα Παιρνει ο Ανεμος" παραγωγης 1939 σε εναν πολυτελες κιν/φο της Πατησιων το 1985 με εισιτηριο 200 δρχ.(οι υπολοιποι Α Προβολης ειχαν 160) και ηταν φισκα, δεν επεφτε καρφιτσα.

Συνηθως οι παλιες ειναι που βλεπονται και οι συγχρονες που δεν βλεπονται 🙂

 

Βασικα ενα προβλημα που εχω εγω ειναι οτι δεν μπορω να κατσω 2 ωρες ακινητος να κοιταζω μια οθονη. Παλιά μπορούσα, πλεον δεν μπορώ.

Το gaming πχ με κραταει ακομα γτ κανω πραγματα, παιζω, πρεπει να προσεχω τι γινεται, τι κανω και πως το κανω κλπ.

Να φανταστεις η μονη ταινια που περιμενω ειναι το Avatar 2, αλλα και παλι, μου χει σβησει η φλογα μετα απο 13 χρονια αναμονης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν και οι δοσεις....... μια ωριτσα τωρα.........μια το βραδυ και παει λεγοντας. Ετσι βλεπουμε τωρα πια φιλος..... !!!

Επεξ/σία από Gogotsa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, firepc είπε

Βασικα ενα προβλημα που εχω εγω ειναι οτι δεν μπορω να κατσω 2 ωρες ακινητος να κοιταζω μια οθονη. Παλιά μπορούσα, πλεον δεν μπορώ.

Το gaming πχ με κραταει ακομα γτ κανω πραγματα, παιζω, πρεπει να προσεχω τι γινεται, τι κανω και πως το κανω κλπ.

Να φανταστεις η μονη ταινια που περιμενω ειναι το Avatar 2, αλλα και παλι, μου χει σβησει η φλογα μετα απο 13 χρονια αναμονης..

Eγω συνηθως καθομαι ξαπλωμενος στο κρεβατι μου🙂  Ή στη πολυθρονα με τα ποδια απλωμενα σε σκαμνακι βεβαια, και σηκωνομαι στα διαλειμματα.

Ειναι δεδομενο οτι το χειροτερο ειδος καθισιου ειναι στη τηλεοραση. Θεωρειται χειροτερο απο το καθισιο μπροστα σε ενα pc ή στο καθισμα του αυτοκινητου.

Η τελευταια φορα που πηγα σε κιν/φο ηταν το 2010 στο Αvatar (what a coincidence), για να δω το 3D.

 

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Υπαρχουν και οι δοσεις....... μια ωριτσα τωρα.........μια το βραδυ και παει λεγοντας. Ετσι βλεπουμε τωρα πια φιλος..... !!!

Δυο ωρες την ημερα μπροστα στη τηλεοραση θεωρειται αργος θανατος ☠️

 

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eternals[2021]

MV5-BMTEx-Zm-Vj-Y2-It-YTAz-Yi00-MDdl-LWF

https://www.imdb.com/title/tt9032400

Το να ξεκινας με χαμηλες προσδοκιες μια ταινια εχοντας διαβασει αρνητικα σχολια για αυτη μονο καλο κανει. Ξεκινησα τους Αιωνιους χωρις να περιμενω πολλα ο πηχης στον πατο και τελικα δεν ηταν καθολου ασχημη. Σκηνοθετης η Chloé Zhao που την εχουμε συνηθισει σε πιο ηρεμες ταινιες με αργη σκηνοθεσια και αυτο φαινεται και εδω με μια πιο ηρεμη χρεια στο μεγαλυτερο μερος της στις μαχες ομως εδωσε πονο και μου αρεσαν. Πολλοι νεοι χαρακτηρες πολλες νεες δυναμεις πρακτικα επεκτεινουν συνεχως το συμπαν της Marvel με αυτη την ταινια και με το ολο multiverse theme. Λιγο out of place ηταν με τα μπρος πισω καθε τρεις και λιγο και ενστασεις μπορουν να γινουν και στις επιλογες καποιων πρωταγωνιστων συνολικα ομως βλεπετε ευχαριστα. Θα μπορουσε να ειναι πιο δεμενη και οχι τοσο flat? Σιγουρα. Θα μπορουσε να ειναι πιο σκοτεινη χωρις να κανει καποιους χαρακτηρες καρικατουρες? Σιγουρα. Με 20-30 λεπτα λιγοτερο και καλυτερο linear pace θα εβγαινε πολυ καλυτερη. Τρομερα εφε δεν γινονται καλυτερα ωραια μουσικη ωραιες δυνατες μαχες. Δεν ειναι η τοσο κακη ταινια που διαβαζα. 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μη βαζεις 7 στο eternals, γιατι θα τη πατησει ο κοσμακης και θα χασει το χρονο του και θα σε βριζουν μετα........

Μη περιμενεις να σου πω μετα..... εγω σταλεγα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Arkin είπε

Eternals[2021]

Δεν ειναι η τοσο κακη ταινια που διαβαζα. 7/10

Να βαζεις 8,2 στο αριστουργημα του μοντερνου ασιατικου σινεμα Chungking Express και 7 στο Eternals τη σκατουλα....Πονεσε τοσο μικρη διαφορα..τεσπα

The Batman (2022)1067060378_MV5BMDdmMTBiNTYtMDIzNi00NGVlLWIzMDYtZTk3MTQ3NGQxZGEwXkEyXkFqcGdeQXVyMzMwOTU5MDk@._V1_UY209_CR00140209_AL_.jpg.53c185c28a43a4545e8c0f4f582ab444.jpg

Δε το περιμενα τοσο αξιολογο. Ειχε ενα πολυ ομορφο βρωμικο underground χαρακτηρα, κατι που ελειπε απο τα καλογυαλισμενα μπατμαν του Νολαν. Η συνεχης παρουσια βροχης ηταν φανταστικη επιλογη, ο ηχος της ηταν σαν χαρακτηρας απο μονος του, την ακουγες σε διαφορετικες εντασεις, σε διαφορετικες στιγμες, καθε φορα εξυπηρετουσε συγκεκριμενο σκοπο. Μου θυμισε παραπανω την ταινια Se7en παρα τα υπολοιπα μπατμαν. Ο Πατινσον οκ τιμιος και η Ζοε Κραβιτς φωτια. Η επιλογη των Νιρβανα αναπαντεχα ταιριαστη!!

8/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Ρε μη βαζεις 7 στο eternals, γιατι θα τη πατησει ο κοσμακης και θα χασει το χρονο του και θα σε βριζουν μετα........

Μη περιμενεις να σου πω μετα..... εγω σταλεγα!!!

 

1 ώρα πριν, armin είπε

Να βαζεις 8,2 στο αριστουργημα του μοντερνου ασιατικου σινεμα Chungking Express και 7 στο Eternals τη σκατουλα....Πονεσε τοσο μικρη διαφορα..τεσπα

Δεν ήταν τόσο κακή βρε παιδιά δεν ξέρω περίμενα να μην βλέπετε με όσα διάβαζα αλλά πέρασε ευχάριστα η ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Βρε ηταν πολυ κακη....

Κοίτα ότι ήταν flat ήταν. Ότι κάποιοι χαρακτηρες όπως ο kingo ήταν καρικατούρες ήταν. Και ότι ήταν χωρίς λόγο μπερδεμένη σε σημεία ναι. Από εκεί και πέρα. Οι σκηνές μαχών άψογες. Το όλο lore που πρόσθεσε με νέους χαρακτήρες και επέκταση του σύμπαντος της marvel πολύ καλο. Γενικά μαζί με το no way home παρα άνοιξαν το συμπαν της marvel και αυτά που γνωρίζαμε. Να πούμε είναι κακή αλλά με απτά επιχειρήματα. Για μένα που έχω δει τις 31 από τις 34 ταινίες της marvel που έχουν βγει μέχρι σήμερα την είδα ευχάριστα παρολη τη διάρκεια της και άνετα την ξανά βλέπω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να πούμε είναι κακή αλλά με απτά επιχειρήματα. Για μένα που έχω δει τις 31 από τις 34 ταινίες της marvel που έχουν βγει μέχρι σήμερα την είδα ευχάριστα παρολη τη διάρκεια της και άνετα την ξανά βλέπω. 

Η Μαρβελ εχει αρχισει να με ενοχλει προσωπικα...το χιουμορ ειναι παντου ιδιο, οι χαρακτηρες πολλοι και ασημαντοι, οι σκηνες δρασης μεχ...δηλαδη ποια η ουσιαστικη διαφορα των eternals απο τους avengers? Προσπαθουν να σωσουν τη Γη, ο καθενας εχει τη δικια του δυναμη, πρεπει να αντιπροσωπευονται ολοι αρα υπαρχει ενας ινδος, κινεζος, λευκος, γκει, μαυρος, παιδι...πολυ επιτηδευμενα, πολυ ψευτικα, με μια ακλονητη δομη 1st->2nd->3rd act που οκ εχει κουρασει πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armin είπε

Η Μαρβελ εχει αρχισει να με ενοχλει προσωπικα...το χιουμορ ειναι παντου ιδιο, οι χαρακτηρες πολλοι και ασημαντοι, οι σκηνες δρασης μεχ...δηλαδη ποια η ουσιαστικη διαφορα των eternals απο τους avengers? Προσπαθουν να σωσουν τη Γη, ο καθενας εχει τη δικια του δυναμη, πρεπει να αντιπροσωπευονται ολοι αρα υπαρχει ενας ινδος, κινεζος, λευκος, γκει, μαυρος, παιδι...πολυ επιτηδευμενα, πολυ ψευτικα, με μια ακλονητη δομη 1st->2nd->3rd act που οκ εχει κουρασει πια...

To woke στοιχείο δυστυχώς υπάρχει σχεδόν παντού και στις περισσότερες mainstream ταινίες σειρες. Δεν μου αρέσει προσωπικά αλλά αν κάτσω να αναλύσω το woke στοιχείο σε κάθε ταινία θα καταλήξω να μην απολαμβάνω τιποτα. Ειναι κάτι σαν αναγκαίο κακό της εποχής μας. Οι avengers και γενικά οι ταινίες της marvel μέχρι τη φάση 4 προσπαθουν να σώσουν τη γη περα από Thor που ασχολούμαστε και με asgard. Με το eternals και το no way home μην πω πρώτα με το εξαιρετικό loki μεγαλώνει απίστευτα το συμπαν. Δεν το θεωρώ αρνητικό γιατί αλλιώς θα βλέπαμε συνεχώς το ίδιο εξωγήινοι στη γη και οι avengers να μας σώζουν. Με το eternals που ναι ειχε έντονο woke στοιχείο διεύρυναν το συμπαν της marvel παρα πολύ. Δεν έχω διαβάσει καθόλου κόμικς από marvel οπότε πάω αποκλειστικά με αυτό που δείχνουν οι ταινίες και δεν με χάλασε το όλο lore με eternals deviants και celestials μου έβγαλε κάτι μεγαλειώδες. Και με τον phasto με την εξέλιξη του ανθρώπινου γένους όπως το έδειξαν. Αν δεν προσπεράσουμε το woke στοιχείο σχεδόν σε κάθε mainstream ταινία σειρά όλα θα μας φαίνονται κακά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...