Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Big Fish[2003]

74063.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0319061

Μεσα στα καλυτερα ταξιδια που μπορει να προσφερει μια ταινια αν οχι η καλυτερη και αναμφιβολα το πιο αξιοθαυμαστο αριστουργημα του Tim Burton. Ενας παραμυθενιος κοσμος βγαλμενος απο το μυαλο ενος μεγαλου σκηνοθετη. Φαντασια περιπετεια ανθρωπια τρελα ακατορθωτο ειναι μερικες απο τις λεξεις που μου ερχονταν στο μυαλο οταν εβλεπα την ταινια. Ενας μοναδικος Ewan McGregor μαζι με τους υπεροχους Helena Bonham Carter/Danny DeVito/Steve Buscemi/Billy Crudup/Albert Finney/Jessica Lange/Alison Lohman/Matthew McGrory να συμπληρωνουν το υπολοιπο καστ. Ο καθενας στο ρολο που επρεπε να ειναι κανεις δεν φαινεται να ειναι out of place ουτε στιγμη. Γιατι δεν πηρε Οσκαρ αυτη η ταινια δεν ξερω. 9/10

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Big Fish[2003]

74063.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0319061

Μεσα στα καλυτερα ταξιδια που μπορει να προσφερει μια ταινια αν οχι η καλυτερη και αναμφιβολα το πιο αξιοθαυμαστο αριστουργημα του Tim Burton. Ενας παραμυθενιος κοσμος βγαλμενος απο το μυαλο ενος μεγαλου σκηνοθετη. Φαντασια περιπετεια ανθρωπια τρελα ακατορθωτο ειναι μερικες απο τις λεξεις που μου ερχονταν στο μυαλο οταν εβλεπα την ταινια. Ενας μοναδικος Ewan McGregor μαζι με τους υπεροχους Helena Bonham Carter/Danny DeVito/Steve Buscemi/Billy Crudup/Albert Finney/Jessica Lange/Alison Lohman/Matthew McGrory να συμπληρωνουν το υπολοιπο καστ. Ο καθενας στο ρολο που επρεπε να ειναι κανεις δεν φαινεται να ειναι out of place ουτε στιγμη. Γιατι δεν πηρε Οσκαρ αυτη η ταινια δεν ξερω. 9/10

 Θερμά συγχαρητήρια!

΄Οταν είδα ότι έγραψες κριτική για το Sleepy Hollow του Tim Burton, σκέφτηκα αμέσως ότι δεν είναι δυνατόν να μην γράψουμε για το Big Fish.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sibyl είπε

 Θερμά συγχαρητήρια!

΄Οταν είδα ότι έγραψες κριτική για το Sleepy Hollow του Tim Burton, σκέφτηκα αμέσως ότι δεν είναι δυνατόν να μην γράψουμε για το Big Fish.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις!

Να εισαι καλα. Πριν 20 λεπτα την τελειωσα και αφησε μια γλυκια επιγευση το τελος αλλα και ολο το 2ωρο ταξιδι ειναι κατι που θα μεινει. Δεν την ειχα δει τοσα χρονια αργησα 19 χρονια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Να εισαι καλα. Πριν 20 λεπτα την τελειωσα και αφησε μια γλυκια επιγευση το τελος αλλα και ολο το 2ωρο ταξιδι ειναι κατι που θα μεινει. Δεν την ειχα δει τοσα χρονια αργησα 19 χρονια. 

Την είχα δει πριν μια δεκαετία περίπου και μου είχε προκαλέσει ενθουσιασμό!

Να σου πω την αλήθεια με όλους καρφωμένους απόψε στον τελικό του Champions League, φλερτάρω σοβαρά με την ιδέα να την ξαναδώ! 😄

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sibyl είπε

Την είχα δει πριν μια δεκαετία περίπου και μου είχε προκαλέσει ενθουσιασμό!

Να σου πω την αλήθεια με όλους καρφωμένους απόψε στον τελικό του Champions League, φλερτάρω σοβαρά με την ιδέα να την ξαναδώ! 😄

Εννοειται να την ξανα δεις. Ειδα 60GB αρχειο με HDR η εικονα σαν ταινια που βγηκε χθες τετοιες ταινιες αξιζει να τις βλεπεις στην καλυτερη εικονα που μπορεις. Δεν μου αρεσει και μενα καθολου το ποδοσφαιρο πρεπει να εχω δει 2 ωρες σε ολη μου τη ζωη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Wailing (2016)

https://www.imdb.com/title/tt5215952/

 

Την είδα πάλι και είναι από τις καλύτερες ταινίες horror που έχω δει. Κορεάτικη παραγωγή.

Η ταινία έχει πολλές σκηνές με διφορούμενες ερμηνείες και επίσης πρέπει να προσέχεις πολύ διότι έχει λεπτομέρειες που μπορεί να χάσεις ή να νομίζεις ότι δεν έχουν σημασία.

Για τυχόν απορίες υπάρχουν εξηγήσεις σχετικά με την ταινία στο Youtube και στο Reddit.

Για τους φαν του είδους είναι must see.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Top Gun: Maverick

O Pete "Maverick" Mitchell επιστρέφει στο Top Gun ως εκπαιδευτής, για να ετοιμάσει τη νέα γενιά για μία απίστευτα δύσκολη αποστολή.

Λυπάμαι που θα είμαι εγώ ο σπαζοκλαμπάνιας/περίεργος/maverick (σιγά ρε...) του νήματος, αλλά κάποιος πρέπει να αναλάβει και αυτόν τον άχαρο ρόλο. Το πρόβλημα δεν είναι ότι η ταινία δεν ξετρέλανε εμένα, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξετρέλανε τον κολλητό που ακόμη και τώρα, 36 χρόνια μετά, quoτάρει ατάκες από το Top Gun και κλαίει που για 87 μόρια δεν πέρασε στην Ικάρων.

Μία από τις δυνατές σκηνές της ταινίας για εμένα είναι η πτήση του Tom με το Darkstar. Δυστυχώς όμως για την ταινία, παρόμοια σκηνή έχω δει σε καλύτερη έκδοση, στο "First Man".  Τον θεατή δεν τον νοιάζει αν ο Tom κατάφερε και έπεισε (λέμε τώρα) την Lockheed να τον βάλει σε ένα πειραματικό αεροσκάφος για να δώσει μια εμπειρία όσο γίνεται πιο κοντά στην πραγματική, τον νοιάζει το αποτέλεσμα. Και μπορεί η σκηνή να ήταν τρομερή, αλλά στο First Man για εμένα ήταν τρομερότερη.

Είμαστε στο 2022. Όσοι έχουμε ακόμη και ελάχιστο ενδιαφέρον για το αντικείμενο, έχουμε δει αρκετό footage από πτήσεις μαχητικών. Γιατί να με νοιάξει  το ότι ο Tom εκπαίδευσε εν μέρει το cast ώστε να πετάξουν με 8G;  Φαίνονται πραγματικά οι σκηνές μέσα από το cockpit τόσο καλύτερες από του πρώτου;  Συνολικά το promotion της ταινίας τους τελευταίους τρεις-τέσσερεις μήνες μου έδωσε την εντύπωση ότι προσπαθεί να μας πείσει για το τι μπορεί να πετύχει ο Κινηματογράφος (μια μεγάλη, παλιομοδίτικη εταιρία παραγωγής και ο μεγαλύτερος σύγχρονος σταρ) όταν αποφασίσει να δουλέψει πάρα πολύ σοβαρά. 

Η ταινία έχει τρεις, τέσσερεις, πέντε, πολύ καλές σκηνές. Οι σκηνές που η σκηνοθεσία σχεδόν πλάνο προς πλάνο αντιγράφει το Top Gun είναι πολύ πετυχημένες. Δυο-τρεις φορές κόντεψα να πεταχτώ από το κάθισμα και να φωνάξω. Αλλά όλα θα ήταν διαφορετικά, αν δεν υπήρχε η τόσο υπερβολική προώθηση της ταινίας. Όταν στο τελευταίο πλάνο του trailer βλέπεις  εδώ και μήνες ένα F-14 να πετάει, ξέρεις ότι κάποια στιγμή ο Maverick θα το πετάξει. Αυτό σε κάνει να θέλεις να πας να δεις την ταινία, αλλά αφαιρεί από την έκπληξη όταν θα δεις τελικά την ταινία. Και, για να τελειώνω, νομίζω ότι έκαναν υπερβολικά πολλή προώθηση στην ταινία, με λίγα λόγια "το εγώ τους υπέγραψε επιταγές που το σώμα τους δεν μπορεί να καλύψει" (χμ...). Τουλάχιστον όχι πλήρως.

Βγαίνει ο Tom στην αρχή να μας ευχαριστήσει (!) που πήγαμε κινηματογράφο να δούμε την ταινία. "Only in theaters" παντού. Προώθηση, "making of", footage από τα γυρίσματα, νοσταλγία. Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά για εμάς τους μεγαλύτερους. Η ταινία θα μπορούσε να είναι και μία αλληγορία για το blockbuster παλιάς κοπής. Ο Ed Harris του το είπε του Tom, "το είδος σου πάει προς εξαφάνιση". Ο Tom, φυσικά, του απάντησε "Ίσως, Κύριε, αλλά όχι σήμερα". Πράγματι, όχι σήμερα, αλλά αύριο σίγουρα.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soorarai Pottru[2020]

4199001a1cced80374c89ccf1078d345.jpg

https://www.imdb.com/title/tt10189514

Ειχα καιρο να δω μια ταινια απο την Ινδια και το Soorarai Pottru ηταν οτι επρεπε για να θυμηθω ποσο αληθινες και ανθρωπινες ταινιες δημιουργουν. Βασισμενη στην αληθινη ιστορια του G. R. Gopinath ενος χωριατη φτωχου απο την Ινδια που προσπαθησε και παλεψε με νυχια και με δοντια για να φερει φθηνες πτησεις στην Ινδια για ολους πριν απο 20 χρονια. Πραγματικα τα συναισθηματα που σου δημιουργει το Soorarai Pottru ειναι ανεπαναληπτα. Δακρυα χαρα αγωνια θυμο αγανακτηση ανατριχιλα ειναι καποια απο αυτα και τα δινει ολα στον υπερθετικο βαθμο. Στο ρολο του Gopinath ενας απο τους μεγαλυτερους ηθοποιους στην Ινδια ο Suriya ερμηνευτικα για οσκαρ τα δινει ολα. Μπορει να μην εχει τα εφε και το budget πολλων εκατομμυριων ειναι ομως 10 φορες καλυτερη απο το 99.9% των Αμερικανικων ταινιων με τοσο μεγαλο budget. Πραγματικα μπραβο για αυτο το εργο τεχνης και στην σκηνοθετη Sudha Kongara στην τριτη της ταινια μεχρι σημερα. Μην την χασει κανεις η ταινια προσφερει μαθηματα ζωης σε πολλα θεματα απο τα ονειρα που εχουμε μεχρι την πραγματοποιηση τους τα τεραστια εμποδια μεχρι να φτασουμε στον προορισμο μας και οτι ολοι ειναι ισοι σε αυτο τον κοσμο ανεξαρτητος χρηματων. 10/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2022 στις 7:18 ΜΜ, Arkin είπε

Εννοειται να την ξανα δεις. Ειδα 60GB αρχειο με HDR η εικονα σαν ταινια που βγηκε χθες τετοιες ταινιες αξιζει να τις βλεπεις στην καλυτερη εικονα που μπορεις. Δεν μου αρεσει και μενα καθολου το ποδοσφαιρο πρεπει να εχω δει 2 ωρες σε ολη μου τη ζωη. 

Πόσο ωραία ταινία!!!

Μου φαίνεται ότι μου άρεσε περισσότερο από την πρώτη φορά που την είδα.

1*_zNk_pMq0nYM2FpAY6a1iw.jpeg
The “Big Fish” still swims.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Das Boot[Director's Cut][1981]

full-dasboot-19591-32979-1576555364.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0082096

Ταινια που ηθελα να δω εδω και πολλα πολλα χρονια και ποτε δεν το επερνα αποφαση. Σημερα ηταν η μερα. Δεν βγαινουν πολλες ταινιες απο Γερμανια αλλα αυτες που εχουν βγει ειναι αριστουργηματα. Η συγκεκριμενη ειναι ενα πραγματικο ΕΠΟΣ που δειχνει με τεραστιο ρεαλισμο τον πολεμο μεσα απο τη θαλασσα και συγκεκριμενα με ενα υποβρυχιο U-96 και σκιαγραφει αληθινα γεγονοτα απο τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο του 1940. Ο υπεροχος Jürgen Prochnow στο ρολο του κυβερνητη δινει ρεσιταλ ερμηνειας αλλα ολο το πληρωμα του υποβρυχιου εδωσαν τον καλυτερο τους εαυτο. Οι στιγμες απολυτης ησυχιας περιμενοντας τον εχθρο ειναι μοναδικες σαν να εισαι εκει και κρατας και εσυ την ανασα σου μαζι με το πληρωμα. Ο φοβος και ο τρομος στα ματια των στρατιωτων οταν περιμενουν τα πυρα δινει μια απιστευτη ενταση στην ταινια και αγωνια. Η μουσικη που μπαινει οταν αρχιζει η μαχη πολυ δυνατη και πορωτικη. Προταθηκε για 6 Οσκαρ και δεν πηρε κανενα. Η DC ειναι 59 λεπτα περισσοτερο απο αυτη που βγηκε στις αιθουσες και υπαρχει και σειρα με 92 λεπτα ακομα δεν βρηκα υποτιτλους ομως για αυτο και ειδα την DC. Μπορει σε σημεια η DC να ειναι αργη αλλα δειχνει και τη ζωη μεσα σε ενα υποβρυχιο περα απο την τεραστια ενταση που εχουν οι μαχες. Το τελος κατι μου θυμισε πρεπει να ειχα δει ενα μερος παλιοτερα στην τηλεοραση σιγουρα ομως οχι απο την αρχη και σιγουρα οχι την DC. 209 λεπτα επους σε μια ταινια που δειχνει το πραγματικο προσωπο του πολεμου μεσα σε ενα υποβρυχιο το ποσο κλειστοφοβικα ειναι το ποσες δυσκολιες υπαρχουν και το ποσο τρομοκρατικο ειναι να περιμενεις να σκασουν οι βομβες απο πανω σου οταν εισαι στα 200 μετρα βαθος μεσα σε ενα μακροστενο σιδερενιο κουτι. 10/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Das Boot[Director's Cut][1981]

 

...............Η μουσικη που μπαινει οταν αρχιζει η μαχη πολυ δυνατη και πορωτικη. Προταθηκε για 6 Οσκαρ και δεν πηρε κανενα.

Αυτο μου δημιουργησε απορια διοτι τα Oscar αφορουν αμερικανικες ταινιες, ενω αυτη ηταν (δυτικο)γερμανικη. Ψαχνοντας διαπιστωσα οτι συμπαραγωγος εταιρια ηταν η Columbia, οποτε εξηγηθηκε.

Για τη μουσικη παντως δε προταθηκε, αν και καταπληκτικη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2022 στις 10:57 ΠΜ, Voodooman είπε

Top Gun: Maverick

O Pete "Maverick" Mitchell επιστρέφει στο Top Gun ως εκπαιδευτής, για να ετοιμάσει τη νέα γενιά για μία απίστευτα δύσκολη αποστολή.

Λυπάμαι που θα είμαι εγώ ο σπαζοκλαμπάνιας/περίεργος/maverick (σιγά ρε...) του νήματος, αλλά κάποιος πρέπει να αναλάβει και αυτόν τον άχαρο ρόλο. Το πρόβλημα δεν είναι ότι η ταινία δεν ξετρέλανε εμένα, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξετρέλανε τον κολλητό που ακόμη και τώρα, 36 χρόνια μετά, quoτάρει ατάκες από το Top Gun και κλαίει που για 87 μόρια δεν πέρασε στην Ικάρων.

Μία από τις δυνατές σκηνές της ταινίας για εμένα είναι η πτήση του Tom με το Darkstar. Δυστυχώς όμως για την ταινία, παρόμοια σκηνή έχω δει σε καλύτερη έκδοση, στο "First Man".  Τον θεατή δεν τον νοιάζει αν ο Tom κατάφερε και έπεισε (λέμε τώρα) την Lockheed να τον βάλει σε ένα πειραματικό αεροσκάφος για να δώσει μια εμπειρία όσο γίνεται πιο κοντά στην πραγματική, τον νοιάζει το αποτέλεσμα. Και μπορεί η σκηνή να ήταν τρομερή, αλλά στο First Man για εμένα ήταν τρομερότερη.

Είμαστε στο 2022. Όσοι έχουμε ακόμη και ελάχιστο ενδιαφέρον για το αντικείμενο, έχουμε δει αρκετό footage από πτήσεις μαχητικών. Γιατί να με νοιάξει  το ότι ο Tom εκπαίδευσε εν μέρει το cast ώστε να πετάξουν με 8G;  Φαίνονται πραγματικά οι σκηνές μέσα από το cockpit τόσο καλύτερες από του πρώτου;  Συνολικά το promotion της ταινίας τους τελευταίους τρεις-τέσσερεις μήνες μου έδωσε την εντύπωση ότι προσπαθεί να μας πείσει για το τι μπορεί να πετύχει ο Κινηματογράφος (μια μεγάλη, παλιομοδίτικη εταιρία παραγωγής και ο μεγαλύτερος σύγχρονος σταρ) όταν αποφασίσει να δουλέψει πάρα πολύ σοβαρά. 

Η ταινία έχει τρεις, τέσσερεις, πέντε, πολύ καλές σκηνές. Οι σκηνές που η σκηνοθεσία σχεδόν πλάνο προς πλάνο αντιγράφει το Top Gun είναι πολύ πετυχημένες. Δυο-τρεις φορές κόντεψα να πεταχτώ από το κάθισμα και να φωνάξω. Αλλά όλα θα ήταν διαφορετικά, αν δεν υπήρχε η τόσο υπερβολική προώθηση της ταινίας. Όταν στο τελευταίο πλάνο του trailer βλέπεις  εδώ και μήνες ένα F-14 να πετάει, ξέρεις ότι κάποια στιγμή ο Maverick θα το πετάξει. Αυτό σε κάνει να θέλεις να πας να δεις την ταινία, αλλά αφαιρεί από την έκπληξη όταν θα δεις τελικά την ταινία. Και, για να τελειώνω, νομίζω ότι έκαναν υπερβολικά πολλή προώθηση στην ταινία, με λίγα λόγια "το εγώ τους υπέγραψε επιταγές που το σώμα τους δεν μπορεί να καλύψει" (χμ...). Τουλάχιστον όχι πλήρως.

Βγαίνει ο Tom στην αρχή να μας ευχαριστήσει (!) που πήγαμε κινηματογράφο να δούμε την ταινία. "Only in theaters" παντού. Προώθηση, "making of", footage από τα γυρίσματα, νοσταλγία. Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά για εμάς τους μεγαλύτερους. Η ταινία θα μπορούσε να είναι και μία αλληγορία για το blockbuster παλιάς κοπής. Ο Ed Harris του το είπε του Tom, "το είδος σου πάει προς εξαφάνιση". Ο Tom, φυσικά, του απάντησε "Ίσως, Κύριε, αλλά όχι σήμερα". Πράγματι, όχι σήμερα, αλλά αύριο σίγουρα.

Το ερώτημα ειναι αν αν εξαφανιστούν αυτα τα Blockbuster παλαιός κοπής τι θα εχουμε σαν ταινίες δράσης ; Super hero μεχρι να σβήσει ο ήλιος ;

Επίσης γιατί αυτες οι ταινίες αφορούν μονο εμάς τους μεγαλύτερους; Εγω ειδα μεγαλο ενθουσιασμό κ απο πιτσιρικαρία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, totalius είπε

Το ερώτημα ειναι αν αν εξαφανιστούν αυτα τα Blockbuster παλαιός κοπής τι θα εχουμε σαν ταινίες δράσης ; Super hero μεχρι να σβήσει ο ήλιος ;

Επίσης γιατί αυτες οι ταινίες αφορούν μονο εμάς τους μεγαλύτερους; Εγω ειδα μεγαλο ενθουσιασμό κ απο πιτσιρικαρία . 

Πολύ φοβάμαι πως ναι...

Πότε ήταν η τελευταία φορά που είδαμε ένα νέο, πρωτότυπο blockbuster franchise; Ακόμη και τα Μ:I δεν ξεκίνησαν σαν blockbuster, αλλά με μεγάλη ευκολία έγιναν τέτοια στην πορεία., γιατί το ευνοούσαν οι εποχές. Τώρα,όταν θέλουμε blockbuster, ή υπερήρωες θα δούμε ή reboot ή άρμεγμα παλιών franchises. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για "φρέσκο" πιθανό blockbuster είναι τα John Wick, αν και δεν νομίζω να θέλουν να πάνε προς τα εκεί.

Στον κινηματογράφο που ήμουν είχε πράγματι αρκετούς νεαρούς.  Ο γιος του κολλητού που ήταν μαζί  το βρήκε καλό, αλλά δεν ξετρελάθηκε. Αλλά και αυτά τα σκασμένα δεν ενθουσιάζονται πια με τίποτα!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Πολύ φοβάμαι πως ναι...

Πότε ήταν η τελευταία φορά που είδαμε ένα νέο, πρωτότυπο blockbuster franchise; Ακόμη και τα Μ:I δεν ξεκίνησαν σαν blockbuster, αλλά με μεγάλη ευκολία έγιναν τέτοια στην πορεία., γιατί το ευνοούσαν οι εποχές. Τώρα,όταν θέλουμε blockbuster, ή υπερήρωες θα δούμε ή reboot ή άρμεγμα παλιών franchises. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό για "φρέσκο" πιθανό blockbuster είναι τα John Wick, αν και δεν νομίζω να θέλουν να πάνε προς τα εκεί.

Στον κινηματογράφο που ήμουν είχε πράγματι αρκετούς νεαρούς.  Ο γιος του κολλητού που ήταν μαζί  το βρήκε καλό, αλλά δεν ξετρελάθηκε. Αλλά και αυτά τα σκασμένα δεν ενθουσιάζονται πια με τίποτα!..

Εγω βλεπω ηδη 15-18χρονα να εχουν κουραστεί με τις super hero ταινίες . Δεν ξέρω τι θα αφορούν τα επομενα Blockbuster αλλα σίγουρα τα super hero δεν ειναι για πολλα χρόνια ακομα .  Επισης κατι πολυ σημαντικο που εκανε το Maverick  ειναι οτι σήκωσε το κοσμο απο τις τηλεοράσεις κ τον έφερε στο σινεμά . Αυτο κάποιο μνμα πρεπει να στείλει στο Hollywood .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κόστος του Maverick λέει ότι είναι "μόνο" 150-160 εκατομμύρια. Δεν νομίζω ότι είναι και υπερβολικά χρήματα, έχουμε ακούσει τέτοια ποσά πολλές φορές στο παρελθόν. Και έχω την αίσθηση ότι οι superhero movies θα γίνονται όλο και φθηνότερες, τα CGI θα γίνονται πιο φθηνά, όχι πιο ακριβά.

Οπότε τι χρειάζεται ένα blockbuster που δεν στηρίζεται στα CGI για να πετύχει; Εμμονή στην λεπτομέρεια (και να το προβάλεις αυτό όσο γίνεται περισσότερο, ακόμη και αν δεν φαίνεται πάντα), πραγματικά δύσκολα γυρίσματα και έναν Tom Cruise. Όλα αυτά μαζί δεν μπορείς να τα έχεις πάντα, ούτε για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...