Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dumb money

Ταινία βασισμένη στα γεγονότα γύρω από την μετοχή της Gamestop λίγα χρόνια πριν.

Παρακολουθώντας την υπόθεση μέρα με την μέρα, τη στιγμή που εκτυλισσόταν, ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι θα την δούμε σε ταινία. Δεν περίμενα να γίνει τόσο σύντομα.

Επίσης δεν περίμενα να γίνει τόσο πρόχειρα. Η ταινία πήρε την καταπληκτική πραγματική ιστορία και την έκαψε, δεν κατάλαβα πού πήγαν τα 105 λεπτά. Κακογραμμένη, με κακή πλοκή, χωρίς καμία εξήγηση ώστε να προσελκύσει ένα πιο ευρύ κοινό, με ηθοποιούς άνευρους, ψόφια σκηνοθεσία. Απίστευτο για εμένα ότι ο σκηνοθέτης του I, Tonya γύρισε αυτήν την ταινία, θέλω να πιστεύω ότι δεν τον βοήθησε το υλικό.

Μια κακή ταινία με θέμα όμως τόσο εξαιρετικό, που από μόνο του την κάνει υποφερτή. Μακάρι να δούμε ξανά την ιστορία με καλύτερους συντελεστές.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/12/2023 στις 1:01 ΜΜ, Gogotsa είπε

Η γη της επαγγελιας που λεει ο αποπανωφ με το mads, ειναι απο τις καλυτερες της χρονιας. Βασικα οπου παιζει ο Mikkelsen, απλα δε το χανεις........

ακριβως ετσι ειναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2023 at 09:41, The_Judas said:

Εξαιρετικο το Holdovers. Δεν απογοητευει ο Alexander Payne.Πιστευω οτι θα ειναι και στα oscars η ταινια.

Το Saltburn δεν προκειται να το δω μετα απο την πατατα promising young woman.

Εγώ το έκανα το λάθος και το είδα το Saltburn. Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που είδα τέτοια φόλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Baby Driver (2017)(IMDb). Μας το πρότεινε η νεολαία. Πολύ καλή ερμηνεία από τους βασικούς ηθοποιούς αλλά και τους δευτερεύοντες, αρκετή δράση χωρίς να γίνεται υπερβολική ή δραματική, πολύ καλή μουσική δεμένη αρμονικά με το περιεχόμενο της ταινίας. Πρωτότυπη, καλοστημένη και γενικά μια ευχάριστη και φρέσκια από κάθε άποψη ταινία.

image.png.437cf76e34d092feb7ce08d99ad3081d.png

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Πήγε η σύζυγος με τη φίλη της, ενθουσιάστηκε. 

Και απο που ξεκινησε ετσι δικα του σε σκηνοθεσια ολα τα παρακατω. 20 χρονια μετα εφτασε να δημιουργει αριστουργηματα. 

Screenshot-2.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt16277242/
true story και γυρισμένη στο ίδιο σημείο την ίδια εποχή με το πραγματικό συμβαν.
Αν και παραγωγή του netflix είναι τελικά πολύ καλή και με σωστή αποτύπωση των γεγονότων.....

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

514752899_.jpg.dc7232717d644d22e3a61cf6771b6289.jpg

12th Fail (2023) - IMDb

Ωραία ταινιούλα που σε κρατάει. Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα λέει, οπότε αποφεύγει τις ευκολίες που θα δούμε σε ταινίες αντίστοιχης θεματολογίας από Hollywood μεριά, που όμως είναι απλά φανταστικά σενάρια. Η ιστορία του πρωταγωνιστή θα μπορούσε να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση για το πως κάποιος μπορεί να τα καταφέρει μέσα από την επίμονη προσπάθεια, αλλά και πόσο σημαντικό είναι να έχεις φίλους να σε στηρίζουν, πώς ένα συμβάν, ένα πρότυπο που θα εμφανιστεί ξαφνικά στην ζωή σου, μπορεί να αλλάξει αυτήν. Είναι και μια ματιά στην κοινωνία της Ινδίας, το πόση διαφθορά υπάρχει σε αυτήν εξαιτίας της φτώχειας και της αγραμματοσιάς που το σύστημα της χώρας επιδιώκει να διατηρεί, το τι αγώνες κάνουν εκατομμύρια νέοι σε αυτήν την χώρα του 1,4 δις για να μπορέσουν να ξεφύγουν από τις συνθήκες στις οποίες ζουν.

Νομίζω το 9.2 στο imdb είναι κάπως υπερβολικό, αλλά 8αράκι το έχει χαλαρά.

 

Αυτά από εμένα, αν θέλετε (πολύ) καλύτερο review, περιμένετε να την δει και ο @Arkin

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Και απο που ξεκινησε ετσι δικα του σε σκηνοθεσια ολα τα παρακατω. 20 χρονια μετα εφτασε να δημιουργει αριστουργηματα. 

Screenshot-2.png

Αλήθεια είδες την ταινία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

https://www.imdb.com/title/tt16277242/
true story και γυρισμένη στο ίδιο σημείο την ίδια εποχή με το πραγματικό συμβαν.
Αν και παραγωγή του netflix είναι τελικά πολύ καλή και με σωστή αποτύπωση των γεγονότων.....

7/10

Υπάρχει και το Alive, που αποτυπώνει ακριβώς την ίδια ιστορία. Προγενέστερο βέβαια.  https://www.imdb.com/title/tt0106246/?ref_=fn_al_tt_1

Δεν ήξερα για την παραγωγή του netflix. θα το τιμήσω.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, paiktaras69 said:

https://www.imdb.com/title/tt16277242/
true story και γυρισμένη στο ίδιο σημείο την ίδια εποχή με το πραγματικό συμβαν.
Αν και παραγωγή του netflix είναι τελικά πολύ καλή και με σωστή αποτύπωση των γεγονότων.....

7/10

την ειδα και εγω και θα εδινα 9 στα 10 για το βασικο λογο οτι ειναι based on true story που μου αρεσουν παρα πολυ αυτα. 2.5 ωρες αλλα την χαρηκα παρεα με 2 πακετα γαριδακια :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...