Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 04/01/2024 at 10:42, Voodooman said:

Dumb money

Ταινία βασισμένη στα γεγονότα γύρω από την μετοχή της Gamestop λίγα χρόνια πριν.

Παρακολουθώντας την υπόθεση μέρα με την μέρα, τη στιγμή που εκτυλισσόταν, ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι θα την δούμε σε ταινία. Δεν περίμενα να γίνει τόσο σύντομα.

Επίσης δεν περίμενα να γίνει τόσο πρόχειρα. Η ταινία πήρε την καταπληκτική πραγματική ιστορία και την έκαψε, δεν κατάλαβα πού πήγαν τα 105 λεπτά. Κακογραμμένη, με κακή πλοκή, χωρίς καμία εξήγηση ώστε να προσελκύσει ένα πιο ευρύ κοινό, με ηθοποιούς άνευρους, ψόφια σκηνοθεσία. Απίστευτο για εμένα ότι ο σκηνοθέτης του I, Tonya γύρισε αυτήν την ταινία, θέλω να πιστεύω ότι δεν τον βοήθησε το υλικό.

Μια κακή ταινία με θέμα όμως τόσο εξαιρετικό, που από μόνο του την κάνει υποφερτή. Μακάρι να δούμε ξανά την ιστορία με καλύτερους συντελεστές.

ισχυει καπως αλλα η ιστορια ειναι τοσο δυνατη που κανει καλη την ταινια

ειδικα για εμενα που ακομα εχω πολλες μετοχες ηταν απιστευτα συγκινητικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

The Lesson

https://www.imdb.com/title/tt20358284/

Σκηνοθετικα την λατρεψα, εχει κατι τρομερα πλανα που σε κανουν να θελεις να τηλεμεταφερθεις στην επαυλη της οικογενειας. Ενταξει, εδω που τα λεμε και η Julie Delpy απο μονη της, ηταν ειναι και θα ειναι ενα πολυ καλο κινητρο για να θελεις να βρεθεις εκει. 😛

Anyway, το στορι αν και ειναι αρκετα καλο, θα μπορουσε να ειναι και λιγο καλυτερο, ειδικα στο 3ο μερος περιμενα λιγα περισσοτερα πραγματα διοτι εδινε αρκετα την εντυπωση της "φλου" δομης. Το οποιο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα νομιζω πως το συγκεκριμενο μερος το ηθελα καπως πιο σφιχτα δεμενο.

Ο Richard E. Grant δινει πραγματικα ρεσιταλ ηθοποιιας, δεν μπορω να φανταστω ποιος θα απεδιδε καλυτερα τον ρολο, ισως ο Anthony Hopkins. Ο Daryl McCormack ηταν πολυ decent στην αποδοση του χαρακτηρα του και φυσικα η Julie Delpy ηταν εξαιρετικη.

Το μονο που με χαλασε ειναι που δεν εμβαθυνει λιγο περισσοτερο στο background story της οικογενειας και δεν μπορεσα να καταλαβω την φαση του μπατλερ. Υπαρχει για εναν συγκεκριμενο λογο, αλλα δεν μας λεει κανεις τιποτα για αυτον.

7/10 παιρνει παντως και θα μπορουσε να ηταν και πολυ παραπανω αν δεν ειχε τα προαναφερθεντα ελαττωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Bricklayer

Περιπέτεια με κατασκοπίες,τραβηγμενο στην Θεσσαλονικη,έ δεν άντεξα και την είδα.

Μου άρεσαν οι σκηνές μάχης,το κυνηγητο στα σοκάκια της Θεσσαλονίκης,Ελληνικη κουλτούρα.

Δεν μου άρεσαν ο ολα τα υπόλοιπα.

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΙΚΡΟ SPOILER

΄΄΄'Εριξα πολυ γέλιο με το ασθενοφόρο που σκάει μύτη σε 5 δευτερολεπτα μετα απο ατύχημα΄΄΄΄

Περασε ευχαριστα η ώρα. Συμφωνα με τα δικα μου γουστα το βάζω 7

https://www.imdb.com/title/tt2016303/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κι εγώ το Poor Things. Στην αρχή ξαφνιάζεσαι και λες wtf, αλλά στη πορεία το αποδέχεσαι και το απολαμβάνεις. Πολλές σκηνές σεξ από την Έμα Στόουν που πραγματικά δεν ντρέπεται πουθενά να εκτεθεί. Πέραν της ερμηνείας της , εξαιρετικοί οι Γουίλιαμ  Νταφόε κι ο Μαρκ Ραφάλο. Σκηνικά  ο Λάνθιμος είπε ότι δεν ήταν cgi,  πχ τα κτίρια ή  οι σκηνές στο πλοίο είναι σε κατασκευές. Εάν ξεπεράσεις το φανταστικό του σεναρίου η ταινία σε αποζημιώνει με το παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, famas said:

Είδα κι εγώ το Poor Things. Στην αρχή ξαφνιάζεσαι και λες wtf, αλλά στη πορεία το αποδέχεσαι και το απολαμβάνεις. Πολλές σκηνές σεξ από την Έμα Στόουν που πραγματικά δεν ντρέπεται πουθενά να εκτεθεί. Πέραν της ερμηνείας της , εξαιρετικοί οι Γουίλιαμ  Νταφόε κι ο Μαρκ Ραφάλο. Σκηνικά  ο Λάνθιμος είπε ότι δεν ήταν cgi,  πχ τα κτίρια ή  οι σκηνές στο πλοίο είναι σε κατασκευές. Εάν ξεπεράσεις το φανταστικό του σεναρίου η ταινία σε αποζημιώνει με το παραπάνω.

* Γουίλεμ

Υπάρχουν κάποια cgi για συμπληρώματα των κατασκευών, ειδικά στα ψηλά (ταβάνια κλπ) μια που λόγω των πολύ ευρυγώνιων φακών δεν γινόταν να καλυφθεί όλο το κάδρο με κατασκευές (κάπου έπρεπε να μπουν και τα φώτα 😁).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και για το trend της εποχής και του forum, το Poor Things είναι μες την woke ατζέντα και μου κάνει εντύπωση που συμφορήτες μου δεν το διατυπώνουν… 

Spoiler

από που να ξεκινήσω? από τους κακούς str8, που μόνο ένας ενδιαφέρεται για την Bella και αυτός είναι μαύρος? Από τον υποτακτικό και χωρίς βούληση Max? Από τον χειριστικό και εκδικητικό Dancun? Τον μισάνθρωπο Gobwin? Τον εκβιαστή και εκφοβιστή Alfie? Τους ανεκδιήγητους πελάτες στον οίκο ανοχής? Το ότι μια τσατσά συμπεριφέρθηκε καλύτερα από όλο το ανδρικό καστ της ταινίας? Το ότι στο τέλος, ζήσανε στην έπαυλη η Bella και η Toinette ευτυχισμένες με τον Max απλά να βλέπει?

μα καλά αυτός ο Λανθίμος που πηγαίνει και τους βρίσκει αυτούς τους μη υπαρκτούς ανδρικούς χαρακτήρες? μάλλον τον πήρε το ποτάμι της woke ατζέντας και η δίψα του να κερδίσει ένα όσκαρ…

ΥΓ: το βιβλίο γράφτηκε το 1992 από άνδρα συγγραφέα, υπαρχει ελπίδα…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poor things

Για να είμαι ειλικρινής αν την έβαζα να τη δώ σπίτι θα την είχα κλείσει στο τέταρτο. Αλλα εφόσον ήμουν στο σινεμά έμεινα να παρακολουθώ καθ όλη την αχρείαστα μεγάλη διάρκεια της. Λένε οτι μια ταινία είναι επιτυχημένη αν σε κάνει να σκεφτείς. Υπο αυτή την έννοια σίγουρα ήταν καλή ταινία αλλα δε μπορώ να πώ οτι οι σκέψεις ήταν απαραίτητα θετικές.

Ο μαν πήρε το σκηνοθεσία.pdf και είπε οκ ας ξεκινήσουμε σελίδα σελίδα να δοκιμάζουμε τεχνικές και να κάνουμε έναν αχταρμά. Οπτικά το αποτέλεσμα αν και υπερβολικό και επιτηδευμένο ήταν σίγουρα καλό, αλλα με κούρασε πάρα πολύ η υπερπροσπάθεια σε κάθε σκηνή. Μαζί με τη διάρκεια της ταινίας, που είχε τον ατέλειωτο, ήταν οπτικό overload.

Σεναριακά ήταν προσωπική εξέλικη for dummies. Npc>blue>red>black>Whitepill φάσεις με τον θηλυκό sheldon να κάνει το narration αφιλτράριστα και με κάποιες εντελώς βασικές φιλοσοφικές/κοινωνικές νότες εδώ και εκεί. Μου άρεσε αρκετά που πάσαρε αυτό το character development στις μάζες. Στο σεξ έπρεπε να μπεί ένα στοπ. Βρήκε ευκαιρία να δεί την έμμα να γαμιώσαντο και πήγε τάπα στο βωμό της "τέχνης" για να τον κάνει λάστιχο. Μόνο απο αυτό θα μπορούσε να γλυτώσει μισή ώρα.

Όσον αφορά το woke κομμάτι, δεν ήταν in your face και έμεινε καθαρά στην ανάγνωση που κάνει ο καθένας. Είχε καλούς/κακούς/neutral και απο τις δύο πλευρές και στην τελική ένας έμεινε με το μόνο ηθικο πλεονέκτημα στην ταινία.
Δεν θα την πρότεινα για σινεμά αλλα δεν μετάνιωσα κιόλας το χρόνο μου. Αν την μάζευε σε 1:30-2 ώρες θα ήταν πολύ καλύτερη. Περίεργη φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, AtiX said:

Πάντως και για το trend της εποχής και του forum, το Poor Things είναι μες την woke ατζέντα και μου κάνει εντύπωση που συμφορήτες μου δεν το διατυπώνουν… 

Spoiler

από που να ξεκινήσω? από τους κακούς str8, που μόνο ένας ενδιαφέρεται για την Bella και αυτός είναι μαύρος? Από τον υποτακτικό και χωρίς βούληση Max? Από τον χειριστικό και εκδικητικό Dancun? Τον μισάνθρωπο Gobwin? Τον εκβιαστή και εκφοβιστή Alfie? Τους ανεκδιήγητους πελάτες στον οίκο ανοχής? Το ότι μια τσατσά συμπεριφέρθηκε καλύτερα από όλο το ανδρικό καστ της ταινίας? Το ότι στο τέλος, ζήσανε στην έπαυλη η Bella και η Toinette ευτυχισμένες με τον Max απλά να βλέπει?

μα καλά αυτός ο Λανθίμος που πηγαίνει και τους βρίσκει αυτούς τους μη υπαρκτούς ανδρικούς χαρακτήρες? μάλλον τον πήρε το ποτάμι της woke ατζέντας και η δίψα του να κερδίσει ένα όσκαρ…

ΥΓ: το βιβλίο γράφτηκε το 1992 από άνδρα συγγραφέα, υπαρχει ελπίδα…

Αν όντως συνέβησαν αυτά στην ταινία είναι μλκία να βάλεις spoiler ε?...Ωραίος ο φίλτατος. Κατά πάσα πιθανότητα δεν είχα σκοπό να την δω, τουλάχιστον όχι άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Glikos είπε

Αν όντως συνέβησαν αυτά στην ταινία είναι μλκία να βάλεις spoiler ε?...Ωραίος ο φίλτατος. Κατά πάσα πιθανότητα δεν είχα σκοπό να την δω, τουλάχιστον όχι άμεσα.

Έχεις δίκιο για το spoiler, sorry αν σου στέρησα έστω και την ελάχιστη πιθανότητα να πας να το δεις… 🙂

31 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Στο σεξ έπρεπε να μπεί ένα στοπ. Βρήκε ευκαιρία να δεί την έμμα να γαμιώσαντο και πήγε τάπα στο βωμό της "τέχνης" για να τον κάνει λάστιχο. Μόνο απο αυτό θα μπορούσε να γλυτώσει μισή ώρα.

Αν και έχω την εντύπωση πως είναι ζευγάρι οι δυο τους, το σεξ το διαχειρίστηκε όπως έπρεπε και μέσω αυτού έδωσε αυτό που έπρεπε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έχεις δίκιο για το spoiler, sorry αν σου στέρησα έστω και την ελάχιστη πιθανότητα να πας να το δεις… 🙂

Σινεμά με την καμία, αν τυχόν την δω θα είναι από τα γνωστά μέρη. Anyway στην τελική clain για την συγκεκριμένη ταινία, δεν είμαι και φαν του συγκεκριμένου σκηνοθέτη, αλλά γενικά το λέω θέλει προσοχή με τα spoiles ειδικά σε μεγάλες ταινίες. Ακόμα θυμάμαι το spoiler που είχα φάει από συγγενή πριν πολλά χρόνια στην ταινία ''The Sixth Sense'' πριν την δω, λολ.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμισες...

Ατλαντις η Μετροπολιταν Βουλιαγμενης.

Ειδαμε την 6η αισθηση. Και βγαινοντας να λεμε το τελος και να το ακουνε αυτοι που εμπαιναν.

Τι μλκιες καναμε μικροι🤡

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Beekeeper

Εντάξει κλασικός Statham που μοιράζει πολύ πόνο παντού και ασταμάτητα!

Η ταινία είναι κλασική τύπου δράσης με εφέ από εκρήξεις , ninjitsu , βαράτε κτλ όπου για άλλη μια φορά "ξυπνάει" ο τιμωρός Statham - έπειτα από κάποιο τυχαίο σκηνικό που τον ενόχλησε-  και βάζει τα πάντα σε... "τάξη" με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο στο κ...χανίο που πάει εξελιχθεί στην νέα περιοχή του!

Προκαλεί κάτι τύπους της Ελίτ που τον βάζουν στο μάτι και κλασικά τους : σαπίζει στο ξύλο-σοδομίζει -εξαϋλώνει μέχρι και τον τελευταίο Αρχηγό στην τελευταία πίστα με τον παραδοσιακό και μοναδικό Statham way!

Πέρα από την πρωτότυπη διαφορά του σεναρίου όπου υποδύεται έναν μελισσοκόμο (φυσικά πρώην πράκτορα) η ταινία μοιάζει αρκετά στην σκηνοθεσία με το  Crank 2: High Voltage , αφού εμπεριέχει αρκετά κωμικά στοιχεία μέσα στο απίστευτο μπουνίδι-ξύλίκι-ολική καταστροφή που προσφέρει.

 

Επεξ/σία από Brainkill4r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2024 στις 3:22 ΜΜ, klainmaingr είπε

Poor things

Για να είμαι ειλικρινής αν την έβαζα να τη δώ σπίτι θα την είχα κλείσει στο τέταρτο. Αλλα εφόσον ήμουν στο σινεμά έμεινα να παρακολουθώ καθ όλη την αχρείαστα μεγάλη διάρκεια της. Λένε οτι μια ταινία είναι επιτυχημένη αν σε κάνει να σκεφτείς. Υπο αυτή την έννοια σίγουρα ήταν καλή ταινία αλλα δε μπορώ να πώ οτι οι σκέψεις ήταν απαραίτητα θετικές.

Ο μαν πήρε το σκηνοθεσία.pdf και είπε οκ ας ξεκινήσουμε σελίδα σελίδα να δοκιμάζουμε τεχνικές και να κάνουμε έναν αχταρμά. Οπτικά το αποτέλεσμα αν και υπερβολικό και επιτηδευμένο ήταν σίγουρα καλό, αλλα με κούρασε πάρα πολύ η υπερπροσπάθεια σε κάθε σκηνή. Μαζί με τη διάρκεια της ταινίας, που είχε τον ατέλειωτο, ήταν οπτικό overload.

Σεναριακά ήταν προσωπική εξέλικη for dummies. Npc>blue>red>black>Whitepill φάσεις με τον θηλυκό sheldon να κάνει το narration αφιλτράριστα και με κάποιες εντελώς βασικές φιλοσοφικές/κοινωνικές νότες εδώ και εκεί. Μου άρεσε αρκετά που πάσαρε αυτό το character development στις μάζες. Στο σεξ έπρεπε να μπεί ένα στοπ. Βρήκε ευκαιρία να δεί την έμμα να γαμιώσαντο και πήγε τάπα στο βωμό της "τέχνης" για να τον κάνει λάστιχο. Μόνο απο αυτό θα μπορούσε να γλυτώσει μισή ώρα.

Όσον αφορά το woke κομμάτι, δεν ήταν in your face και έμεινε καθαρά στην ανάγνωση που κάνει ο καθένας. Είχε καλούς/κακούς/neutral και απο τις δύο πλευρές και στην τελική ένας έμεινε με το μόνο ηθικο πλεονέκτημα στην ταινία.
Δεν θα την πρότεινα για σινεμά αλλα δεν μετάνιωσα κιόλας το χρόνο μου. Αν την μάζευε σε 1:30-2 ώρες θα ήταν πολύ καλύτερη. Περίεργη φάση.

Είναι παραγωγή της Ema Stone... Οπότε έπρεπε να έχει μπόλικο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...