Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KyrGR είπε

 

Νομίζω πως τις ταινίες του Λάνθιμου πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε σαν το τραγούδι που στέλνουμε φέτος στη Eurovision : αν αρέσουν στους κουτόφραγκους η δικιά μας γνώμη περιττεύει.

Στη ΓιουροβΥζιον γινεται το αντιθετο, αρεσει σε μας αλλα οχι σε αυτους. Γιαυτο και συνηθως πατωνουμε.

Το Poor Things μαζι με το Οπενχάιμερ ειναι απο τις ταινιες που θελουν φετος να προωθησουν, γιαυτο και τις φορτωσαν με 24 υποψηφιοτητες οσκαρ.

Στις 11/1/2024 στις 11:10 ΠΜ, AtiX είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

από που να ξεκινήσω? από τους κακούς str8, που μόνο ένας ενδιαφέρεται για την Bella και αυτός είναι μαύρος?

 

Διαβασα απο περιεργεια τα προηγουμενα ποστς σχετικα με το Poor Things, σε αυτο εμεινα αναυδοςaporia.png

Τι σχεση εχει το χρωμα, φιλε ΑtiX?

Επεξ/σία από dasos2024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Τι σχεση εχει το χρωμα, φιλε ΑtiX?

Όταν γίνεται κανόνας, αρχίζει και γίνεται και πρόβλημα. Για παράδειγμα είναι τεράστιο spoiler αυτό που γράφτηκε στο παρελθόν σχετικά με συσκευές κινητών. Ξέρεις ποιος ΔΕΝ είναι ο κακός. Αν πάμε σε μια κατάσταση όπου το χρώμα θα αποκλείει σε μεγάλο βαθμό ή και εντελώς κάποιους από τους πρωταγωνιστές από το να είναι οι κακοί, αυτομάτως όλες οι ταινίες θα ξεκινάνε με τεράστια spoilers. Θα ξέρεις ήδη τι να περιμένεις και τα plot twists απλά θα είναι αναμενόμενες σκηνές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα χθες το pcu 1994

Δεν την γνωριζα καν την ταινια αλλα πιστευω αξιζει οπωσδηποτε μια θεαση.Ενταξει κυριως ειναι κλασσικη ταινια του ειδους με ενα μεγαλο party στο τελος αλλα ο λογος που αξιζει να την δει κανεις αφορα κυριως τα PC αναφορες.Δεν γνωριζα οτι υπαρχει αυτη η ηλιθιοτητα απο τοτε.Βεβαια τωρα εχει ξεφυγει τελειως η κατασταση με αυτες τι βλακειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Upgrade (2018)

https://www.imdb.com/title/tt6499752/

Διαμάντι η ταινία, την είδα ξανά. Θα έλεγα αρκετά υποτιμημένη, έπρεπε να είναι πιο γνωστή. Πατάει άνετα πολλές ακριβότερες παραγωγές πολλαπλάσιου budget, η συγκεκριμένη διάβασα κόστισε μόλις 3m $ και δείχνει πολύ ακριβότερη. Σκηνοθεσία, acting και σκηνές δράσης όλα γ@μηστερά, είναι πάρα πολύ καλά στημένη. Αξίζει!

Υ.Γ. Πολύ ωραίο και το soundtrack στο τέλος.

Jed Palmer - A Better Place

https://www.youtube.com/watch?v=tDvO-nTAYxk

 

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επανάληψη είναι όντως «μήτηρ πάσης μαθήσεως» και είπα να το κάνω με το "Terminator 2 Judgment Day"🤣 μια από τις αγαπημένες μου ταινίες sci-fi (μαζί με την πρώτη φυσικά). Τώρα πως μου ήρθε να τη ξαναδώ; Ε! Δε χρειάζονται και πολλοί λόγοι, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση έπεσα σε ένα συγκεκριμένο άρθρο (εδώ) - Scientists Made a Liquid Metal Robot That Can Escape a Cage Like a Terminator - το οποίο μου τράβηξε την προσοχή και όπως βλέπετε παρακάτω ενήργησε ως καταλύτης για την επανάληψη 😅

image.png.4af0b0b282ce35b90239ed623e03c621.png

Όλοι θυμούνται τη σκηνή όπου το T-1000 ένα εξειδικευμένο, προτότυπο και με δυνατότητες αλλαγής της μορφής του (shape-shifting) επίσης Terminator φτιαγμένο από liquid metal περνάει τα κάγκελα στο ίδρυμα που είναι φυλακισμένη η Sarah Connor....

Να που οι επιστήμονες φτιάξανε κάτι ανάλογο με το T-1000

Τι έχουν να δουν τα μάτια μας ακόμα! Όλα τρέχουν με απίστευτους ρυθμούς. Ας ελπίσουμε ότι θα τρέχουν και στη βιομηχανία του κινηματογράφου μπας και δούμε καμιά νέα (και καλή) Terminator ταινία..... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dune: Part Two

Απλά όσοι δεν το έχετε δει, πηγαίνετε σινεμά. Μιλάμε για έπος. Ακόμα και οι μη λάτρεις του είδους θα τους αρέσει.
Ένας Denis που για ακόμη μια ταινία δίνει ρεσιτάλ.

Δεν ξέρω εάν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό. 10/10.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d3monhunter είπε

Dune: Part Two

Απλά όσοι δεν το έχετε δει, πηγαίνετε σινεμά. Μιλάμε για έπος. Ακόμα και οι μη λάτρεις του είδους θα τους αρέσει.
Ένας Denis που για ακόμη μια ταινία δίνει ρεσιτάλ.

Δεν ξέρω εάν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό. 10/10.

Συμφωνώ και επαυξάνω!! 15/10 😅! Και είναι από τις ταινίες που μόνο σε ένα κινηματογράφο ζεις την εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, d3monhunter said:

Dune: Part Two

Απλά όσοι δεν το έχετε δει, πηγαίνετε σινεμά. Μιλάμε για έπος. Ακόμα και οι μη λάτρεις του είδους θα τους αρέσει.
Ένας Denis που για ακόμη μια ταινία δίνει ρεσιτάλ.

Δεν ξέρω εάν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό. 10/10.

16 minutes ago, JPaxilleas said:

Συμφωνώ και επαυξάνω!! 15/10 😅! Και είναι από τις ταινίες που μόνο σε ένα κινηματογράφο ζεις την εμπειρία. 

Τι σας άρεσε τόσο πολύ στην 2η? Εμένα μου φάνηκε υπερβολικά επίπεδη ταινία και συναισθηματικά (νοιαστήκατε αν θα ζήσει η πεθάνει κάποιος χαρακτήρας?) και στις ερμηνείες (κατάφεραν να κάνουν το Christopher Walken βαρετό), ακόμα και στον ίδιο τον κόσμο του Dune (όλα τα σκηνικά ήταν υπερβολικά μπεισικ, με το που έφευγαν από εκεί ξεχνούσες την ύπαρξή τους). 

Η ιστορία επίσης τελείως επιφανειακά δουλεμένη ενώ το βιβλίο έχει πολύ βάθος σε πλοκή και κίνητρα των ηρώων...

Ο Villenueve έπεσε θύμα αυτού που λέει ο Scorcese...έκανε μία ταινία υπερθέαμα, αλλά τόσο άδεια και στεγνή.

6/10

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armin είπε

Τι σας άρεσε τόσο πολύ στην 2η? Εμένα μου φάνηκε υπερβολικά επίπεδη ταινία και συναισθηματικά (νοιαστήκατε αν θα ζήσει η πεθάνει κάποιος χαρακτήρας?) και στις ερμηνείες (κατάφεραν να κάνουν το Christopher Walken βαρετό), ακόμα και στον ίδιο τον κόσμο του Dune (όλα τα σκηνικά ήταν υπερβολικά μπεισικ, με το που έφευγαν από εκεί ξεχνούσες την ύπαρξή τους). 

Η ιστορία επίσης τελείως επιφανειακά δουλεμένη ενώ το βιβλίο έχει πολύ βάθος σε πλοκή και κίνητρα των ηρώων...

Ο Villenueve έπεσε θύμα αυτού που λέει ο Scorcese...έκανε μία ταινία υπερθέαμα, αλλά τόσο άδεια και στεγνή.

6/10

Εντάξει για να είμαστε ειλικρινείς, δεν είναι για 10 στα 10, πόσο μάλιστα για 15 στα 10 🤣. Λίγο υπερβολή λόγω αγάπης στη θεματολογία. Είναι ταινία για κινηματογράφο και τα visuals και τα σχετικά όλα πολύ καλά, αλλά κάπου με την εισαγωγή πολλών νέων χαρακτήρων, με τη προσπάθεια να μπουν πολλά πράγματα από τα βιβλία, κ.λπ., (μη πούμε παραπάνω για όσους δεν την έχουν δει) χάνει σε κάποια σημεία (κοινώς κάνει κοιλιά) διότι περίμενα να δώσει έμφαση σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα (βάσει των βιβλίων) και τελικά το είδα αλλού. Παρόλα αυτά μου άρεσε και θα έλεγα ότι ένα 8/10 μπορεί να το πάρει (αλλά σίγουρα είναι απλά προσωπική μου άποψη).   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Damsel[2024]

MV5-BZWM0-ZDVl-MDgt-NDdh-My00-NWVl-LWE1-

https://www.imdb.com/title/tt13452446

Ενα μετριοτατο παραμυθακι απο τον καταλογο του Netflix με μια Millie Bobby Brown την οποια προωθουν πολυ αλλα δεν το εχει η κοπελα βεβαια για τετοιες ταινιες ειναι οτι πρεπει και με μερικα αξιολογα εφε αυτα του δρακου αλλα και γενικα του κοσμου που εφτιαξαν εχει μια φυσικη ομορφια. Απο εκει και περα απο που να το αρχισω. Απο την αλα κομαντο Millie Bobby Brown η οποια απο μια αχρηστη πριγκιπισσα μετατρεπεται σε μια νυχτα σε rambo η οποια δεν μασαει να τα βαλει με δρακο ο οποιος εχει ξεκανει βασιλιαδες και βασιλιαδες? Και ο οποιος του αρεσει να παιζει κρυφτο με τα αθωα πλασματακια που του πετανε σαν θυσιες εδω βεβαια βρηκε το δασκαλο του την μικρη Elodie η οποια τον εχει για βουτυρο στο ψωμι της. Γενικα οι υπερβολες δινουν και περνουν στον εσχατο βαθμο. Σοβαροι χαρακτηρες δεν υπαρχουν ειναι γραμμενοι στο ποδι κανει μπαμ σκηνοθετικα οπου ενα μεγαλο εγκαυμα της Elodie αλλαζει μερος στο στηθος της απο αριστερα δεξια και τουμπαλιν σε πολλες σκηνες και απορω πως δεχθηκε να παιξει η Robin Wright γιατι δεν νομιζω να το εκανε για τα λεφτα δεν της λειπουν. Σκηνοθετης ο Juan Carlos Fresnadillo ο οποιος εχει φτιαξει 2 πολυ καλες ταινιες 28 Weeks Later και το Ισπανικο Intacto εδω ομως με το γραψιμο στο ποδι απο το Netflix απλα κριμα που χαλαει το ονομα του. Για κατι υπερβολικα αναλαφρο με το μυαλο σε offline mode και μπολικα πατατακια ειναι οκ για κατι ελαχιστα περισσοτερο απλα μεινετε μακρια. 4.5/10 

 

Damsel[2018]

MV5-BMj-Ax-Nj-Y2-Nj-Y2-OV5-BMl5-Ban-Bn-X

https://www.imdb.com/title/tt5881528

Ενα κωμικο western μια ταινια που το κεντρικο της νοημα ειναι η αναζητηση της αληθινης αγαπης σε ενα κοσμο αφιλοξενο και εχθρικο. Στην πρωτη ωρα ακολουθουμε την αποστολη του Samuel Alabaster[Robert Pattinson] ενα νεο ο οποιος καταφθανει σε ενα μικρο χωριο και μαζι με εναν ιεροκηρυκα[David Zellner] ξεκινανε ενα ταξιδι για να σωσουν την αγαπητικια του[Mia Wasikowska]. Οταν φτασουν εκει στη μεση της ταινιας μπαινει το μεγαλο twist της ταινιας και το δευτερο μισο ειναι κατι διαφορετικο ενα ταξιδι επιβιωσης για τον ιεροκηρυκα η καλυτερα στην αναζητηση της αγαπης μιας και δεν βλεπει φως στο τουνελ της ζωης. Υπερβολικα αργη για τις κοντα 2 ωρες που κραταει εχει καποιες αρκετα αστειες σκηνες και καποιες πιο σουρεαλιστικες μιας και η ιδια ταινια ειναι ο σουρεαλισμος της ιδιας της ζωης η καλυτερα ο παραλογισμος. Δεν θα την προτεινα παρα μονο σε αυτους που ψαχνουν το κατι βαθυτερο σε καθε ταινια ακομα και οταν αυτη το κανει σε στυλ παρωδιας μιας και αυτο ειναι που μενει στο τελος. 5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2024 στις 6:21 ΜΜ, armin είπε

Τι σας άρεσε τόσο πολύ στην 2η? Εμένα μου φάνηκε υπερβολικά επίπεδη ταινία και συναισθηματικά (νοιαστήκατε αν θα ζήσει η πεθάνει κάποιος χαρακτήρας?) και στις ερμηνείες (κατάφεραν να κάνουν το Christopher Walken βαρετό), ακόμα και στον ίδιο τον κόσμο του Dune (όλα τα σκηνικά ήταν υπερβολικά μπεισικ, με το που έφευγαν από εκεί ξεχνούσες την ύπαρξή τους). 

Η ιστορία επίσης τελείως επιφανειακά δουλεμένη ενώ το βιβλίο έχει πολύ βάθος σε πλοκή και κίνητρα των ηρώων...

Ο Villenueve έπεσε θύμα αυτού που λέει ο Scorcese...έκανε μία ταινία υπερθέαμα, αλλά τόσο άδεια και στεγνή.

6/10

Για να μπορούμε να έχουμε κοινό πεδίο συνεννόησης, ποια ταινία θα χαρακτήριζες παρόμοια με εμένα;

Να τονίσω ότι μιλάμε για μια ταινία sci-fi οπότε με βάση αυτό το χαρακτηριστικό έγραψα ότι έγραψα. Δεν πας να δεις Tarkovsky δηλαδή. Επίσης, όλο το ύφος της είναι Villeneuve, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Για το μόνο που δεν έχω άποψη είναι για το εάν ακολουθεί τα βιβλία ή όχι γιατί δυστυχώς δεν τα έχω διαβάσει. Αλλά πες μου, πόσες ταινίες βασίστηκαν σε βιβλία και ήταν 100% μέσα;

Η ταινία για αυτό που πας να δεις είναι 10/10, καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thirteen Lives[2022]

MV5-BMjgz-Nj-Qx-Mz-Qt-MTYx-My00-YWQ2-LTh

https://www.imdb.com/title/tt12262116

Η υπερανθρωπη προσπαθεια ανθρωπων που βοηθησαν στην διασωση 13 ανθρωπων 12 παιδιων και ενος προπονητη το 2018 σε ενα τεραστιο σπηλαιο στην Ταϊλάνδη το οποιο λογο ατελειωτης βροχης πλημμυρισε με αποτελεσμα να εγκλωβιστουν 13 ψυχες για κοντα 20 μερες. Ο τεραστιος σκηνοθετης Ron Howard κανει αυτο που ξερει καλυτερα να αποτυπωνει στη μεγαλη οθονη αληθινες συνταρακτικες ιστοριες, ιστοριες που αν μη τι αλλο δειχνουν την ελπιδα και την ανθρωπια σε τοσο δυσκολες στιγμες οπως αυτη στο σπηλαιο. Η κινηματογραφηση ειναι εξαιρετικη και πιανει ενα μεγαλο ευρος απο τον απλο πολιτη που προσεχευετε και βοηθαει οπως μπορει μεχρι τους εθελοντες ο καθενας με οτι ξερει να κανει καλυτερα μεχρι την ομαδα 5 κορυφαιων δυτων του κοσμου που χωρις αυτους δεν θα ειχε σωθει κανεις. Ο Viggo Mortensen κλεβει την παρασταση και απο κοντα Colin Farrell Joel Edgerton Tom Bateman και Paul Gleeson η 5μελης ομαδα δυτων που ηρθαν απο πολυ μακρια και εκαναν κατι αδυνατο ΔΥΝΑΤΟ. Εννοειται χωρις τους 5000 εθελοντες αλλα και τους δυτες της Μπανγκόκ οι οποιοι ειχαν και 2 απωλειες κατα τη διασωση δεν θα μπορουσε να καταστει τιποτα εφικτο. Ανθρωπινη ταινια με στιγμες πολυ μεγαλης αγωνιας κατω απο το νερο μεσα στο σπηλαιο μιλαμε για μια συνεχομενη καταδυση 7 ωρων και οχι μια φορα αλλα πολλες. Τα βλεπαμε το 2018 στις ειδησεις και η ταινια αποτυπωνει οσο καλυτερα γινεται αυτο που εγινε. Να τη δειτε ολοι. 8.3/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quigley Down Under[1990]

511a1-Rl-YMUL-AC-UF894-1000-QL80.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0102744

Μια πολυ ισορροπημενη περιπετεια με πολυ δραση εξυπνη και αναλαφρη ειδικα μεταξυ των 2 πρωταγωνιστων οι διαλογοι απολαυστικοι σε μια Αυστραλια οπου οι Ιθαγενεις προσπαθουν να επιβιωσουν απο τους Αγγλους και γενικα τους κακους δυτικους που ηρθαν να παρουν τη γη τους. Ο Matthew Quigley[Tom Selleck] ειναι ο ανθρωπος απο την μακρινη ηπειρο απο την Αμερικη ο οποιος καταφθανει στην Αυστραλια για μια δουλεια μιας και ειναι ο καλυτερος σκοπευτης του κοσμου. Εργοδοτης ο κακος Elliott Marston[Alan Rickman] που θελει να επικρατησει στην περιοχη και να καταστρεψει τους Ιθαγενεις. H ταινια ειναι ο ορισμος της διασκεδαστικης περιπετειας αν και υπαρχουν καποιες αρκετα θλιβερες σεκανς αντιστοιχα υπαρχουν και καποιες πολυ ελπιδοφορες. Η παρεα του Selleck σε ολη την ταινια η πανεμορφα χαριτωμενη Kora[Laura San Giacomo] η οποια απλα κλεβει την παρασταση με την τρελας σε καθε σκηνη και φτιαχνει ενα διδυμο με τον Selleck μουρλια χαιρεσαι να τους βλεπεις. Δεν νομιζω να ζητουσα κατι παραπανω η ταινια ξερει τι θελει να δωσει στον θεατη και το κανει στο 100% σε καθε τομεα. Λιγο ρομαντζο λιγο αναλαφρο χιουμορ κλασικη δραση στην αγρια δυση εχουμε τον villain εχουμε και το δραματικο στοιχειο που σε αποκοπτει απο την διασκεδαση της υπολοιπης ταινιας αλλα ειναι κατι που κραταει απο την αρχη ολο το lore της ταινιας και η ιστορια παταει πανω σε αυτο μεχρι τελους. Ολα αυτα με μερικα πανεμορφα σκηνικα western με την ποιοτητα του 4K mastered που κυκλοφορησε πριν λιγες μερες εξαιρετικη. Δεν ειναι και τοσο γνωστη στο mainstream κοινο αλλα την προτεινω σε οσους δεν την γνωριζετε θα περασετε ενα πολυ διασκεδαστικο 2ωρακι. 7.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...