Προς το περιεχόμενο

Πονοκέφαλος......


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αρχές του '18 με πιάνουν διάφοροι πονοκέφαλοι οι οποίοι δεν φεύγουν με κανένα παυσίπονο, ο πονοκέφαλος συμβαίνει κάποιες φορές με το που ξυπνάω, το βασικό χαρακτηριστικό είναι οτι δεν υποχωρεί με τίποτα.... σήμερα πήρα ένα panadol και πριν ένα depon αλλά δεν υποχωρεί, μου είπε ένας φίλος οτι παθαίνει και αυτός τέτοιους πονοκεφάλους και οφείλονται στην σκόνη από την Σαχάρα, δεν ξέρω τι γίνεται ρε γμτ......  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας να το ελεγξεις σε γιατρο...

 

Που σε πιανουν?Πανω απο τα ματια?Πανω στο μετωπο?Πισω προς τον σβερκο?Μηπως πισω απο το ενα ματι τυπου ημικρανια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

 μου είπε ένας φίλος οτι παθαίνει και αυτός τέτοιους πονοκεφάλους και οφείλονται στην σκόνη από την Σαχάρα, δεν ξέρω τι γίνεται ρε γμτ......  

Α μιλαμε για εμπεριστατωμενη διαγνωση τυπου φεησμπουκ.

Γνωμη μου, αν παρατηρεις κατι στην φυσικη σου κατασταση / υγεια σου που εχει αλλαξει προς το χειροτερο, στον γιατρο. Το γοργον και χαριν εχει.

Επεξ/σία από McNerd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ημικρανίες είναι. Σε γιατρό θα πάω έτσι κι αλλιώς όταν πάρω τα αποτελέσματα από το check up θα πάω να του τα δείξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σαν ημικρανίες είναι. Σε γιατρό θα πάω έτσι κι αλλιώς όταν πάρω τα αποτελέσματα από το check up θα πάω να του τα δείξω. 

Να κοιτάξεις και για αγγειακή δυσπλασία. Πολύ σπάνια περίπτωση βέβαια αλλά αφού θα πας δες τα όλα. Είχα πρόσφατα γνωστό μου άτομο με αυτό το πρόβλημα και είναι πολύ σοβαρό. Με σύμπτωμα πονοκεφάλου και παρουσιάζεται κοντά στα 30.

Σκέφτομαι και εγώ να πάω γιατί έχω συχνά το ίδιο θέμα.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες καθόλου να ξεκουραστείς λίγο σε τελείως σκοτεινό μέρος; Εμένα όταν με πιάνει πονοκέφαλος αυτό κάνω (βέβαια βρίσκεται περισσότερο στην περιοχή των ματιών, έχει καιρό να με πιάσει "κλασσικός" πονοκέφαλος :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xristos97 είπε

Δοκίμασες καθόλου να ξεκουραστείς λίγο σε τελείως σκοτεινό μέρος; Εμένα όταν με πιάνει πονοκέφαλος αυτό κάνω (βέβαια βρίσκεται περισσότερο στην περιοχή των ματιών, έχει καιρό να με πιάσει "κλασσικός" πονοκέφαλος :P).

Μερικές φορές μου περνάει αν κοιμηθώ, αλλά τώρα δεν είμαι κουρασμένος, δεν εργάζομαι ούτε κάνω κάτι γενικώς, αν νυστάζω θα κοιμηθώ, αν οχι όμως.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Μερικές φορές μου περνάει αν κοιμηθώ, αλλά τώρα δεν είμαι κουρασμένος, δεν εργάζομαι ούτε κάνω κάτι γενικώς, αν νυστάζω θα κοιμηθώ, αν οχι όμως.... 

Ε αυτό είναι το πρόβλημα. Κάνω το ίδιο και ενώ εργάζομαι. Κοιμάμαι χάλια ώρες, ότι να ναι, καθόλου σταθερό πρόγραμμα και έχω στο συνηθίσει. Το φτιάχνω για κάνα μήνα και μετά πάλι τα ίδια.

Μπορεί να δουλεύω 9. Να κοιμηθώ 4. Και να ξανακοιμηθω 3 για βράδυ να ξυπνήσω πάλι 9 και το ίδιο.

Προσπάθησε να φτιάξεις τον ύπνο σου. Εκεί θα τα λύσεις ολα. 

Φυσικά θα πας και σε γιατρό. Εννοείται αυτό. Γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μερικές φορές μου περνάει αν κοιμηθώ, αλλά τώρα δεν είμαι κουρασμένος, δεν εργάζομαι ούτε κάνω κάτι γενικώς, αν νυστάζω θα κοιμηθώ, αν οχι όμως.... 

Δεν χρειάζεται να κοιμηθείς, απλά να κλείσεις τα μάτια σου σε σκοτεινό μέρος. Χωρίς οθόνες χωρίς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή ενυδάτωση (2-3 λίτρα νερό την ημέρα) πολλές φορές βοηθάει στη καταπολέμηση των πονοκεφάλων που δεν οφείλονται σε παθολογικά αίτια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

δεν ξέρω τι γίνεται ρε γμτ......  

Κάνε μερικές μετρήσεις αρτηριακής πίεσης,σε διαφορετικές ώρες της ημέρας.

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από, πικρή, προσωπική, πείρα.
Πρώτα ψάξου με εξετάσεις.  Αν δεν βρουν κάτι παθολογικό, πήγαινε σε ΕΙΔΙΚΟ γιατρό που ασχολείται με κεφαλαλγίες. Αυτή τη στιγμή είναι τρεις όλοι και όλοι. Ο ένας είναι πολύ μ@λ@κας, ξερόλας, ο οποίος θα σε γεμίσει με κάθε είδους φάρμακο. Η δεύτερη είναι απόμακρη και δεν θα τη βρίσκεις ποτέ, κάτι που στη διάρκεια της θεραπείας, το έχεις ανάγκη.
Ο τρίτος είναι φανταστικός. Εκπληκτκός γνώστης, σωστός άνθρωπος, συζητήσιμος, τον βρίσκεις εύκολα.

Στη θέση σου θα ξεκινούσα από τον τρίτο, να με κατευθύνει και στις εξετάσεις. Πληρόφορίες, με πμ.

(Να εξηγήσω την πείρα μου: Η γυναίκα μου είναι ημικρανική, κατά περιόδους με 20+ σοβαρές κρίσεις τον μήνα. Πήγαμε σε όλους. Δοκιμάσαμε κάθε είδους θεραπεία, εναλλακτική ή μη. Με κάθε γιατρό περάσαμε μήνες προσπάθειας. Εκτός από τον τελευταίο που σου είπα, που μας βοήθησε πολύ, και είμαστε μαζί του για πολλά χρόνια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Από αρχές του '18 με πιάνουν διάφοροι πονοκέφαλοι οι οποίοι δεν φεύγουν με κανένα παυσίπονο, ο πονοκέφαλος συμβαίνει κάποιες φορές με το που ξυπνάω, το βασικό χαρακτηριστικό είναι οτι δεν υποχωρεί με τίποτα.... σήμερα πήρα ένα panadol και πριν ένα depon αλλά δεν υποχωρεί, μου είπε ένας φίλος οτι παθαίνει και αυτός τέτοιους πονοκεφάλους και οφείλονται στην σκόνη από την Σαχάρα, δεν ξέρω τι γίνεται ρε γμτ......  

Επειδή τυχαίνει να έχω ημικρανίες τάσεως, έχω κάνει μέχρι και μαγνητικη αυχένος και στο κεφάλι για να ειμαι σίγουρος, αυτο που ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΓΙΑΤΡΟΣ και έπιασε μια χαρά ήταν η "ακινδυνη" συνταγη των 2 ντεπον με 1 advil. Στα 40 λεπτά έχει περάσει ο πονοκέφαλεως τάσεως (που χαρακτηρίζεται "σα να σου σφιγκουν το κεφάλι με ζωνη ή να σε χτυπάνε με σφυρί". )

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑΤΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστει πολυ ακυρο,αλλα δοκιμασε να δεις λιγο ASMR στο Youtube.Δεν νομιζω να φυγει ο πονος αλλα ισως χαλαρωσεις και νιωσεις λιγο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...