Προς το περιεχόμενο

Νέα Radeon RX Vega 56 Nano από την AMD που φέρνει τη τεχνολογία FreeSync και στις τηλεοράσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι όπως είναι ο τιτλος σημαίνει οτι μονο η συγκεκριμένη κάρτα υποστηρίζει Freesync σε τηλεοράσεις. Δείτε το λίγο. 

Προτείνω:

Τεχνολογία FreeSync στις τηλεοράσεις και νέα Radeon RX Vega 56 Nano απο την AMD.

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

"πρωτότυπο σχεδιασμό" = βασική έκδοση ή εργοστασιακή έκδοση. 

Εννοείς δεν υπάρχει φθηνή γιατί κατα τα άλλα υπάρχει πχ https://www.asus.com/us/Monitors/ROG-SWIFT-PG35VQ/

Ακυρο τελικα τσαμπα η χαρα μου , είναι VA panel … νομιζα IPS κριμα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Balantakos είπε

με εσενα

Χαίρομαι που σε κάνω να γελάς. Φαίνεται ότι το έχεις ανάγκη! :D

5 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Δεν νομίζω να καταλαβαίνεις πως λειτουργεί και τι ειναι το Vsync (που δεν ειναι Gsync σε περίπτωση που σου διαφεύγει και αυτό) ούτε το Freesync ... 

Δεν έχεις ιδέα τι καταλαβαίνω και τι δεν καταλαβαίνω φίλε μου και αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Ακόμη και άσχετος να είμαι υπάρχει το google για οτιδήποτε και με 2-3 λεπτά διαβάσματος καταλαβαίνεις πως λειτουργεί και τι κάνει η κάθε τεχνολογία αν έχεις την βασική έστω εμπειρία είτε ως χόμπι είτε ως επάγγελμα το συγκεκριμένο αντικείμενο. Οπότε το ζητούμενο δεν είναι να κατέχει κανείς λεπτομερώς τι κάνει η κάθε τεχνολογία θεωρώ προσωπικά.

Από αυτά που γνωρίζω και έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια οι διαφορές είναι μικρές. ΠΟΛΥ μικρές σε απλό gaming. Μεγάλες σε κολλημένους με το gaming συμφωνώ. Αλλά η πλειοψηφία των χρηστών δεν είναι. Συμφωνείς τουλάχιστον σε αυτό? Ένα. Και δεύτερον. Για να χαρείς στα μέγιστα το freesync και να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορά από τα 60HZ ας πούμε του V-Sync που όντως είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία. Συμφωνείς ότι πρέπει να παίζει στα 144Hz? Φαντάζομαι πως ναι. Οκ? Για πες μου ένα ΚΑΛΟ σύγχρονο παιχνίδι που να παίζει σε 4Κ με τα πάντα στο τέρμα και πλήρη εξομάλυνση να μπορεί να κλειδώνει ΜΟΝΙΜΑ στα 144 καρέ το δευτερόλεπτο. Τα λέω σωστά? Αν ναι πες μου έστω ένα.

Θα μου πεις όχι 4Κ. Και θα σου πω εντάξει. Πες μου ένα βαρύ παιχνίδι έστω σε 2Κ που παίζουν στο ελάχιστο τέτοιες οθόνες άντε και σε fullHD ΕΣΤΩ.  Να κλειδώνει μόνιμα στα 144 καρέ το δευτερόλεπτο. Ξέρεις κανένα? Δεν νομίζω. Θα πρέπει να έχεις 2 κάρτες γραφικών (vega64 τουλάχιστον) για να πεις ότι θα το πετύχεις κάτι τέτοιο και εννοείται ΟΧΙ ΣΕ 4Κ ανάλυση (μην ξεχνάμε και το ΑΑ για να σε προλάβω).

Εκεί λοιπόν εγώ η προσωπική μου γνώμη αν είσαι παίκτης 1-2 ώρες την ημέρα και λιγότερο σε παιχνίδια βαριά και ποιοτικά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΗ αυτή η τεχνολογία. Και εξηγούμε. Προτιμώ μια oled οθόνη fullHD 55άρα ξαπλωμένος στον καναπέ να παίζω farcry5 με τα πάντα στο τέρμα και φουλ εξομάλυνση παρά τα μονιτοράκια της πλάκας (για τους κάγκουρες) η έστω με άλλη ονομασία τα "επαγγελματικά μόνιτορς" για τους επαγγελματίες παίκτες (μου ακούγεται γελοίο εμένα αλλά οκ σέβομαι που θέλει κάποιος να λέγεται "επαγγελματίας" παίκτης και πάω πάσο).

Όσοι έχουν τέτοια μόνιτορ (αρκετοί φίλοι και πελάτες μου) ΟΛΟΙ μα όλοι παίζουν lol/pupg/fortinte και κάτι βλακείες στο facebook. Αν αυτό δεν το θεωρείς καγκουριά και ασχετοσύνη τότε πάω και εδώ πάσο και συγνώμη που είπα την γνώμη μου.

:)

 

Και για να προλάβω τους ειδήμονες ένα καλό βιντεάκι που δείχνει τις διαφορές του freesync/gsync/vsync είναι αυτό

όσο για το ποια τεχνολογία είναι καλύτερη αν και δεν έχω ασχοληθεί να δω τις διαφορές είναι το fast sync της nvidia που δεν έχει ανάγκη κανένα ιδιαίτερο μόνιτορ και που τα συνδυάζει όλα μαζί σε ένα. Και χαμηλό input lag (όσο και να χτυπιέται κανείς και να μου λέει ότι το 1ms έχει διαφορά από τα 5ms δεν το χωνεύω με τίποτε) και είναι και το ποιο σμουθ από όλα...

Εδώ ο τύπος τα εξηγεί όλα ...

 

Επεξ/σία από jimandri9000
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

"πρωτότυπο σχεδιασμό" = βασική έκδοση ή εργοστασιακή έκδοση. 

Εννοείς δεν υπάρχει φθηνή γιατί κατα τα άλλα υπάρχει πχ https://www.asus.com/us/Monitors/ROG-SWIFT-PG35VQ/

Δεν έχει κυκλοφορήσει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Agony είπε

Εισαι ωραιος, ουτε καν ηξερα ότι υπηρχε κατι τετοιο …  εχει ακριβος ότι θελω από ένα μόνιτορ, HDR ,Curved,Ultrawide 21:9 ,3440x1440 , over 100hz . απλα θεικο . Υπαρχει Ελλαδα ?

Ερχεται μαζι με την predator

 

https://www.144hzmonitors.com/reviews/asus-rog-swift-pg35vq-acer-predator-x35/

 

Υπολογιζε κανα 2000αρο σιγουρα. Ειναι οντως οτι καλυτερο υπαρχει και ultrawide αλλα σκεψου οτι θες 2000 και αλλα 1000 για gpu για τετοια αναλυση και fps. Δηλαδη 3000 μονο για gpu και monitor. Επενδυση βεβαια και για οποιον τα εχει την κανει parry με μια 1180 και απολαμβανει το καλυτερο gaming που γινεται αυτη τη στιγμη.

56 λεπτά πριν, jimandri9000 είπε

Χαίρομαι που σε κάνω να γελάς. Φαίνεται ότι το έχεις ανάγκη! :D

Δεν έχεις ιδέα τι καταλαβαίνω και τι δεν καταλαβαίνω φίλε μου και αυτό είναι μια άλλη ιστορία. Ακόμη και άσχετος να είμαι υπάρχει το google για οτιδήποτε και με 2-3 λεπτά διαβάσματος καταλαβαίνεις πως λειτουργεί και τι κάνει η κάθε τεχνολογία αν έχεις την βασική έστω εμπειρία είτε ως χόμπι είτε ως επάγγελμα το συγκεκριμένο αντικείμενο. Οπότε το ζητούμενο δεν είναι να κατέχει κανείς λεπτομερώς τι κάνει η κάθε τεχνολογία θεωρώ προσωπικά.

Από αυτά που γνωρίζω και έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια οι διαφορές είναι μικρές. ΠΟΛΥ μικρές σε απλό gaming. Μεγάλες σε κολλημένους με το gaming συμφωνώ. Αλλά η πλειοψηφία των χρηστών δεν είναι. Συμφωνείς τουλάχιστον σε αυτό? Ένα. Και δεύτερον. Για να χαρείς στα μέγιστα το freesync και να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορά από τα 60HZ ας πούμε του V-Sync που όντως είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία. Συμφωνείς ότι πρέπει να παίζει στα 144Hz? Φαντάζομαι πως ναι. Οκ? Για πες μου ένα ΚΑΛΟ σύγχρονο παιχνίδι που να παίζει σε 4Κ με τα πάντα στο τέρμα και πλήρη εξομάλυνση να μπορεί να κλειδώνει ΜΟΝΙΜΑ στα 144 καρέ το δευτερόλεπτο. Τα λέω σωστά? Αν ναι πες μου έστω ένα.

Θα μου πεις όχι 4Κ. Και θα σου πω εντάξει. Πες μου ένα βαρύ παιχνίδι έστω σε 2Κ που παίζουν στο ελάχιστο τέτοιες οθόνες άντε και σε fullHD ΕΣΤΩ.  Να κλειδώνει μόνιμα στα 144 καρέ το δευτερόλεπτο. Ξέρεις κανένα? Δεν νομίζω. Θα πρέπει να έχεις 2 κάρτες γραφικών (vega64 τουλάχιστον) για να πεις ότι θα το πετύχεις κάτι τέτοιο και εννοείται ΟΧΙ ΣΕ 4Κ ανάλυση (μην ξεχνάμε και το ΑΑ για να σε προλάβω).

Εκεί λοιπόν εγώ η προσωπική μου γνώμη αν είσαι παίκτης 1-2 ώρες την ημέρα και λιγότερο σε παιχνίδια βαριά και ποιοτικά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΗ αυτή η τεχνολογία. Και εξηγούμε. Προτιμώ μια oled οθόνη fullHD 55άρα ξαπλωμένος στον καναπέ να παίζω farcry5 με τα πάντα στο τέρμα και φουλ εξομάλυνση παρά τα μονιτοράκια της πλάκας (για τους κάγκουρες) η έστω με άλλη ονομασία τα "επαγγελματικά μόνιτορς" για τους επαγγελματίες παίκτες (μου ακούγεται γελοίο εμένα αλλά οκ σέβομαι που θέλει κάποιος να λέγεται "επαγγελματίας" παίκτης και πάω πάσο).

Όσοι έχουν τέτοια μόνιτορ (αρκετοί φίλοι και πελάτες μου) ΟΛΟΙ μα όλοι παίζουν lol/pupg/fortinte και κάτι βλακείες στο facebook. Αν αυτό δεν το θεωρείς καγκουριά και ασχετοσύνη τότε πάω και εδώ πάσο και συγνώμη που είπα την γνώμη μου.

:)

Και για να προλάβω τους ειδήμονες ένα καλό βιντεάκι που δείχνει τις διαφορές του freesync/gsync/vsync είναι αυτό

όσο για το ποια τεχνολογία είναι καλύτερη αν και δεν έχω ασχοληθεί να δω τις διαφορές είναι το fast sync της nvidia που δεν έχει ανάγκη κανένα ιδιαίτερο μόνιτορ και που τα συνδυάζει όλα μαζί σε ένα. Και χαμηλό input lag (όσο και να χτυπιέται κανείς και να μου λέει ότι το 1ms έχει διαφορά από τα 5ms δεν το χωνεύω με τίποτε) και είναι και το ποιο σμουθ από όλα...

Εδώ ο τύπος τα εξηγεί όλα ...

Να σου πω επειδη τοσα χρονια επαιζα σε 55αρα μολις πηρα το monitor δεν την ξανα ακουμπησα για παιχνιδια. Το monitor ειναι αλλη φαση κλεινω 8ωρα χωρις θεμα ενω στην 55αρα ποναγαν τα ματια στη μια ωρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κορυφαία σε επιδόσεις , με πολύ καλή τιμή τώρα θα παίζει και με τηλεοράσεις.

Μπράβο 

α) στην 1080 ανάλυση οι 24"/27" μας φαίνονται λίγες και είχαμε ανάγκη τηλεόρασης

β) στις 4Κ tv θα παίζει σφαίρα η κάρτα όλα τα σύγχρονα παιχνίδια στα ultra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Ερχεται μαζι με την predator

https://www.144hzmonitors.com/reviews/asus-rog-swift-pg35vq-acer-predator-x35/

Υπολογιζε κανα 2000αρο σιγουρα. Ειναι οντως οτι καλυτερο υπαρχει και ultrawide αλλα σκεψου οτι θες 2000 και αλλα 1000 για gpu για τετοια αναλυση και fps. Δηλαδη 3000 μονο για gpu και monitor. Επενδυση βεβαια και για οποιον τα εχει την κανει parry με μια 1180 και απολαμβανει το καλυτερο gaming που γινεται αυτη τη στιγμη.

Να σου πω επειδη τοσα χρονια επαιζα σε 55αρα μολις πηρα το monitor δεν την ξανα ακουμπησα για παιχνιδια. Το monitor ειναι αλλη φαση κλεινω 8ωρα χωρις θεμα ενω στην 55αρα ποναγαν τα ματια στη μια ωρα. 

Υπαρχουν 2χ 1080ΤΙ asus strix. Και ειμαι σε ultrawide lg uc98 3440x1440 το θεμα μου ειναι οτι θελω hdr και gsync . τα μονιτορ αυτα που μου ειπατε ομως δεν ειναι ips. Ειναι VA και μου καθεται λιγο άσχημο απο ips να παω σε. VA.  Μαλλον πρεπει να περιμενω ips hdr g sync ultrawide :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Agony είπε

Υπαρχουν 2χ 1080ΤΙ asus strix. Και ειμαι σε ultrawide lg uc98 3440x1440 το θεμα μου ειναι οτι θελω hdr και gsync . τα μονιτορ αυτα που μου ειπατε ομως δεν ειναι ips. Ειναι VA και μου καθεται λιγο άσχημο απο ips να παω σε. VA.  Μαλλον πρεπει να περιμενω ips hdr g sync ultrawide :(

Μια χαρά είναι και τα VA πάντως. Κυρίως οι γωνίες θέασης με ενοχλούν. Clouding ίσως έχουν τα ips έχουν Light bleed. Ghosting banding η κάθε τεχνολογια έχει τα δικά της. 

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, jimandri9000 είπε

Δεν έχεις ιδέα τι καταλαβαίνω και τι δεν καταλαβαίνω φίλε μου 

Δυστυχώς έχω... όταν ξέρεις κάτι και ακούς κάποιον που δεν ξέρει κάτι να μιλάει για αυτό το κάτι τότε μπορείς να καταλάβεις ...

Αν δεν έχεις πάει στρατό και εγώ έχω πάει στρατό και σε ακούσω να μιλάς για τον στρατό και να λες λέξεις όπως εμπλοκή  και γερμανικό κτλ (και άρα να φαίνεται ότι κάτι έψαξες)  μπορώ να καταλάβω μια χαρά αν ήσουν ή όχι στον στρατό αρκεί να ακούσω να μιλάς για αυτό κάνα 10λεπτο...

 

και όσο πιο σχετικός είμαι εγώ με τον στρατό (πχ μόνιμος/ αξιωματικός κτλ) τόσο πιο γρήγορα μπορώ να καταλάβω αν όντως υπηρέτησες αν αυτά που λες ειναι αλήθεια ή αν δεν πήγες ακόμη ή είσαι γιοτάς. 

Το ίδιο ισχύει για τα πάντα πχ αν παριστάνεις πως ξέρεις μαθηματικά επειδή είδες μερικά βίντεο στο youtube και εγώ ειμαι μαθηματικός ή αν παριστάνεις πως ξέρεις μπάλα και εγώ είμαι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής κτλ. 

 

Τον μόνο που ξεγελάς με την ημιμάθεια ειναι τους εξίσου άσχετους με εσένα... και αυτό ακόμη δεν είναι βέβαιο γιατί αν και εξίσου άσχετοι μπορεί να ειναι πονηρεμένοι ή να λές καμια κοτσάνα που δεν χρειάζεται να είσαι σχετικός για να καταλάβει κανείς πως ειναι κοτσάνα. 

 

12 ώρες πριν, jimandri9000 είπε

Ακόμη και άσχετος να είμαι υπάρχει το google για οτιδήποτε και με 2-3 λεπτά διαβάσματος καταλαβαίνεις πως λειτουργεί και τι κάνει η κάθε τεχνολογία 

Εμ αυτή ειναι η παγίδα του google σε κάνει να νομίζεις ότι ειναι υποκατάστατο της γνώσης...

κάτι σαν τον operator στο Matrix "μάθε μου πως να πετάξω ενα ελικόπτερο" και σε 10 δευτερόλεπτα ξέρει 
 

 

 

Υπάρχουν πολλά άρθρα για τα απάτσι που μπορείς να διαβάσεις μέχρι και εκπαιδευτικά βίντεο αλλά πίστεψέ με  κανένας δεν θα σε αφήσει να πιλοτάρεις απάτσι (η οποιοδήποτε εμπορικό ελικόπτερο) επειδή έχεις ξοδέψει όχι 2,3 λεπτά αλλά χρόνια διαβάζοντας στο google για αυτό... και υπάρχει λόγος! και δεν ειναι αυτός ο λόγος το ότι ζηλεύουν  που είσαι εξυπνότερος!! 

 

Το google ειναι απλά ένα εργαλείο/βοήθημα αναζήτησης και πιο χρήσιμο σε αυτούς που ήδη ξέρουν να βρουν μια λεπτομέρεια που δεν θυμούνται ή για κάποιον που δεν ξέρει να πάρει μια γενική ιδέα .... δεν ειναι όμως μέσο αυτοεκπαίδευσης .... αν ήταν έτσι θα κλείναμε τα πανεπιστήμια κτλ και όλοι θα καθόταν σπίτι με το google... 

 

Δεν μπορείς λοιπόν να καταλάβεις σε 2,3 λεπτά πως λειτουργεί κάτι ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία με αυτό το κάτι ή έχεις παρεξηγήσει πολλά πράματα με αυτό το κάτι που ψάχνεις.... 

(προτού σχολιάσω το ποστ σου ένα απο τα 2,3 λάθη που έκανες ειναι να νομίζεις πως οι τηλεοράσεις φτάνουν τα 100Hz που δεν συμβαίνει... ) 

12 ώρες πριν, jimandri9000 είπε

Από αυτά που γνωρίζω και έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια οι διαφορές είναι μικρές. ΠΟΛΥ μικρές σε απλό gaming. 

Άλλα τα μάτια της αλεπούς άλλα της κουκουβάγιας... έχει να κάνει με εσένα αυτό και με την εμπειρία σου.... 

εδώ ας πούμε βλέπουμε έναν console peasant γατάκι να μην μπορεί να καταλάβει την τρανταχτή διαφορά μεταξύ 60 και 120 hz.....

 


 

 

Και αυτός λογικά με το καπέλο είχε διαβάσει πως λειτουργεί ο ρυθμός ανανέωσης και πως επηρεάζει τα παιχνίδια (αν μη τι άλλο θα του εξήγησε ο linus) αλλά δεν φτάνει απλά να το έχει διαβάσει... θα πρέπει να έχει εμπειρία για να καταλάβει . 

 

και εδώ ο linus που φυσικά έχει εμπειρία (αν και μη gamer)  και καταλαβαίνει αμέσως την διαφορά

 

όπως εσύ νομίζεις ότι η τηλεόραση σου παίζει στα 100HZ.... φυσικά και έχει μικρή διαφορά γιατί παίζει στα 60 Hz στην πραγματικότητα λολ..

 

12 ώρες πριν, jimandri9000 είπε

Για να χαρείς στα μέγιστα το freesync και να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορά από τα 60HZ ας πούμε του V-Sync που όντως είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία. Συμφωνείς ότι πρέπει να παίζει στα 144Hz? Φαντάζομαι πως ναι. Οκ?

Όχι γιαυτό λέω ότι μάλλον δεν ξέρεις πως δουλεύει.... το freeSYNC, GSYNC, VSYNC  είναι τεχνολογίες που έχουν να κάνουν με τον συγχρονισμό(synchronization) της οθόνης με τον Buffer της κάρτας γραφικών... 

 

Το πόσα hz μπορεί να φτάσει maximum μια οθόνη ειναι άσχετο - 

 

Ίσα ίσα την πραγματική διαφορά την βλέπεις όταν ΔΕΝ μπορείς να παίξεις πάνω απο 60 FPS ένα game σε μια 60 hz ή παραπάνω οθόνη γιατί τότε  σημαίνει ότι δεν συγχρονίζονται τα frames  πχ κάθε αν είναι 60 hz μια οθόνη σημαίνει πως 1000/60=16,66666666666667 ms προβάλει μια νέα εικόνα (frame) απο τον framebuffer της κάρτας γραφικών... αν η κάρτα παίζει στα   49 FPS εκείνη την ώρα ας πούμε τότε πάει να πει ότι η εικόνα στον buffer αλλάζει κάθε 1000/49= 20,40816326530612 ms 

 

ή με άλλα λόγια θα υπάρξουν στιγμές όπου η οθόνη θα ζητήσει frame απο τον framebuffer και αυτός θα είναι ακριβός στην διαδικασία εναλλαγής frame και έτσι θα πάρει η οθόνη δύο διαδοχικά 2 πληροφορίες προωτού ολοκληρώσει την ανανέωση πράγμα που οδιγεί στο γνωστό tearing

 

qtYVF.png

 

που είναι κυρίως εμφανές σε σκηνές με δράση... εδώ βλέπουμε ότι την στιγμή που η οθόνη ανανέωσε το frame της ο framebuffer της κάρτας γραφικών βρισκόταν σε διαδικασία εναλλαγής frame όποτε μέχρι την μέση πρόλαβε και φόρτοσε η οθόνη το μισο παλιό frame και απο την μέση και μετά άρχιζε να φορτώνει το καινούργιο frame του buffer...

 

Και αυτό συμβαίνει επειδή οι οθόνες δεν έιχαν κοινό ρυθμό ανανέωσης... όχι επειδή η οθόνη δεν ήταν 144 ή 200 hz κτλ αλλά επειδή απλά δεν είχε ίδιο ρυθμό ανανέωσης με την κάρτα γραφικών... το freesync kai Gsync (και όχι το Vsync) για παράδειγμα προσαρμόζουν τον ρυθμό ανανέωσης της οθόνης με αυτόν της κάρτας γραφικών (κάθε ms ) για να μην υπάρχει το φαινόμενο του tearing ! δηλαδή πχ αν το FPS σου ειναι 39 και το Gysnc κατεβάσει την οθόνη σου στα 39 Hz και μετά το FPS σου 50 και το Gsync ανεβάσει την οθόνη σου σε 50 HZ τότε δεν θα έχεις ποτέ tearing...

 

Αν η οθόνη σου ειναι 144hz και το frame rate soy παίζει απο 60-200 FPS κτλ τότε θα έχεις tearing...

άλλο λοιπόν το πόσο ειναι το maximum refresh-rate μιας οθόνης και άλλο το freesync gsyc και vsync.

 

Ειναι καλό να έχεις μεγαλύτερο maximum ναι αλλά ειναι διαφορετικό πράγμα το ένα απο το άλλο... (σαν να λέμε πχ ιπποδύναμη και ταχύτητα στο 0-100... όσο χαμηλότερο 0-100 κάνει ένα αμάξι καλό ειναι όσο μεγαλύτερη ιπποδύναμη έχει ένα αμάξι καλό ειναι... αλλά δεν σημαίνει ότι ένα αμάξι με μεγαλύτερη ιπποδύναμη απο ένα άλλο θα έχει απαραίτητα και καλύτερο 0-100 και το αντίστροφο) 

 

οπότε καταλαβαίνεις και όλο το υπόλοιπο κατεβατό σου ειναι άκυρο και άσχετο... μιας και βασίζεται σε λανθασμένο συμπέρασμα.. (και έτσι κατάλαβα εξ αρχής ότι δεν ξέρεις χωρίς να δω το κατεβατό αλλά διαβάζοντας τις 2,3 γραμμές του προηγούμενου σου post) 

 

τώρα πάμε να δούμε διαφορά Vsync me Gsync/freesync (ναι to Vsync ειναι άλλη τεχνολογία απο το Gysnc kai freesync που μεταξύ τους αυτές οι δύο ειναι παρόμοιες τεχνολογίες) 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αν δεν έχεις πάει στρατό και εγώ έχω πάει στρατό και σε ακούσω να μιλάς για τον στρατό και να λες λέξεις όπως εμπλοκή  και γερμανικό κτλ (και άρα να φαίνεται ότι κάτι έψαξες)  μπορώ να καταλάβω μια χαρά αν ήσουν ή όχι στον στρατό αρκεί να ακούσω να μιλάς για αυτό κάνα 10λεπτο...

και όσο πιο σχετικός είμαι εγώ με τον στρατό (πχ μόνιμος/ αξιωματικός κτλ) τόσο πιο γρήγορα μπορώ να καταλάβω αν όντως υπηρέτησες αν αυτά που λες ειναι αλήθεια ή αν δεν πήγες ακόμη ή είσαι γιοτάς. 

Αδερφέ μήπως από κεκτημένη ταχύτητα με μπέρδεψες με κανέναν άλλον? Πότε μίλησα εγώ για στρατό γερμανικό εμπλοκή και τέτοια? χαχαχαχχα ... σειρά 98Α ήμουν στα τεθωρακισμένα. Οδηγός / ασυρματιστής άρματος... Και υπηρέτησα 3 χρόνια μαζί με την φυλακή γιατί είχα σπάσει στο ξύλο 3 αξιωματικούς μπόχαλους που το παίζανε έξυπνοι σαν εσένα :P

Τώρα παλικαράκι μου είναι 48 στα 49 και κάνω αυτή τη δουλειά από το 2002 (είχα πώρωση και ασχολούμαι πολύ προτού πάω φαντάρος) και έχω μαγαζί 12 χρόνια με σέρβις στον Πειραιά. Το σημαντικότερο όμως δεν είναι η εμπειρία αλλά η αγάπη για το αντικείμενο που σε κάνει να ψάχνεις πάντα ότι νεώτερο βγαίνει στην τεχνολογία. Σου μίλησα ευγενέστατα και έφαγα αρκετό χρόνο γιατί θεώρησα ότι το αξίζεις. Μη μου τα χαλάς τώρα. Μάλλον θα βιάστηκες και με μπέρδεψες με κάποιον άλλον γιατί τίποτε από αυτά δεν έγραψα. 

Εννοείται ότι μόνο την πρώτη παράγραφο διάβασα γιατί δεν ήθελα να εκνευριστώ περισσότερο με αυτά που γράφεις για μένα δίχως να με ξέρεις...

Έλεος...

 

edit:

Και επειδή τα έχω εδώ όλα και επειδή ελπίζω να κατανοήσεις ότι έκανες λάθος, είδα ότι μου έχεις βάλει ένα σκασμό βίντεο να μου μάθεις τι είναι το vsync και το freesync. Θα σου έλεγα χάριν τεχνογνωσίας και μόνον και εννοείται και ανθρωπιάς να έρθεις από Πειραιά να σε κεράσω καφέ να τα δούμε όλα ταυτόχρονα να λειτουργούν στο μαγαζί μου όποτε θέλεις και κάνεις κέφι να δεις τις μικρές διαφορές που έχουν και πόσο ασύμφορη και ανύπαρκτη πρακτικά τεχνολογία είναι το freesync/gsync...

Επεξ/σία από jimandri9000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2018 στις 12:48 ΜΜ, jimandri9000 είπε

Αδερφέ μήπως από κεκτημένη ταχύτητα με μπέρδεψες με κανέναν άλλον? Πότε μίλησα εγώ για στρατό γερμανικό εμπλοκή και τέτοια? χαχαχαχχα ... σειρά 98Α ήμουν στα τεθωρακισμένα. Οδηγός / ασυρματιστής άρματος... Και υπηρέτησα 3 χρόνια μαζί με την φυλακή γιατί είχα σπάσει στο ξύλο 3 αξιωματικούς μπόχαλους που το παίζανε έξυπνοι σαν εσένα :P

Τώρα παλικαράκι μου είναι 48 στα 49 και κάνω αυτή τη δουλειά από το 2002 (είχα πώρωση και ασχολούμαι πολύ προτού πάω φαντάρος) και έχω μαγαζί 12 χρόνια με σέρβις στον Πειραιά. Το σημαντικότερο όμως δεν είναι η εμπειρία αλλά η αγάπη για το αντικείμενο που σε κάνει να ψάχνεις πάντα ότι νεώτερο βγαίνει στην τεχνολογία. Σου μίλησα ευγενέστατα και έφαγα αρκετό χρόνο γιατί θεώρησα ότι το αξίζεις. Μη μου τα χαλάς τώρα. Μάλλον θα βιάστηκες και με μπέρδεψες με κάποιον άλλον γιατί τίποτε από αυτά δεν έγραψα. 

Εννοείται ότι μόνο την πρώτη παράγραφο διάβασα γιατί δεν ήθελα να εκνευριστώ περισσότερο με αυτά που γράφεις για μένα δίχως να με ξέρεις...

Έλεος...

 

edit:

Και επειδή τα έχω εδώ όλα και επειδή ελπίζω να κατανοήσεις ότι έκανες λάθος, είδα ότι μου έχεις βάλει ένα σκασμό βίντεο να μου μάθεις τι είναι το vsync και το freesync. Θα σου έλεγα χάριν τεχνογνωσίας και μόνον και εννοείται και ανθρωπιάς να έρθεις από Πειραιά να σε κεράσω καφέ να τα δούμε όλα ταυτόχρονα να λειτουργούν στο μαγαζί μου όποτε θέλεις και κάνεις κέφι να δεις τις μικρές διαφορές που έχουν και πόσο ασύμφορη και ανύπαρκτη πρακτικά τεχνολογία είναι το freesync/gsync...

Ως συνήθως έγραψες ένα σωρό ανοησίες και ένας είπε να σου μάθει δύο πράγματα, αλλά εσύ το βιολί σου.

Τους καημένους τους πελάτες σου λυπάμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...