Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 02/02/2024 at 09:25, giannis808 said:

Καλημέρα σε όλους. Διάβασα και το sticky post Και Νομίζω απαντάει στην ερώτηση μου. Παρόλα αυτά θα κάνω και εδώ την ερώτηση μήπως είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία. Πέρσι τον Μάιο έκανα χειρουργείο, και το καλοκαίρι έναν κύκλο χημειοθεραπειας. Θεωρούμαι πλέον (αν και ξεπεράστηκε ο όγκος μετά την χειρουργική αφαίρεση) καρκινοπαθης οπότε πέφτω στον μόνιμο αποκλεισμό που λέει για "ΝΕΟΠΛΑΣΙΕΣ". Παρόλα αυτά, οι γιατροί μου στην ογκολογικη, όντας νεότατος (25 γαρ) και με πολύ καλές αιματολογικες, μου είπαν ότι από αυτούς δεν υπάρχει κανένας περιορισμός γενικά στην ζωή μου αποδω και πέρα (εκτός φυσικά από τις παρακολουθήσεις και τις αξονικες/υπέρηχους που κάνω). Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν, έστω και του χρόνου ας πούμε, να δώσω αίμα όπως και πριν τα περσινά τρεχάματα ή αποκλειομαι διαπαντός; 

Επανέρχομαι με feedback πάνω στο θέμα μιας και απορρίφθηκα και επίσημα από αιμοδοσια που έγινε στην δουλειά μου. Εδώ μου είπαν μόνιμο αποκλεισμό αλλά πήρα και ρώτησα και στο νοσοκομείο του Αγίου Ανδρέα στην Πάτρα και στου Ρίου και μου είπαν για 5ετη αποκλεισμό και μετά το συζητάω με τους υπεύθυνους τότε και ανάλογα το προφίλ πιθανό και να μπορώ να δίνω μετά 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/04/2024 at 18:05, Arkin said:

Ακομα μια επιτυχημενη αιμοδοσια σημερα πρεπει να εχω πανω απο 30 σιγουρα αλλα δεν τις μετραω ουτε εχω καρτα αιμοδοτη. Τις 2 τελευταιες φορες ειχα 13.6 και 13.3 αιμοσφαιρινη καπου 40 και 41 αιματοκριτη απο 48 που ειχα οποτε σημερα το ειχα περιεργεια σε τι επιπεδα θα ειμαι απο το Δεκεμβριο 2023. Και με τα χαρας ηταν στο 14.8 δηλαδη κοντα 45. Καθολου ασχημα τρωω και αρκετο κρεατακι βεβαια μοσχαρισιες μπριζολες κτλ και δεν καταλαβα τιποτα την προτελευταια φορα που ηταν στο 40 ο αιματοκριτης λιγο ειχα ζαλιστει. 4 λεπτα και 20 δευτερα εκανα για να γεμισει η φιαλη καθε φορα ρωταω μια φορα ειχα κανει 3 λεπτα και 15 μετα απο εντονη δουλεια αλλα τοσο γρηγορα δεν ξανα μπορεσα οταν παω πιο χαλαρος. Ειχε πολυ ουρα καμια 10αρια ατομα και 2 νοσοκομες περιμενα κοντα 1 ωρα οποτε εδω καπως με ξενισε. 

Με μετραει πιεση 15 μεγαλη 9 η μικρη. Λεει αγχωθηκες? Λεω οχι εχω δωσει ποσες φορες. Που να την ελεγα οτι περιμενω 1 ωρα και για αυτο με ανεβηκε η πιεση. 

καλο θα ηταν να κανεις εγγραφη στο www.bdr.gr κτλ κτλ. επισης δεν κανουμε διαγωνισμο βρε ποσο γρηγορα θα γεμισει η φιαλη .αραξε και οποτε γεμισει.δεν θα αλλαξει κατι ουτε υπαρχει λογος να το τρεχεις.

On 28/04/2024 at 22:28, accipio said:

Έδωσα κι εγώ την περασμένη Πέμπτη, όλα πήγαν καλά. Ο αιματοκρίτης μου πέφτει αργά και σταθερά (43 σε αυτή, 44 στην προηγούμενη και 45 στην προ-προηγούμενη). Να δούμε με το καλό σε 5 περίπου μήνες πώς θα πάει στην επόμενη.

μπορεις να αφησεις και ενα λιγο μεγαλυτερο διαστημα πριν ξαναδωσεις.πρεπει να δω και εγω ποτε μπορω να ξαναδωσω.

02.01.2024 ειχα δωσει οποτε μπορω να ξαναδωσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

καλο θα ηταν να κανεις εγγραφη στο www.bdr.gr κτλ κτλ. επισης δεν κανουμε διαγωνισμο βρε ποσο γρηγορα θα γεμισει η φιαλη .αραξε και οποτε γεμισει.δεν θα αλλαξει κατι ουτε υπαρχει λογος να το τρεχεις.

μπορεις να αφησεις και ενα λιγο μεγαλυτερο διαστημα πριν ξαναδωσεις.πρεπει να δω και εγω ποτε μπορω να ξαναδωσω.

02.01.2024 ειχα δωσει οποτε μπορω να ξαναδωσω.

Παω εδω αλλα δεν εχω λαβει καποιο κωδικο στο mail πρεπει να παρω τηλεφωνο ωστε να παρω τον κωδικο και να κανω την εγγραφη με το mail μου? Για τον χρονο ειναι καθαρα δικο μου παιχνιδι εχω παρατηρησει οτι οσο μεγαλυτερο αιματοκριτη τοσο πιο γρηγορα περναει το αιμα. Η μετα απο ασκηση δουλεια ακομα πιο γρηγορα ειναι απλα παρατηρησεις δικες μου. 

Επισης εμεις εδω ειχαμε κατι σαν συλλογο αιμοδοτων αλλα στο χαρτι συμπληρωνω σαν εθελοντης δινω αιμα. Οταν κανω την εγγραφη τι απο τα 2 να επιλεξω συλλογο η εθελοντης? Θα εμφανιστουν οι φορες που εχω δωσει μονο με το αμκα/ταυτοτητα η θα χρειαστει και κατι παραπανω? 

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Εγώ πάντως, απορία το έχω :
αφού κατά την αιμοδοσία παίρνουν στοιχεία σου, όπως ΑΜΚΑ,
γιατί δεν περνάνε όλα στο ιστορικό σου στο οποίο θα έπρεπε να έχεις πρόσβαση μέσω κωδικών taxis ???


Εθνικό κέντρο αιμοδοτών είναι, όχι η ψησταριά του Μπάμπη στην κάτω ραχούλα....
Αφού έχουν πρόσβαση στα στοιχεία μου, πρόσβαση στο ίδιο μου το αίμα και προχωρούν και σε εξετάσεις αίματος, γιατί να μην έχω άμεσα πρόσβαση στα στοιχεία μου ?

Γιατί να πρέπει να δώσω ξανά αίμα (στην δική μου περίπτωση, που έχω δώσει ξανά και ξανά) -> για να μπορώ να κάνω εγγραφή στο "νέο" σύστημα -> για να μπορώ να κάνω σύνδεση -> για να δω τα δικά μου δεδομένα ??

τις παλιες αιμοδοσιες μπορουν να τις περασουν. απο εκει και περα οτι υπαρχουν ταστοιχεια μας δεν σημαινει οτι αυτοματως θα φτιαξουν accounts για ολους μας και θα μεταφερουν τα παντα εκει. και δυστυχως το www.bdr.gr δεν εχει ενωθει με το Taxis net. ναι θα μπορουσε να γινει but but but.σιγουρα θελει καλο effort. δυστυχως εχω δει πολλες βλακειες απο μεταφορες συστηματων. και ακομα και αν φτιαξεις account στο bdr.gr να ξερεις οτι οι παλιες αιμοδοσιες δεν θα περαστουν αυτοματα.πρεπει να το ζητησεις και επισης δεν τις περνανε αναλυτικα.

τις περνανε ετσι.ουτε ημερομηνια ουτε τιποτα

ΝΑΥΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Παλιό μητρώο αιμοδότη:
-
Εθελοντικές αιμοδοτήσεις:
17
Αιμοδοτήσεις για σύλλογο:
-
Αιμοδοτήσεις για ασθενή:
-
Καλύψεις:
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινήσω μάλλον ανοσοθεραπεια για εποχιακές αλλεργίες (περδικακι και ελιά) με ενέσεις.. Έχει κανείς εικόνα αν επηρεάζει τη αιμοδοσια; να προλάβω να πάω μια τελευταία φορά πριν την έναρξη της θεραπείας αν είναι.. 

(προφανώς και θα δηλωθεί στον γιατρό αν τυχον έχω ξεκινήσει και πάω για αιμοδοσία, απλά θα ήθελα να έχω μια εικόνα από πριν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, christos4 said:

Θα ξεκινήσω μάλλον ανοσοθεραπεια για εποχιακές αλλεργίες (περδικακι και ελιά) με ενέσεις.. Έχει κανείς εικόνα αν επηρεάζει τη αιμοδοσια; να προλάβω να πάω μια τελευταία φορά πριν την έναρξη της θεραπείας αν είναι.. 

(προφανώς και θα δηλωθεί στον γιατρό αν τυχον έχω ξεκινήσει και πάω για αιμοδοσία, απλά θα ήθελα να έχω μια εικόνα από πριν) 

δυστυχως δεν ξερω κατι παραπανω. στην ελια παιζει να εχουμε ολη αλλεργια.ειχα κανει τεστ αλλεργιας και η ελια βαρεσε και σε μενα.οχι οτι εχουμε ελιες στην αθηνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2024 στις 1:44 ΜΜ, christos4 είπε

Θα ξεκινήσω μάλλον ανοσοθεραπεια για εποχιακές αλλεργίες (περδικακι και ελιά) με ενέσεις.. Έχει κανείς εικόνα αν επηρεάζει τη αιμοδοσια; να προλάβω να πάω μια τελευταία φορά πριν την έναρξη της θεραπείας αν είναι.. 

(προφανώς και θα δηλωθεί στον γιατρό αν τυχον έχω ξεκινήσει και πάω για αιμοδοσία, απλά θα ήθελα να έχω μια εικόνα από πριν) 

αν οι αλλεργιες σου ειναι συμπτωματικες δλδ εχεις εξανθηματα ,βηχα ,δυσπνοιες κοκ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙς οπως επισης και αν εχεις αρχισει θεραπεια ΕΑΝ παρολες τις αλλεργιες εισαι ασυμπτωματικος μπορεις να δωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/05/2024 at 14:18, blackhill66 said:

αν οι αλλεργιες σου ειναι συμπτωματικες δλδ εχεις εξανθηματα ,βηχα ,δυσπνοιες κοκ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙς οπως επισης και αν εχεις αρχισει θεραπεια ΕΑΝ παρολες τις αλλεργιες εισαι ασυμπτωματικος μπορεις να δωσεις

Κατάλαβα.. Τώρα που πέρασε σχεδόν η άνοιξη δεν έχω συμπτώματα. Στα πιο έντονα συμπτώματα είχα μπούκωμα για αρκετές μέρες και φαγούρα στα μάτια και στο ουρανίσκο. Οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω τη θεραπεία για να μην τα έχω αυτά τα επόμενα χρόνια.. Επίσης η γιατρός ανέφερε ότι μπορεί σε μερικά χρόνια να γίνει χειρότερη η κατάσταση και να πάω σε άσθμα κλπ. 

Λογικά θα προλάβω να δώσω μια φορά πριν αρχίσω τη θεραπεία.. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι εθελοντής αιμοδότης, την Παρασκευή μπαίνει μία γνωστή μου, για χειρουργείο, μπορώ να της δώσω τον αριθμό μητρώου αιμοδότη να τον πεί στο νοσοκομείο, για να πάρουνε αίμα από αυτά που έχω δώσει ;;

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dhmak είπε

Καλησπέρα, είμαι εθελοντής αιμοδότης, την Παρασκευή μπαίνει μία γνωστή μου, για χειρουργείο,  μπορώ να της δώσω τον αριθμό μητρώου αιμοδότη να τον πεί στο νοσοκομείο, για να πάρουνε αίμα από αυτά που έχω δώσει ;;

Μπορείς εσύ να πάρεις στην αιμοληψία του νοσοκομείου που δίνεις αίμα και να στείλεις τις φιάλες που χρειάζονται στο όνομα της κοπελιάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/05/2024 at 14:08, dhmak said:

Καλησπέρα, είμαι εθελοντής αιμοδότης, την Παρασκευή μπαίνει μία γνωστή μου, για χειρουργείο, μπορώ να της δώσω τον αριθμό μητρώου αιμοδότη να τον πεί στο νοσοκομείο, για να πάρουνε αίμα από αυτά που έχω δώσει ;;

οχι δεν παει ετσι.εσυ θα καλεσεις το νοσοκομειο που εχεις δωσει και θα πεις οτι θες να δωσεις πχ 3 φιαλες για την μαρια αντουανετα που νοσηλευεται στο χ νοσοκομειο και στο ταδε τμημα και προκεται να κανει επεμβαση.και τα νοσοκομεια μεταξυ τους θα κανουν αυτο που πρεπει και θεωρητικα εσενα μεσα στο www.bdr.gr θα φανει οτι εδωσες αυτες τις 3 φιαλες.

On 19/05/2024 at 19:31, christos4 said:

Κατάλαβα.. Τώρα που πέρασε σχεδόν η άνοιξη δεν έχω συμπτώματα. Στα πιο έντονα συμπτώματα είχα μπούκωμα για αρκετές μέρες και φαγούρα στα μάτια και στο ουρανίσκο. Οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω τη θεραπεία για να μην τα έχω αυτά τα επόμενα χρόνια.. Επίσης η γιατρός ανέφερε ότι μπορεί σε μερικά χρόνια να γίνει χειρότερη η κατάσταση και να πάω σε άσθμα κλπ. 

Λογικά θα προλάβω να δώσω μια φορά πριν αρχίσω τη θεραπεία.. 

Ευχαριστώ! 

ευχομαι με την θεραπεια να πανε ολα καλα και να ξεμπερδεψεις για να μπορεις να δινεις και πιο ανετα αιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/05/2024 at 11:41, infini said:

Να δουμε πως θα παει ολο αυτο. θα βγει σε καλο? θα βγει σε κακο?θα γινουν τιποτα παρατραγουδα και θα βλεπουμε κοσμο να παιρνει λεφτα χωρις να εχει δωσει τιποτα?

θα δινεις πλασμα με 10 ευρω και η ιδιωτικη εταιρεια θα κερδιζει απο αυτο τα 100πλασια γιατι θα το χρησιμοποιει με διαφορους τροπους?

Στις βασικές αρχές του νομοσχεδίου, αναφέρεται πως «η αρχή της δωρεάν προσφοράς δεν εμποδίζει τη χορήγηση κατ΄ αποκοπή αποζημίωσης δαπανών στον δότη πλάσματος προς κλασμάτωση, (ο όρος είναι κλασματοποίηση) υπό την προϋπόθεση ότι η κατ΄ αποκοπή αποζημίωση αυτή περιορίζεται αυστηρά στην αντιστάθμιση δαπανών, απώλειας χρόνου και αναστάτωσης που σχετίζονται με τη δωρεά, ώστε να μη δημιουργείται οικονομικό κίνητρο»

 

γελαω

Τώρα δίνεται η δυνατότητα σε ΟΤΑ και Εκκλησία, σε ΝΠΙΔ καθώς και σε Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, να ιδρύουν ιδιωτικά κέντρα συλλογής αίματος προς μετάγγιση ή και κλασματοποίηση, καθώς και κέντρα συλλογής πλάσματος προς κλασματοποίηση

 

κλαιω. να βαλουμε παντου και την εκκλησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2024 στις 9:31 ΜΜ, andreas1gr είπε

Μπορείς εσύ να πάρεις στην αιμοληψία του νοσοκομείου που δίνεις αίμα και να στείλεις τις φιάλες που χρειάζονται στο όνομα της κοπελιάς. 

 

Στις 21/5/2024 στις 9:30 ΜΜ, poulinos είπε

οχι δεν παει ετσι.εσυ θα καλεσεις το νοσοκομειο που εχεις δωσει και θα πεις οτι θες να δωσεις πχ 3 φιαλες για την μαρια αντουανετα που νοσηλευεται στο χ νοσοκομειο και στο ταδε τμημα και προκεται να κανει επεμβαση.και τα νοσοκομεια μεταξυ τους θα κανουν αυτο που πρεπει και θεωρητικα εσενα μεσα στο www.bdr.gr θα φανει οτι εδωσες αυτες τις 3 φιαλες.

[...]

Ούτε έτσι πάει.

Έχουμε πει πως έμμεσα αίμα (από προηγούμενες αιμοδοσίες) μπορούμε να δώσουμε μόνο σε συγγενείς πρώτου βαθμού.

Για όλους τους άλλους θα πρέπει να δώσεις επί τόπου αίμα και να δηλώσεις όνομα ασθενούς και που νοσηλεύεται.

Αν έχεις μπάρμπα στη Κορώνη στην αιμοδοσία και εξυπηρετήσει κατ'εξαίρεση είναι άλλου Παπά Ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, άδικος said:

 

Ούτε έτσι πάει.

1) Έχουμε πει πως έμμεσα αίμα (από προηγούμενες αιμοδοσίες) μπορούμε να δώσουμε μόνο σε συγγενείς πρώτου βαθμού.

2) Για όλους τους άλλους θα πρέπει να δώσεις επί τόπου αίμα και να δηλώσεις όνομα ασθενούς και που νοσηλεύεται.

3) Αν έχεις μπάρμπα στη Κορώνη στην αιμοδοσία και εξυπηρετήσει κατ'εξαίρεση είναι άλλου Παπά Ευαγγέλιο.

Για το 1 & 2 σωστός, για το 3 το έχω κάνει τηλεφωνικά 3 φορές σε τρεις διαφορετικούς ανθρώπους για προγραμματισμένα χειρουργεία (φίλους, όχι συγγενείς) να αποσταλούν (από προηγούμενες αιμοδοσίες μου) φιάλες από το ένα νοσοκομείο σε άλλο. Χωρίς μπάρμπα.

Δεν ξέρω τι ισχύει επισήμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...