Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδικά σε μεγάλα γεγονότα είναι κρίμα να υπάρχουν τράπεζες αίματος απο συλλόγους/σωματεία και να μένουν στο ράφι. Πρέπει να αλλάξει ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, infini said:

Ειδικά σε μεγάλα γεγονότα είναι κρίμα να υπάρχουν τράπεζες αίματος απο συλλόγους/σωματεία και να μένουν στο ράφι. Πρέπει να αλλάξει ο νόμος.

Πολλα προβληματα υπαρχουν γενικα στο θεμα αιμοδοσιας. και οι συλλογοι αλλο μαυρο χαλι.δινεις σε εκκλησια και σου λεει ο αλλος παρε αδεια απο τον παπα για να δοθει μια φιαλη.εχω σταματησει να δινω σε συλλογους κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση από άλλο μέλος, έψαξα από την σελίδα 113 χωρίς να βρω κάτι πρόσφατα σχετικά με το ερώτημά μου.
Αν ξέρει κάποιος:
Έδωσα μετά από καιρό εθελοντικά μέσα στον Φεβρουάριο σε μια δράση εθελοντικής αιμοδοσίας,
οπότε και έμαθα πως η κλασική παλιά καρτέλα που διατηρούσα είναι πια "ξεπερασμένη" και βγαίνει κάρτα.
Αντίστοιχα, λοιπόν, στην πορεία μου ήρθε σε sms κωδικός για να κάνω εγγραφή στο σύστημα για να εκδοθεί αυτή η κάρτα
ΑΛΛΑ δεν μπήκα - καθώς ξέχασα - να κάνω την εγγραφή.
Σήμερα βλέπω πάλι το μήνυμα, αλλά λέει για όριο 30κάτι ημερών. Προσπάθησα μπας και τον δεχτεί στο σύστημα εγγραφής αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ή πρέπει να ξαναδώσω εθελοντικά για να πάρω πάλι κωδικό ?
(επαναλαμβάνω πως έχω την χάρτινη δίφυλλη "καρτέλα", όχι την νέου τύπου κάρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SoullessRider said:

Συγγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση από άλλο μέλος, έψαξα από την σελίδα 113 χωρίς να βρω κάτι πρόσφατα σχετικά με το ερώτημά μου.
Αν ξέρει κάποιος:
Έδωσα μετά από καιρό εθελοντικά μέσα στον Φεβρουάριο σε μια δράση εθελοντικής αιμοδοσίας,
οπότε και έμαθα πως η κλασική παλιά καρτέλα που διατηρούσα είναι πια "ξεπερασμένη" και βγαίνει κάρτα.
Αντίστοιχα, λοιπόν, στην πορεία μου ήρθε σε sms κωδικός για να κάνω εγγραφή στο σύστημα για να εκδοθεί αυτή η κάρτα
ΑΛΛΑ δεν μπήκα - καθώς ξέχασα - να κάνω την εγγραφή.
Σήμερα βλέπω πάλι το μήνυμα, αλλά λέει για όριο 30κάτι ημερών. Προσπάθησα μπας και τον δεχτεί στο σύστημα εγγραφής αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό ή πρέπει να ξαναδώσω εθελοντικά για να πάρω πάλι κωδικό ?
(επαναλαμβάνω πως έχω την χάρτινη δίφυλλη "καρτέλα", όχι την νέου τύπου κάρτα)

η μια λυση ειναι πραγματι να ξαναδωσεις αιμα και να δηλωσεις οτι θες να κανεις εγγραφη.η αλλη λυση θα ηταν να μιλησεις ,στειλεις email στο www.bdr.gr (αυτο ειναι το site) και να τους αναφερεις το τι εγινε μηπως μπορουν να ξαναστειλουν το email. και την επομενη φορα να πας να δωσεις εθελοντικα και να γραφτεις εκει δεν εγινε κατι.ναι η χαρτινη πλεον δεν χρησιμοποιειται.απο το bdr ζηταγες και επαιρνες πλαστικη καρτα η οποια επισης εχει καταργηθεί και κατι ελεγαν οτι ερχεται σε pdf η καρτα και οτι αργότερα θα περαστεί μεσα στο Gov wallet.(Ολοι αυτο περιμενουμε).

και σωστα ρωτησες διοτι και εγω δεν θυμαμαι να εχει ξαναγινει η ερωτηση αυτη που ανεφερες/ οποτε μαλλον λογικο που δεν βρηκες κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τρέχουσα ηγεσία του υπουργείου Υγείας, (ο υπουργός ή οι συνεργάτες του, αδιάφορο ποιος συγκεκριμένα) εντόπισε σημαντικότατο θέμα στη διαχείριση φιαλών αίματος και όπως δήλωσε έχει τεθεί ως στόχος να λυθεί το θέμα πάραυτα (και το ίδιο ελπίζω κι εγώ). 
Πολλές φιάλες αίματος, δε χρησιμοποιούνται στα νοσοκομεία που συλλέγονται και συνεπώς πετιούνται (😮!!!), ενώ σε άλλα νοσοκομεία της χώρας οι ανάγκες είναι τεράστιες! Ετησίως οι Έλληνες δίνουν περισσότερο αίμα από τις συνήθεις στατιστικές ανάγκες της χώρας (σε νορμάλ συνθήκες, όχι σε περιόδους κρίσεων) αλλά κάθε έτος οι δικές μας φιάλες αίματος δεν επαρκούν και εισάγουμε φιάλες από το εξωτερικό (🥵) για να καλυφθούν οι ανάγκες των νοσοκομείων που δε καταφέρνουν να συλλέξουν αίμα σύμφωνα με τις τοπικές ανάγκες τους! Αντί να αναδιανέμονται οι πλεονάζουσες φιάλες στα νοσοκομεία όλης της χώρας, ξέμεναν στα ψυγεία των νοσοκομείων που τις συνέλεγαν και στο τέλος όσες δε χρειάζονταν, πετιόντουσαν.

Έστω και αργά, κάποιοι ευαισθητοποιήθηκαν να λύσουν αυτό το αδιανόητο ζήτημα. Από ό,τι φαίνεται είναι καθαρά διαχειριστικό θέμα, το οποίο σημαίνει ότι τόσες δεκαετίες, στα διάφορα νοσοκομεία, κανένας από όσους κυριολεκτικά είχαν ως ευθύνη να πετούν τις φιάλες αίματος, δεν ασχολήθηκε να κινητοποιήσει τους υπευθύνους στο να βρεθεί λύση και να μη πετιούνται αυτές οι φιάλες! Ειλικρινά νευριάζω και μόνο στη σκέψη ότι γίνεται αυτό... 

 

Spoiler

Η επίμαχη πληροφορία από 04:21 και μετά:


Για να προλάβω αντιδράσεις, παρακαλώ πολύ μην αρχίσουν οι πολιτικοί φανατισμοί. Δε το ανέφερα με αυτό το σκοπό. Εδώ μιλάμε για ένα θέμα που πολύς κόσμος, αφιερώνει μέρος του εαυτού του για να βοηθήσει το συνάνθρωπό του και δεκαετίες ολόκληρες δε ήταν καν γνωστό ότι αυτό το κομμάτι της προσφοράς του πηγαίνει στα σκουπίδια!

 

Επεξ/σία από neced2
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, neced2 said:

Η τρέχουσα ηγεσία του υπουργείου Υγείας, (ο υπουργός ή οι συνεργάτες του, αδιάφορο ποιος συγκεκριμένα) εντόπισε σημαντικότατο θέμα στη διαχείριση φιαλών αίματος και όπως δήλωσε έχει τεθεί ως στόχος να λυθεί το θέμα πάραυτα (και το ίδιο ελπίζω κι εγώ). 
Πολλές φιάλες αίματος, δε χρησιμοποιούνται στα νοσοκομεία που συλλέγονται και συνεπώς πετιούνται (😮!!!), ενώ σε άλλα νοσοκομεία της χώρας οι ανάγκες είναι τεράστιες! Ετησίως οι Έλληνες δίνουν περισσότερο αίμα από τις συνήθεις στατιστικές ανάγκες της χώρας (σε νορμάλ συνθήκες, όχι σε περιόδους κρίσεων) αλλά κάθε έτος οι δικές μας φιάλες αίματος δεν επαρκούν και εισάγουμε φιάλες από το εξωτερικό (🥵) για να καλυφθούν οι ανάγκες των νοσοκομείων που δε καταφέρνουν να συλλέξουν αίμα σύμφωνα με τις τοπικές ανάγκες τους! Αντί να αναδιανέμονται οι πλεονάζουσες φιάλες στα νοσοκομεία όλης της χώρας, ξέμεναν στα ψυγεία των νοσοκομείων που τις συνέλεγαν και στο τέλος όσες δε χρειάζονταν, πετιόντουσαν.

Έστω και αργά, κάποιοι ευαισθητοποιήθηκαν να λύσουν αυτό το αδιανόητο ζήτημα. Από ό,τι φαίνεται είναι καθαρά διαχειριστικό θέμα, το οποίο σημαίνει ότι τόσες δεκαετίες, στα διάφορα νοσοκομεία, κανένας από όσους κυριολεκτικά είχαν ως ευθύνη να πετούν τις φιάλες αίματος, δεν ασχολήθηκε να κινητοποιήσει τους υπευθύνους στο να βρεθεί λύση και να μη πετιούνται αυτές οι φιάλες! Ειλικρινά νευριάζω και μόνο στη σκέψη ότι γίνεται αυτό... 

 

 

δυστυχως αυτο ειναι γνωστο εδω και πολυ καιρο οτι γινεται.... 

το εχω ξανακουσει και απο ατομο που δουλευε σε αιμοδοσια πριν πολλα χρονια.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

δυστυχως αυτο ειναι γνωστο εδω και πολυ καιρο οτι γινεται.... 

το εχω ξανακουσει και απο ατομο που δουλευε σε αιμοδοσια πριν πολλα χρονια.

Μαλλον εχει μιζα η εισαγωγη...

αισχροτητες... με αυτα που κανουν απομακρυνουν ακομα περισσότερο το κοσμο απο την εθελοντικη αιμοδοσία!

Και εαν ειχαμε περισσεια - εστω οτι δε μπορουμε να στησουμε Logistics εσωτερικης αναδιανομής, γιατι δε τις εξαγαμε και εμεις ωστε να μειωσουμε αντιστοιχα το κοστος των εισαγωγών (αντι να τις πετάμε); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, paylidis said:

Μαλλον εχει μιζα η εισαγωγη...

αισχροτητες... με αυτα που κανουν απομακρυνουν ακομα περισσότερο το κοσμο απο την εθελοντικη αιμοδοσία!

Και εαν ειχαμε περισσεια - εστω οτι δε μπορουμε να στησουμε Logistics εσωτερικης αναδιανομής, γιατι δε τις εξαγαμε και εμεις ωστε να μειωσουμε αντιστοιχα το κοστος των εισαγωγών (αντι να τις πετάμε); 

πολλα θα μπορουσαν να γινουν.οπως και για το θεμα που εισαγουμε θα μπορουσες οπως γινεται γερμανια να δινεις καποιο ποσο ή καποια δωροεπιταγη σε οποιον δινει. και οπως ειπαν ειναι ασχετος κομματος κτλ. δωσε ενα εισιτηριο για σινεμα, δωσε μια επιταγη supermarket 10 ευρω.τροποι υπαρχουν ...αλλα οχι εκει να εισαγουμε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να δώσει συγκεκριμένα στοιχεία ο Αδ., το πιθανότερο είναι ότι λέει μπαρούφες, ως συνήθως.

Ναι, ένα ποσοστό των διαθέσιμων μονάδων πετάγεται πριν μπορέσει να χρησιμοποιηθεί και σίγουρα ένα μέρος αυτού θα μπορούσε να διατεθεί/διακινηθεί πιο οργανωμένα και να "σωθεί".

Το ζήτημα είναι πού βρισκόμαστε σε σχέση με διάφορους μ.ο. ως προς τα ποσοστά αυτά, για να δούμε αν όντως αποτυγχάνουμε στη διαχείριση.

Μετά, περνάμε και στους λόγους, εννοείται.

Συχνά-πυκνά, πάντως, τα τμήματα αιμοδοσίας των νοσοκομείων οργανώνουν "εξόρμηση", ακριβώς για αυτό το λόγο, να βρουν/ανταλλάξουν μονάδες σύμφωνα με τις ανάγκες που υπολογίζουν ότι έχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

πολλα θα μπορουσαν να γινουν.οπως και για το θεμα που εισαγουμε θα μπορουσες οπως γινεται γερμανια να δινεις καποιο ποσο ή καποια δωροεπιταγη σε οποιον δινει. και οπως ειπαν ειναι ασχετος κομματος κτλ. δωσε ενα εισιτηριο για σινεμα, δωσε μια επιταγη supermarket 10 ευρω.τροποι υπαρχουν ...αλλα οχι εκει να εισαγουμε 

Ποσο δικαιο εχεις... παιζει να ηταν φθηνότερο να δωσουν ενα εισητηριο θεαματος ή 10€ δωροεπιταγη σουπερ, απο το να εισαγουν 1 φιαλη αιματος (ποσο να κοστιζει αραγε με τα μτφ);

Δυστυχως η αιμοδοσία απο το κακο στο χειροτερο παει... και ολο αυτο απομακρυνει το κοσμο, ακομα και εγω που εδινα σταθερα 4 φορες το χρόνο τη τελευταια δεκαετία, πλεον λογω αλλαγης ωραριου στο νοσοκομειο που με βολευει (με φυσικο συνεπακολουθο να δημιουργείται και συνωστισμός), βλεπω οτι μετα βιας θα παω 2 φορες το χρονο και απο αυτες η μια θα ειναι για ασθενή εν τελει γιατι η διαδικασια εχει μετατραπει σε ταλαιπωρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Πέτρος said:

Μέχρι να δώσει συγκεκριμένα στοιχεία ο Αδ., το πιθανότερο είναι ότι λέει μπαρούφες, ως συνήθως.

Ναι, ένα ποσοστό των διαθέσιμων μονάδων πετάγεται πριν μπορέσει να χρησιμοποιηθεί και σίγουρα ένα μέρος αυτού θα μπορούσε να διατεθεί/διακινηθεί πιο οργανωμένα και να "σωθεί".

Το ζήτημα είναι πού βρισκόμαστε σε σχέση με διάφορους μ.ο. ως προς τα ποσοστά αυτά, για να δούμε αν όντως αποτυγχάνουμε στη διαχείριση.

Μετά, περνάμε και στους λόγους, εννοείται.

Συχνά-πυκνά, πάντως, τα τμήματα αιμοδοσίας των νοσοκομείων οργανώνουν "εξόρμηση", ακριβώς για αυτό το λόγο, να βρουν/ανταλλάξουν μονάδες σύμφωνα με τις ανάγκες που υπολογίζουν ότι έχουν.

σιγουρα το τοσο μπορει να εχει γινει τοσοοοοοοοοοοοο αλλα μην ξεχναμε οτι καλως ή κακως στην ελλαδα ειμαι και σε πολλα θεματα ειμαστε ακομα πισω. και ας πουμε και ευχαριστω που φτιαχτηκε αυτο το app και εχεις εκειμεσα 5-10 πραγματα μαζι.λεω για το gov. αν δεν ηταν ο covid παιζει να μην ειχε γινει τιποτα απο ολα αυτα. ευχομαι συντομα να δουμε και την καρτα αιμοδοτη μεσα στο gov.gr wallet.

και δυστυχως πολλα παραδειγμα μη οργανωσης. κινδυνευει καποιος σε κανα βουνο και μεχρι να σηκωσουν ελικοπτερο εχει πεθανειτον εχουν θαψει και του κανουν τα 40:P

8 hours ago, paylidis said:

Ποσο δικαιο εχεις... παιζει να ηταν φθηνότερο να δωσουν ενα εισητηριο θεαματος ή 10€ δωροεπιταγη σουπερ, απο το να εισαγουν 1 φιαλη αιματος (ποσο να κοστιζει αραγε με τα μτφ);

Δυστυχως η αιμοδοσία απο το κακο στο χειροτερο παει... και ολο αυτο απομακρυνει το κοσμο, ακομα και εγω που εδινα σταθερα 4 φορες το χρόνο τη τελευταια δεκαετία, πλεον λογω αλλαγης ωραριου στο νοσοκομειο που με βολευει (με φυσικο συνεπακολουθο να δημιουργείται και συνωστισμός), βλεπω οτι μετα βιας θα παω 2 φορες το χρονο και απο αυτες η μια θα ειναι για ασθενή εν τελει γιατι η διαδικασια εχει μετατραπει σε ταλαιπωρία...

και εγω που δινω στο ναυτικο παλια ειχε και σαββατο και με βολευε.τωρα το εχουν κοψει και οκ παω αλλα οκ με δυσκολευει αρκετα. γερμανια ξερω οτι εδιναν 40 ευρω. δεν το εχω ψαξει παραπανω.αλλα και κατι απλο να εδιναν σιγουρα θα βοηθουσε την κατασταση. επισης διαφημισεις 0, campaigns τιποτα. ενημερωση σε σχολεια τιποτα,ενημερωση σε εργασια τιποτα. ο κοσμος δηλαδη θα μαθει για την αιμοδοσια απο το πουθενα. οτι εκλασε ομως ο ταδε πολιτικος και οτι σκοτωθηκαν 400 ατομα σε τροχαια πρεπει να το πουν 10 φορες την ημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πετιέται - βέβαια - χωρίς να αναφερθεί και το πόσο μπορεί να διατηρηθεί ένας ασκός αίμα
και πότε είναι ακατάλληλος για χρήση,
δίνει την ελευθερία για παράξενα / παράλογα συμπεράσματα - πχ "γέμισε το ψυγείο και πετάμε τους έξτρα ασκούς" !!!

Από το 16 έως τέλος Ιουλίου 23 που εργαζόμουν στο νοσοκομείο Ερυθρός Σταυρός,
καθημερινά περνούσαν αρκετές φορές οχήματα μεταφοράς αίματος (biotrans)....δεν είναι ότι δεν έκαναν την σωστή διαχείριση στο νοσοκομείο...
Πρέπει επίσης να υπολογίζουν μια αναλογία ασκούς/ομάδες αίματος και ρέζους/πληθυσμός...
Άλλες ανάγκες έχει πχ ο νομός Αττικής σύνολο και άλλες μπορεί να έχει μια πόλη 25,000 κατοίκων....

Υπάρχουν βέβαια και πιο έκτακτες περιπτώσεις όπως πχ Τέμπη, πυρκαγιες σε κατοικημένες περιοχές κλπ
που η ανάγκη υπερβαίνει κατά πολύ τον μέσο όρο.....

_______________________

Spoiler

Εγώ πάντως, απορία το έχω :
αφού κατά την αιμοδοσία παίρνουν στοιχεία σου, όπως ΑΜΚΑ,
γιατί δεν περνάνε όλα στο ιστορικό σου στο οποίο θα έπρεπε να έχεις πρόσβαση μέσω κωδικών taxis ???


Εθνικό κέντρο αιμοδοτών είναι, όχι η ψησταριά του Μπάμπη στην κάτω ραχούλα....
Αφού έχουν πρόσβαση στα στοιχεία μου, πρόσβαση στο ίδιο μου το αίμα και προχωρούν και σε εξετάσεις αίματος, γιατί να μην έχω άμεσα πρόσβαση στα στοιχεία μου ?

Γιατί να πρέπει να δώσω ξανά αίμα (στην δική μου περίπτωση, που έχω δώσει ξανά και ξανά) -> για να μπορώ να κάνω εγγραφή στο "νέο" σύστημα -> για να μπορώ να κάνω σύνδεση -> για να δω τα δικά μου δεδομένα ??


 

Επεξ/σία από SoullessRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινονται τραμπες μεταξυ νοσοκομειων για να βγουν οι αναγκες στα αιματα π.χ. μπορει να εχεις ενα ψυγειο γεματο αιματα αλλα να μην εχεις συγκεκριμενη ομαδα που θα χρειαστεις αυριο μεθαυριο για τα χειρουργεια και μετεγχειρητικα. Αιματα που ληγουν πρεπει να τα καταναλωσεις ή να τα διωξεις. Επισης τα κεντρα τραυματος π.χ. Ευαγγελισμός, Ερυθρος, Γεννηματα, Αττικο που τρωνε τα τροχαια εχουν αυξημενες αναγκες σε αιμα... κοκ

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...