Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Ελπίζω να στην έχει ανεβάσει τη φερριτίνη, είναι πάρα πολύ χαμηλή.

Και εγώ σταμάτησα να δίνω αίμα για τον ίδιο λόγο με εσένα, παρότι αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτης μου είναι πολύ ψηλά.
Θα πρέπει να ψάξεις πάντως για ποιο λόγο είναι σε αυτό το επίπεδο, ίσως να μην φταίει (και) η αιμοδοσία.

Η παθολόγος είπε ότι ευθύνεται και η διατροφή. Δε τρώω συχνά έξω αλλά δε τρώω και σωστά. Θα αλλάξω το ferosac σίγουρα και έχω βάλει στη διατροφή μου πολλά από αυτά που δίνουν σίδηρο. Σε 6 μήνες που θα κάνω εξετάσεις θα δείξει.

 

Σε ευχαριστω. Και εσύ το νου σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έδωσα και εγώ πρώτη φορά πριν 1 ωρα και νιώθω την άκρη του χεριου μου δροσερη σαν να μην πηγαινει τοσο αιμα οπως το αλλο χερι που ειναι ζεστο αλλα γενικα νομιζω νιωθω ενταξει

μπορει να ειναι και απτον επιδεσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geomrk είπε

Έδωσα και εγώ πρώτη φορά πριν 1 ωρα και νιώθω την άκρη του χεριου μου δροσερη σαν να μην πηγαινει τοσο αιμα οπως το αλλο χερι που ειναι ζεστο αλλα γενικα νομιζω νιωθω ενταξει

μπορει να ειναι και απτον επιδεσμο

Επιδεσμο? Ένα τσιρότο πρέπει να έχεις μόνο.

Αν σου έχουν βάλει κάποιον επίδεσμο κυκλικά, λύσε τον, δεν υπάρχει λόγος να σε πιέζει.

Σίγουρα η διαδικασία της λήψης δεν επηρεάζει το υπόλοιπο άκρο, περισσότερο θέμα "διάθεσης" είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Επιδεσμο? Ένα τσιρότο πρέπει να έχεις μόνο.

Αν σου έχουν βάλει κάποιον επίδεσμο κυκλικά, λύσε τον, δεν υπάρχει λόγος να σε πιέζει.

Σίγουρα η διαδικασία της λήψης δεν επηρεάζει το υπόλοιπο άκρο, περισσότερο θέμα "διάθεσης" είναι.

ναι με μπανταζ γυρω γυρω. το ξελασκαρα λιγο και εγινε καλυτερα, τωρα ολα οκ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geomrk είπε

ναι με μπανταζ γυρω γυρω. το ξελασκαρα λιγο και εγινε καλυτερα, τωρα ολα οκ!

Αφού έχει περάσει 1+ ώρα, βγάλε το εντελώς. Ένα τσιρότο μόνο αρκεί, κι αυτό πολύ είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geomrk είπε

Έδωσα και εγώ πρώτη φορά πριν 1 ωρα και νιώθω την άκρη του χεριου μου δροσερη σαν να μην πηγαινει τοσο αιμα οπως το αλλο χερι που ειναι ζεστο αλλα γενικα νομιζω νιωθω ενταξει

μπορει να ειναι και απτον επιδεσμο

 

image.png.0d9028b42426c25f8aa39d193311fca0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το εμβολιο κατα της γριπης (αντιγριπικο) και την αιμοδοσια γνωριζουμε τι ισχυει; Σε 3 μερες μπορω να δωσω αιμα και ελεγα να εκανα το εμβολιο.

Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/11/2023 at 21:37, Aristidis_Halkidis said:

Μία "υπενθύμιση" σε όσους δίνεται αίμα τακτικά να κάνετε εξετάσεις αίματος συχνά και να ΜΗΝ δίνεται αίμα συχνά. (2 φορές το χρόνο)

Εγώ δίνω από το 2017 κάθε 4-5 μήνες σχεδόν και πήγα έκανα εξατασεις αίματος πριν κάνα μήνα. Έχω πολύ κατεβασμένο σίδηρο και τώρα παίρνω σίδηρο για 3 μήνες και για 1 χρόνο δε πρέπει να πάω να δώσω.

Ίσως να υπάρχει και κάποιος που δε το παρακολουθεί οπως εγώ γιαυτό και αυτό το ποστ.

το βασικο ειναι να γινεται ελεγχος σε τι επιπεδα ειναι ο αιματοκριτης κτλ.οταν εκανα σωστη διατροφη κτλ εδινα 4 φορες το χρονο χωρις θεμα. αλλα ναι θελει ελεγχο.

On 20/11/2023 at 16:33, Kag1ante said:

Πρώτη φορα σήμερα έδωσα αίμα στην εταιρεία που κάνω πρακτική (στα 23 μου κιολας)

Καλώς σας βρήκα!

απλα οπως ειχα γραψει προσωπικα αποφευγω να δινω στην εταιρεια διοτι αν χρειαστεις φιαλη ειναι ολοκληρη ιστορια κτλ.προτιμω παντα σε νοσοκομειο.

On 20/11/2023 at 19:13, tempo said:

έχουμε νέα σχετικά με την καρτούλα αιμοδότη;

Μου είχαν στείλει ένα email ότι δεν θα εκτυπώνουν πλέον κάρτες και κάποια χρονική στιγμή θα είχαμε την "κάρτα" μέσω gov.gr αλλά μετά......σιωπή.

Εγώ είχα αιτηθεί αλλαγή της κάρτας που είχα λόγω αλλαγής στοιχείων.

θα γινει και αυτο καποια στιγμη.

On 21/11/2023 at 12:07, andreas1gr said:

Θα σταλεί σε αρχείο pdf.

Το να την βάλουν στο κρατικό πορτοφόλι μου το έλεγαν από το καλοκαίρι και όταν τους έλεγα ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, έλεγαν για το pdf...

Οργάνωση, όχι αστεία...

καποια στιγμη θα μπει.προς ωρας εβαλαν την καρτα δακτυλιου

On 21/11/2023 at 12:56, Aristidis_Halkidis said:

Ναι όλα. Ειδικά φερριτινη είμαι στο 2.6.

 

Ferosac φακελάκι. Έχει πολυ σίδηρο και κάνει καλή αποροφφηση αλλά θα πάω να μου το αλλάξει. Είναι πολύ βαρύ και με ανακατεύει πολύ. Μόνο με γεμάτο στομάχι το παίρνω πλέον και πάλι μου έχει αφήσει μια άσχημη γεύση και δε παλεύεται 😂

 

καλο ειναι να εχεις γεματο στομαχι οσο γινεται για να μην σε πειραζουν

On 21/11/2023 at 21:38, Gatoskylo8 said:

Ελπίζω να στην έχει ανεβάσει τη φερριτίνη, είναι πάρα πολύ χαμηλή.

Και εγώ σταμάτησα να δίνω αίμα για τον ίδιο λόγο με εσένα, παρότι αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτης μου είναι πολύ ψηλά.
Θα πρέπει να ψάξεις πάντως για ποιο λόγο είναι σε αυτό το επίπεδο, ίσως να μην φταίει (και) η αιμοδοσία.

απλα αν εισαι ηδη χαμηλα η αιμοδοσια θα το κανει χειροτερα.

On 21/11/2023 at 22:30, Aristidis_Halkidis said:

Η παθολόγος είπε ότι ευθύνεται και η διατροφή. Δε τρώω συχνά έξω αλλά δε τρώω και σωστά. Θα αλλάξω το ferosac σίγουρα και έχω βάλει στη διατροφή μου πολλά από αυτά που δίνουν σίδηρο. Σε 6 μήνες που θα κάνω εξετάσεις θα δείξει.

 

Σε ευχαριστω. Και εσύ το νου σου.

καλο θα ειναι να βελτιωσεις και την διατροφη. το πιο βασικο βεβαια ειναι να κοιταμε καθε φορα που βρισκονται τα επιπεδα σιδηρου κτλ. οπως και οι περισσοτεροι εχουμε ελλειψη απο βιταμινη d.

On 30/11/2023 at 14:12, geomrk said:

Έδωσα και εγώ πρώτη φορά πριν 1 ωρα και νιώθω την άκρη του χεριου μου δροσερη σαν να μην πηγαινει τοσο αιμα οπως το αλλο χερι που ειναι ζεστο αλλα γενικα νομιζω νιωθω ενταξει

μπορει να ειναι και απτον επιδεσμο

οτι και να εχουν βαλει για να σταματησει το αιμα απο εκει που σε τρυπησαν το θες για κανα 10 λεπτο.μετα το βγαζεις.θα εχει σταματησει αλλωστε.

On 30/11/2023 at 16:17, Πέτρος said:

Επιδεσμο? Ένα τσιρότο πρέπει να έχεις μόνο.

Αν σου έχουν βάλει κάποιον επίδεσμο κυκλικά, λύσε τον, δεν υπάρχει λόγος να σε πιέζει.

Σίγουρα η διαδικασία της λήψης δεν επηρεάζει το υπόλοιπο άκρο, περισσότερο θέμα "διάθεσης" είναι.

ισως του εσφιξαν κατι και δεν εχει καλη αιματωση

On 30/11/2023 at 16:23, geomrk said:

ναι με μπανταζ γυρω γυρω. το ξελασκαρα λιγο και εγινε καλυτερα, τωρα ολα οκ!

αν ειναι τσιροτο το βγαζεις το γυρω γυρω.αν ειναι βαμβακι με λευκοπλαστ μετα απο κανα 10 λεπτο το βγαζεις που σιγουρα θα εχει σταματησει το αιμα

On 30/11/2023 at 16:26, Πέτρος said:

Αφού έχει περάσει 1+ ώρα, βγάλε το εντελώς. Ένα τσιρότο μόνο αρκεί, κι αυτό πολύ είναι.

πολλες φορες αντι για τσιροτο βαζουν λιγο βαμβακι και σαν λευκοπλαστ γυρω γυρω για να κραταει το βαμβακι

On 30/11/2023 at 21:50, andreas1gr said:

 

image.png.0d9028b42426c25f8aa39d193311fca0.png

σας πηραμε αιμα αλλα το χερι πρεπει να κοπει.

On 01/12/2023 at 17:36, txcellas said:

Με το εμβολιο κατα της γριπης (αντιγριπικο) και την αιμοδοσια γνωριζουμε τι ισχυει; Σε 3 μερες μπορω να δωσω αιμα και ελεγα να εκανα το εμβολιο.

οσο θυμαμαι και για το εμβολιο για τον covid ελεγαν οτι μπορεις να δωσεις μετα απο μερικες ημερες αρκει να μην εχεις συμπτωματα. πολλοι κανουν λιγο πυρετο μετα τα εμβολια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα πρόσφατα να δίνω εθελοντικά αίμα - έδωσα ήδη μία φορά. Σκέφτομαι να δίνω δύο ή τρεις φορές το χρόνο, για όσο χρονικό διάστημα μπορώ. Έχω κάνει εγγραφή στο Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών (bdr.gr). Είναι απαραίτητο να βγάλω ταυτότητα αιμοδότη; Αυτό δεν έχω καταλάβει. Αν δεν είναι απαραίτητο, να μην κάνω αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, accipio είπε

Είναι απαραίτητο να βγάλω ταυτότητα αιμοδότη; Αυτό δεν έχω καταλάβει

Όχι.

Η αστυνομική ή στρατιωτική ταυτότητα και το ΑΜΚΑ είναι αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2023 at 09:15, accipio said:

Άρχισα πρόσφατα να δίνω εθελοντικά αίμα - έδωσα ήδη μία φορά. Σκέφτομαι να δίνω δύο ή τρεις φορές το χρόνο, για όσο χρονικό διάστημα μπορώ. Έχω κάνει εγγραφή στο Εθνικό Μητρώο Αιμοδοτών (bdr.gr). Είναι απαραίτητο να βγάλω ταυτότητα αιμοδότη; Αυτό δεν έχω καταλάβει. Αν δεν είναι απαραίτητο, να μην κάνω αίτηση.

απο την αλλη γιατι να μην βγαλεις? να βλεπεις και καποια πραγματα Online.Ποτε εδωσες ποσες φορες εδωσες ,που εδωσες.ποσες φιαλες εχεις ζητησει κτλ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ίσως παλαιότερα είχα βγάλει κάρτα αιμοδότη, αλλά δεν έχω ούτε την κάρτα, ούτε θυμάμαι το username.

Σε 10 ημέρες θα κάνω νέα αιμοδοσία, μπορώ να αιτηθώ εκ νέου τότε, τσεκάροντας στο έντυπο στοιχείων το πεδίο αυτό ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Locke_John said:

Ίσως παλαιότερα είχα βγάλει κάρτα αιμοδότη, αλλά δεν έχω ούτε την κάρτα, ούτε θυμάμαι το username.

Σε 10 ημέρες θα κάνω νέα αιμοδοσία, μπορώ να αιτηθώ εκ νέου τότε, τσεκάροντας στο έντυπο στοιχείων το πεδίο αυτό ;

 

στο bdr.gr δεν εχεις στοιχεια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Locke_John said:

απ' ότι φαίνεται όχι, εκτός κ αν έχω αλλά δε θυμάμαι (καν) το username

αν δεν εχεις τοτε συμπληρωνεις το πεδιο πανω στην αιτηση για να σου στειλουν με sms στοιχεια. αν εχεις ισως να μπορουν να το δουν στο νοσοκομειο με το αμκα σου.οποτε μπορεις να τους ρωτησεις ή μπορεις να στειλεις στο bdr και να ρωτησεις αν φαινεται κατι στο αμκα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...