Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, giannis808 said:

Και εγώ στο 251 γνα πάω μιας και στρατιωτικός. Εκεί πιστεύω δεν θα έχουν θέμα αφού εκεί έγινε και η νοσηλεία κλπ 

ακομα καλυτερα.αφου ξερουν τι εχει γινει θα ειναι πιο ευκολο να μαθεις τι ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας συγγενής είναι να κάνει τις επόμενες μέρες χειρουργείο και έχει μόνο εμένα σε ηλικία κατάλληλη για να δώσει αίμα. Οι χειρουργοί ζήτησαν 3 φιάλες για τη συγκεκριμένη επέμβαση. Έχω και έναν ξάδερφο που ίσως δώσει και αυτός, αλλά έχει νόσο του Crohn και μου είπε ότι κανονικά δεν επιτρέπεται να δώσει. Θέλω να σας ρωτήσω εάν όταν λένε 3 φιάλες το εννοούν κιόλας και τι γίνεται αν τελικά δεν βρεθούν όλες. Τον αφήνουν τον ηλικιωμένο χωρίς χειρουργείο, με κίνδυνο να πεθάνει; Ρωτάω γιατί σε παλιότερα χειρουργεία γνωστών, ζήτησαν μεν 5 φιάλες αλλά τελικά δεν τις χρησιμοποίησαν όλες. Άλλη ερώτηση είναι εάν θα μπορούσα να την χρωστάω τη φιάλη και να πάω να ξαναδώσω όταν περάσει η ελάχιστη περίοδος. Τελευταία ερώτηση, σε περίπτωση που δεν βρεθούν οι φιάλες, εάν υπάρχει τρόπος/ εάν γνωρίζετε κανέναν που να δέχεται να δώσει από τυχόν απόθεμα δικό του, έναντι αντιτίμου φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Balrog said:

Ένας συγγενής είναι να κάνει τις επόμενες μέρες χειρουργείο και έχει μόνο εμένα σε ηλικία κατάλληλη για να δώσει αίμα. Οι χειρουργοί ζήτησαν 3 φιάλες για τη συγκεκριμένη επέμβαση. Έχω και έναν ξάδερφο που ίσως δώσει και αυτός, αλλά έχει νόσο του Crohn και μου είπε ότι κανονικά δεν επιτρέπεται να δώσει. Θέλω να σας ρωτήσω εάν όταν λένε 3 φιάλες το εννοούν κιόλας και τι γίνεται αν τελικά δεν βρεθούν όλες. Τον αφήνουν τον ηλικιωμένο χωρίς χειρουργείο, με κίνδυνο να πεθάνει; Ρωτάω γιατί σε παλιότερα χειρουργεία γνωστών, ζήτησαν μεν 5 φιάλες αλλά τελικά δεν τις χρησιμοποίησαν όλες. Άλλη ερώτηση είναι εάν θα μπορούσα να την χρωστάω τη φιάλη και να πάω να ξαναδώσω όταν περάσει η ελάχιστη περίοδος. Τελευταία ερώτηση, σε περίπτωση που δεν βρεθούν οι φιάλες, εάν υπάρχει τρόπος/ εάν γνωρίζετε κανέναν που να δέχεται να δώσει από τυχόν απόθεμα δικό του, έναντι αντιτίμου φυσικά.

α.δεν σημαινει οτι θα τις χρησιμοποιησουν.παρολα αυτα τις ζητανε και δεν επιστρεφονται να το πω ετσι απλα. β.οχι δεν θα τον αφησουν να πεθανει ειδικα αμα ενα χειρουργειο πρεπει να γινει. σεκαποια ατομα οσο ξερω χωρις να μου εχει τυχει εχουν πει οτι οκ μπορειτε και μελλοντικα να φερεται ατομα για να δωσουν.δεν ξερω ποσο ισχυει.,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΝΜΤΣ είναι να γίνει το χειρουργείο. Είπαν οι γιατροί ότι αν δεν το κάνει άμεσα θα νεκρωθεί εσωτερικά και θα πεθάνει από σηψαιμία ή κάτι τέτοιο. Εγώ όταν είχα ξαναδώσει αίμα για πρώτη φόρα, και το είχα γράψει και στο παρόν topic, είχα τάσεις λιποθυμίας για πολύ καιρό (και αμέσως μετά την αιμοδοσία, που όμως είναι αρκετά σύνηθες). Έκτοτε έβαζα συχνά-πυκνά holter ρυθμού να δω τι θα μπορούσε να φταίει για αυτές τις σκοτοδίνες και ανακάλυψα ότι εμφανίζω πού και πού ταχυαρρυθμίες, δηλ. ταχυκαρδίες που προκαλούν αρρυθμία. Δύσκολα να προκλήθηκε από την αιμοδοσία, λογικά θα προϋπήρχε, ίσως όμως να επιδεινώθηκε δίνοντας αίμα. Τώρα που θα ξαναδώσω θα δείξει αν θα την βγάλω καθαρή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Balrog said:

Στο ΝΜΤΣ είναι να γίνει το χειρουργείο. Είπαν οι γιατροί ότι αν δεν το κάνει άμεσα θα νεκρωθεί εσωτερικά και θα πεθάνει από σηψαιμία ή κάτι τέτοιο. Εγώ όταν είχα ξαναδώσει αίμα για πρώτη φόρα, και το είχα γράψει και στο παρόν topic, είχα τάσεις λιποθυμίας για πολύ καιρό (και αμέσως μετά την αιμοδοσία, που όμως είναι αρκετά σύνηθες). Έκτοτε έβαζα συχνά-πυκνά holter ρυθμού να δω τι θα μπορούσε να φταίει για αυτές τις σκοτοδίνες και ανακάλυψα ότι εμφανίζω πού και πού ταχυαρρυθμίες, δηλ. ταχυκαρδίες που προκαλούν αρρυθμία. Δύσκολα να προκλήθηκε από την αιμοδοσία, λογικά θα προϋπήρχε, ίσως όμως να επιδεινώθηκε δίνοντας αίμα. Τώρα που θα ξαναδώσω θα δείξει αν θα την βγάλω καθαρή :)

μου φαινεται πολυ παραξενο να ειναι απο αυτο. το βασικο ειναι να εχεις φαει κατι και να εισαι και χαλαρος.πολλες φορες ειναι πιο πολυ ο φοβος στο μυαλο μας παρα το actual impact. πλεον εχω φτασει απλα να δινω αιμα και να παιζω με το κινητο για να περασει η ωρα.δεν το σκεφτομαι καθολου. η ποσοτητα γενικως ειναι πολυ μικρη και αναπληρωνεται γρηγορα.εκτος αν εχεις αιματοκριτη στον πατο.και καλο ειναι να τσεκαρει και σιδητο (φεριτινη) γιατι οταν δινουμε αιμα πεφτει και αυτο.εγω προληπτικα παιρνω αναβραζοντα οπως και πολυβιταμινες γενικοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Balrog είπε

[...]Τελευταία ερώτηση, σε περίπτωση που δεν βρεθούν οι φιάλες, εάν υπάρχει τρόπος/ εάν γνωρίζετε κανέναν που να δέχεται να δώσει από τυχόν απόθεμα δικό του, έναντι αντιτίμου φυσικά.

Από το προσωπικό απόθεμα μόνο οι συγγενείς πρώτου βαθμού μπορούν να πάρουν αυστηρά.

Αν δινόταν και σε τρίτους, οι περισσότεροι από εδώ θα σου το προσέφεραν ανιδιοτελώς. 

Αν σου λείπουν 2 άτομα, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν εδώ μέσα που μπορούν να το προσφέρουν. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθουν το όνομα του ασθενούς, που θα νοσηλευτεί και πότε να δώσουν.

Προσωπικά, επειδή έδωσα πρόσφατα δε μπορώ να δώσω άμεσα. αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να βοηθήσει.

Το χειρουργείο θα γίνει, ο ασθενής δεν παίρνει το αίμα που δίνεις εσύ, απλά οι γιατροί πιέζουν γιατί υπάρχει γενική έλλειψη και θέλουν να αναπληρώνουν. Έστω και εκ των υστέρων.

πχ πέρυσι προέκυψε άμεση ανάγκη για αιμοπετάλια σε κάποιο γνωστό, και ήταν Παρασκευή απόγευμα. Καλή Δευτέρα μέχρι να μου κάνουν αιμοπεταλιοαφαίρεση, αφού ΣΚ δεν παίρνουν. Το χειρουργείο φυσικά έγινε το ΣΚ, πήγα στο ραντεβού μου Δευτέρα, τα αιμοπετάλια πήγαν σε κάποιον άλλο. Δεν έχει σημασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, άδικος said:

Από το προσωπικό απόθεμα μόνο οι συγγενείς πρώτου βαθμού μπορούν να πάρουν αυστηρά.

Αν δινόταν και σε τρίτους, οι περισσότεροι από εδώ θα σου το προσέφεραν ανιδιοτελώς. 

Αν σου λείπουν 2 άτομα, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν εδώ μέσα που μπορούν να το προσφέρουν. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθουν το όνομα του ασθενούς, που θα νοσηλευτεί και πότε να δώσουν.

Προσωπικά, επειδή έδωσα πρόσφατα δε μπορώ να δώσω άμεσα. αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να βοηθήσει.

Το χειρουργείο θα γίνει, ο ασθενής δεν παίρνει το αίμα που δίνεις εσύ, απλά οι γιατροί πιέζουν γιατί υπάρχει γενική έλλειψη και θέλουν να αναπληρώνουν. Έστω και εκ των υστέρων.

πχ πέρυσι προέκυψε άμεση ανάγκη για αιμοπετάλια σε κάποιο γνωστό, και ήταν Παρασκευή απόγευμα. Καλή Δευτέρα μέχρι να μου κάνουν αιμοπεταλιοαφαίρεση, αφού ΣΚ δεν παίρνουν. Το χειρουργείο φυσικά έγινε το ΣΚ, πήγα στο ραντεβού μου Δευτέρα, τα αιμοπετάλια πήγαν σε κάποιον άλλο. Δεν έχει σημασία.

επισης να προσθεσω οτι ΠΑΡΑΤΥΠΑ λογικα μπορει καποιος να δωσει απο προσωπικο αποθεμα σε μη συγγενη. εχει γινει.δεν λεω κατι παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνώριζα, πιθανόν για αυτό να το έχουν θεσπίσει αυτό, για να μη γίνεται μπίζνα με ένα τόσο σοβαρό θέμα και καλά κάνουν. Ευχαριστώ φίλε άδικε, επομένως θα μπορούσα να δώσω τη μία φιάλη εγώ τώρα και μετά από δυο μήνες ξαναδίνω, χωρίς να επιβαρύνω κανέναν. Ειδικά εάν δεν χρειαστούν και οι 3 φιάλες που ζήτησαν ή εάν επιτραπεί και στον ξάδερφο να δώσει παρά το αυτοάνοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, poulinos είπε

επισης να προσθεσω οτι ΠΑΡΑΤΥΠΑ λογικα μπορει καποιος να δωσει απο προσωπικο αποθεμα σε μη συγγενη. εχει γινει.δεν λεω κατι παραπανω.

Αυτά γίνονται, οκ.

"Άμα έχεις μπάρμπα στη Κορώνη" που λένε όλα γίνονται.

Το θέμα όμως είναι να ενθαρρύνεται η ίδια η πράξη της προσφοράς αίματος και να γίνει συνήθεια στον έλληνα, γιατί είμαστε πολύ πίσω στο κομμάτι αυτό.

4 λεπτά πριν, Balrog είπε

[...] επομένως θα μπορούσα να δώσω τη μία φιάλη εγώ τώρα και μετά από δυο μήνες ξαναδίνω, χωρίς να επιβαρύνω κανέναν. [...]

Αυτό για σιγουριά πρέπει να το μιλήσεις με τους γιατρούς που ζήτησαν το αίμα.

Αν δε βρίσκετε άμεσα 3 μονάδες που θέλουν, μπορείτε να εξηγήσετε τη δυσκολία σας για να δώσετε ετεροχρονισμένα. 

Σίγουρα όμως δεν ωφελεί να χαλάσεις την δικιά σου υγεία με τόσο συχνές αιμοδοσίες, ειδικά όταν σου προκαλούν τάσεις λιποθυμίας για καιρό. Επιβαρύνεις τον εαυτό σου.

Επεξ/σία από άδικος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, άδικος said:

Αυτά γίνονται, οκ.

"Άμα έχεις μπάρμπα στη Κορώνη" που λένε όλα γίνονται.

Το θέμα όμως είναι να ενθαρρύνεται η ίδια η πράξη της προσφοράς αίματος και να γίνει συνήθεια στον έλληνα, γιατί είμαστε πολύ πίσω στο κομμάτι αυτό.

 

δυστυχως οπως εχει αναλυθει σε αυτο το θεμα το φιλοτιμο εχει χαθει.αν δεν δοθει καποιο κινητρο οπως σε αλλες χωρες δεν παιζει να δουμε ασπρη μερα.αλλο τοσο βεβαια που ο κοσμος δεν εχει καταλαβει οτι το νο1 κινητρο ειναι οτι δικαιουσαι να δωσεις απο τις φιαλες που εχεις καβαντζα σε καποιον που θες. και για τους αντρες οτι ειναι καλο διοτι ριχνεις τον αιματοκριτη.

1 hour ago, Balrog said:

Δεν το γνώριζα, πιθανόν για αυτό να το έχουν θεσπίσει αυτό, για να μη γίνεται μπίζνα με ένα τόσο σοβαρό θέμα και καλά κάνουν. Ευχαριστώ φίλε άδικε, επομένως θα μπορούσα να δώσω τη μία φιάλη εγώ τώρα και μετά από δυο μήνες ξαναδίνω, χωρίς να επιβαρύνω κανέναν. Ειδικά εάν δεν χρειαστούν και οι 3 φιάλες που ζήτησαν ή εάν επιτραπεί και στον ξάδερφο να δώσει παρά το αυτοάνοσο.

απο την καβαντζα δεν μπορεις να δωσεις.αν παει καποιος και δωσει εκεινη την στιγμη τοτε δινει για οποιον θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 11:08 ΜΜ, poulinos είπε

δυστυχως οπως εχει αναλυθει σε αυτο το θεμα το φιλοτιμο εχει χαθει.αν δεν δοθει καποιο κινητρο οπως σε αλλες χωρες δεν παιζει να δουμε ασπρη μερα.αλλο τοσο βεβαια που ο κοσμος δεν εχει καταλαβει οτι το νο1 κινητρο ειναι οτι δικαιουσαι να δωσεις απο τις φιαλες που εχεις καβαντζα σε καποιον που θες. και για τους αντρες οτι ειναι καλο διοτι ριχνεις τον αιματοκριτη.

απο την καβαντζα δεν μπορεις να δωσεις.αν παει καποιος και δωσει εκεινη την στιγμη τοτε δινει για οποιον θελει.

τί εννοούμε ότι έχουμε φιάλες καβάτζα προς όποιον θέλουμε?

υγ. το Σωτηρία ή το Γεννηματά είναι ανοιχτά ως τις 18.30 για αιμοδοσία, θυμάστε;

θέλω να δώσω σήμερα, για έναν ασθενή άγνωστό μου, σε ιδιωτική κλινική που εξυπηρετείται από το κρατικό Νίκαιας.

αν δώσω, μετά, δεν είναι καλή ιδέα να οδηγήσω 2+ ώρες, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Locke_John είπε

τί εννοούμε ότι έχουμε φιάλες καβάτζα προς όποιον θέλουμε?

[...]

αν δώσω, μετά, δεν είναι καλή ιδέα να οδηγήσω 2+ ώρες, σωστά;

Δεν ισχύει ακριβώς αυτό με τους ασκούς σου.

Όταν τα παιδιά μιλάνε για καβάτζα, εννοούν πως κάθε αιμοδότης δικαιούται να πάρει αίμα, αντίστοιχο με τις αιμοδοσίες που έχει κάνει, ή να το προσφέρει σε συγγενή πρώτου βαθμού.

Τυπικά δεν συνίσταται να οδηγήσεις, ειδικά τόση ώρα. 

Πρακτικά, αν δεν σε επηρεάζει καθόλου η αιμοδοσία, το βλέπεις να μπορείς να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Locke_John said:

τί εννοούμε ότι έχουμε φιάλες καβάτζα προς όποιον θέλουμε?

υγ. το Σωτηρία ή το Γεννηματά είναι ανοιχτά ως τις 18.30 για αιμοδοσία, θυμάστε;

θέλω να δώσω σήμερα, για έναν ασθενή άγνωστό μου, σε ιδιωτική κλινική που εξυπηρετείται από το κρατικό Νίκαιας.

αν δώσω, μετά, δεν είναι καλή ιδέα να οδηγήσω 2+ ώρες, σωστά;

οταν δινεις μια φιαλη αιμα εθελοντικα θεωρητικα δικαιουσαι να ζητησεις μια για συγγενικο σου προσωπο αν την χρειαστει καποια στιγμή.και στην αφαιρουν ας το πουμε νοητά από το αποθεμα σου.

στο www.bdr.gr φαινεται στην καρτέλα καλύψεις. αν δωσεις σε ασθενη απευθειας εννοειται οτι δεν δικαιουσαι. θεωρητικα οπως ειπαμε καποιες φορες κανουν τα στραβα ματια και δινουν και σε μη συγγενεις.

το αν μπορεις να οδηγησεις ειναι καθαρα σε σενα .κανονικα σου λενε μην οδηγησεις διοτι μην γινει κατι. πρακτικα εγω πχ οδηγω μετα από περιπου 20 λεπτα για να παω στην δουλεια.αλλα δεν με επηρεαζει καθολου μα καθολου η αιμοδοσια. ουτε να νιωθω εξτρα κουραση ειτε δεν ξερω τι. παω και κανονικα γυμναστηριο μετα απλα πιο ηρεμα. εχω δωσει τοσες φορες ακομα και με αιματοκριτη στο οριο πιο παλια και δεν ειχα ποτε θεμα. πιο κουρασμενος νιωθω οταν εχει ζεστη παρα οταν δινω αιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 07/02/2024 at 10:15, Locke_John said:

τί εννοούμε ότι έχουμε φιάλες καβάτζα προς όποιον θέλουμε?

υγ. το Σωτηρία ή το Γεννηματά είναι ανοιχτά ως τις 18.30 για αιμοδοσία, θυμάστε;

θέλω να δώσω σήμερα, για έναν ασθενή άγνωστό μου, σε ιδιωτική κλινική που εξυπηρετείται από το κρατικό Νίκαιας.

αν δώσω, μετά, δεν είναι καλή ιδέα να οδηγήσω 2+ ώρες, σωστά;

Είναι ανάλογα το πως θα νοιώσεις εκείνη την ώρα. Να είσαι όσο γίνεται με καλό ύπνο και νορμάλ κόπωση και φαγητό την προηγούμενη μέρα. Εγώ πχ ενώ έδινα με 47-48 αιματοκριτη συνήθως (μια φορά και με 51) και δεν είχα κανένα σύμπτωμα κατά την διάρκεια ή αμέσως μετά, το μεσημεράκι που ερχόταν πάντα νύσταζα αρκετά, έριχνα έναν ύπνο και μετά ήμουν περδίκι. Οπότε μετά την αιμοδοσια έχω οδηγήσει και μια ώρα μια φορά που πέτυχα κίνηση να γυρίσω σπίτι, αλλά το μεσημέρι αν δεν κοιμηθώ είμαι σαν το ζόμπι το απόγευμα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, giannis808 είπε

Είναι ανάλογα το πως θα νοιώσεις εκείνη την ώρα. Να είσαι όσο γίνεται με καλό ύπνο και νορμάλ κόπωση και φαγητό την προηγούμενη μέρα. Εγώ πχ ενώ έδινα με 47-48 αιματοκριτη συνήθως (μια φορά και με 51) και δεν είχα κανένα σύμπτωμα κατά την διάρκεια ή αμέσως μετά, το μεσημεράκι που ερχόταν πάντα νύσταζα αρκετά, έριχνα έναν ύπνο και μετά ήμουν περδίκι. Οπότε μετά την αιμοδοσια έχω οδηγήσει και μια ώρα μια φορά που πέτυχα κίνηση να γυρίσω σπίτι, αλλά το μεσημέρι αν δεν κοιμηθώ είμαι σαν το ζόμπι το απόγευμα 😂

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Όλα καλά, για την ακρίβεια η τελευταία αιμοδοσία που έκανα, στο Γεννηματάς (Αθήνα), ήταν η καλύτερη που έχω κάνει μέχρι στιγμής 

Νόμιζα ότι είναι καθημερινές έως τις 18:30, πήγα 18:10 και όλα εντάξει, αν και τελευταίος,με δέχτηκαν κανονικά.

Ίχνος σημαδιού στη φλέβα μου που συνήθως κάτι μένει η δυσκολεύονται να βρουν, εμπειρότατη φάνηκε η εκεί γιατρός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...